Jump to content



Forthnet: Ποσο απατεώνες μπορεί να είναι;


Ilias83

Recommended Posts

προσωπικά εγώ φίλε είχα 2 μήνες αίσχος γραμμή με τον ΟΤΕ

και με γειώνανε κανονικότατα

και πάρα πολλές φορές μπλέχτηκαν οι γραμμές μου,

εγώ πήρα άλλου ήάλλος πήρε την δική μου

και ποτέ οι λογαριασμοί δεν αντιπροσώπευαν την πραγματική χρήση.

μάθαμε την καραμέλα....

Εγγύηση? ποια εγγύηση?

όταν χαλάει κάτι λέγαμε έτυχε τώρα βρίζουμε θεούς και δαίμονες επειδή υπάρχει εναλλακτική

έχει μεγάλη διαφορά νομίζω...

και το να πληρώνεις υπηρεσίες υπερτιμημένες δεν είναι "ΒΛΑΒΗ"?

μας κράταγαν στο ISDN με 64Κ έκαστο για να μπορούν να λένε

οτι το δίκτυο αντέχει? έλεος....

Παιδικές ασθένειες είναι αυτά που περνάμε απο τους ενναλακτικούς

και στο βαθμό που μπορώ και αντέχω(δεν είμαι επαγγελματίας άρα δε ζημιώνομαι άμεσα)

Best effort

θα στηρίξω τον πλουραλισμό.

και ο ΟΤΕ λίγες μέρες έχει ως ΟΤΕ......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

εγω το λεω και το πιστευω. αν ο ΟΤΕ ανεβασει λιγο τις ταχυτητες του και ταυτοχρονα μειωσει τις τιμες απλα θα διαλυσει τον ανταγωνισμο. ο λογος ενας και απλος: υπαρχει καλυψη σε ολη σχδον την Ελλαδα την στιγμη που οι αλλοι δεν εχουν καλυψη καλα-καλα στα μεγαλα αστικα κεντρα.

Τα προβληματα που αναφερεις μου φαινονται πολυ περιεργα και σιγουρα δεν τυχαινουν καθε μερα. Προσωπικα εγω απο τον ΟΤΕ δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με την γραμμη ουτε μεω το ISDN ουτε με τιποτα ολα αυτα τα χρονια. Αντιθετα απο τους εναλλακτικους που δοκιμασα (Forthnet ,Tellas) εχω ενα σωρο παραπονα γιατι απλα οι μεν δεν ειναι επαγγελματιες και οι δευτεροι ειναι κλεφτες.

Σχετικα με τις υπερτιμημενες υπηρεσιες νομιζω πως το παραδειγμα με τα ακριβα και τα φτηνα ρουχα απανταει επακριβως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Ιδου και η επιβεβαιωση...

Η επιβεβαίωση είναι 1, 2, 5, 10 άτομα? Αν ήταν έτσι....

Έχεις υπόψη σου πόσες δεκάδες χιλιάδες συνδρομητές έφυγαν ή ανυπομονούν να φύγουν από τον πΟΤΕ? Έχεις κάνει ποτέ κάποια έρευνα να δεις από αυτούς τους χιλιάδες ποιοί έχουν λιγότερα ή καθόλου προβλήματα σε σχέση με τον πΟΤΕ?

Επειδή βγήκαν στο forum 10 άτομα με πρόβλημα? Κι άλλοι 50 στο adslgr? Σωπάτε καλέ... Να την κλείσουμε τη Forthnet... και τις υπόλοιπες τότε και να γυρίσουμε στο Μεσαίωνα του πΟΤΕ! Αν δεν ήταν οι εναλλακτικοί, με τα προβλήματά τους, ακόμα με ISDN και χρονοχρέωση θα ήσασταν. Μας έχουν πιεί το αίμα τόσα χρόνια και έχουν και δίκιο. Ξεχάσατε τις εποχές που αν δεν είχες πολιτικό μέσο, τηλέφωνο σε λιγότερο από 5 χρόνια δεν έβλεπες?

