Jump to content



E SHOP***Με δουλευουνε???


giorgos_cupra

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 23:35]

@giorgos_cupra: Γιώργη, τράβα μια καταγγελία στο ΙΝΚΑ. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, απλά θα τους δείξεις ότι έχεις τη διάθεση να το προχωρήσεις και δεν είσαι κανένας χθεσινός.

Αν και πάλι συνεχίσουν, κάνεις εξώδικο (30-40). Μετά το εξώδικο, είναι πολύ σπάνιο να το συνεχίσουν. Αν πάνε στα δικαστήρια, ξέρουν ότι δεν τους συμφέρει, γιατί ο εκάστοτε δικαστής ΔΕΝ πρόκειται να καταλάβει τι είναι η κάρτα γραφικών, πόσο μάλλον το 3dmark... Το έχω ξαναγράψει νομίζω, φίλος έστειλε εξώδικο στη Nokia και τον πήραν τηλέφωνο την ίδια μέρα να εξυπηρετηθεί.

Δεν κάνουμε καταγγελίες με το παραμικρό, αλλά όταν ειδικά προσπαθούν να σε κοροϊδέψουν και σε περνάνε για χαζό, τότε ναι.

ΜΗΝ το κάνεις.Το έκανα εγώ τον Απρίλιο και.....

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=540897#post540897

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=570251#post570251

:wall:

Στις αρχές Αυγούστου μου κοινοποιήθηκε νέα προειδοποίηση(υπενθύμιση) που εστάλει και στο E-shop στην οποία ανέφερε ότι θα έπρεπε να απαντήσουν εντώς 8 ημερών.....

Τι ημερομηνία έχουμε σήμερα?...... Ακόμα δεν υπάρχει απάντηση. :nothing:

Προχτές αποφάσισα να τα παρατήσω και τελικά έκανα χρήση του πιστωτικού υπολοίπου. Για μένα το θέμα έχει λήξει. Αν σε καμοιά 30αριά χρόνια το θυμηθούν στο υπουργείο και το ανακινήσουν βλέπουμε.

Ντρέπομαι που παράτησα τον αγώνα αλλά δεν αντέχαν τα νεύρα μου πια. :(

Δεν λέω ότι θα συμβεί το ίδιο και σε εσένα αλλά πρέπει να λάβεις υπ'οψιν και αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:52]

Είχε περάσει ένα έτος στην περίπτωση σου, γι αυτό δεν πέτυχες τίποτα.

Φαντάζομαι μπορείς να μου υποδείξεις τον νόμο του κράτους μας ή της ΕΕ όπου αυτό αναφέρεται.

Δεν ανέφερα όμως το θέμα για να τονίσω την αντιμετώπιση στο RMA καθ'αυτό, αλλά για την στάση τους απέναντι στις καταγγελίες και σε ολόκληρο υπουργείο...Με ότι μπορεί σημαίνει αυτό για τον σεβασμό που είναι διατεθημένοι να δείξουν στο απλό πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο! Ακόμα και για ποινικό, η μήνυση πρέπει να γίνει εντός 3μήνου. Μετά είναι άχρηστη. Εκτός αυτού, αν φτάσεις σε δίκη, ο δικαστής θα σε ρωτήσει αν ήταν τόσο σημαντικό για εσένα, γιατί δεν το κυνήγησες νωρίτερα? Μου έχει τύχει, για αυτό στο λέω. Τα ξέρουν τα νομικά τμήματα αυτά, δεν είναι χθεσινοί...

Link to comment
Share on other sites

Και απαντάς πως είχες καλή πίστη πως το θέμα σου θα λυθεί και δεν θα έφτανες στο σημείο για ένα απλό πράγμα να κινηθείς δικαστικά. Και οι δικαστές άνθρωποι είναι και 99% των περιπτώσεων κρίνονται υπέρ του καταναλωτή. Το θέμα είναι ποιος τρέχει να κάνει μήνυση σε υπόθεση και σε 3-5 χρόνια να πάρει τα λεφτά του και μια μικρή αποζημίωση... κλάφτα Χαράλαμπε... για αυτό χορεύουνε στον τάφο μας οι κερατάδες και πλουτίζουν....

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι πως πρέπει να το τραβήξεις το πολύ μέχρι το εξώδικο. όχι περισσότερο γιατι τότε είναι που θα χάσεις και τα λεφτά σου σε δικηγόρους κλπ και πάνω απ'όλα την ψυχική σου ηρεμία. δεν νομίζω πως χάνεις κάτι αν πας από τα kεντρικά τους και τους κάνεις φασαρία.

PS: για τα απανταχού e-shops RMA σημαίνει : Rikse Mesa Asvesti .

