Jump to content



ATI FireGL & NvidiaQuadro


jayfrog

Recommended Posts

ρε παιδια εχω την απορια για αυτες τις καρτες αμα παιζον παιχνιδια?? δεν εχω δει κανενα benchamrk με αυτες τις καρτες που να βασιζονται στα παιχνιδια, ξερετε αμα αυτες οι καρτες παιζουν παιχνιδια? ΕΠισης οι καρτες είναι πανακριβες

http://www.dealtime.com/xPO-ATI-FIREGL-V7350-1GB-PCIE-VIDADPT

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο οσο γνωριζω εγω αυτες οι καρτες δεν ειναι για παιχνιδια αλλα για προγραμματα σχεδιασμου οπως autocad,maya και αλλα,γι'αυτο και οι τσιμπημενες τιμες τους!Τωρα αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Σήμερα, στις 12:44]

Φιλε μου απο οσο γνωριζω εγω αυτες οι καρτες δεν ειναι για παιχνιδια αλλα για προγραμματα σχεδιασμου οπως autocad,maya και αλλα,γι'αυτο και οι τσιμπημενες τιμες τους!Τωρα αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα!!!

αυτο το εχω ακουσει αλλα δεν μπορουν να παιξουν παιχνιδια¨????????? α ναι τι επιδοσεις θα εχουν??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

εγώ είχα ακουσει πως με ένα bios mod έκανες την 9800pro....... FireGL ..........επιδόσεις νομίζω τπτ το ιδιαίτερο...........

Τουλαχιστο διπλασιες επιδοσεις σε OpenGL προγραμματα αλλα μετα την 9800 δεν ξαναβγηκε το softmod. Το ιδιο ισχυε και για την 4χ00 τις Nvidia που γινονταν Quadro.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια Elsa Gloria II και μια ATI FireGL X2.

Η Quadro παιζει μεχρι και ναρκαλιευτη αλλα οχι στο expert γιατι δειχνει πολλα κ lagαρει.

Αντιθετα η ΑΤΙ επειδη το τσιπσετ βασιζεται στο 9600ΧΤ επαιζε κατι στην εποχη της.

Οι σημερινες firegl δε νομιζω να παιζουν τπτ...ισως τα περσινα παιχνιδια κ αυτα μπορει να τα σκοτωνουν.Οι quadro πρακτικα δεν παιζουν τπτ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GFFermari

Οι σημερινες firegl δε νομιζω να παιζουν τπτ...ισως τα περσινα παιχνιδια κ αυτα μπορει να τα σκοτωνουν.Οι quadro πρακτικα δεν παιζουν τπτ....

Φίλε μου αυτά τα θες και τα λες ή σου φεύγουνε?

Τι ακριβώς περιμένεις να παίξει η ταλαίπωρη η Elsa Gloria II που βασίζεται στο 1ο GeForce τσιπάκι με το οποίο ξεκίνησε την πορεία της η nVidia?

Και για να φύγει οποιαδήποτε απορία σχετικά με τις Quadro και FireGL υλοποιήσεις....δεν είναι τίποτα παραπάνω από ακριβώς τον ίδιο GPU που έχουν οι gaming κάρτες την εκάστοτε εποχή με έναν διαφορετικό register ή μια "γέφυρα" κλειστή ώστε να αναγνωρίζεται σαν quadro ή firegl. Και συνήθως βρίσκονται μια γενιά πίσω περίπου...οριμάζει ας πούμε η gaming υλοποίηση και περνάει σε pro.

Το ίδιο έκαναν αυτές οι 2 εταιρίες ανέκαθεν με τις "επαγγελματικές" κάρτες τους.

Η όλη αξία αυτης της κίνησης και το πραγματικό όφελος βρίσκεται στον driver του λειτουργικού και κατ'επέκταση στον ειδικό driver για το κάθε πρόγραμμα (πχ. 3dsmax, autocad) που δίνει αρκετά καλύτερες επιδόσεις από την gaming αδερφούλα της κάρτα.