Οι εναλλακτικοί αν και "μωρά" ακόμα είναι χρόνια μπροστά από τον πΟΤΕ. Κι αν ο πΟΤΕ δεν χρησιμοποιούσε κρατικά κονδύλια για να τα κάνει όλα αυτά που κάνει, θα είχε ήδη κλείσει. Κι όπως γράφτηκε παραπάνω, τα LLU του ανήκουν και τα έχει με δικαιοχρησία στους εναλλακτικούς. Οπότε μη βγάζουμε την ουρά απέξω...

Link to comment
Share on other sites

@ DarkSaga:

Φίλε μου, εμένα μου την δίνει να γυρνάω από την δουλειά και μία στις δύο να μην έχω νέτ, και όταν έχω να είναι 24 microbit, χειρότερα από το 1mbit του ΟΤΕ όταν είχα. Και όταν πιάνω στο τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη (γίνονται και θαύματα που και που) να καταλήγουν ότι είναι θέμα hardware του pc μου (άκουσον άκουσον)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Η επιβεβαίωση είναι 1, 2, 5, 10 άτομα? Αν ήταν έτσι....

Έχεις υπόψη σου πόσες δεκάδες χιλιάδες συνδρομητές έφυγαν ή ανυπομονούν να φύγουν από τον πΟΤΕ? Έχεις κάνει ποτέ κάποια έρευνα να δεις από αυτούς τους χιλιάδες ποιοί έχουν λιγότερα ή καθόλου προβλήματα σε σχέση με τον πΟΤΕ?

Επειδή βγήκαν στο forum 10 άτομα με πρόβλημα? Κι άλλοι 50 στο adslgr? Σωπάτε καλέ... Να την κλείσουμε τη Forthnet... και τις υπόλοιπες τότε και να γυρίσουμε στο Μεσαίωνα του πΟΤΕ! Αν δεν ήταν οι εναλλακτικοί, με τα προβλήματά τους, ακόμα με ISDN και χρονοχρέωση θα ήσασταν. Μας έχουν πιεί το αίμα τόσα χρόνια και έχουν και δίκιο. Ξεχάσατε τις εποχές που αν δεν είχες πολιτικό μέσο, τηλέφωνο σε λιγότερο από 5 χρόνια δεν έβλεπες?

Οι εναλλακτικοί αν και "μωρά" ακόμα είναι χρόνια μπροστά από τον πΟΤΕ. Κι αν ο πΟΤΕ δεν χρησιμοποιούσε κρατικά κονδύλια για να τα κάνει όλα αυτά που κάνει, θα είχε ήδη κλείσει. Κι όπως γράφτηκε παραπάνω, τα LLU του ανήκουν και τα έχει με δικαιοχρησία στους εναλλακτικούς. Οπότε μη βγάζουμε την ουρά απέξω...

Eιλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Εχεις την εντυπωση πως οι δυδαρεστημενοι ειναι μονο αυτοι που βγαινουν και το λενε δημοσια εδω ή οπουδηποτε αλλου; Δεν ειπα ποτε να κλεισει η forthnet η ο οποιοσδηποτε εναλλακτικος αλλα μου φαινεται και παραλογο να ακουω οτι ειναι και χρονια μπροστα. Σε τι ειναι μπροστα απο τον ΟΤΕ, για πες μου; Νομιζω πως μονο στα λογια ειναι μπροστα, στο να σου ταζουν πραγματα τα οποια δεν μπορυν να κανουν.

Για τα LLU μου φαινεται πως εμμεσα επαναλαμβανεις αυτο που ειπα παραπανω, πως οτι και να γινει πρεπει παντα να φταιει ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι δυσαρεστημένοι δεν είναι μόνο αυτοί, αλλά σκέψου και πόσες εκατοντάδες χιλιάδες δυσαρεστημένοι υπάρχουν από τον πΟΤΕ, που δε μπορούν να το πουν πουθενά! Κι η απόδειξη είναι η μεγάλη κίνηση προς τους εναλλακτικούς. Αν ήταν χαρούμενοι δε θα έφευγαν.

Εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον εναλλακτικό μου. Μου άργησαν πολύ τη σύνδεση, γιατί η κοπέλα που πέρασε την αίτηση δεν κατάλαβε τι ακριβώς ζητούσα. Ε και? Πάει αυτό, πέρασε. Τώρα μιλάω ΟΣΟ ΘΕΛΩ και δε δίνω μία! Γλιτώνω κάθε μήνα ~15 από τον πΟΤΕ συν ότι έχω 18mbit γραμμή κι όχι 8 που ίσως να μου έδινε (μέγιστη είναι όχι εγγυημένη...)

Αλλά ακόμα και τώρα που δίνουν οι άλλοι μεγάλες ταχύτητες, ο πΟΤΕ χέστηκε και δίνει 8 κι άν. Τι να λέμε....?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους χαρακτήριζα απατεώνες πάντως....

Πιστέυω οτι έκενες και εσύ καποιο λαθάκι (που έστειλες FAX για την διακοπή των διαδικασιών μεταφοράς της γραμμής σου.)Πιστεύω πως είχες ακούσει έστω και λίγο οτι αυτές οι συνδέσεις καθυστερούν. Ανοργάνωση έχουν όλοι (όχι μονο ηForthnet, αλλά και η ON και όλοι, ακόμα και ο ΟΤΕ)

Εγώ να φανταστείς έχω βάλει ενα Conn-X trial με όριο 1GB, το οποίο είμαι 1000% σίγουρος οτι έχω ξεπεράσει...Επικινώνησα με τον ΟΤΕ κ μου είπαν οτι δεν φενεται υπέρβαση του ορίου κ δεν έχω κάποπιοα χρέωση.........

Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμαι περυσι να πουλαει ο οτε πακετακια isdn με την διαφημιση "μπειτε στον κοσμο του γρηγορου ιντερνετ"....ποσο μπροστα μπορει να ειναι αυτος ο οργανισμος??

απο τιμες δε κανει οτι θελει,εχει το καρπουζι εχει και το μαχαιρι...

εφυγε λιγος υποπτευμενος κοσμακης στους εναλλακτικους και η αμμεση επιχειρηματικη κινηση των τσακαλιων του τμηματος μαρκετινκ ηταν να βαλουν κοριτσακια να παιρνουν τηλεφωνα τους αυτομολυσαντες μηπως και αλλαξουν γνωμη και σωθουν....

ζουμε στο χορο του παραλογου σε πολλαπλα επιπεδα,τουλαχιστον εχουν χιουμορ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

για επιπεδο υπηρεσιων μιλαμε

Με τα δις που έχουν εισπράξει τόσα χρόνια και λίγα προσφέρουν... Έπρεπε να έχω τεχνικό να κοιμάται σπίτι μου με ντιβάνι και να μου φτιάχνει και πρωινό... Όχι να χαιρόμαστε που ήρθε γρήγορα. Αλλά αυτό είναι.... Μας είχαν συνηθίσει τόσα χρόνια στην απίστευτη αργοπορία και ταλαιπωρία, και τώρα μας φαίνονται μαγικά αυτά. Κι έχουν το θράσος να λένε ότι είμαστε 3 χρόνια (μόνο?!?!?) πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κι έχουν το θράσος να λένε ότι είμαστε 3 χρόνια (μόνο?!?!?) πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη.

αυτο ειναι σταχτη στα ματια. στην ουσια δεν ειμαστε τρια χρονια πισω απο την ευρωπη αλλα πολυ περισοοτερα, μη σου πω οτι δεν προκειται να τους φτασουμε ποτε. Και εξηγώ το γιατι: Αυτο που ειπαν αναφερεται στον τωρινο ευρωπαικο μεσο ορο. Σε τρια χρονια που υποθετικα θα τον φτασουμε (τον ΤΩΡΙΝΟ) αυτος δεν θα ειναι ιδιος αλλα θα εχει ανεβει γιατι αποκλειεται ολη η ευρωπη να μεινει στασιμη. Συνεπως ή θα πρεπει να γινουν τεραστια αλματα η θα αργησουμε πολυ να γινουμε Ευρωπαιοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Αν ήταν χαρούμενοι δε θα έφευγαν.

