Jump to content



Ποιο είναι το αγαπημένο σας αλκοολούχο ποτό;;;[18+ ONLY.]


LevelOne

Recommended Posts

Amstel μετα τον πρωτο καφε να δεσει το στομαχι και να αντεξει και τον πρωτο,για δευτερο καφε δεν παιζει,johnny με νερο να περασω την υπολοιπη μερα,αν νοιωθω λιγο στα νιατα μου ισως παιξει και κανα johnny κοκα αλλα στομαχι μηδεν πλεον,τωρα αν εχω καμια σοβαρη συναντηση στο ενδιαμεσον της μερας μονο το gin tonic με φρεσκο χυμο λεμονι με ανεβαζει, ποτο που επινα στα 30 μου με τσακισε οσο αθωο και αν φαινεται και το αποφευγω,μονο για ιδιαζουσες περιπτωσεις πλεον,τωρα να αρχισω να λεω οτι πινω johnny blue τριχες κατσαρες,το θεμα ειναι τι πινουμε καθε μερα και οχι μια φορα και τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Το Baileys πώς πίνεται; Σκέτο, με παγάκια ή μπορώ να βάλω και κάτι άλλο; Με το φραπέ είναι μια χαρά, αλλά σε νυχτερινή έξοδο τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

δεν πίνεις Baileys σε νυχτερινή έξοδο. Αν μεν δεν αντέχει κάποιος ούτε καν μπύρα τότε καλύτερα να μην πιει αλκοολούχο. Με το Baileys όπως με ο,τιδήποτε τόσο γλυκό διακινδυνεύεις άσχημη κατάληξη. Αν δε είναι να πιει κάποιος με το δοσομετρικό κουτάλι, το καλύτερο είναι το Pentrexil γεύση φράουλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν πίνεις Baileys σε νυχτερινή έξοδο. Αν μεν δεν αντέχει κάποιος ούτε καν μπύρα τότε καλύτερα να μην πιει αλκοολούχο. Με το Baileys όπως με ο,τιδήποτε τόσο γλυκό διακινδυνεύεις άσχημη κατάληξη. Αν δε είναι να πιει κάποιος με το δοσομετρικό κουτάλι, το καλύτερο είναι το Pentrexil γεύση φράουλα.

Τότε γιατί στη γνωστή διαφήμιση προ ετών έδειχνε τους πρωταγωνιστές να το πίνουν σκέτο; Κι εγώ ξέρω ότι είναι πολύ γλυκό, αλλά προφανώς δεν πίνεται σε κοκτέιλ. Οπότε πάμε στη λύση του Gordon's Space ή Bacardi Breezer.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε στη λύση του Gordon's Space ή Bacardi Breezer.

 

λυπάμαι αλλά για παρόμοιους λόγους ούτε αυτά είναι λύση. Αν σώνει και καλά θέλει κάποιος αλκοολούχο πέραν της μπύρας/κρασιού τότε είναι καλύτερα κάτι σε βότκα ή τζιν ή ουίσκι ή ρούμι. Με προσοχή στο τελευταίο που μπορεί να είναι ευκολόπιοτο και να σε παρασύρει. Εφόσον θέλεις είτε τζιν είτε ρούμι προτίμησε κάποιο κανονικό κοκτέιλ με βάση αυτά παρά τα σκευάσματα που αναφέρεις.  

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά ήπια βότκα πορτοκάλι. Ε, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Και η μπύρα καλή είναι, δε λέω, αλλά φέρνει και ρέψιμο. Σκέφτομαι να δοκιμάσω ουίσκι με κοκακόλα, αλλά το σκέτο δε μού άρεσε καμιά φορά και δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή. Από κοκτέιλ, τι προτείνετε σε κάτι ελαφρύ και γλυκό; Αρκεί να μην είναι τόσο γλυκό, ώστε να παρασυθρώ και να κατεβάζω το ένα μετά το άλλο. Όσον αφορά το κρασί, το λευκό πάει και με γκαζόζα ή κοκακόλα, ιδίως αν είναι ξηρό. Το δε ξηρό κόκκινο πάει με γκαζόζα, ενώ το πολύ γλυκό με σόδα. Είναι σαν σαμπάνια με νότες σταφυλιού!


Να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι χαζό; Το μπράντι και το κονιάκ είναι ουσιαστικά το ίδιο ποτό με διαφορετική ονομασία; Κάπου βρήκα στα αγγλικά το ΜΕΤΑΞΑ ως ελληνικό μπράντι METAXA. Αλλά μυρίζουν το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω ότι αφού ξεκάθαρα δεν σου αρέσει το ποτό καλύτερα να μην πίνεις και να απολαύσεις τα θετικά του να μην πίνεις. όπως περιττές θερμίδες αφυδάτωση και φυσικά το ότι θα είσαι ο οδηγός :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω ότι αφού ξεκάθαρα δεν σου αρέσει το ποτό καλύτερα να μην πίνεις και να απολαύσεις τα θετικά του να μην πίνεις. όπως περιττές θερμίδες αφυδάτωση και φυσικά το ότι θα είσαι ο οδηγός :p

 Μόνο που "ντεν έκω αυτοκίνητο, καρντιά μου"! Χαχαχα! Μπα, θα προτιμήσω τη λύση του έτοιμου κοκτέιλ. Το ανοίγουν και μπροστά μου, οπότε ξέρω τι πίνω. Σχετικό κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

όπως σου έγραψε ο filthy, εφόσον δεν σου αρέσει κάτι δεν υπάρχει κανείς λόγος να το πιεις με το ζόρι. Ούτε εξυπνάδα είναι να πίνουμε ούτε «μαγκιά» ούτε μας κάνει περισσότερο άντρες.

 

Σε αυτό που ρωτάς, το brandy και το cognac είναι παρόμοια αλλά όχι ίδια. