Jump to content



Το καλύτερο DVDRW?


submarine1981

Recommended Posts

Εχω ενα nec εδω και 4-5 χρονια(αντίκα) και σκεφτομαι για κάποιο καινουριο double layer.

Να τυπώνει στο δισκακι κλπ δε με πολυ ενδιαφέρει, αλλά δε μου είναι και αδιάφορο.

Με ενδιαφέρει η ποιότητα και αξιοπιστία.

Με το NEC είμαι ευχαριστημενος. αλλά δε ξέρω τι παίζει με τα καινούρια.

Τί προτείνετε?

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να πάρεις τη δουλειά σου την κάνεις. Κοίτα ποιά εταιρία κάνει το καλύτερο RMA σε περίπτωση που το χρειαστείς και αποφάσισε ανάλογα με αυτά που μπορείς να διαθέσεις. Περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστεύω να ειναι ολα πανω κατω τα ίδια. στο e-shop ειδα ενα samsung στο οποίο έχουν καλή κριτική. απλά φοβάμαι μην πέσω σε καμία πατάτα.

Για παράδειγμα ενας φίλος μου είχε πάρει κάποτε ενα asus DVD-ROM(οχι αντιγραφέα) και ήταν πατάτα(πολύ αργό και μερικά δισκάκια δε τα διάβαζε). είδαμε asus (βγάζει καλες m/b) ήταν και σε κουτάκι περιποιημένο και είπαμε οτι θα είναι καλό. Και τελικά την πατήσαμε.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305547

αυτο ειναι το samsung (ειναι και sata! τωρα ειμαι με atapi

:o )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Όποιο και να πάρεις τη δουλειά σου την κάνεις. Κοίτα ποιά εταιρία κάνει το καλύτερο RMA σε περίπτωση που το χρειαστείς και αποφάσισε ανάλογα με αυτά που μπορείς να διαθέσεις. Περισσότερα εδώ.

Χαιρετώ τον Αστρολάβο με το πολύ ωραίο και πάντοτε σύγχρονο ΙΣΟΚΡΑΤΗ (Προτιμούσα το προηγούμενο βαταράκι σου) :T: Συγνώμη που πόσταρα αλλά είχα να σε δώ πολύ καιρό. Φιλικά :magic:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να κρατήσεις την αρχαιολογία και μολις συμπληρωσει 100,000 δισκάκια να στείλεις e-mail στη NEC να το κάνουν έκθεμα... Και που ξέρεις, μπορεί να σου στείλουν δωράκι κανενα BD-RW :p

Λοιπόν χώρια την πλάκα, ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟ ΣΟΥ και πήγαινε να αγοράσεις ενα LG να κάνεις τη δουλειά σου. Το SATA στα οπτικά μέσα δεν σημαίνει και καλύτερες επιδόσεις, αλλα μονο όφελος χώροταξικό στο κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne

ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΟ ΣΟΥ και πήγαινε να αγοράσεις ενα LG να κάνεις τη δουλειά σου. .

οπως ειπα και προχτές σε ενα αλλο thread : μακριά απο LG.

Link to comment
Share on other sites

Τι είχε το LG και λες μακρια?

Ειμαι μεταξυ samsung και LG. Αλλά ποιό απο τα δύο...

:confused:

LG: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330587

Samsung: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305547

το LG ειναι 10 ευρο ακριβότερο με ίδιες ταχύτητες με το samsung....

Αραγε ισχύει το " οτι πληρώσεις παίρνεις! ":...:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πάλι nec, κάνει τις ποιο ποιοτικές εγγραφές συνήθως (99% quality στο nero με TY το δικό μου, ένα 16Χ δεν θυμάμαι πιο μοντέλο),μια χαρά φαίνεται αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=881465&tab=specs

liteon ελάχιστα πιο κάτω , lg αξιοπρεπή και σαν reader καλά για συστήματα με ένα drive, asus καλύτερα να τα αποφύγεις, samsung δεν ξέρω. SATA δεν κερδίζεις τίποτα εκτός από το λεπτό καλωδιάκι και πιθανόν να έχεις προβλήματα να μπουτάρεις με κάποιο cd πχ αυτό των xp έτσι τουλάχιστον υποθέτω. Πάνω κάτω αυτά πιστεύω ισχύουν. Παραπάνω δεν αξίζει να το ψάξεις εκεί που είναι οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το samsung s203b αλλά έχω πρόβλημα:(

Οταν κανω dvd copy απο το nero και τελιώνει απο το lead in μετά το buffer συνέχεια μειώνετε και αυξάνετε. μειώνετε τόσο οσο να αδειάσει εντελώς το πλαίσιο που έχει το buffer με τις πράσινες γραμμες.Μετα ξαναγεμίζει και μετα απο μερικά δευτερόλεπτα ξαναμειώνετε και τελικα γράφει το dvd σε 8χ σε κανα 25λεπτο και ισως και παραπάνω!. έκανα αναβάθμιση firmware αλλά πάλι τα ίδια κανει. δοκίμασα και δαιφορετικές μάρκες dvd TDK , intenso και κατι noname και έκανε πάλι τα ίδια.

Τί να φτάιει? σε serial ata το σύνδεσα(σε ενα που βρήκα ελευθερο) αφου έβγαλα το IDE του NEC. θέλει καμια ρύθμιση επειδή τώρα είναι serial ata?

δε μπορώ να καταλάβω τι γίνετε.εσείς το έχετε πάθει ποτε αυτο?

