Jump to content



Ηχεια απο ηχοσύστημα στον υπολόγιστη.


_K_Marios_

Recommended Posts

Παιδια ξερετε καποιον τροπο ωστε να μπορέσω να συνδέσω 2 ηχεια που εχω που είναι απο ηχοσύστημα "σαλονιού" στον υπολογιστή?

Τα ηχεια του υπολογιστη μου ειναι 2.1 της Logitech.

Τα ηχεια που θέλω να συνδέσω δν εχουν βισματα. Η ακρια δηλαδη του καλωδιου του κάθε ηχειου ειναι γυμνη.

Η καρτα ήχου του υπολογιστη ειναι μια απλη καρτα onboard.

Υπαρχει τροπος να συνδέσω τα ηχεια;

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι τα συνεδεσε στην καρτα ηχου με τον α,β τροπο

Αν δεν εχει υπερφυσικα αυτια δεν θα ακουει τιποτα απολυτως αφου το σημα ΔΕΝ θα ενισχυεται απο καποια συσκευη/διαταξη

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν χρησιμοποιηθεί ο ενισχυτής των Logitech ή αν το σήμα από την κάρτα ήχου περάσει στο Aux In του ηχοσυστήματος που έχεις. Οπωσδήποτε πάντως χρειάζεσαι ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε ρε παιδιά και θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε... Εκτός και άν δεν κατάλαβα καλά.. :...:

Λοιπόν έστω ότι έχω 2 ηχεία, (τρίδρομα, δίδρομα δεν με ενδιαφέρει στην τωρινή κατάσταση) και τα συνδέω με την κάρτα ήχου μου, δεν θα έχω ήχο;;; Είναι δυνατόν; Αφού η κάρτα ήχου είναι ένας υποτυπώδης ενισχυτής από μόνη της, ή κάνω λάθος;

Και παλιά πως το κάναμε δλδ; Δεν συνδέαμε ηχεία που δεν είχαν προ-ενίσχυση στην κάρτα ήχου απευθείας; :confused:

Link to comment
Share on other sites

γιατι μπερδευτηκες? απλα ειναι τα πραγματα. και να τα συνδεσεις με τον εναν η με τον αλλο τροπο, χρειαζονται ενισχυση για να παιξουν. αλλιως θα ακουνε μονο οι κουφοι!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε μια παλιά Live που είχα και είχα συνδέσει τα ηχεία του ηχοσυστήματος μου έπαιζαν κανονικά.

Αφού η κάρτα ξαναλέω είναι ένας υποτυπώδης ενισχυτής... δεν είναι και "φέτα" αλλά είναι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα ήχου δεν δίνει τέτοια ισχύ που να μπορεί να οδηγήσει ηχεία...

Αν όντως τα ηχεία που συνέδεσες στην Live έπαιξαν σε ικανοποιητική ένταση (όχι σαν ραδιοφωνάκι με ηχείο του 0.5W), τότε αυτό σημαίνει ή ότι τα ηχεία ήταν αυτοενισχυόμενα (λίγο απίθανο για ηχεία σπιτιού) ή ότι είχαν εξωπραγματική ευαισθησία...

Και πάλι, ποιο το νόημα να συνδέσεις τα ηχεία απευθείας στην κάρτα ήχου? Έστω ότι δουλεύουν. Δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις την έντασή τους παρά μόνο μέσα από την κονσόλα των Windows. Προσωπικά, δε μου φαίνεται και πολύ πρακτικό αυτό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner

Εγώ πάντως σε μια παλιά Live που είχα και είχα συνδέσει τα ηχεία του ηχοσυστήματος μου έπαιζαν κανονικά.

Αφού η κάρτα ξαναλέω είναι ένας υποτυπώδης ενισχυτής... δεν είναι και "φέτα" αλλά είναι κάτι.

Μέσω ενισχυτή ή μόνα τους?

Τί ευαισθησία διέγερσης είχαν-έχουν τα ηχεία σου?

