Jump to content



PSU σφυριζει...


ea6gka

Recommended Posts

κλεφτικα!:( μιλαμε για φασαρια , δε βαζω το αυτι μου μεσα στο κουτι λες και βλεπω απο κλειδαροτρυπα γκομενακια , καθομαι στο μετρο και ακουγεται ενα ΦΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ, 24/7 . αν κανω και scroll σε ιστοσελιδες εκει αλλαζει και ο τονος, εκει δε που δινει τα ρεστα του ειναι στο BIOS. απο τζιτζικι γινεται καναρινι. το κανει απο τη πρωτη μερα που το πηρα αλλα λεω ε θα φτιαξει. αμ δε.

Zalman 600W ειναι . τι εχει το καημενο :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

κλεφτικα!:( μιλαμε για φασαρια , δε βαζω το αυτι μου μεσα στο κουτι λες και βλεπω απο κλειδαροτρυπα γκομενακια , καθομαι στο μετρο και ακουγεται ενα ΦΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ, 24/7 . αν κανω και scroll σε ιστοσελιδες εκει αλλαζει και ο τονος, εκει δε που δινει τα ρεστα του ειναι στο BIOS. απο τζιτζικι γινεται καναρινι. το κανει απο τη πρωτη μερα που το πηρα αλλα λεω ε θα φτιαξει. αμ δε.

Zalman 600W ειναι . τι εχει το καημενο :(

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε θα κανεις ενα απροβληματιστο rma;) του τυπου το εχω μολις ενα μηνα και σφυριζει απο την πρωτη στιγμη...δεν αξιζει να το ρισκαρεις.πυκνωτης η μετασχηματιστης ειναι,θα σου πει ο γιωργος τι ακριβως αν ηχογραφησεις το σφυριγμα:D :D

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα, ο ανεμιστήρας γυρίζει? Αν τον φτάνεις ακούμπα τον λίγο να δεις αν αλλάζει ο θόρυβος, προς Θεού, μην τον σταματήσεις! Έτσι για να δούμε τι είναι. Συνήθως οι πυκνωτές σφυράνε, οπότε, αφού είσαι τόσο μακρυά, πάρε τηλέφωνο το μαγαζί και στείλτο με κουριερ. Αν είναι και καλό το μαγαζί, μπορεί και να στείλει αυτο να το πάρουν, που ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Το σφυριγμα αυτο μαλλον το κανει ο μετατροπεας απο DC σε AC υψηλης συχνοτητας. Συνηθισμενο σε τροφοδοτικα που σχεδιαζονται σε 60hz γραμμες οταν δουλευουν σε 50hz γραμμες με πολυ θορυβο. Ισως να το κανει και πυκνωτης αλλα δεν θα το εκανε και για πολυ. Δεν φτανουν οι γνωσεις μου εμενα δυστυχως να σε βοηθησω να βρεις ακριβως το προβλημα, που δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει, καλο θα ηταν να το αλλαξεις επιτοπου.

Τυπικα δεν εχει προβλημα, μπορει και να δουλεψει ετσι 10 χρονια...μπορει και να σκασει αυριο το πρωι ομως. Τις περισσοτερες φορες οταν φορτωσουν σε πολλα βαττ για καμποση ωρα το βουλωνουν δια παντως. Αν μπορεις να του βαλεις πολυ περισσοτερο φορτιο δοκιμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βραχυκυκλώνει το καλώδιο τροφόδοσίας του υπολογιστη? Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις ένα άλλο καλώδιο ρευματος στο τροφοδοτικό;

Το παραπάνω πρόβλημα έχουν συνέχεια τα λάπτοπ, όπως το περιγράφεις με αλλαγες στα σφυριγματα κατα τη διαρκεια της λειτουργιας πχ αλλαζοντας προγραμματα, στα οποία όμως το καλώδιο είναι φιξ.

Α και μήπως πλακώνεται το καλώδιο απο κανένα έπιπλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044

Μήπως βραχυκυκλώνει το καλώδιο τροφόδοσίας του υπολογιστη? Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις ένα άλλο καλώδιο ρευματος στο τροφοδοτικό;

Το παραπάνω πρόβλημα έχουν συνέχεια τα λάπτοπ, όπως το περιγράφεις με αλλαγες στα σφυριγματα κατα τη διαρκεια της λειτουργιας πχ αλλαζοντας προγραμματα, στα οποία όμως το καλώδιο είναι φιξ.

Α και μήπως πλακώνεται το καλώδιο απο κανένα έπιπλο;

καλωδιο δεν αλλαξα , ομως στο πατρικο με 3φασικο ρευμα και εδω τον ιδιο θορυβο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι..

Και μένα το OCZ έτσι κάνει 3 μήνες τώρα...

Με το τι έχει να κάνει ακριβώς δεν ξέρω...αλλά ειδικά εκεί που 8800 αρχίζει να παίζει πολλά FPS(nature 01) κανει λες και θα αρχίζει να απογειώνεται.

Βέβαια είχα πάρει RMA number απ την ocz το οποίο δεν χρησημοποίησα ποτέ γιατι το δέμα για να πάει στην Ολλανδία ήθελε κοντά στα 30 :p

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μπορεί να μην "σκάσει" συντομα.... αλλα απο την αλλη μπορει τώρα να αφήσει το PC του ανοιχτο και να λείπει απο το σπίτι? Εγω θα το εστελνα RMA με την μία αφου αποκλεισω τα υπόλοιπα που προτειναν τα παιδιά... να χω έννοια και το PSU? και ειδικά που ειναι και καινούριο....

Καλά Γιώργη με τρελαίνουν οι περιγραφές σου... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.