Το ότι διαβάζουν "Προσφορά" αντί για "Πάγιο" και ας εννοούν το ίδιο πράγμα οι εναλλακτικοί και το γεγονός ότι διαφημίζουν πολλά κεράσια με λίγα χρήματα οδηγούν τον κόσμο στο να φύγουν από τον ΟΤΕ. Όπου ακούει πολλά κεράσια ο πολύς κόσμος τρέχει. Πολλοί θα είναι ευχαριστημένοι με την κίνησή τους αυτή, κυρίως λόγο των υψηλών ταχυτήτων internet, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μιλάμε για την αξιοπιστία του δικτύου του ΟΤΕ στην φωνή. Το δίκτυο του ΟΤΕ είναι PSTN, παραδοσιακή δοκιμασμένη και εγγυημένη τεχνολογία, ενώ οι εναλλακτικοί παίζουν Voip. Αν υπάρχει κόσμος που γυρνάει πίσω στον ΟΤΕ, τότε πολύ απλά οι εναλλακτικοί τρέχουν ποιο γρήγορα από ότι θα έπρεπε. ’σε που είναι όλοι χρεωμένοι, δεν αποδίδουν τα χρήματα που πρέπει στον ΟΤΕ και γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τους κανόνες της ΕΕΤΤ. Για δοκιμάστε να καλέσετε toll free αριθμό από δίκτυο εναλλακτικού που να χρησιμοποιείται από pre paid card για φτηνά τηλεφωνήματα στο εξωτερικό.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Με τα δις που έχουν εισπράξει τόσα χρόνια και λίγα προσφέρουν...

Προσφέρουν λίγα σε σένα και σε μένα. Προσφέρουν πολλά σε όλους αυτούς τους υπεράριθμους υπαλλήλους που μπήκαν μέσα, κατά το παρελθόν, με βύσμα. Σε αυτό δεν φταίει ο ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ είναι για τα μπάζα αλλά οι εναλλακτικοί στην πλειοψηφία τους είναι για τουφέκισμα στην πλατεία Συντάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Ο ΟΤΕ είναι για τα μπάζα αλλά οι εναλλακτικοί στην πλειοψηφία τους είναι για τουφέκισμα στην πλατεία Συντάγματος.

και εγω περιπου ετσι το θετω. οχι οτι ο ΟΤΕ ειναι για τα μπαζα αλλα απο ολους αυτους εκει εξω ειναι κατα την γνωμη μου καλυτερος.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όχι όλοι ... :) Ψάξε το λίγο καλύτερα ;)

Ναι λες και έχω όρεξη να κάτσω να ψάξω 155 εναλλακτικούς τι σόι τεχνολογία διαφημίζουν ότι χρησιμοποιούν.

Η σιγουριά του post σου, μου επιτρέπει να θεωρήσω ότι κάτι παραπάνω ξέρεις και αφού ως γνωστόν στα fora η γνώση δεν είναι για να κρύβεται αλλά για να διαδίδεται, θα ενημερώσεις και εμένα και τους υπόλοιπους για το τι ή μάλλον ποιον εναλλακτικό εννοείς.

Ένα link αν υπάρχει διαθέσιμο θα ήταν επίσης χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

για το τι ή μάλλον ποιον εναλλακτικό εννοείς.

Ένα link αν υπάρχει διαθέσιμο θα ήταν επίσης χρήσιμο.

μα το λεει και σε καποιο προηγουνο ποστ: forthnet 2 play αλλα του βγηκε η ψυχη μεχρι να δει την γραμμη ενεργοποιημενη.

Σωστος φιλε Wiz?

Link to comment
Share on other sites

@yanni: Το θέμα δεν είναι να βάλω link ή όχι, το θέμα είναι να μην είμαστε αφοριστικοί, βάζοντας όλους σε ένα τσουβάλι.

Η Forthnet ΔΕ χρησιμοποιεί VoIP, όπως νομίζω και οι Vodafone και η Altec (διορθώστε με για τις δύο τελευταίες)

Όσο για την καθυστέρηση, εμένα μου βγήκε η ψυχή, αλλά όπως φαίνεται από αυτό το thread, ήμουν από τους λίγους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.