Jump to content



Eντυπωσεις απο τις 24αρες συνδεσεις μας


hayabusa

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 618
  • Created
  • Last Reply

Με αυτή την.. 24αρα της Wind τι μπορεί να γίνει; Έχω κάνει ήδη μια αναφορά για βλάβη, και αυτά είναι τα βελτιωμένα νούμερα. Ισχυρίζονται ότι φταίει η περιοχή αλλά δεν ξέρω άλλους να έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Λολ δεν την έκανα rotate.. Είμαι με το κινητό :p

post-4655-1416077043,8437_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπούλα, πούλα

Δηλαδή; Της θείας μου είναι η σύνδεση, να της πω να κάνει αίτηση στον ΟΤΕ πχ μπας και τη φτιάξουν; Κάπου είχα δει ότι αν η ταχύτητα είναι κάτω από τη μισή ονομαστική δικαιούσαι έκπτωση, ισχύει;

Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, γιατί σου λέει έως 24. Για πιο σίγουρα, διάβασε το συμβόλαιο, αν και το κόβω χλωμό να έχουν βάλει τέτοιο όρο. Είναι σαν να βάζουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους.

Σε ποια περιοχή είναι η θεία σου;

Link to comment
Share on other sites

Πίσω από το Elite.

Galaxy Note II

Εκεί βασικά είναι μακρυά από το κέντρο. Σκέψου ότι DSLAM έχουμε στα γραφεία του ΟΤΕ στην B. Κωνσταντίνου και όσο πιο μακρυά από εκεί είσαι, τόσο το χειρότερο

attachment.php?attachmentid=54578&stc=1&d=1360156551

Γεωγραφικό Σύστημα Ευρυζωνικότητας ΕΕΤΤ

[attach]57578[/attach]

post-400-1416077044,0095_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο χάρτης υπάρχει τρόπος να δείχνει το dslam; Βρήκα ένα χαρτη από άλλο φορουμ αλλά δεν είναι σωστό.

Ειναι 80% accurate στη περιοχη μου, εχεις το λινκ να ριξω μια ματια?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 80% accurate στη περιοχη μου, εχεις το λινκ να ριξω μια ματια?

Περιοχή

O χάρτης του αστρολάβου μου λέει ότι έπρεπε να έχω 16-24. Πάνω από 10 χλωμό. Ο χάρτης που έκανα λινκ λέει ότι το dslam είναι μέσα στο σπίτι ενός γείτονα μου στα 20m...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και επειδή εσύ κλειδώνεις στα 21;

Σύμφωνα με το line ATT ίσως να έπρεπε να συγχρονίζω 17-18+. αλλά το margin Στο 9 δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι.

Καλά, αυτά είναι θεωρητικά νούμερα. Άμα έχεις 500 άτομα πάνω στο ίδιο dslam δε μπα να είσαι και μέσα στο κουτί, δε θα κάνει διαφορά. Επίσης άμα έχεις κάνα ρούτερ σα το δικό μου πάλι κόβεσαι.

Αναφορικά τα δικά μου, με παρόμοια στατς γραμμής:

121321321-8272.jpg

Τέλος, οι περισσότεροι κλειδώνουν στα 9. Οι εταιρίες απλά κατεβάζουν το snr μεχρι εκεί και ότι πιάσεις έπιασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες φιλαρακι στο Ν.Ηρακλειο ψαχνεται για νεα συνδεση...

Ξερουμε ποια ειναι η πιο σταθερη αλλα και να δινει καλες ταχυτητες?(μην ξεχνιομαστε εννοειται το καλη τιμη)

Προηγουμενες Εμπειριες:

Forthnet 16Mbps

Wind 12 Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα άλλαξα από otenet σε HoL (λόγω κόστους).

10Μbps/1024Kbps (U/D) κλείδωνα με OTE με ένα προϊστορικό modem/router, 12Μbps/712Kbps κλειδώνω σε HoL.

Ωστόσο το modem router που δίνουν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ μπρίκι (ένα alcatel cellpipe 7130) και άμα κάνεις κλικ σε κάποιο option σου πετάει error "400 Bad Request" τις πρώτες 1-2 φορές μέχρι να φορτώσει. Δε ξέρω μήπως είναι προβληματικό το δικό μου.

Κατά τα άλλα είναι ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ πιο αργή από του ΟΤΕ. Μπορεί να κλειδώνω 2Mbps πιο πάνω, αλλά οι ιστοσελίδες κάνουν 50 αιώνες να φορτώσουν. Επίσης ανέβηκα και σε latency στα online παίγνια (diablo 3 από 70-80ms=>120ms). Ίσως να φταίει το μπρίκι, θα δοκιμάσω και ένα άλλο τις προσεχείς μέρες.

Ειλικρινά, άμα δεν ήταν τόσο μεγάλη η χρηματική διαφορά με τον ΟΤΕ, θα ξαναγύρναγα επιτόπου.

Θυμίστε μου μία, fast path ή interleaved θέλω για καλύτερα pings; (δε με νοιάζει τόσο το max download).

Το έχει κανείς άλλος αυτό το modem/router; (alcatel-lucent cellpipe 7130) Σας παρουσίαζει και σας το ίδιο πρόβλημα με τα "400 Bad Request"; Που βλέπετε άμα τρέχεις σε interleaved ή fast path;

EDIT: Επίσης το atm1 interface που λέει IPTV χρειάζεται να το κρατήσω, άμα δεν έχω την ανάλογη υπηρεσία; Ξέρετε άμα έχει επιπτώσεις στη ταχύτητα;

EDIT2: Για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα (Error 400 - Bad request, δε παίζει καλά με τον firefox το ρούτερ, με chrome δεν έχει πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.