Jump to content



Maximus formula προβλημα.


giorgos th.

Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Μα τι στο καλό ? και μένα οι CellShock D9 GKX για να παίξουν στα default = 4-4-4-12 @ 1000Mhz & 2.20Volts (στο bios 2.06Volts) θέλουν οπωσδήποτε ανεμιστήρα επάνω (ζεματάν λέμε) αλλιώς errors στο MemTest1.70....

Τα φτύνουν τα Micron ??? ή δίνει όσο γουστάρει η Maximus ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση: στο ένα ΜοΒο θέλουν 2.45 και στο άλλο 2.3 ?? Μετρημένα με πολύμετρο αυτά ? Μήπως δεν είναι 2.3 αλλά παραπάνω ? Έχετε διαβάσει τίποτα για "καταστροφή" μνημών για το Maximus ?

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις το κιτάκι που σου λέει 800 4-4-4-12 2.2V και βάζεις αυτά στο Bios και μετά από ένα μήνα δεν παίζει μιας και η Maximus τους δίνει +0.14V και αντι για 2.2V δουλέυουν με 2.35V. Ποιος φταίει ?

Και την ώρα που κάνει το boot, detecting Ram, πόσο τους δίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ το ξέρω, οι άλλοι ? Και στο κάτω κάτω τί να πιστέψεις όταν μέσα από το ΒΙΟS βάζεις 2.04 και διαβάζεις (πάλι μέσα από το ΒΙΟS) 2.192 και όταν ακούς από τον userΑ να λέει : στην ΤάδεΑ μητρική για αυτές τις ρυθμίσεις ήθελα 2.45V και στην ΤάδεΒ για τις ίδιες ρυθμίσεις ήθελα 2.3V.

Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου έτσι ? Γι' αυτό πιστεύω ότι ένα μερίδιο ευθύνης φέρνει η ASUS.

Έχει μετρησει με πολύμετρο κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Νάτα αυτά φοβάμαι και εγώ ... για να δω κανά review και το xs και επανέρχομαι...

για αυτό ρωτάω Γιώργο γιατί πολλοί είχαν πρόβλημα ΚΥΡΙΩΣ με μνήμη εδώ μέσα...πάνω σε αυτή

τη μητρική

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξερώ ρε μαν δε βοηθάει.

Ποιες μνήμες έχεις και έπαιξαν με τη μία ή έπρεπε να μπουτάρεις με τη μία πρώτα

να ρυθμίσεις και μετά την δεύτερη πάνω;

Επίσης έχει και εσένα overvoltage στις μνήμες;

Από Vdroop έχει παίδες; Βάλτε ένα screenshot σε 24/7 με τα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παίξει πάνω σε αυτήν με αυτά τα κιτάκια: CellShock 8000 4-4-4-12, Balistix Tracer 6400 4-4-4-12, Trascent AxeRam 800+ 4-4-4-12. Πρόβλημα δεν συνάντησα με κανένα κιτάκι. Volts ανέβηκαν μέχρι 2.25 και έπαιξε χαλαρά με 1 κιτ CellShock 8000 4-4-4-12 + Balistix Tracer 6400 4-4-4-12 (σύνολο 4GB) στα 1050+ με 2.2V και 5-4-4-12 χωρίς ψάξιμο.

Πρόβλημα ? Αυτό

Αρχική απάντηση από tifozif1 -> Μα τι στο καλό ? και μένα οι CellShock D9 GKX για να παίξουν στα default = 4-4-4-12 @ 1000Mhz & 2.20Volts (στο bios 2.06Volts) θέλουν οπωσδήποτε ανεμιστήρα επάνω (ζεματάν λέμε) αλλιώς errors στο MemTest1.70....

Τα φτύνουν τα Micron ??? ή δίνει όσο γουστάρει η Maximus ?

Τα CellShock έχουν κλείσει πάνω από χρόνο στα χέρια μου, έχουν περάσει από 3 ΜοΒο (Asus nForce4, DFI 975, Maximus - αν και δεν έχουν ανέβει πάνω από 2.3V ) και το πρόβλημα που έχω μπορεί να μην οφείλετε στην Maximus αλλά στα Μicron που πέφτουν με τον χρόνο.

Από μέρα σε μέρα περιμένω και ένα τέτοιο κιτάκι http://www.memoryc.com/products/description/4GB_G_Skill_DDR2_PC2_8000_PQ_Series-5_5_5_15-Dual_Channel_kit/index.html που θα παίξει μόνο του αλλά και παρέα με το Cellshock.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο.η kingston που βαζω πανω για να μπω,μπουταρει κανονικα στα specs της.667-5-5-5-15 με 1.8V.

οι HZ ομως με τιποτα στα δικα της.

δεν οφειλεται στην μητρικη το θεμα αυτο.ειναι καθαρα οι μνημες.

τα προβληματα που ειχε-εχει η maximus ειναι περισσοτερο με διαιρετες και οχι με ταση.

αφου ξερουμε οτι υπαρχει overvolting,βαζουμε αναλογα.

καποιες περιπτωσεις εχουν αναφερθει μονο στο XS με Vdimm spikes,αλλα στα ασπρα slots εξαλειφεται..

Link to comment
Share on other sites

OCZ 8500 SLi-Ready D9GMH Chips.

Max-άρανε ~ 690 P 1M stable με teravolt και παίζουν για κάθε μέρα στα 1100 με ~2,1 η στα 1050 με 2,05 και 5-5-5-15

Αν και δεν βλέπω στο που μπορεί να σε βοηθείσουνε

Δεν χρειάζεται να βάλω 2η μνήμη πάνω για να ποστάρει μετά απο ccmos.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.