Jump to content



Αντιο θεε του wrc......


ΛΑΜΠΡΟΣ

Recommended Posts

εχω ξενερωσει την ζωη μου.ο Μεγας ο νο 1 θεματικος οδηγος του wrc ο ανθρωπος που ανεβασε το wrc σε νεα επιπεδα εφυγε.

μιλαμε φυσικα για τον θεο Colin mcray.πιλοταρε το ελικοπτερο του μαζι με τον

5χρονο γιο του και αλλο εναν φιλο του με τον γιο του.το ελικοπτερο αφου εγινε αμορφη μαζα πηρε φωτια.

ελεος ρε γμτ μου.τοσο κοντα ειχε ερθει με το θανατο στα ραλλυ και εφυγε με το κολοελικοπτερο.

ειναι μεγαλο ΚΡΙΜΑ γιατι υπηρχε περιπτωση να γυρισει το 2008 στο wrc. Crying or Very sad

R.I.P AΞΕΧΑΣΤΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕ ΜΟΝΑΔΙΚΕ!!!!!

http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=main-article&race_id=0&article_id=12930

http://timesonline.co.uk/tol/sport/more_sport/article2461339.ece

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω σταματήσει να παρακολουθώ WRC από το τέλος του Group B, καθότι θεωρώ ότι οι πιλότοι της μέχρι τότε εποχής καθώς και τα αυτοκίνητα εκείνα δε θα επαναληφθούν, λυπάμαι πολύ για ότι συνέβη στον Colin, έναν από τους καλύτερους οδηγούς τελευταία στο άθλημα.

Είναι κρίμα για έναν τέτοιο άνθρωπο που γλίτωσε από τόσα, να φεύγει έτσι, αλλά δυστυχώς έγινε. Το WRC έχασε ακόμα έναν (μετά και τον Richard Burns) άξιο σύγχρονο οδηγό του.

Link to comment
Share on other sites

Hello.As followers of racing games, and followers of Codemasters,I'm sure you have by now heard the very sad news of the death ofColin McRae, his son and two family friends.

For us all here at Codemasters, it was a privilege to be associatedwith a man recognised as a true great. He always took a keen interestin the game experience, wanting to make sure it was without equal inits portrayal of the sport. He was not prepared to compromise and wasas passionate as us in making the Colin McRae games the best theycould be.

For those of us who worked closely with Colin and got to know andadmire him, we take great heart from this and recall great memoriesof his time in the dev studio. I'm sure that many of you out therereading this will also have wonderful memories of a first-classsportsman, whether from WRC coverage, or if you were lucky enough tomeet him.

Many of you have already posted messages of condolence on theCodemasters forum, and we would like you to know that we've set up adedicated page for this purpose on the Codemasters website here: http://www.codemasters.co.uk/colinmcrae

Personally, I'll count the interview I did with him in 2004 as amemory I'll forever cherish, and I thought I'd just pull a shortquote from it to end this tribute to a friend of Codemasters, and anall-around "car guy".

----------------------------------------------------------------------

RFT- OK. What is it about you as a rally driver that makes you betterthan the next guy? CM- For any successful driver, it's confidence. Self-belief. But that's in anything in life. If you're confident in what you're doing and you really believe in yourself that you can pull it off, thengenerally you will.

-----------------------------------------------------------------------

Rich "RFT" Tysoe

Codemasters.

Αυτο το μαιλ μου στειλε η codemasters επειδη εχω account...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεγάλη απώλεια. Μεγαλύτερη κι από ένα παλικάρι που σκωτώθηκε χτες το βράδυ με το μηχανάκι του, αλλά το συμβάν δεν έγινε ποτέ γνωστό, καθώς ο πιτσιρικάς δεν είχε βγάλει προηγουμένως κάμποσα δις ευρώ από φίρμες παιχνιδιών, ρούχων, παπουτσιών κλπ οπότε λογικό είναι να κλαίει μόνο η μάνα του και η κοπέλα του και όχι όλος ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 21:07]

Ναι μεγάλη απώλεια. Μεγαλύτερη κι από ένα παλικάρι που σκωτώθηκε χτες το βράδυ με το μηχανάκι του, αλλά το συμβάν δεν έγινε ποτέ γνωστό, καθώς ο πιτσιρικάς δεν είχε βγάλει προηγουμένως κάμποσα δις ευρώ από φίρμες παιχνιδιών, ρούχων, παπουτσιών κλπ οπότε λογικό είναι να κλαίει μόνο η μάνα του και η κοπέλα του και όχι όλος ο κόσμος...

Πετραν sorry κιολας....

αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη

η κυνικοτητα και η ειρωνια θα μπορουσαν να λειπουν

ειδικα οταν μιλαμε για το θανατο τοσων ανθρωπων

ειτε γνωστων ειτε μη...

