Jump to content



Ποιά 37(in)/40(in) Sharp ή Sony...


Dem

Recommended Posts

Mετά απο ψάξιμο κατέληξα:

Ανάμεσα στις

Sharp 37-XD1E

Sony KDL-40W2000

Philips 37 PFL

ή και καμια άλλη...αλλα κυρίως αυτες.

(παιζει και η

LG 37LF65 σαν πιο φθηνη εναλλακτική)

για μια φίλη, τι λέτε?

Εγώ έχω την 37-XD1E και είμαι πολυ ευχαριστημένος αλλά τις αντιστοιχες Sony

τότε δεν τις κοιτούσα καθόλου λογω τιμής...

Δεν μου αρέσει ο ένας χρόνος εγγύηση της Sony επισης

Ψάχνω μόνο για 1080p.

Ότι και να πειτε καλο ειναι εχω καλή αγνοια με τις ΤV :D

Τα τεχνικά χαρακτηριστικα καλυτερα της Sony φαινονται πάντως...τωρα τι άλλο να κοιτάξω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εχω δει με τα ματια μου την 9731 της Philips σε 2 καταστηματα κατω απο τα 2000Ε(37'') και πιστευω ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.Αν μπορεις να την δεις απο κοντα και να διαθεσεις αυτο το ποσο,για μενα ειναι εκτος συναγωνισμου

Link to comment
Share on other sites

Thanks cptkoulis θα την δω και αυτή...

μιλάς για την Philips 37 PF 9731 D έτσι?

θα προτιμούσαμε να μεινουμε και κάτω απο τα 1900-1800 για να μπει και ένα όριο.

Εεεε υπάρχει και ένα χοντρο μειονεκτημα που δεν ειπα στην αρχή...

δεν παιρνει απο Internet, έχει κολλήσει ξέρετε τωρα :p

(για αυτο και στεκομαι σε αυτες που ανέφερα)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα λιγο χρονο για σκοτωμα σημερα και μπηκα σε υποκαταστημα γνωστης γερμανικης αλυσιδας και την ειδα 1689Ε αν θυμαμαι καλα(μπορει να ηταν και 1649Ε).Αν σκεφτει κανεις οτι ειχε σχεδον διπλασια τιμη μεχρι πριν λιγο καιρο και ολα τα "κολπα" που προσφερει(ειναι απο την top σειρα της Philips) νομιζω οτι ειναι Η ευκαιρια.Ειναι πιθανο βεβαια τα χριστουγεννα να ειναι στα 1200Ε ή να εξαντληθει το στοκ

Αυτη τη στιγμη κατι με τρωει(γιατι κι εγω ψαχνομαι σε αυτη την κατηγορια).Μπορει να πεταχτω και να την "χτυπησω" μεχρι να κλεισουν τα καταστηματα

Link to comment
Share on other sites

@NTG καλή φαίνεται αρχικά η toshiba 42" x3030 και όντως έχει καλή τιμή για αυτά που πρσφερει. Δεν την έχω πετυχει μεχρι τώρα.

@cptkoulis και η Sharp 37-XD1E πριν λίγο καιρό ήταν πολυ πιο ψηλά στην τιμή.

Την έχεις δει να πάιζει ?

Εμένα μου φάνηκε πριν την πάρω καλύτερη και απο άλλες

ακριβότερες τότε.

Αυριο θα μου δωσει ένας φίλος πολλά περιοδικά με οθόνες, συγκριτικά και ιστορίες

να βγάλω και εγώ ένα μπουσουλα...οπότε τα ξαναλέμε, με εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις Sharp τις θεωρω κορυφαιες(btw ειναι made in Japan,οτι κι αν αυτο σημαινει) αλλα μετα απο συγκριση εικονας σε ενα καταστημα που ειχε πολλες και επαιζαν απο την ιδια πηγη(φυσικα μπορει να υπαρχει θεμα splitter) εχω καταληξει οτι η Philips εχει την καλυτερη εικονα,μεχρι αυτη τη στιγμη.Ολες επαιζαν πολυ καθαρα αλλα στη Philips ειδα κινηση τοσο φυσικη που πλησιαζει την πραγματικοτητα.Δηλαδη η σκηνη που παρακολουθουσα στις αλλες και φαινοταν σαν "συνηθισμενη ταινια", στη Philips εμοιαζε σαν να κρυφοκοιταζω τους ηθοποιους απο ενα παραθυρο(δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα).Μιλαω για κανονικη ταινια και οχι demo videaκια σε HD με απειρες ωρες επεξεργασιας στο studio.Tοτε καταλαβα γιατι ειχε σχεδον διπλασια τιμη(τοτε) απο αλλες με τα ιδια χαρακτηριστικα

Σημερα λοιπον που η "ψαλιδα" της τιμης εχει κλεισει τοσο πολυ,σεβομαι απολυτα τις Sharp XD1E και την ποιοτητα που προσφερουν, αλλα θα προτιμησω να δωσω λιγα Ε ακομα για να παρω και το ambilight εφε

