Jump to content



Forthnet: Ποσο απατεώνες μπορεί να είναι;


Ilias83

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Να ενημερώσω πληροφοριακά, απλά για την ιστορία οτι η forthnet όπως αυτή λέει δεν χρέωσε την πιστωτική, θα το επιβεβαιώσω την Δευτέρα στην τράπεζα φυσικά...

Τώρα για τους αναλλακτικούς σε σχέση με τον OTE νομίζω οτι το θέμα μπαίνει σε λάθος βάση.

Η κάθε εταιρία κοιτάει τι ανάγκες έχει η αγορά, στοχεύει σε κάποιες ομάδες καταναλωτών, βγάζει τα αντίστοιχα προγράμματα και αυτό ήταν.

Ο ΟΤΕ την συγκεκριμένη στιγμή όπως φαίνεται πιστεύει οτι μπορεί να έχει κέρδη προσφέροντας πολύ μικρότερες ταχύτητες σε σχέση με τον ανταγωνισμό και μάλιστα στις ίδιες και μεγαλύτερες τιμές.

Εμείς γιατί πρέπι να στεκόμαστε εκεί;

Το θέμα είναι όλοι αυτοί οι "κύριοι" είτε λέγονται ΟΤΕ, είτε λέγονται Forthnet, είτε οτιδήποτε άλλο να καταλάβουν οτι πρέπει να σέβονται έστω και το 1 λεπτό που τους δίνει ο πελάτης τους.

Και αυτό δεν συμβαίνει...

Είχα και εγώ προβλήματα με τον ΟΤΕ στο παρελθόν.Τα τελευταία 2 χρόνια όμως οτιδήποτε και αν έχω χρειαστεί γίνεται την επόμενη μέρα.

Έχω δοκιμάσει Forthnet και Teledome τον τελευταίο 1,5 χρόνο για ADSL και τα πακέτα τους ήταν δελεαστικότατα και σίγουρα συνέφεραν σε σχέση με τον ΟΤΕ.

Όμως η εξυπηρέτηση και τον 2 ήταν άθλια.

Από ταχύτητες δεν είχα παράπονα από τη Forthnet πλήρωνα την 768 και οι απόδοσή της ήταν περίπου στα 512.

Η Teledome διακόπηκε εκτάκτως γιατί πλήρωνα για 768 και τελικά κατέληγα να μπαίνω με ταχύτητες μικρότερες από ISDN.

Και δεν μπορούσα να ανεχτώ την κοροϊδία στα τηλέφωνα.Ακόμα περιμένω μετά από 1,5χρόνο+ να με καλέσουν οι τεχνικοί.

Δεν μπορώ να κατηγορώ τον ΟΤΕ λοιπόν που δεν δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες ή δεν έχει φθηνές τιμές ή ανταγωνιστικά πακέτα.

Αν ήμουν εγώ στη θέση του γνωρίζοντας τα χάλια των ανταγωνιστων θα έδινα τα μισά απ'οσα δίνει ο ΟΤΕ.

Το θέμα είναι ΟΛΟΙ αυτοί να μάθουν οτι δεν μας κάνουν χαρη.(Δεν βγάζω τα χάλια του ΟΤΕ απ'έξω)

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ο ΟΤΕ ειναι ειλικρινης τα τελευταια χρονια και δεν ταζει τιποτα που δεν μπορει να πραγματοποιησει. Δεν ειπε ποτε οτι ΘΑ βγαλει το ταδε πακετο για να τραβηξει πελατες ενω δεν ειχε ουτε καν καλυψη στην περιοχη τους ουτε εκανε ενα σωρο κομπινες για να κλεψει λεφτα απο τον κοσμακη....Τουλαχιστον απο τοτε που απελευθερώθηκε η αγορά και μπηκαν και οι εναλλακτικοι μεσα ( απο το 2001 (?) και μετα δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω και η ΕΕΤΤ κόβει τον ΟΤΕ για προώθηση του ανταγωνισμού. Το καλύτερο για μας θα είναι να τον αφήσουν κι αυτόν ελεύθερο να δείξει τα δόντια του (φυσικά όχι εις βάρος των εναλλακτικών αφού έχει το πάνω χέρι).

Πάντως για το VoIP έχω την εντύπωση ότι και η forthnet χρησιμοποιεί, αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο με τους άλλους. Δηλαδή π.χ. στη vivodi πρέπει να έχεις το τηλέφωνο στο router και όχι στην πρίζα, ενώ στη forthnet το έχεις κανονικά στην πρίζα όπως στον ΟΤΕ, απλώς καταλήγει μετά σε VoIP κυκλώματα.

