Jump to content



Supercars & Dreamcars Thread


gbak

Recommended Posts

Για την ακρίβεια, ήταν αναλόγως την χρονιά και αναλόγως την χώρα που εισαγόταν.

Αρχικά,ήταν optional. :)

Ολα τα ΑΕ86 είχαν μπλοκέ! Τα ΑΕ85 (SR5) δεν είχαν, αλλά είχαν 4AC μοτερ με 90ps, χωρίς πίσω δισκόφρενα και άλλα καλούδια...

Και τώρα τα toyota έρχονται απο turkey :TD:

Αν θες ζητάς να σου έρθει από Japan, αλλά το καλό πράγμα αργεί να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρος.

Αν όχι σε όλα τα μοντέλα, τα περισσότερα έχεις την επιλογή αυτή...

Ουσιαστικά μπορείς να ζητήσεις το αμάξι να είναι από όποιο εργοστάσιο θες, αρκεί να παράγεται εκεί κανονικά...

Π.Χ. Το Auris 3D 1.6 που πήρε πρόσφατα φίλος, βγαίνει και Japan και Τουρκία. Από Τουρκία το είχαν σχεδόν άμεσα, από Japan έκανε να έρθει 1,5-2 μήνες...Φυσικά και περιμέναμε...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην με κανεται να τα παρω toyota και nissan και ολες η ιαπωνικες μαρκες γ.....νε αφου η ανθροποι ειναι μαστορες που να δηται και αυτος στην μαλεσεια κανουν μαγικα αφου εβαλαν ταμπλο στο sunny n13 απο almera n15 τι αλο να πω για μαλεσεια

2 για το auris εχω να πω ειναι τρομερω αμαξι αλα δεν νομιζω να φτιαχνεται Τουρκία ? αλα αγγλεια αν θημαμε καλα παντως την οθονη που ρωτισα εγω δεν την δινουν ουτε με παραγγελεια στο αυρις

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνετε τις μαούνες και τα Saab λεω γω κατα μέρος... :p

Μου έχει πάρει τα μυαλά λέμε...

http://www.equipmentsearch.com/images/3/0/3/196303.jpg

Πολύ δύναμη... 450cc / 53hp μαμά... Αυτο που καβάλησα φόραγε Acrapovic και δεν ειχε καταλύτη... Δεν θα ήταν μια 60αριά; Πωωω... βραδυάτικο.... Εν τω μεταξύ ειναι ΟΛΟ Suzuki (φρενα υψηλης απο Hayabusa κλπ)...

6.500 εουρος, 30 ευρώ σήμα, αλλα κάιει σαν X5...

Και για να μην μου την πείτε οτι και καλά δεν ειναι supercar κλπ., τα ATV's τα οδηγάς με δίπλωμα αυτοκινήτου.... Φερτε μου ενα Evo X να το σκίσω λέμε στο 0-100... Πωπω.. μου έλειψαν τα γκάζια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνετε τις μαούνες και τα Saab λεω γω κατα μέρος... :p

Μου έχει πάρει τα μυαλά λέμε...

http://www.equipmentsearch.com/images/3/0/3/196303.jpg

Πολύ δύναμη... 450cc / 53hp μαμά... Αυτο που καβάλησα φόραγε Acrapovic και δεν ειχε καταλύτη... Δεν θα ήταν μια 60αριά; Πωωω... βραδυάτικο.... Εν τω μεταξύ ειναι ΟΛΟ Suzuki (φρενα υψηλης απο Hayabusa κλπ)...

6.500 εουρος, 30 ευρώ σήμα, αλλα κάιει σαν X5...

Και για να μην μου την πείτε οτι και καλά δεν ειναι supercar κλπ., τα ATV's τα οδηγάς με δίπλωμα αυτοκινήτου.... Φερτε μου ενα Evo X να το σκίσω λέμε στο 0-100... Πωπω.. μου έλειψαν τα γκάζια...

Παρε http://www.youtube.com/watch?v=XBDrCN8A93E

:drool:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ΑΕ86 είχαν μπλοκέ! Τα ΑΕ85 (SR5) δεν είχαν, αλλά είχαν 4AC μοτερ με 90ps, χωρίς πίσω δισκόφρενα και άλλα καλούδια...

Με πλάνεψε το Wikipedia!!Τελικά,μετά απο ψάξιμο πράγματι,μόνο το Wikipedia μιλά για προαιρετικό LSD σε σχέση

με αρκετά site που υποστηρίζουν το αντίθετο,οτι δηλαδή το είχε standard.

