Jump to content


Δείξτε το γραφείο σας!


dubber

Recommended Posts

4 minutes ago, GoMaR said:

που διαολο ειναι κρυμμενα :hehe:

αχαχααχχα ρε Gomar χωρις να σε ξέρω νομίζω άκουσα και την φωνή σου.Νομίζω  μοιάζουμε κιόλας.αχχαχαχα
Στις πίσω βάσεις εκει που βίδωσα την βάση στον τοίχο έβαλα κα ιτο πολύμπριζο το άσρο στο όρθιο...ουσιαστικά έκανα εναν χώρο 13-15cm με εκείνη την ανοξείδωτη λαμαρίνα για να είναι τα καλώδια και το πολύμπριζο..Κρύφτηκαν όλες οι μπρίζες έτσι όπως το βίδωσα και απο την κάτω πλευρα στο ανάποδο έβαλα πάνω στην μία την σωλήνα (40Χ40) τύπου velcro αυτοκόλλητα(dual lock) τα έβαλα στην πλάτη απο το ro;yter και τα "κουμπώματα" του τα έβαλα στην 40Χ40...Ετσι αν σκύψω απο κάτω βλέπω τα λαμπάκια του royter...ανάμεσα στην βάση και στον τοίχο έχει μια απόσταση 5cm περίπου και απο εκεί φευγουν τα καλώδια utp/power κλπ απο το router.
Το κουτί που είναι για να μπαίνει το πολύμπριζο δεν υπάρχει πλέον.Δεν χωρούσε και δεν χρειαζόταν.

53006127_10213865443695811_4854206573771227136_n.jpg

53043161_10213865470536482_8300734532491935744_n.jpg

53453722_10213865450535982_8632651756905431040_n.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Staxtis έγραψε:

Cable management is REAL!:D

IMG_1400.JPG

 

 



Να προσθέσω οτι στο γραφείο βρίσκεται και το router του πΟΤΕ!

 

Πολύ ωραία δουλεία μπράβο! το γραφείο είναι δική σου πατέντα ή το αγόρασες έτσι; ψάχνω για μαζεμένο γραφείο για σαλόνι και μου φάνηκε πολύ ωραία η λύση σου! :D 

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Nameless1 said:

 

Πολύ ωραία δουλεία μπράβο! το γραφείο είναι δική σου πατέντα ή το αγόρασες έτσι; ψάχνω για μαζεμένο γραφείο για σαλόνι και μου φάνηκε πολύ ωραία η λύση σου! :D 

Το σχέδιο είναι απο την SATO το είχα βρεί οταν έψαχνα γραφείο...Αλλα η sato το βγάζει ΜΟΝΟ 1.8μ και μεγαλύτερο με τιμή ΜΟΛΙΣ 2500euro.
Οπως καταλαβαίνεις ούτε 2μέτρα γραφείο ήθελα και βέβαια ούτε 2500 θα έδινα.axaxa
Πήρα 1 βέργα σιδέρο μασίφ(40euro Νομίζω) σχεδίασα το πόδι Profile το σχέδιο που ήθελα το έστειλα σε μια εταιρία να το κουρμπάρει τα κούρμπαρε(εκανα 2 πόδια για να μην χρειαστεί να πετάξω το γραφείο μελλοντικά αν φύγει απο γωνία) με τα ρέστα απο την βέργα κάναμε το Η που στηρίζεται το τζάμι..Τα πόδαρακια τα έκανα απο αλουμίνιο σε cnc 5 λεπτά δουλειά..και μετά σχεδίασα το τζάμια(τις γωνίες/στρογγύλια)πλήρωσα ακριβά το τζάμια (καμια 300χωρις φπα ΝΟΜΙΖΩ) ειναι ψημένο(tempered)-βαμμένο απο όσο θυμάμαι 130cmΧ65cmΧ15mm..Τα έβαλα πάνω και READY.
Κάναμε και μια βάση απλά για να μπορέσω να το κάνω "μονόμπρατσο" γαιτι δεν ήθελα να βάλω 2 πόδια.
Το κάθε πόδι είναι καμια 40kg σκέψου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα και εγώ την "ανανέωση¨ του γραφείου που ήθελα εδώ και καιρό.

Επιφάνεια μελαμίνης (147x75x2.5) 30 ευρώ από τον Κανελλόπουλο που έχει στο πρώτο ποστ.
Πόδια ρυθμιζόμενου ύψους από το ΙΚΕΑ 10 ευρώ έκαστο.
Βάση οθόνης 25 ευρώ απο σκρουτζομάγαζο.
Με το κολπάκι που μου είπε ο Seafalco πιο πίσω ( σφήνα από την κάθε μεριά της επιφάνειας) δεν κουνιέται βήμα και ας είναι "ελαφρύ" .
Επιτέλους υπάρχει χώρος.

 

 

IMG_20190305_013224.jpg

IMG_20190305_013131.jpg

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GoMaR said:

λινκ για βαση οθονης παρακαλω :D
Εχω 2 χ 27αρες..

Είναι αυτή εδώ και υπάρχει και διπλή .
Σκοπεύω να βάλω μία δεύτερη 27αρα και η 22αρα να πάει στο πλάι και πιστεύω πως είναι καλύτερα 2 μονές από μία διπλή,

και για να μοιράσει το βάρος καλύτερα στο γραφείο αλλά και για λόγους ευελιξίας.

Θα σου πρότεινα το ίδιο.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κολλητά.