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια πήρες

κανα ινκα

κανα συνήγορο του πολίτη

να ενημερωθείς?

αυτοι ξέρουν τι αξίζει και τι όχι να τραβήξεις

και το e-shop διαβάζει thelab στάνταρ

το "τράβα το μέχρι εκεί" σε μια υπόθεση πελάτη με φωτογραφική περιγραφή...

δεν ωφελεί μάλλον βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα, σημερα πηγα να παρω κατι so-dimm απο eshop.

Ρωτησα τι γινετε σε περιπτωση ασυμβατοτητας με το λαπτοπ, μου ειπε οτι δεν μπορουν να τις παρουν πισω αλλα μου ειπε οτι αμα θελω μπορει να τις ανοιξει εκει να φερω το λαπτοπ να τις δοκιμασουμε και αμα ειναι οκ τις παιρνω.

Ενταξει, ομολογω οτι ξυνιζει λιγο να φερω εγω το μηχανημα να τις δοκιμασει αλλα παλι καλα να λες. Θελω να πω οτι ετσι δεν υπαρχει πιθανοτητα να παρω dead-on-arrival προιον.

Απ' την αλλη, σιγουρα κατι τετοιο δεν μπορει να γινει με desktop, ενταξει μπορει να γινει αλλα εκει μιλαμε για ταλαιπωρια.

Εγω παντως συνεχιζω να ειμαι επιφυλακτικος με το συγκεκριμενο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

perp συμφωνώ με όσα μου είπες,απλά ο σόφος λαός λεεί:φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισα!

μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα με e-shop αλλά προκειμένου να διασφάλισω τα λεφτά μου(με αυτά που ακούω έδω.....)θα προσπαθήσω να το αποφεύγω για μεγάλες αγορές....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daemon13 [Σήμερα, στις 02:05]

perp συμφωνώ με όσα μου είπες,απλά ο σόφος λαός λεεί:φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισα!

μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα με e-shop αλλά προκειμένου να διασφάλισω τα λεφτά μου(με αυτά που ακούω έδω.....)θα προσπαθήσω να το αποφεύγω για μεγάλες αγορές....

Μα κοίτα δεν νομίζω οτι κανένας μας για μεγάλες αγορές θα προτιμήσει το eshop ακόμα και αυτοι που ποτέ δεν ειχαν πρόβλημα με την συγκεκριμένη εταιρεία.... ούτε εγώ το έκανα και οπως βλέπω και ουτε και στο μέλλον... απλά οχι τυφλή προσήλωση σε ένα κατάστημα αυτό εννοούσα... όταν κάτι μπορεις να το πάρεις φτηνότερα και δεν ειναι απαραίτητη η μεσολάβηση του καταστήματος για RMA πχ Plextor ναι θα προτιμήσω το eshop αν το βρώ πχ 20 φτηνότερα... για mobo όμως σίγουρα οχι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 01:19]

Γιατι?:) :)

Γιατί πρόσφατα αγόρασα και όλοι μου αρνήθηκαν επιστροφή αν δεν ταίριαζαν.

Έτσι αγόρασα ένα sodimm 1GB από το Πλαίσιο, το δοκίμασα και μετά ξαναμπήκα στο κατάστημα και αγόρασα το δεύτερο.

Εδώ μου έκατσε.

Στη μνήμη όμως για το κινητό samsung που έχω, ενώ παίζουν τα 512, όταν έβαλα 1GB πάνω ίδιας μάρκας, δεν παίζει.

Αυτό μου έμεινε στο χέρι και δεν ξέρω τι να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κι εγώ έτσι ξέρω... :hmm: Κι ο νόμος τελευταία φορά που κοίταξα, έτσι ξέρει...

That's right, εχει ειπωθει και το συγκεκριμενο αρθρο εδω μεσα.

Αλλα στη τελικη, οι καταστηματαρχες κανουν του κεφαλιου τους.

Σε μενα εθεσε σαν προβλημα τα διαδικαστικα...

Link to comment
Share on other sites

Δοξα το Θεο το μαρτυριο μου τελειωσε!Πηγα την τριτη και την ειχαν εκει....Την ειχανε μια εβδομαδα,γιατι δεν με πηρανε ενα τηλεφωνο δεν ξερω:...: .Παντως.ευτυχως που εληξε!Βεβαια η καρτα ειχε 2 στραβωμενους πυκνωτες και το λαμακι που μπαινει η βιδα ηταν και αυτο στραβο,αλλα μετα απο οσα περασα δεν με νοιαζει!Τα ισιωσα με το χερι και αφου η καρτα δουλευει ολα καλα:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.