Πρακτικά αυτο σημαίνει ότι αγοράζοντας μια τέτοια κάρτα πληρώνεις πολύ παραπάνω την υποστήριξη τόσο σε driver όσο και συγκεκριμένα στο πακέτο που δουλεύεις. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει καμία αξία να δώσεις αυτά τα λεφτά ως gamer.

Γιαυτό και είχαν βγεί τα softmods που άλλαζαν τις κάρτες απο gaming σε pro editions. Ήταν ακριβώς ίδιος ο GPU. Και έτσι για τα πρακτικά...έχω την Elsa Gloria II και την εποχή που βγήκε λίγο μετά το GeForce 256 πραγματικά τα έσπαγε. Με γλύτωνε ατελείωτες μέρες rendering στο 3dsmax γιατί απλά πατούσα το Play στο viewport και έβλεπα realtime το animation μου.

Επίσης είχα δοκιμάσει το softmod με το rivatuner για GeForce 2 και επόμενες και πάλι μου έδιναν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τον ειδικό driver της ΝV για το 3dsmax αλλάζωντας εντελώς τις επιδόσεις.

Αυτά τα λίγα από μια πιο inside οπτική γωνία όταν η κύρια ασχολία μου ήταν το 3d

Link to comment
Share on other sites

Κρινω την καθε καρτα την εποχη που βγαινει.Δεν ειπα οτι η Elsa θα'πρεπε να παιζει μεχρι σημερα.

Ακομα και τοτε που βγηκε δεν μπορουσε να ανταπεξελθει (ουτε ηταν υποχρεωμενη να μπορει) στις απαιτησεις των τοτε παιχνιδιων.Ασχετο το γεγονος οτι απεδιδε καλα στο 3d Max.Αλλωστε γι'αυτο την πηρα κ γω επειδη απεδιδε καλα εκει που θα πρεπε να αποδιδει.

.....Και συνήθως βρίσκονται μια γενιά πίσω περίπου...οριμάζει ας πούμε η gaming υλοποίηση και περνάει σε pro.....

Ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω στο λαπτοπ Fire GL V5200, το ειχα ψαξει και σε μπεντς θρι-ντι (για γκειμς) εβγαζε τους μισους ποντους απ' οτι επρεπε το συγκεκρημενο τσιπ.

Με ντραιβερς ομως που υποστιριζουν οι Autodesk (ολα), photoshop, flash 8, google earth κτλ. βλεπω τεραστια διαφορα ακομα και σε 1920χ1200 που τρεχω σε σχεση με αλλα λαπτος εστω και σε πολυ χαμηλοτερη αναλυση (1280x800).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε softmod και για τις 8800gts 640 ΚΑΙ για τις 2900 που τις μετατρέπουν σε quadro+fireGl αντίστοιχα...

Επειδή προσφατα αγόρασε φίλος AutoCAD-ιστας/ 3DMAX-ιστας με αυτό το σκεπτικο της μόντας, το ειχα ψάξει και γίνεται.

Συγκεκριμένα αυτοί που το τέσταραν ειχαν βγάλει και καλυτερο '06 κατι τις ψιλά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Υπάρχουνε softmod και για τις 8800gts 640 ΚΑΙ για τις 2900 που τις μετατρέπουν σε quadro+fireGl αντίστοιχα...

το ειχα κανει στην 2900ΧΤ και στα games ηταν λιγο μεχρι και αρκετα χειροτερα αλλα αρκετα καλυτερα στα opengl

Link to comment
Share on other sites

Στη ουσία αυτα τα chips είναι ένα κανονικό chip G90 ή R600 ή τελοςπαντον για όποια γενια μιλάμε με την διαφορά οτι έχουν καποια πραγματάκια ακομα ενεργοποιημένα. οπότε δεν είναι πολυ πίσω σε games σε σχέση με τα αντιστοιχά τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.