προς Θεου, δεν εκανε κανεις συγκριση ποιος ηταν ο πιο σημαντικος...

κατι τετοιο εξαλλου δεν γινεται

[ισως η FIFA μπορει να ισχυριστει οτι εχει το ζυγι για το θανατο

(βλ.τα περι αναβολης του αγωνα ΑΕΚ-Σεβιλλη 66Vs1)]

το τελος ειναι το ιδιο για ολους

απλα ετυχε τον εναν να τον ξερουν 2 και τον αλλον 2δις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ναι μεγάλη απώλεια. Μεγαλύτερη κι από ένα παλικάρι που σκωτώθηκε χτες το βράδυ με το μηχανάκι του, αλλά το συμβάν δεν έγινε ποτέ γνωστό, καθώς ο πιτσιρικάς δεν είχε βγάλει προηγουμένως κάμποσα δις ευρώ από φίρμες παιχνιδιών, ρούχων, παπουτσιών κλπ οπότε λογικό είναι να κλαίει μόνο η μάνα του και η κοπέλα του και όχι όλος ο κόσμος...

Ποιος είσαι εσύ να κρίνεις πόσο μεγάλη απώλεια είναι ο θάνατος ενός ανθρώπου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ναι μεγάλη απώλεια. Μεγαλύτερη κι από ένα παλικάρι που σκωτώθηκε χτες το βράδυ με το μηχανάκι του, αλλά το συμβάν δεν έγινε ποτέ γνωστό, καθώς ο πιτσιρικάς δεν είχε βγάλει προηγουμένως κάμποσα δις ευρώ από φίρμες παιχνιδιών, ρούχων, παπουτσιών κλπ οπότε λογικό είναι να κλαίει μόνο η μάνα του και η κοπέλα του και όχι όλος ο κόσμος...

Πραγματικα δε σε αναγνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Πραγματικα δε σε αναγνωριζω...

Y? Είναι ωραία που έχουμε γίνει ζώα και μας νοιάζουν τόσο πολλοί οι 66 νεκροί στην Ελλάδα, ενώ για τα χιλιάδες παιδιά στην Αφρική δε δίνουμε δεκάρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Y? Είναι ωραία που έχουμε γίνει ζώα και μας νοιάζουν τόσο πολλοί οι 66 νεκροί στην Ελλάδα, ενώ για τα χιλιάδες παιδιά στην Αφρική δε δίνουμε δεκάρα?

Δε ξερω γιατι εκανες quote τα λογια μου , αλλα επειδη τον Πετρο τον ξερω χρονια , δε μαρεσε το στυλακι που εγραψε την αποψη του.

Τωρα για το αν μας νοιαζουν η το ποιοι μας νοιαζουν ειναι θεμα προσωπικο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Y? Είναι ωραία που έχουμε γίνει ζώα και μας νοιάζουν τόσο πολλοί οι 66 νεκροί στην Ελλάδα, ενώ για τα χιλιάδες παιδιά στην Αφρική δε δίνουμε δεκάρα?

ρε τι βλακειες γραφετε? ποιος σου ειπε οτι οποιος στεναχωριεται για το κολιν δεν στεναχωριεται και για τα παιδακια στην αφρικη? αιντεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Ποιος είσαι εσύ να κρίνεις πόσο μεγάλη απώλεια είναι ο θάνατος ενός ανθρώπου;

Μα εκεί είναι το θέμα, δεν είμαι εγώ αυτός που την κρίνω. Δες και τα παρακάτω σχόλια...

Αρχική απάντηση από GoMaR

Πραγματικα δε σε αναγνωριζω...

Με γνωρίζεις κάμποσα χρόνια, αλλά αν με ήξερες πραγματικά, θα καταλάβαινες γιατί το είπα ;)

Αρχική απάντηση από gznp

Y? Είναι ωραία που έχουμε γίνει ζώα και μας νοιάζουν τόσο πολλοί οι 66 νεκροί στην Ελλάδα, ενώ για τα χιλιάδες παιδιά στην Αφρική δε δίνουμε δεκάρα?

Κάπου εκεί πήγαινε το σχόλιό μου.

Τα σχόλια του καθενός για κάποιον που έχει πεθάνει, καθορίζονται από το πόσο του ήταν συμπαθής. Τον McRae δεν τον ήξερα, ούτε είχα λόγο να τον συμπαθώ περισσότερο του κανονικού, και γι'αυτό ο θάνατός του με αγγίζει όσο άγγιξε τον Λάμπρο (ΟΤ) ή τον KoMM ο θάνατος ενός κορεάτη φοιτητή πριν από μερικά χρόνια στην άλλη άκρη του πλανήτη.