Ειναι παγια τακτικη μου,οταν ειναι να αγορασω κατι που κοστιζει πχ 100Ε,δεν θα τσιγκουνευτω να δωσω αλλα 10 για να παρω κατι που ειναι (imho) 1 κλικ πιο πανω

Αλλωστε,ποσα χρονια θα περασουν μεχρι να αλλαξουμε TV?? (τουλαχιστον 5 πιστευω)

Link to comment
Share on other sites

To Ambilight δε θα με πολυένοιαζε, παίζει να το είχα και off για το 90% της ζωής της tv. Συγκριτικά μεταξύ των δύο (Sharp και Philips) μπορώ να πω με τη δικιά μου εμπειρία (την Sharp σε φίλο και την Philips στο μαγαζί) ότι και οι δύο είναι κορυφαίες, μάλλον οι καλύτερες, με τη Sharp στα δικά μου μάτια να υπερέχει στο μαύρο. Ξέρω ότι οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές αλλά έτσι λένε και όλα τα reviews (μαύρο που μόνο plasma βγάζουν και τα συναφή).

Εγώ τη Sharp θα παιρνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 20:27]

Ειναι παγια τακτικη μου,οταν ειναι να αγορασω κατι που κοστιζει πχ 100Ε,δεν θα τσιγκουνευτω να δωσω αλλα 10 για να παρω κατι που ειναι (imho) 1 κλικ πιο πανω

Αλλωστε,ποσα χρονια θα περασουν μεχρι να αλλαξουμε TV?? (τουλαχιστον 5 πιστευω)

Σωστός.... δεν λέω οτι η sharp είναι καλυτερη απο αυτη την philips γιατι την δευτερη

δεν την έχω δει καθόλου, δεν μπορω να εχω αποψη.

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 20:39]

Εγώ τη Sharp θα παιρνα ;)

Και απο την Sony που γράφω στο Post?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έμπλεκα ποτέ με Sony λόγω αντιπροσωπείας, έχω ακούσει τα χείριστα - να μου χαρίζαν Vaio θα το πουλούσα να πάρω οτιδήποτε άλλο :p

Σαν τηλεόραση πάντως δεν την έχω δει καν, απλά σου λέω ότι έχω δει για τη Sharp. Τόσο εντυπωσιακό μαύρο που την έκαναν σύγκριση με Plasma της Pioneer ;)

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μα τη συγκεκριμενη sharp την έχω και εγώ, και μπορω να συστήσω άφοβα,

αλλά λέμε μήπως μπορουμε να βρούμε και κάτι καλύτερο, τώρα που πέσαν και οι τιμές

απο αλλες.

Link to comment
Share on other sites

update

ψαχνοντας στο δικτυο για τη philips που προτεινα παραπανω(9731D),διαβασα καποια παραπονα,οτι δεν ειναι full hd ή οτι δεν καταφερνει να διαχειριστει αυτο το σημα και το ριχνει σε 720p κλπ κλπ και δεν ξερω τελικα τι ισχυει(υπαρχει forum σαν το δικο μας με "τηλεορασακηδες" :D )

Και ειναι βλακωδες να δωσει κανεις αυτο το ποσο σημερα και να μην παρει true HD (στην πραγματικοτητα και οχι στα χαρτια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 21:51]

update

Και ειναι βλακωδες να δωσει κανεις αυτο το ποσο σημερα και να μην παρει true HD (στην πραγματικοτητα και οχι στα χαρτια)

Εννοειται.

και γω να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει τα καλυτερα για τις philips,

αλλά γενικολογίες όχι κατι συγκεκριμενο, τεκμηριωμενο...

Edit: H sharp δεν είναι αυτή που δίνει panel στη philips ?

Link to comment
Share on other sites

Αν αναλογιστουμε ποσες "μπανανοφλουδες" κρυβουν τα φυλλαδια και οι προτασεις των αλυσιδων πληροφορικης,προσπαθωντας κατα καιρους να ξεστοκαρουν μετρια προιοντα σε βαρος ανυποψιαστων/περιστασιακων αγοραστων Η/Υ,φανταστειτε τι θα γινεται στις TV που το αγοραστικο κοινο ειναι πολυ μεγαλυτερο και το βασικο κριτηριο ειναι να ειναι εστω και 1cm μεγαλυτερη απο την τηλεοραση του γειτονα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Vadergr

Ευχαριστουμε για την πληροφορια!

Εψαξα στο δικτυο και διαβασα εξαιρετικα σχολια για τη συγκεκριμενη Panasonic.Οι πιο πολλοι κανουν συγκριση με τις σημαντικα ακριβοτερες Pioneer Kuro που κυκλοφορησαν προσφατα.

Σημερα ειδα απο κοντα και την 50PZ700 που ειναι σχεδον η ιδια,με μερικες extra συνδεσεις και ιντσες.

Αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο καλα μπορει να αντικαταστησει ενα monitor για απλη χρηση windows στο HTPC(ισως και κανα game...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.