Jump to content



που μπορω να βρω buzzerακια?


haris1984

Recommended Posts

χρειαζομαι να αγορασω ενα buzzer οπως φαινεται στη φωτο που ακολουθει.

ξερει κανεις να μου πει που μπορω να βρω και ποσο κοστιζουν περιπου?

αυτο της φωτο ειναι 12mm 5vdc αλλα εγω χρειαζομαι 12vdc στην ιδια διαμετρο.

επισης κατι μου ειπαν οτι υπαρχουν με ενισχυτη και χωρις. αυτο που εχω πρεπει να ειναι χωρις.

οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

ευχαριστω. :)

post-1040-1416073226,291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδηποτε σοβαρο μαγαζι ηλεκτρονικων θα βρεις πολλους τυπους buzzer, τα μικρα σαν της φωτο εχουν 0,50-2 το πολυ.

Το κοντινοτερο μαγαζι που ξερω προς πειραια ειναι ο κατουμας στην καλλιθεα http://katoumas.gr/

Αλλιως κοιτα στον φανο (σολωμου 29, κατω απο την στουρναρη) και στην γυρω περιοχη ή αν δεν βρεις πουθενα αλλου στο ακτινιον (πατησιων, πριν την χαλκοκονδυλη) αλλα υποψιν οτι ειναι ολιγον (εως πολυ) ακριβος.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη προσπαθεια ανεπιτυχης....δεν βρηκα πουθενα...

αυριο θα κατεβω κεντρο να δω σε φανο και ακτινιον μηπως και...

καποιος που ασχολειται με ηλεκτρολογικα μηπως ξερει να μου πει τι διαφορα εχουν αυτα με συστημα οδηγησης και χωρις?

Link to comment
Share on other sites

τα Buzzer σαν της φωτό μπορεί να είναι διαφόρων τύπων.

Υπάρχουν

- τα απλά τα οποία έχουν μέσα απλά και μόνο μια πιεζοηλεκτρική κάψα. Για να δουλέψουν πρέπει να πάρουν σήμα υψηλής συχνότητας (1-2kHz)

- τα ηλεκτρομαγνητικά τα οποία μέσα έχουν μαγνήτη και πηνίο, και θέλουν ήχο για να παίξουν, στην ουσία είναι σαν tweeter.

- τα πιεζοηλεκτρικά τα οποία δουλεύουν με DC και τα οποία έχουν μέσα τους κύκλωμα (ενισχυτή όπως ειπώθηκε παραπάνω) τέτοια υπάρχουν σε διάφορες τάσεις απο 3 μέχρι 16V

αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.