Jump to content



Super o/c Event στο Πλαισιο


Recommended Posts

Είναι αλήθεια ότι μου έχει μείνει η απορία τι δεν πήγε καλά live.

Τα σκόρδα και οι κακοτυχίες δεν μπορεί να είναι παράγοντας που παίζει σοβαρά.

Κάτι άλλο έφταιξε, αλλά τι?

Θα κάνω μια προσπάθεια ανίχνευσης των αιτιών.

Ρεύμα

Κατά τη γνώμη μου είναι λίγο δύσκολο η τάση του ρεύματος να μην ήταν καλή στο themall, αλλά δεν αποκλείεται η συγκεκριμένη γραμμή να ήταν υπερφορτωμένη.

Υγρασία και ζέστη.

Ο δεύτερος παράγοντας είναι η υγρασία και η ζέστη, με τόσο πολλά άτομα μαζεμένα.

’λλες οι συνθήκες στο εργαστήριο και άλλες στο themall.

Νομίζω ότι αυτός είναι ο καθοριστικός παράγοντας στο ερώτημα μα γιατί δεν ενεβαίνει το τιμημένο. Πού να ανέβει ο επεξεργαστής με τόσο πάγο και που να δουλέψουν τα τροφοδοτικά με τόση ζέστη και υγρασία.

Προετοιμασία.

Ο τρίτος είναι ο ανθρώπινος παράγοντας.

Χρειάζεται θέατρο όταν γίνεται live παρουσίαση υπερχρονισμού.

Με την έννοια, ότι έχει γίνει εκ των προτέρων ο υπερχρονισμός, από την ίδια ομάδα υπερχρονιστών, σε άλλο χώρο με λίγους μόνο μάρτυρες και κάμερες.

Την ίδια μέρα το πρωί, έχοντας απαγορεύσει την είσοδο στο χώρο, σε οποιοδήποτε ξένο άτομο, στήνεται ξανά η ίδια διάταξη με την οποία έγιναν τα score, πριν από το event.

Μετά, όταν ξεκινήσει η φιέστα, παρουσιάζονται οι τεχνικές τα μηχανήματα και άλλα στοιχεία υπερχρονισμού, γίνεται μια απλή επίδειξη υπερχρονισμού και τέλος φορτώνονται τα αποτελέσματα που έχουν ήδη σωθεί σε αρχείο, ώστε να ανακοινωθούν επίσημα και να αποσταλούν για verification, ώστε να γίνουν γνωστά παγκόσμια.

Τώρα αν κατά την live επίδειξη υπερχρονισμού κάτσει και καλύτερο score δεν θα χαλάσει κανέναν ένα τέτοιο απρόοπτο συμβάν.

Αυτές είναι οι εκ των υστέρων δικές μου απόψεις, σε περίπτωση που πρόκειται να επαναληφθεί μελλοντικά ένα τέτοιο γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 605
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Μην το ψάχνεται πάιδες...ένα bios είναι υπέυθυνο...:)

Τώρα εάν ήταν και η θερμοκρασία του χώρου κατάλληλη (όσο το δυνατόν) νομίζω θα συνέβαλε στις περιπτώσεις παγοποίησης εκεί που δεν έπρεπε

(σόρι για το διπλό).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χειριστεί προσωπικά υγρό άζωτο και δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γίνει live υπερχρονισμός, όσο και αν είναι γνωστά εκ των προτέρων το όρια.

Από την άλλη με τίποτα δεν δέχομαι ότι δεν δοκιμάστηκε το BIOS από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από djsaqis [Σήμερα, στις 13:19]

Όσο αφορά εκείνη την διακοπή ρεύματος-1ώρα περίπου.

Ρεύμα από πού παίρνατε?Ήταν ξεχωριστή γραμμή-φάση?

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 13:50]

Μάλλον ναι, γιατί ΜΟΝΟ εμείς δεν είχαμε...... :(

Την μέτρησε κανείς σας ή εννοείται ότι ήταν εντάξει....?

Αλήθεια ζητήσατε να σαν φέρουν γραμμή με συγκεκριμένες προδιαγραφές ή μια ότι να' ναι?

Υ.Γ.:Και για τις σταγόνες που στάζαν από πάνω τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 14:23]

Δεν έχω χειριστεί προσωπικά υγρό άζωτο και δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γίνει live υπερχρονισμός, όσο και αν είναι γνωστά εκ των προτέρων το όρια.

Από την άλλη με τίποτα δεν δέχομαι ότι δεν δοκιμάστηκε το BIOS από πριν.

.....κι όμως.......Το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ βράδυ και κατόπιν πολλών e-mails που έστειλα σε άτομο της ASUS για καινούργιο bios που να υποστοιρίζει και να "βλέπει σωστά" τον York για το event που είχαμε, τα παιδιά έγραψαν ένα, ΑΛΛΑ ήταν αυτό που είχα (το οποίο είχε πρόβλημα με κάτω από -50*C - ΔΕΝ έπρεπε να κλείσει η μητρική γιατί μετά αν είχα θερμοκρασία -150*C μέσα στα Windows και έκλεινε η μητρική για τον α ή β λόγο, θα έπρεπε να περιμένω ν'ανέβει πάλι στους -50*C για να μπορέσει η μητρική να ξαναξεκινήσει) με προσθήκη μόνο τις εντολές του York για να τον "βλέπει".......Αυτό δε το Bios θα κυκλοφορήσει ως BETA έως την Παρασκευή.....Το δε bios δοκιμάστηκε και έβλεπε τον York σαν επεξεργαστή, αλλά παρουσίαζε τα ίδια (ίσως και χειρότερα συμπτώματα με το προηγούμενο)..... :(

Μετά σκεφτήκαμε (περνούσε η ώρα) να βάλουμε τον York του Shamino πάνω στην Striker που είχα φέρει μαζί μου για back up και έτσι κάναμε.....Bios 1401 γι'αυτήν.....Είχε πρόβλημα με τα multipliers του York και ότι και να βάζαμε, αυτή μας κράταγε μόνο το x6 και τέλος.......