Απόδειξη αυτού: αν στο ελικόπτερο αυτό δεν ήταν ο McRae με τον γείτονά του, και ήταν ο G.W.Bush με τον Chenney, θα βγαίνανε πολλές "ευαίσθητες καρδιές" να πούνε "ψόφος", "επιτέλους" και άλλα ευτράπελα, και αμφιβάλλω αν θα πεταγότανε κανείς να πει "μη μιλάτε έτσι για τους νεκρούς".

Βαθιά μέσα μας, KoMM, όλοι είμαστε και κριτές και δικαστές και απ'όλα, είναι στην ανθρώπινη φύση, και στην προκειμένη φάση του θανάτου του ραλίστα, δε μπορώ να πω ότι πόνεσα. Μάλλον είπα ένα "σώπα ρε συ" και εκεί έληξε.

Και για την ιστορία, αν έχω τον γιο μου μαζί μου, θα τον βάλω στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου, θα του φορέσω την ζώνη, θα πηγαίνω με 60 και θα βλέπω με 14 μάτια. Κι αν χαλάσει η μηχανή του αυτοκινήτου, θα σταματήσω στην άκρη του δρόμου.

Στην προκειμένη περίπτωση, ο αείμνηστος που προφανώς μισούσε το traffic, πήρε ένα ελικοπτεράκι για τις μικροδιαδρομές του, έβαλε μέσα τον μοναχογιό του + ένα παιδί ακόμα + έναν φίλο και ορμώμενος από την εμπειρία που έχει με οχήματα εδάφους, ξεκίνησε για την επιστροφή στο σπίτι.

Την ευθύνη την πήρε όταν αποφάσησε να έχει την πολυτέλεια του ελικοπτέρου για μικροδιαδρομές. Και αυτός, και ο πιτσιρικάς ο γιος του, αλλά και οι πέτρες ξέρουν και καταλαβαίνουν ότι όταν τα ελικόπτερα χαλάνε mid-flight, δεν σταματάνε στην άκρη του δρόμου και τραβάνε χειρόφρενο: συνθλίβονται στο έδαφος.

Κάθε κίνηση, μικρή ή μεγάλη, που αυξάνει τις πιθανότητές σου να πάθεις κάποιο ατύχημα, σε φέρνει όλο και πιο κοντά στο ενδεχόμενο του ατυχήματος, αυτού καθεαυτού.

Οπότε, μαγκιά του και να ρισκάρει επί χρόνια μέσα στο Imbreza, καμποϋλίκι του να παίρνει το θάρρος να μας αποδείξει το θεώρημα του Δαρβίνου, αγοράζοντας το πλέον δύσχρηστο μέσο μεταφοράς (αλλά και από τα πιο ακριβά και πολυτελή), αλλά για το γεγονός και μόνο που αποφάσησε να μεγαλώσει την εξίσωση και ρισκάρισε και την ζωή των 2 παιδιών, δεν τον λυπάμαι καθόλου.

Ελπίζω Γιώργο να ανέλυσα περισσότερο τις απόψεις μου και να μην φαίνεται απλώς σα μια ξεκάρφωτη ειρωνία τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Τα περί ρίσκου, μου φαίνονται λίγο άτοπα. ’νετα μπορώ να σου πω και γω ότι στον αέρα δεν υπάρχουν μεθυσμένοι, κάγκουρες, ζωα που την είδανε σουμαχερ και σκάνε με τις πάντες στις στροφές.Είναι καταστάσεις που δεν εξαρτώνται από εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Τα περί ρίσκου, μου φαίνονται λίγο άτοπα. ’νετα μπορώ να σου πω και γω ότι στον αέρα δεν υπάρχουν μεθυσμένοι, κάγκουρες, ζωα που την είδανε σουμαχερ και σκάνε με τις πάντες στις στροφές.Είναι καταστάσεις που δεν εξαρτώνται από εσένα...

Αν την ψάξεις λίγο για να δεις σε τι γειτονιά έμενε και έβγαινε για βόλτες ο McRae, θα έβλεπες ότι το μεγαλύτερο ρίσκο όταν οδηγείς εκεί, είναι να σε πιάσει η εφορία ή η fashion police. Χλιδή όμως.

Οπότε μόνο και μόνο που αποφάσησε να σηκώνεται από το έδαφος για να πάει π.χ. τα παιδιά να παίξουν μπάλα, αύξησε το ρίσκο κατακόρυφα. Πρόσεξε, δε λέμε να μπαίνεις σε αεροπλάνο 3 φορές τον χρόνο, μιλάμε να αντικαθιστάς τις καθημερινές απλές διαδρομές του αυτοκινήτου, με πτήσεις ελικοπτέρου, με πιλότο που έχει λιγότερο από 5 χρόνια εμπειρία (αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.