Jump to content



Πεφτει το ρευμα, το pc το καταλαβαινει, με ups!


minus

Recommended Posts

Η περιοχή:

μια και συγκεκριμένη (δεν εχει νοημα να την αναφερω).

Το πρόβλημα:

Οταν εχει στιγμαια διακοπη ρευματος, το pc (το α' pc ή το β' pc μου) το 'καταλαβαινει'

Δηλαδη, κανει restart.

Εχω δοκιμασει:

- διαφορετικα pc

- διαφορετικα ups (apc, και merlin gerin, line interactive και τα 2).

- διαφορετικα τροφοδοτικα (απλο, και zalman τελευταιας εσοδείας)

- διαφορετικα σπιτια (σε αλλη μερια της πολης)

- δοκιμασα ακομη και 2 ups στη σειρά

Οπως καταλαβαινετε κατι περιεργο συμβαινει.

Δεν μπορει, οπως και να χει, το pc να τρωει restart με το που πεφτει για λιγα κλασματα δευτερολεπτου το ρευμα.

Τι φταιει?

Εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοια περιπτωση?

Οπως βλεπετε, για να αποκλεισω ενδεχομενα και να οδηγηθω σε συμπερασματα, δοκιμασα οτι ηταν δυνατον. Ισως να εχω ξεχασει κατι, πειτε μου.

Ειλικρινα, δεν μπορω να δεχτω, οτι ειμαι ανικανος να εμποδισω τα restart του pc λογω των ανωμαλιων της Δεη. Τι ειδους διακοπες ειναι αυτες, που ξεπερνουν ολα τα ups, που δεν ειναι θεμα τροφοδοτικου, δεν ειναι θεμα σπιτιου, δεν ειναι θεμα pc κλπ?

Τι ξερετε σχετικα? Δεν μπορει, καποια λυση θα υπαρχει. Ελπιζω... :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κλεισεις τον ρελε απο τον πινακα και δες την συμπεριφορα τους

πιθανοτερο για μενα ειναι προβλημα της ΔΕΗ - κανε τους μια ερωτηση για να βρεις τη παιζει

μηπως εχεις κανα υποσταθμο εκει κοντα κλπ κλπ (στα ηλεκτργ/κα δεν σκαμπαζω και πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που εχει κανει ο minus ειναι υπερβολικα σε σχεση με αλλους που ουτε ups εχουν και σε μια πτωση ρευματος (για κλασματα δευτερολεπτων παντα) το pc ουτε ρεσταρτ δε κανει....

edit : αναφερομαι σε στιγμες που ξαφνικα βλεπω τα φωτα να αναβοσβηνουν και το πισι μου τπτ :p

Δε μπορω να φανταστω τι μπορει να φταιει...ας μιλησουν οι ειδικοι πανω σε αυτο..

Παντως δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι αλλο..

Καλυτερα ομως πες και την περιοχη να δεις αν ειναι καποιος κοντα σου να μας πει αν εχει παρομοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι στιγμιαίο πρόβλημα το οποίο δεν πιάνουν τα ups που δοκίμασες.

Μπορεί κάποιο άλλο LI (ακόμα και φθηνότερο πχ Mustek) να δουλέψει σωστά.

Κατά τα άλλα η μόνη σίγουρη λύση είναι ένα online ups αλλά εκεί πας χοντρικά σε κόστη 300 .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus

Wizard!, δεν καταλαβα τι να γυρισω και πως να το γυρισω.

Να περιστρεψω το καλωδιο-φις? Πως δηλαδη?

Να περιστρέψεις 180 το φις που πάει στην πρίζα του τοίχου (''να βάλεις την πρίζα ''ανάποδα'''')

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο spc, απλά πρέπει να το κάνεις στο καλώδιο που παίρνει ρεύμα το UPS και μόνο. Αν για παράδειγμα έχεις κάποιο πολύπριζο μετά, μην το κάνεις κι εκεί, γιατί 180+180 είναι 360, οπότε 0 εις το πηλίκον... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Wizard έχει δίκιο... δοκίμασε να αλλάξεις τη φύσα 1ον. Επίσης είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ σπίτι με ένα 800άρι MGE και ενώ το pc έτρωγε κάνα 300άρι μόνο watt σε πτώσεις τάσης μικρές το pc έκανε επανεκκίνηση. Πλέον με το Galaxy τα προβλήματα εξαφανίστηκαν. Το πρόβλημα που δεν μπορούν ελέγξουν τα φτηνά UPS (εννοώντας φτηνά εννοώ τα μή online) είναι όχι η πτώση τάσης αλλά η πτώση στα HZ. Αυτό συμβαίνει μερικές φορές από τη ΔΕΗ και είναι ότι χειρότερο και εκεί καίγονται οι συσκευές.

Αν δεν σου παίξει το κόλπο με την πρίζα τότε δανείσου κάνα άλλο τροφοδοτικό από κάπου να δεις αν είσαι καλύτερα.. τι να πω. Αν δεν φταίει ούτε αυτό ... πας για Online UPS ασυζητητί.

Link to comment
Share on other sites

ok, θα βαλω το φις αναποδα. Αντι να κοιταει το καλωδιο προς τα κατω, θα παρει τον ανηφορο και μετα θα κατεβαινει, τα λεω σωστα? Μακαρι να δουλεψει ετσι.

Δεν εχω και καθε μερα διακοπες ρευματος, οποτε θα το δω τις επομενες μερες πως παει, αν θα τυχει διακοπη, και θα σας πω σχετικα.

BlueChris, γι αυτο δεν πηρα 'φτηνο' ups, αλλα merlin gerin (MGE) και τα αμερικανικα Apc, αλλα δεν...

Παιζει ρολο που η πριζα του ups είναι πανω σε σταυρο-πολυπριζο?

Link to comment
Share on other sites

zalman τροφοδοτικο εχω.

με τη γειωση τι να κοιταξω? αν και οπως σας ειπα δοκιμασα και σε διαφορετικα σπιτια.

το φις το αναποδογυρισα. περιμενω τωρα την επομενη διακοπη ρευματος για κλασματα δευτερολεπτου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimanast

πολυ πιθανο ειναι να μην εχεις σωστη γειωση...

ελεξε την και αυτην και δωσε περισσοτερες πληροφοριες

Πολύ λογικό, αν κι εγώ που εν γνώση μου δεν έχω καλή γείωση στο σπίτι, δεν έχω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, το ups δουλευει.

Και οταν κοβεται το ρευμα για τα καλα, πχ για 10 λεπτα, για μιση ωρα, το pc δεν κανει restart. Δουλευει κανονικα, οπως θα επρεπε, λογω ups.

Οταν ομως κοβεται το ρευμα ελαχιστα (πχ μονο η κουζινα μου χανει την ωρα), τοτε το pc με καποιο περιεργο τροπο 'καταλαβαινει' το κοψιμο του ρευματος και κανει επανεκιννηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.