Μετά ξαναβάλαμε πάνω της τον QX6850 και ανοίξαμε, αλλά ήδη είχε περάσει η ώρα.... :(

Αρχική απάντηση από djsaqis [Σήμερα, στις 14:29]

Την μέτρησε κανείς σας ή εννοείται ότι ήταν εντάξει....?

Αλήθεια ζητήσατε να σαν φέρουν γραμμή με συγκεκριμένες προδιαγραφές ή μια ότι να' ναι?

Υ.Γ.:Και για τις σταγόνες που στάζαν από πάνω τι λέτε?

Μια κανονική παροχή ήταν, δε χρειάζεται και τίποτα το ιδιαίτερο........5 - 7Α καλά είναι.... ;)

Όσο για τις σταγόνες που έσταζαν από πάνω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω στη μητρική :D....αυτό προφανώς οφειλόταν στα πολλά άτομα που ήταν εκεί μέσα και είχε και αυτή τη ζέστη.....

Δημιουργόταν υγροποίηση απ'το κλιματιστικό που ήταν από πάνω μας και μας έπεφταν οι σταγόνες στα κεφάλια και στη μητρική.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 16:18]

Όσο για τις σταγόνες που έσταζαν από πάνω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω στη μητρική :D....αυτό προφανώς οφειλόταν στα πολλά άτομα που ήταν εκεί μέσα και είχε και αυτή τη ζέστη.....

Δημιουργόταν υγροποίηση απ'το κλιματιστικό που ήταν από πάνω μας και μας έπεφταν οι σταγόνες στα κεφάλια και στη μητρική.....

Αν έπεφταν σταγόνες στη δική μου μητρική θα είχα φρικάρει!!!!!:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά βγήκα από το μπάνιο και με βρεγμένα μαλλιά ο βλάκας (είναι και μακρυά:banging: ) πάω πάνω από την μητρική μου που ήταν σε οριζόντια θέση για να τοποθετήσω την κάρτα γραφικών που την είχα βγάλει για αλλαγή ψήκτρας! Και σκάνε οι σταγόνες από τα μαλλιά μου πάνω στην mobo!! :shutup: :-O :-O Εγώ εν τω μεταξύ να έχω πάθει 3 καρδιακά απανωτά από την βλακεία που έκανα!! Κατευθείαν σεσουάρ και χαρτί ανά χείρας για πλήρες στέγνωμα! Ευτυχώς δεν έπαθε τπτ! Δοξάζω τον ύψιστο χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε φρικάρω γιατί είναι ολόκληρη περασμένη με σπρέει πλαστικοποίησης........και ένα ποτήρι νερό να τις ρίξεις πάνω, αυτή θα δουλεύει...... :DΤο πρόβλημα θα είναι να μην πέσει νερό πάνω σε τίποτα μνήμες, ΜΕΣΑ σε κάνα slot και άλλα τέτοια..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι το σιγουρο κατα τη γνωμη μου...

Το επομενο event θα ειναι καλυτερο...

Ειλικρινα το πιστευω.

Για πρωτη φορα, και με βαση αυτο, πιστευω οτι ηταν πολυ καλο το event..

Και καλυτερα που συνεβησαν ολα αυτα ωστε να υπαρχει η αναλογη εμπειρια!!!!....

Αρχική απάντηση από Louris7 [19-10-2007 16:22]

Μην γινει καμια διακοπη μονο ρευματος....

:wassat: :whistling :cry:

Και ειχε περασει απτο μυαλο μου , μεταξυ σοβαρου και αστειου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 16:51]

Εγώ δε φρικάρω γιατί είναι ολόκληρη περασμένη με σπρέει πλαστικοποίησης........και ένα ποτήρι νερό να τις ρίξεις πάνω, αυτή θα δουλεύει...... :DΤο πρόβλημα θα είναι να μην πέσει νερό πάνω σε τίποτα μνήμες, ΜΕΣΑ σε κάνα slot και άλλα τέτοια..... :)

Αυτό λέμε!!!!! Ο hipro5 όταν συμβαίνουν αυτά γελάει!!!:D :D :D

:T: :clap:

Bravo και πάλι για το event.Πάντα τέτοια!

Τι λέτε για dte?Πρέπει να προλαβαίνετε!!!

hipro5 λες να δούμε στη dte εκείνο το psu σχεδιασμένο από τα χεράκια σου?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,καντε μια αναζητηση...

εχει αναφερ8ει σε αλλο νημα που αφορουσε το εν λογω τροφοδοτικο οτι η τιμη του 8α ειναι στο price range των επωνυμων 800-1000 W τροφοδοτικων...

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξη... υπερβαλει ο hipro!... επειδη μπαινω μεσα καιγεται ενα dimm του ΒΗ5 την μια μερα, την αλλη μπαινω μεσα και του καιγεται το τρυπανι που εκανε μια δουλεια την αλλη μπλα μπλα μπλα. αλλα ετσι ειναι , καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα :p

Αρχική απάντηση από DJD [25-10-2007 10:36]

Έτσι εξηγούνται όλα:

blame jpavly... :p

ROFL!!!!:rofl: :rofl:

Καλο αυτο το thelab, γιατι να το κρυψουμε αλλωστε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.