Βtw,το site έχει αναφορές της Hachiroku απο τα περιοδικά της εποχής : http://www.ae86.co.uk/pages/read/articles/articles.htm

Link to comment
Share on other sites

ερωτα μου αγιαααααααααααααααατρευτεεεεεεε

φερτε το diesel μαμω τις κοιλιες σας και τις φαλακρες σας

φεεεεεεεεεεεεεερτε το ραααααααα μαμω τη ροπη μου να σας ξυλωσω την αττικη οδοοοοοοοοοοοο

ελα το diesel το twin-turbato να παρει κανα φραγκο η dunlop η καημενουλα..

ΑΙΝΤΑΑΑΑΑΑ να φορεσω και προγραμμα ασορτι με το κοκκινο μποξερακι να παθει η γκομενα λεμεεεεεεεεεε

no foto... only video

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

καταληψη για διακοπη στρατου?

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΓΙΑ DIESEL ΕΓΩ

βλαχοι!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος καημος το diesel ειδικα οσο περνει τον ανηφορο η τιμη του πετρελαιου. Τρελες ροπες με μικρη καταναλωση. Οδηγησα 1,6diesel fiesta και επαθα πλακα. Που να οδηγουσα και κανενα σοβαρο diesel σαν την μπεμπα απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια,με 2 ιταλικα 1,9 JTD που ετυχε να οδηγησω για πολλα χιλιομετρα οι συνολικες εντυπωσεις ηταν αριστες.

Σιγουρα,δεν εχει τη σπιρταδα και τις επιδοσεις του βενζινοκινητηρα αλλα για οδηγηση μεσα στην πολη ειναι απιστευτα βολικο,πηγαινει σαν αυτοματο(τι κι αν εχεις 4η ξεχασμενη...θα ροπιασει)

BTW ξερει κανεις με σιγουρια,τι ακριβως πληρωνουμε για εκτελωνισμο ΙΧ εντος Ε.Ε ?

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που πληρωνεις τα κερατα σου μερικα αυτοκινητα και παλι αξιζουν για εισαγωγη. Μπορεις να πετυχεις πολυ καλες ευκαιριες με ψαξιμο. Αμα εχεις και ανθρωπο που ασχολειται για να σε καθοδηγησει, φερνεις καλο αμαξι σε πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βρηκα σημερα ψαχνοντας λιγο για την παρανομη φορολογηση που ισχυει ετσιθελικα στο Ε-Lada

------------------------------------------

Για οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές ρύπων euro 4 (ετος παραγωγής 2004 και μετά) ποσοστά τέλους ταξινόμησης

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ - ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΕΛΟΥΣ

Μέχρι 900 κ.ε. -5%

Από 901-1400 κ.ε. -12%

Από 1401-1600 κ.ε.- 20%

Από 1601-1800 κ.ε. -30%

Από 1801-2000 κ.ε. -40%

Από 2001 κ.ε. και πάνω -50%

Για οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές ρύπων euro 3 (οδηγία 98/69)

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ - ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΕΛΟΥΣ

Μέχρι 900 κ.ε. -14%

Από 901-1400 κ.ε. -27%

Από 1401-1600 κ.ε.- 45%

Από 1601-1800 κ.ε. -56%

Από 1801-2000 κ.ε. -83%

Από 2001 κ.ε. και πάνω -142%

Οσον αφορά τη μείωση της φορολητέα αξίας του οχήματος ισχύουν τα ακόλουθα:

Για το 1ο έτος κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, 1,3% για κάθε μήνα.

Για το 2ο έτος, 0,7% για κάθε μήνα.

Για το 3ο έτος, 0,5% για κάθε μήνα.

Από το 4ο έως και το 8ο έτος, 0,4 % για κάθε μήνα.

Από το 9ο έως και το 11ο έτος, 0,3% για κάθε μήνα.

Από το 12ο έως και το 13ο έτος, 0,2% για κάθε μήνα.

Από το 14ο έτος και πάνω, 0,1% για κάθε μήνα.

Επιπλέον:

''Στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει από τα προηγούμενα ποσοστά, θα προστίθεται και ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων, δια του 1.500, που αντιπροσωπεύει τον ενδεικτικό μηνιαίο μέσο όρο των χλμ. που διανύει ένα ΙΧ στη χώρα μας. Ο συντελεστής απομείωσης δεν θα μπορεί πάντως σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 81%.''

--------------------------------------------------

Για τα εξτρα/αξεσουαρ χρεωνεσαι αναλογα με τα κεφια του τελωνειακου

ΥΓ Αν θεωρειτε offtopic,να σβηστει

@Daidalos

Smart και wankels ειναι "ευκαιριες",ετσι οπως λειτουργει το συστημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.