Link to comment
Share on other sites

θελει να πει οτι του επιβαλει να πουλαει σε ψηλα σχετικα Λιανικες τιμες ωστε να υπαρχει περιθωριο κερδους για τους "μεταπωλητες" που στην ουσια ειναι ολοι οι εναλλακτικοι, -ενω καλλιστα θα μπορουσε να εχει καλυτερες- για να μπορεσουν να επιβιωσουν.Το Δ(Τιμες Λιανικης-Τιμες Χονδρικης) θα μπορουσε να ειναι 0 , εχει τη δυναμη να το κανει.. αλλα εκει επεμβαινει η ΕΕΤΤ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

καπου εκει σε εχασα....

Εννοώ το εξής: αυτό είναι καλό για να μην την πληρώνουν οι εναλλακτικοί για μ@λακίες του ΟΤΕ=καθυστερήσεις.

Ενώ αυτό είναι λάθος γιατί στερεί επιλογών τους καταναλωτές.

Όμως δεν λέω ότι φταίει η ΕΕΤΤ ή ο οποιοσδήποτε που μένει ο ΟΤΕ πίσω. Πρόβλημα του. Απλώς να μην θίγεται ο ένας πάροχος για προώθηση του άλλου (του οποιουδήποτε).

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σχετικα με αυτα που αναφερονται στα λινκς. ομως εγω νομιζω οτι φταιει και η ΕΕΤΤ γιατι με τις κινησεις (βλ. δευτερο λινκ) ΔΕΝ ενισχυει τον ανταγωνισμο αλλα ΜΟΝΟ τους εναλλακτικους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο ένα πράγμα θα ήθελα από την ΕΕΤΤ. Να βάζει λουκέτο σε αυτούς που χρωστάνε εκατομμύρια στον ΟΤΕ, να καθαρίσει ο τόπος από όλους αυτούς τους δήθεν εναλλακτικούς. Σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να δω, στο ίσως όχι και τόσο μακρινό μέλλον, όλους αυτούς τους φτωχούς ιδιοκτήτες των εναλλακτικών εταιριών να απειλούν με μαζικές απολύσεις αν δεν ενταχτούν σε ειδικά προγράμματα αποπληρωμής των χρεών τους (σε ελεύθερη μετάφραση: χαρίστε τα για να μην δείτε την ανεργία στον χώρο των τηλεπικοινωνιών να πηγαίνει στα ύψη και την ανάπτυξη στον πάτο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

εχεις δικιο σχετικα με αυτα που αναφερονται στα λινκς. ομως εγω νομιζω οτι φταιει και η ΕΕΤΤ γιατι με τις κινησεις (βλ. δευτερο λινκ) ΔΕΝ ενισχυει τον ανταγωνισμο αλλα ΜΟΝΟ τους εναλλακτικους

Συμφωνούμε:T:

Αρχική απάντηση από yanni

Εγώ μόνο ένα πράγμα θα ήθελα από την ΕΕΤΤ. Να βάζει λουκέτο σε αυτούς που χρωστάνε εκατομμύρια στον ΟΤΕ, να καθαρίσει ο τόπος από όλους αυτούς τους δήθεν εναλλακτικούς. Σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να δω, στο ίσως όχι και τόσο μακρινό μέλλον, όλους αυτούς τους φτωχούς ιδιοκτήτες των εναλλακτικών εταιριών να απειλούν με μαζικές απολύσεις αν δεν ενταχτούν σε ειδικά προγράμματα αποπληρωμής των χρεών τους (σε ελεύθερη μετάφραση: χαρίστε τα για να μην δείτε την ανεργία στον χώρο των τηλεπικοινωνιών να πηγαίνει στα ύψη και την ανάπτυξη στον πάτο).

Επίσης συμφωνούμε. Και πρέπει η ΕΕΤΤ να προστατεύει εμάς σαν καταναλωτές.

Για να γίνει αυτό, πρέπει να γίνει αυτό που λες και πολλά ακόμα όπως σωστό CC και γρήγορη φορητότητα/ενεργοποίηση (όσο είναι δυνατόν).

Και να μην "προωθείται" ο ένας αντί του άλλου.

Ας σφαχτούνε όλοι, εναλλακτικοί-οτε, αλλά με θεμιτά μέσα. Π.χ. να μην αποτρέψει η ΕΕΤΤ την Χ εταιρεία να φέρει ας πούμε vdsl ή wimax κλπ. επειδή θα μείνουν άφραγκες οι υπολοιπες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Η Forthnet ΔΕ χρησιμοποιεί VoIP,

Τελικά είπα να το ψάξω λιγουλάκι στο google. Βάζοντας "forthnet Voip" ένα από τα πρώτα αποτελέσματα σε παραπέμπει στην παρακάτω σελίδα

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails.aspx?p=117552

όπου είναι οι όροι σύμβασης του Forthnet 800, όπου και αναφέρεται:

Ο Πελάτης σύμφωνα με τις επιλογές του απολαμβάνει τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες της Εταιρίας, ενώ ρητά φέρει το κόστος και την ευθύνη της υπάρχουσας τηλεφωνικής σύνδεσής του με το σταθερό δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο VOIP της Forthnet ή του ΟΤΕ ή τρίτου Παρόχου.