Απλά πρέπει να υπολογίσεις περίπου το σημείο που θα δέσει η βάση στο γραφείο ώστε να κεντράρεται η οθόνη στο σημείο που θες όταν είναι τέρμα "μαζεμένος" ο βραχίονας.

Spoiler

IMG_20190305_192644.jpgIMG_20190305_192735.jpg

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε εβγαλα φωτογραφιες να δεις πως ειναι το γραφειο μου. Εκλεισα τις οθονες για να φανει καλυτερα.
Η διαταξη θελω να συνεχιστει να ειναι με γωνια. Ενας λογος που θελω βραχιωνα σα το δικο σου ειναι μηπως καταφερω και τις παω πιο πισω..
20190305_212210.jpg
20190305_212249.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως το μέτρησα τώρα,το μίνιμουμ που μπορεί να ξεκινάει η οθόνη (εκεί που τελειώνει το vesa mount δλδ ) είναι 7 εκατοστά.

Άρα υπολόγιζε περίπου από τον τοίχο 7cm + το πάχος της οθόνης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Κατσε εβγαλα φωτογραφιες να δεις πως ειναι το γραφειο μου. Εκλεισα τις οθονες για να φανει καλυτερα.
Η διαταξη θελω να συνεχιστει να ειναι με γωνια. Ενας λογος που θελω βραχιωνα σα το δικο σου ειναι μηπως καταφερω και τις παω πιο πισω..

 

 

Aφου θες τη γωνία ίσως κάτι τετοιο να βόλευε https://www.skroutz.gr/s/10939789/Arctic-Z2-3D.html (ίσως και πιο απλή/φθηνή λύση που να μην κάνουν οι βραχίονες τοσες κινήσεις) 

 

Άσχετο, το tablet wacom ή κάτι άλλο; Πάντα με έψηνε αλλά δεν εχω μπει στη διαδικασία να αγοράσω...

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι wacom..Υπάρχουν γραφιδες βέβαια πολύ καλές στα μισά λεφτά. Έχουν πάρει δυο συνάδελφοι στη δουλειά. Μπορώ να ρωτήσω

 

Όσο για τ τις βάσεις, θα πρέπει να τις δω από κοντά δυστυχώς..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tην Ζ1 3D (ίδια με μονό βραχίονα) την έχω κάνει review και από τότε την έχω στο γραφείο μου. Πέρα από οποιαδήποτε μέτρηση, είσαι ευπρόσδεκτος το τριήμερο να έρθεις, να πιούμε καφέ, να τη δεις από κοντά και να πάμε και Σάκη Ρουβά.

 

53399763_1023254904532938_6217998207968870400_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι wacom..Υπάρχουν γραφιδες βέβαια πολύ καλές στα μισά λεφτά. Έχουν πάρει δυο συνάδελφοι στη δουλειά. Μπορώ να ρωτήσω

 

Όσο για τ τις βάσεις, θα πρέπει να τις δω από κοντά δυστυχώς..

Ναι είδα και γω οτι παίζει πολύ κινεζια στο amazon κλπ με πολύ νορμάλ τιμές ~100αρικο μέχρι και 80 βρήκα!

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

BTW και εγω την Z1 3D έχω.
Νομ΄ζιω οτι είναι οτι πιο τίμιο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά ΕΙΔΙΚΑ αν ψάχνεις wall mounted και οχι desk.Την πήρα 65euro(αν θυμάμαι καλά) κατευθείαν απ οτην εταιρία γιατι Ελλάδα δεν έπαιζε πουθενά. Οι αλλες επιλογές ήταν της Ergotron που δεν είναι οτι ξεφευγουν στην τιμή αλλα οτι τις βρίσκεις ΠΟΛΥ δύσκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2019 at 11:44 PM, and64 said:

 

 

Άσχετο, το tablet wacom ή κάτι άλλο; Πάντα με έψηνε αλλά δεν εχω μπει στη διαδικασία να αγοράσω...


φιλε μου ρωτησα..

Αυτην εχουν 
https://www.skroutz.gr/products/show/35848682

 

Την V2 ομως που η γραφιδα ερχεται χωρις μπαταρια.
Εχει μεγεθος A4.(η επιφανεια)

Μου λενε οτι ειναι πολυ τιμια και σε σχεση με wacom, δεν εχουν δει διαφορα.
Σε βαθος χρονου δε ξερουμε ακομα γιατι δεν την εχουν αρκετο καιρο.
Αυτα.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites


φιλε μου ρωτησα..

Αυτην εχουν 
https://www.skroutz.gr/products/show/35848682
 
Την V2 ομως που η γραφιδα ερχεται χωρις μπαταρια.
Εχει μεγεθος A4.(η επιφανεια)

Μου λενε οτι ειναι πολυ τιμια και σε σχεση με wacom, δεν εχουν δει διαφορα.
Σε βαθος χρονου δε ξερουμε ακομα γιατι δεν την εχουν αρκετο καιρο.
Αυτα.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έγινε λίγη τακτοποίηση στα καλώδια, όση μπορεί να γίνει στο γραφείο μου. Έφτιαξα και κάτι "βάσεις" για τα ηχεία, ο αλάχ να τις κάνει :bleh: Θέλει λίγη δουλειά ακόμη, να δω δηλαδή πως θα κρύψω τα κουτιά που έχω στο πλάι, αν και δεν ενοχλούν σε κάτι.

Επίσης εκείνο το "cube" (κρύβω εκεί το πολύμπριζο ), θα αντικατασταθεί με αυτό, όταν έρθει από τσάινατάουν :p 

 

20190325_142220.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.