Jump to content



Artifacts απο 1.85V και πανω σε abit p35pro!


GoMaR

Recommended Posts

Καλημερα μαγκες...

Λοιπον χθες ειπα να κανω κανα benchmark μας και κρυωσε ο καιρος ωστε να παρουμε κανα μαρκ σε κανα 3dmark :)

Το 24/7 setup μου ειναι αυτο της υπογραφης....Οποτε μπαινω bios να παιξω με χ8.

Οποτε του κοτσαρω 475χ8 με 1.20 διαιρετη ( οι μνημες καπου στα 570mhz με 5-4-4-8 ) , βαζω 1.82V Vcore απο bios (ξερουμε οτι εχει vdrop -0.06V) και μπαινω windows..

Το pci-e :115mhz

Η καρτα μου σε ΟΛΑ τα bences τρεχει στις εξης συχνοτητες:

core : 648

shader : 1674

mem : 2088

Αρχιζω το bench , κανονικα ολα .... ωραια...Παω 480χ8 απο το uguru ωραια ολα..ξανακαναμε "new PB":P

ε τι ηθελα να βαλω 485χ8 η 488χ8 ? ηθελα να τρεξω τον μαρκισιο στα 3,9 η 3,88..Το θεμα ειναι οτι ο μπανανας μου καιει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ volts και του δωσα τερμα...μεχρι απο 1.85 μεχρι 1,89 (δε παει αλλο η abit) Οποτε υπολογιζοντας και το vdrop....

Αφου κανω αυτο το setup , ξεκιναω 3dmark και ολη η οθονη αρτιφακτσ..Οχι αυτα τα "μικρα" τρετραγωνακια της καρτας αλλα μπορει μισο κομματι της οθονης η πχ ενας τοιχος να μαυρισει στιγμιαια παντα..Ξερετε τι εννοω.

Και προφανως κολλαει μετα απο ωρα.

με τον μπανανα μου εχω τρεξει 3dmark06 στα 3904mhz ( 488x8 ) με την ds4 αλλα θυμαμαι οτι εβαζα στο vcore απο μπαιος πανω απο 1,85 ( η καπου εκει ) και απο οσο ξερω η ds4 ΔΕΝ ειχε τετοιο τεραστιο vdrop.

Οποτε υποψιαζομαι 2 εκδοχες..

Η ερχεται στα ορια η μητρικη και τα παιζει με το ρευμα που ειναι τσιτα του επεξεργαστη

Η λογω του vdrop να χρειαζεται παραπανω ο επεξεργαστης και να μην αρκει αυτο που δινει η μητρικη..

Επισης εκανα δοκιμες του στυλ ( pcie :100 mhz ) ανεβασμα σε CPUVTT , ανεβασμα σε ICHIO .... σε MCH..Τπτ ολα ιδια..

Καμια ιδεα ρε παιδια ;

Οτι απαντηση εχετε , δεκτη

Ευχαριστω εκ των προτερων:)

btw παρτε και το PB απο τον μαρκισιο :) (ρολογια της καρτας γραφω στο ποστ)

384064816741044um6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Artifacts με πουσάρισμα του CPU πρώτη φορά ακούω. Βέβαια πρώτη φορά ακούω και 1.89 ρεύμα σε 6400(!).

BIOS κοίτα να αλλάξεις μπαας και ή αναγκαστικά κάνε το mod για το vdrop.

(και εννοείται πάρε κανα 4πύρηνο, ο κακομοίρης ο 6400 τα έχει παίξει στο 06 :D:p)

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε...Ενω τον εχω παει και 4100 (μονο για screenshot) ενω στα 4ghz εχει τρεξει και aquamark ....

Ολα αυτα βεβαια με την DS4...