:help:

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πειράματα που έκανα θα σας πώ τα εξείς....:toomuchne

Για dvdrom ειχα ενα teac το οποίο το εχω εδω και 8 περίπου χρόνια. Δοκίμασα τον παλιό μου αντιγραφέα nec να τον βάλω στη θέση του dvdrom να δώ αν θα βελτιωθεί το buffer.

Και τελικά το buffer δεν μειωνόταν τόσο συχνα και τόσο απότομα όσο στο teac. Η ταχυτητα που το έβαλα να γράφει ειναι 20Χ και πιστέυω οτι το teac δεν κατάφερνε να στέλνει δεδομένα στο recorder με αποτέλεσμα να αδειάζει το buffer και να κοβέι ταχυτητα το recorder για να ξαναγεμίσει το buffer και να συνεχίσει την αντιγραφη του dvd.

Το buffer αδειαζει και στο nec αλλα με ποιο χαλαρό τροπο και οχι τόσες πολλές φορες όσο στο teac.

Και επίσης όταν απο 20Χ το έβαλα 8Χ να δω τι θα γίνει τότε ήταν καλύτερα και το buffer κρατούσε την θέση του ποιό πολυ.

Δε ξερω αν είναι σωστη η θεωρία μου, αλλά αυτό καταλαβαίνω οτι πρεπει να συμβαίνει.

Μαλλων πρέπει να πάρω κάποιο καλό dvdrom γρήγορο για να μπορεί να αντεπεξέλθει στο recorder οταν γραφει στα 16Χ και 20Χ

Αυτα μπόρεσα να συμπεράνω

Τι λέτε? έχουν βάση αυτα που λέω? τις γνώμες σας παρακαλώ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από submarine1981

Τι λέτε? έχουν βάση αυτα που λέω? τις γνώμες σας παρακαλώ! :unsure:

ουσιαστικά το βρήκες μόνο σου με τέτοιες ταχύτητες 20Χ δεν προλαβαίνει η πηγή το dvd-rom να στείλει δεδομένα. Και καλύτερο dvd-rom να πάρεις αν είναι γρατζουνισμένο, ταλαιπωρημένο το δισκάκι που διαβάζεται πάλι θα ρίχνει μόνο του την ταχύτητα και θα ενεργοποιείται το buffer underun protection με πιθανόν αρνητικές συνέπειες στην ποιότητα του δίσκου που γράφεις ή αν κολλήσει εντελώς κατά την ανάγνωση να αχρηστευτεί και αυτό που γράφεις. Η πιο ασφαλής αλλά και αργή λύση είναι στην καρτέλα του nero για dvd copy, copy options να αποεπιλέξεις την επιλογή on the fly. Έτσι θα διαβάζει και θα αποθηκεύει όλο το dvd σε ένα προσωρινό αρχείο στο σκληρό και μετά θα το γράφει από εκεί. άλλη λύση είναι να ριξεις την ταχύτητα εγγραφής πχ στο 8Χ 12Χ αλλά γενικά δεν θεωρείται καλό να γράφεις τα dvd σε ταχύτητα διαφορετική από την επίσημη ταχύτητά εγγραφής που δηλώνουν για παράδειγμα ένα 16Χ να το γράψεις σε 8Χ, και έτσι και αλλιώς θα πάρει πάλι περισσότερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη που εκανες ειναι πολυ καλη. Για το προβλημα σου απαντησε ο Dorian.

GdamprXP και SirDiman γιατι οχι LG?

Εγω έχω 2 drives σπιτι και ενα στο γραφειο και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα. Οσο για την ποιοτητα των εγραφων μια βολτα στο cdfreaks θα σας πεισει οπως ειχε πεισει και εμενα. Δεν ειναι τυχαιο οτι σε σχετικο poll 3 "guru" τα προτεινουν

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=222259

ποστ 11, 17 και 25 (μεταξυ αλλων)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε παιδια για το ενδιαφέρων.

Στην αρχή νόμιζα ότι είχε πρόβλημα το samsung και στεναχορέθηκα.

Θα πάρω και ενα DVDROM και θα ησυχάσω(αν και σκέφτομαι να κρατήσω το nec).

Εντομεταξύ λέω να πάρω διαφορετική μάρκα dvdrom (οχι samsung) μήπως δε μου διαβάζει κάποιο δισκάκι το samsung, και το βάλω στο άλλο και το διαβάσει. Αλλά απο την αλή, μήπως αν ειναι samsung και το dvdrom συνεργάζεται καλύτερα με το dvd recorder?

(Σκέφτομαι για κανα LG....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανω και εγω μια ερωτηση για ενα plextor.Αυτο:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.325620 .Εχω dvd plextor και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του.Δεν ξερω ομως σε RW αν αξιζει.Οπιος μπορει ας βοη8ησει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πριν 2 μέρες έβγαλα το LG λόγο IDE και έβαλα το Double Layer SH-S203B SA (Bulk) - Black - http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=985732

Έφαγα 1 fail στο Nero 8 από το Verbatim δισκάκι γιατί το έγγραφα με 20x ενώ είναι 16x κανονικά... Πάντως ενώ είναι νέο υπάρχει και νέο firmware από την μαμά Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν κατάλαβα τι έχουν τα LG?

Και εγώ έχω 2 Lg drives και δεν έχω προβλήματα

Μάλιστα τα έχω προτείνει και σε ένα σωρό φίλους και κανένας δεν μου είπε για πρόβλημα.

Ισα ίσα που ένας από αυτούς το έχει ξεσκίσει στις αντιγραφές ταινιών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.