Jump to content



Μετατρεψτε την 2900pro σας σε 2900XT!!!!!!!


Psycho13

Recommended Posts

Ψαχνωντας στο νετ βρηκα αυτο το link...http://nickfire.com/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=29

Eιναι ενας οδηγος για να μετατραπει μια 2900pro σε Xt με την χρησιμοποιηση ενος usb flash drive...

Ελπιζω να φανει χρησιμο σε καποιους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 02:21]

Δεν τίθεται θέμα "μετατροπής". Ίδιος πυρήνας είναι και ίδιο PCB.

Αλίμονο αν χρειαζόμασταν Flash για να κλοκάρουμε....

Ωπα κατσε λιγο γιατι μαλλον δεν καταλαβες καλα...Το flashaκι χρειαζεται για το περασμα του bios...εγω δεν μιλησα για clockαρισμα...Και 2ον αυτο ΕΙΝΑΙ μετατροπη γιατι εαν δεν ονομαζεται μετατροπη η αλλαγη απο pro σε ΧΤ τοτε τι ονομαζεται??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 01:56]

Δεν έχεις βελτίωση στις επιδόσεις όμως - καλύτερα να κλοκάρεις τη 2900Pro σου ;)

Έχει άλλα latencies στις μνήμες της η Pro με την ΧΤ

Το buswidth ομως της μνημης απο 256 bit γινεται 512 οπως στην ΧΤ..Eπισης δεν ξερω εαν και κατα ποσο οι καρτες εχουν διαφορετικες μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psycho13

Ωπα κατσε λιγο γιατι μαλλον δεν καταλαβες καλα...Το flashaκι χρειαζεται για το περασμα του bios...εγω δεν μιλησα για clockαρισμα...Και 2ον αυτο ΕΙΝΑΙ μετατροπη γιατι εαν δεν ονομαζεται μετατροπη η αλλαγη απο pro σε ΧΤ τοτε τι ονομαζεται??

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά.

Οι κάρτες είναι ΙΔΙΕΣ. Το μόνο που αλλάζει είναι τα εργοστασιακά στοκ ρολόγια τα οποία αλλάζεις κατά βούληση με overclocking. Ακόμα και στο overclocking είναι ίδιες. Όσο πήγαιναν οι ΧΤ, πάνε και οι PRO.

Η μόνη "μετατροπή" που βλέπεις είναι στο "string" του ονόματος της κάρτας από... ΧΤ σε... PRO...

’σε που μπορεί να χάσεις από επιδόσεις.

Όπως λέει και ο gznp, τα timmings των μνημών έχουν μικροδιαφορές. Μιας και οι μνήμες της PRO είναι χρονισμένες κατά τι χαμηλότερα, έχουν σφίξει ελαφρώς τα timmings.

Αν λοιπόν φτάσεις το overclock της XT με της PRO (όπως έκανα εγώ) η PRO θα είναι λίγο πιο γρήγορη (διαφορές του ποπού βέβαια αλλά λέμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psycho13

Στην Pro ειναι 256

Και 256 να ήταν (που έτσι κι αλλιώς δεν είναι), αυτό δεν αλλάζει με ένα BIOS update.

’λλωστε και τις 2 κάρτες είχα (την 2900pro ακόμα την έχω).

Από το site της Sapphire...

http://www.sapphiretech.com/aa/products/products_overview.php?gpid=190&grp=3

ATI RADEON HD 2900PRO

700 million transistors on 80nm HS fabrication process

512-bit 8-channel GDDR3/4 memory interface

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 13:01]

Λαθος κανεις...

http://www.tweaktown.com/reviews/1189/3

256bit εχουν 3870 και 3850...

Οντως...Απλα σε ενα review που ειδα εγραφε 256..Μαλλον θα ειχαν τα specs της GT

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θρεντ , εχω μια sapphire 2900 pro 512 ddr3 και προσφατα της εβαλα νεράκι για να υσηχασω και απο την στοκ ψύκτρα οι τεμπς τωρα ειναι 40-45c idle - 60full load στα 800core-999rams .

Εχει μοντάρει κανεις το bios της sapphire για πανω απο 1.15vcore που εχουν default σε κατι 1.25 , 1.3 ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Για να μην ανοιγω νεο θρεντ , εχω μια sapphire 2900 pro 512 ddr3 και προσφατα της εβαλα νεράκι για να υσηχασω και απο την στοκ ψύκτρα οι τεμπς τωρα ειναι 40-45c idle - 60full load στα 800core-999rams .

Εχει μοντάρει κανεις το bios της sapphire για πανω απο 1.15vcore που εχουν default σε κατι 1.25 , 1.3 ?

Δεν ξερω για vcore αλλα εχω ιδιες θεμοκρασιες με σενα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.