Link to comment
Share on other sites

101% τα ηχεια που λεει ο Shadowrunner ηταν ενεργα,δηλαδη ειχαν ενισχυτη ενσωματωμενο.Το ρευμα που δινει η καρτα ηχου απο μονη της δεν επαρκει για να κουνησει ουτε tweeter(ο ηχος προκυπτει απο την κινηση των μεγαφωνων οταν αυτα διεγειρονται απο ηλεκτρικο ρευμα)

Αλλη πιθανη λυση,να ειχε συνδεσει υπερευαισθητα ηχεια (ευαισθησια >100dB) αστρονομικης τιμης

Link to comment
Share on other sites

Λογω ελλειψης ευρων, εχω ενωσει, 2 απλα ηχειακεια sony πανω στην καρτα ηχου...

8Ω και 0.2watt.

Ισα ισα τα ακουω... Οποτε θεωρω και εγω ΑΠΙΘΑΝΟ να κανει κατι η καρτα απο

μονη της σε ηχοσυστημα σπιτιου... Αντε να ακουει στα 10cm αποσταση...

Αν τα ενωσει με πατεντα στα logitech κατι γινεται.

Προυποθεση ο ενισχυτης του 2.1

να βρισκεται μεσα στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

101% τα ηχεια που λεει ο Shadowrunner ηταν ενεργα,δηλαδη ειχαν ενισχυτη ενσωματωμενο.Το ρευμα που δινει η καρτα ηχου απο μονη της δεν επαρκει για να κουνησει ουτε tweeter(ο ηχος προκυπτει απο την κινηση των μεγαφωνων οταν αυτα διεγειρονται απο ηλεκτρικο ρευμα)

Αλλη πιθανη λυση,να ειχε συνδεσει υπερευαισθητα ηχεια (ευαισθησια >100dB) αστρονομικης τιμης

Μπορούμε να διαπιστώσουμε αν τα ηχεία ήταν αυτοενισχυόμενα ή όχι, αρκεί να μας πει μόνο αν αυτά θέλουν ρεύμα από πρίζα ή κι αν έχουν δικό τους volume control...

Η ευαισθησία που πρέπει να έχει ένα ηχείο για να παίξει με την ισχύ που βγάζει η κάρτα ήχου (που είναι μόνο μερικά mW, αν δεν κάνω λάθος) πρέπει να είναι απίστευτα υψηλή οπότε δεν παίζει σαν επιλογή εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _K_Marios_ [Σήμερα, στις 12:11]

Που μπορω να βρω λοιπον ενισχυτη?

Θα γινετε να δουλευουν κ τα logitech παραλληλα?

Ποιος ο λογος που θες να κανεις κατι τετοιο???

Μπας και δωσουμε καμια καλυτερη ιδεα. Θες καλυτερο ηχο? Περισσοτερη ενταση?

Πες και τι ηχεια εχεις.

Link to comment
Share on other sites

’ρα θέλεις να κάνεις ένα σύστημα 4.1 με τα δύο ηχεία να έχουν δικό τους ενισχυτή.

Επειδή ούτως ή άλλως ο ενισχυτής των Logitech δεν είναι και τίποτα σπουδαίο ποιοτικά, μπορείς να βρεις έναν όχι πολύ ακριβό δικάναλο ενισχυτή που να οδηγεί με την κατάλληλη ισχύ τα δύο ηχεία του ηχοσυστήματός σου.

Τα δύο συστήματα θα είναι ξεχωριστά. Οι 2 δορυφόροι και το subwoofer των Logitech με το δικό τους ενισχυτή και τα δύο άλλα ηχεία επίσης με το δικό τους. Προτείνω λοιπόν, αν έχεις κάποια κάρτα ήχου που να υποστηρίζει >2 κανάλια, να συνδέσεις τα δύο συστήματα σε δύο διαφορετικά jacks και μέσα από κατάλληλο configuration να τα ρυθμίσεις να παίζουν μαζί.

Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να προμηθευτείς ένα minijack splitter για να χωρίσεις το σήμα από το ένα jack της κάρτας ήχου και να στείλεις και στα δύο συστήματα, πράγμα όμως που θα έχει αμφίβολης ποιότητας αποτέλεσμα, γι' αυτό και δεν το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.