Μόνο ο ΟΤΕ έχει PSTN.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

... οι όροι σύμβασης του Forthnet 800...

Μόνο ο ΟΤΕ έχει PSTN.

Το F800 είναι πακέτο για επαγγελματίες... ’σχετο με το ιδιόκτητο δίκτυο :)

Forthnet 800

Βασίζεται στην υπηρεσία Ατελούς Χρέωσης (Freephone) που δίνει τη δυνατότητα στους πελάτες σας να επικοινωνήσουν με την εταιρεία σας άμεσα, αποτελεσματικά και χωρίς να χρεώνονται για την κλήση που πραγματοποιούν, από όπου κι αν καλέσουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το ιδιόκτητο VOIP δίκτυο της Forthnet είναι άσχετο με το.... ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.

Αν δεν γνωρίζεις, αλλά απλά υποθέτεις ή ελπίζεις σε κάτι, τουλάχιστον μην επιμένεις να μας πείσεις με ένα χαμόγελο :).

Link to comment
Share on other sites

Εργαζόμουν στη Forthnet μέχρι το Φεβρουάριο του 2007, κι επίσης έχω πολλούς φίλους που εργάζονται τώρα εκεί σε τεχνικό τμήμα και πωλήσεις. Σε κάλυψα τώρα?

Η υπηρεσία αυτή που προσφέρει είναι καθάρα VoIP για να μιλάνε εταιρίες με τα γραφεία τους ή με πελάτες. Γίνεται με συσκευές VoIP. Οι εταιρίες που προσφέρουν VoIP ξεχωρίζουν γιατί σου δίνουν και αριθμοδότηση με 21Χ μπροστά και όχι 210 (για Αθήνα το παράδειγμα)

Μην πάς να το παίξεις έξυπνος, γίνεσαι ρεζίλι κι φαίνεσαι αναξιόπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς εσύ γίνεσαι ποιο αξιόπιστος ή κατά πόσο εγώ γίνομαι ρεζίλι. Δεν είμαι εγώ αυτός που ζητάει από τον κόσμο χωρίς κανένα στοιχείο αλλά μόνο με smiles όλο αυτοπεποίθηση να γίνει και πιστευτός.

Μιας και ήσουν τεχνικός εκεί και διατηρείς ακόμα επαφές με πολλούς τεχνικούς και πωλητές εκεί δεν εξηγείς στον κόσμο που έχει φρικάρει τι θα γίνει με όλα αυτά τα προβλήματα στην ποιότητα και ΚΥΡΙΩΣ στο λογιστήριο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Σωστός. Το ιδιόκτητο VOIP δίκτυο της Forthnet είναι άσχετο με το.... ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.

Αν δεν γνωρίζεις, αλλά απλά υποθέτεις ή ελπίζεις σε κάτι, τουλάχιστον μην επιμένεις να μας πείσεις με ένα χαμόγελο :).

ρε φιλε καλα σου λεει ο wiz. ειναι ποτε δυνατον να πουλήσει το περιπτερο τεχνολογια στο super market; Δεν στο λεω με κακη προθεση αλλα νομιζω πως υπερβαλεις λιγακι. Δεν ειδα πουθενα κανεναν προσβλητικο χαρακτηρισμο...Επισης δεν νομιζω να επεδιωξε ποτε κανεις εδω μεσα να γινει πιστευτος χρησιμοπιωντας smilies. Οταν ομως καποιος λεει κατι γιατι το ξερει εκ των εσω δεν νομιζω πως χρειαζεται καποια περαιτερω εξηγηση...

Link to comment
Share on other sites

@hayabusa

Μην πάς να το παίξεις έξυπνος, γίνεσαι ρεζίλι κι φαίνεσαι αναξιόπιστος.

Αυτό πως θα σου φαινόταν σαν απάντηση προς εσένα?

Δεν τρώω τίποτα κολλήματα ούτε προσπαθώ να το παίξω έξυπνος. Όταν όμως υποστηρίζουμε κάτι δεν το υποστηρίζουμε απλά λέγοντας "Trust me!" Που ξέρω εγώ τι δουλειά κάνει ο Wizard!? Και στην τελική τι με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνει? Αν είχε ιδιόκτητο PSTN δίκτυο η Forthnet δεν θα το έκρυβε επιμελώς, αλλά κάπου θα το ανέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.