Jump to content



Q6600 και σταθεροτητα στο orthos ?


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Τώρα, λογικά επειδή η ικανοποίηση είναι μεγαλύτερη όταν τελειώνει το 3dsmax από την ικανοποίηση της ολοκλήρωσης του prime, ("τελειώνει", "ικανοποίηση", "ολοκλήρωση" .....μην πάει ο νου σου αλλού:p ) νομίζω δεν χρειάζεται να ψάξεις να βρεις που είναι prime stable.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

και μετα κατεβαζω το ρευμα ενα τσικ για να το εχω 24/7..

Εγω παλι εκει που βγαζει με τις μερες orthos δινω και ενα τσικ πανω για να το εχω 24/7 και στις αλκιονιδες..

Το πρασινακι στο orthos ειναι το φετιχ μου....

Link to comment
Share on other sites

αν δω οτι εχει prob με ενα τσικ κατω..το παω στο ρευμα που εβγαζα ορθος..(εστω και για μιαμιση ωρα) αλλα με ενα τσικ κατω δεν εχει παρουσιασει προβλημα μεχρι στιγμης..και γιαυτο το εκανα για ναδω

as u know εχω μονταρει και τη μητρικη :p

οποτε αλλο 1.49 αλλο 1.50 :p

Link to comment
Share on other sites

οχι η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πολλα προγραμματα στην κυκλοφορια που στρεσαρουν 4 πυρηνες συνεχομενα μια μερα... :D :D :D :D :innocent: :innocent: :innocent: τεσπα ο καθενας εχει την γνωμη του :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Gomar το βραβείο primeOrthos δεν θα το πάρουμε οι 2 μας ποτέ :D

Χωρίς πλάκα τώρα όντως για κάποια παιδιά το να βγάζουνε prime πολλές ώρες είναι σοβαρό θέμα και από ότι φαίνεται υπάρχει μια primeorthiτιδα πανιντερνετικά. Απλά δεν χρειάζεται να γίνεται αυτό ντεφάκτο και να υπάρχουν αντιπαραθέσεις. Όντως ο Obi από τη δικιά του μεριά έχει δίκιο... εγώ καταλαβαίνω και τις 2 μεριές... σίγουρα όμως ο καθένας έχει τη δική του κρίση ειδικά κάποιοι παλαιότεροι στο χώρο των υπολογιστών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

GoMaR O Κι Ο δικός μου στα 3800 βγάζει μια ωρίτσα orthos, αλλά απο τον παλιό 4400+ χ2 εχω μάθει να φοβάμαι την αστάθεια του orthos

καλα και εμενα μου εχει βγαλει 2πλα ορθος small ffts priority 9 στα 3970 για περιπου μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

με μια ωρα οrthos κοροιδευεις τον ευατο σου.

με μια μερα orthos κοροιδευεις τη τσεπη σου.

Σε εναν κλοκαρισμενο q η διαφορα idle-load σε καταναλωση ειναι περιπου 100W..

24h ειναι 2.4 kwh x 0.075 E στην πρωτη σκαλα χρεωσης = 20 λεπτα?

Αν δεν κανω καπου λαθος,εισαι υπερβολικος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 22:55]

Σε εναν κλοκαρισμενο q η διαφορα idle-load σε καταναλωση ειναι περιπου 100W..

24h ειναι 2.4 kwh x 0.075 E στην πρωτη σκαλα χρεωσης = 20 λεπτα?

Αν δεν κανω καπου λαθος,εισαι υπερβολικος...

Που το είδες αυτό? τεσπά να μην τρελαινόμαστε... εφόσον σκάμε φράγκα για νερά/phase change κλπ και πράγματα που μόλις βγαίνουνε και τα χρυσοπληρώνουμε εννοείται πως είμαστε αποφασισμένοι άρα το πόσο ρεύμα θα καεί είναι σχετικό για τον καθένα... εμένα πχ το μηχάνημά μου λόγο νερού δεν υπάρχει μια περίπτωση στον πλανήτη να μείνει το PC ανοιχτό χωρίς να είμαι εγώ σπίτι... να γίνει κάτι οτιδήποτε και να καεί η γειτονιά ... λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 22:55]

Σε εναν κλοκαρισμενο q η διαφορα idle-load σε καταναλωση ειναι περιπου 100W..

24h ειναι 2.4 kwh x 0.075 E στην πρωτη σκαλα χρεωσης = 20 λεπτα?

Αν δεν κανω καπου λαθος,εισαι υπερβολικος...

αν και δεν ειναι 100% σωστο οπως το λες (αν σκεφτουμε οτι το κλοκαρισμενο θα εχει φαει παραπανω ρευμα και σε αλλα σημεια πλην του cpu που αναφερεις) τα βατ που γραφεις ειναι οντως καπου εκει 90-120w.

Αυτο που εγραψα πιο πανω ειχε περισσοτερο ρητορικο χαρακτηρα, και ναι, ειχε μια δοση υπερβολης :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Χθες, στις 23:45]

αν και δεν ειναι 100% σωστο οπως το λες (αν σκεφτουμε οτι το κλοκαρισμενο θα εχει φαει παραπανω ρευμα και σε αλλα σημεια πλην του cpu που αναφερεις) τα βατ που γραφεις ειναι οντως καπου εκει 90-120w.

Αυτο που εγραψα πιο πανω ειχε περισσοτερο ρητορικο χαρακτηρα, και ναι, ειχε μια δοση υπερβολης :boxed:

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 19:16]

....ναι αλλα δε βγαζει prime...τωρα ;

μαζί σου.

ανάλογα με ποιες φυλές του internet κάνεις παρέα. άλλοι προτιμάνε να έχουν μηχάνημα που βγάζει μερόνυχτα prime/orthos και άλλοι προτιμάνε να έχουν μηχάνημα που τρέχει "άλλα" προγράμματα, λιγότερα αντρίκια.

προσωπικά σταμάτησε να με απασχολεί το θέμα, όταν έφτασα να έχω 24/7 σταθερό μηχάνημα, που δεν έβγαζε prime. κι έχω ακούσει και ιστορίες, για μηχανήματα που έβγαζαν prime/orthos, άλλα boinc δεν έτρεχαν.

κανένας και κανένα πρόγραμμα δεν πρόκειται να σου πουν αν είναι σταθερό το μηχάνημα, εσύ θα το αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.