Με την abit , μαλλον θα θελει vmod :S

Οσο αφορα τον 4πυρηνο..Περιμενω τον Q9450 :)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ, ΧΑ, ΧΑ.......Another one!...... :D.....και του elefsinaras ο X6800 μετά από κάποιο VCore και κάποια συχνότητα με αέρα (4100MHz), έβγαζε artifacts αλλά δούλευε.....ΠΡΩΤΗ φορά το είδα κι εγώ ΚΑΙ αυτό....Artifacts σε CPU..... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 08:24]

115mhz το PCI-E??????? ώπα εδώ είμαι αδιάβαστος.... εγώ την έχω 100... καλά τι κερδίζεις ανεβάζοντας τα hz του PCI-E?

Κάποιες φορές, ιδιαίτερα όταν ανεβαίνεις ψηλά σε fsb και έχεις ταυτόχρονα και την κάρτα υπερχρονισμένη, μπορείς να "παίξεις" λίγο με το PCI-e (όχι πολύ, αλλά στην περιοχή του 100-110 MHz, ίσως και πολύ λίγο παραπάνω) ώστε να "σταθεροποιηθεί" το σύστημα καλύτερα. Επειδή η βελτίωση είναι μικρή (και αφορά κυρίως τη σταθερότητα, αλλά μερικές φορές η βελτίωση είναι ουσιαστική) ενώ αυτά που μπορείς να ...χάσεις είναι κρίσιμα, γι΄αυτό σχεδόν όλοι το έχουν κάπου στη "γειτονιά" του 100 MHz.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω αντιμετωπισει αυτο το προβλημα (με ακλοκαριστη καρτα το διαπιστωσα), αλλα δεν ηταν ακριβως artifacts. Ειχα χωσει ταση αρκετη στον 4300 αλλα οχι τοσο πολυ.

Λιγο ασχετο: φιλε τι ψυξη και τι θερμοκρασια εχεις με τον 6400 στα 3,8-4,0 ???

Link to comment
Share on other sites

καντε μια δοκιμη.....

ανεβαστε το pci-e freq στα 109.....οποιαδηποτε αλλη τιμη βαλετε θα σας δωσει και χειροτερο αποτελεσμα......αυτο που λεω βεβαια ισχυεια για το δικο μου σεταπ με asus p5kdeluxe

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

ΧΑ, ΧΑ, ΧΑ.......Another one!...... :D.....και του elefsinaras ο X6800 μετά από κάποιο VCore και κάποια συχνότητα με αέρα (4100MHz), έβγαζε artifacts αλλά δούλευε.....ΠΡΩΤΗ φορά το είδα κι εγώ ΚΑΙ αυτό....Artifacts σε CPU..... :D

Το ίδιο (?..νομίζω δλδ) cpu το είχαμε δεί με τον morti στο cascade που μετά από κάποια συχνότητα(~4900) και πάνω έκανε σπασίματα στην εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astri

Ρε παιδια χανω κατι? Δεν ειναι υπερβολη 1.82v για 4000ΜΗΖ? Δε νομιζω να χρειαζετε πανω απο 1.5v.

Τελευταια φορα εκανα 3d bench με Ε6600 στα 4650ΜΗΖ με τα 1.7v της P5K χωρις vdroop mod (περιπου 1.65 actual).

Μη σου φαινεται περιεργο...Απλως εχω χαζο κοματι επεξεργαστη...Δηλαδη ποιος λεει μεχρι 1,5V?

Αν για τα 3,8 θελει παραπανω , να μη δωσω ; Πως θα τρεξω benches ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Με νερό στα 4650 και 1,7?

Τι νερο βρε? :p Ln2

Αρχική απάντηση από GoMaR

Μη σου φαινεται περιεργο...Απλως εχω χαζο κοματι επεξεργαστη...Δηλαδη ποιος λεει μεχρι 1,5V?

Αν για τα 3,8 θελει παραπανω , να μη δωσω ; Πως θα τρεξω benches ?

Απλα θεωρω με τη λιγη εμπειρια που εχω οτι σε καθε "βαθμιδα" MHz θελει ενα minimum voltage (σιγουρα πχ δε μπορεις να πας 4.2 Ghz με 1.3ν). Απο και πανω ειναι υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.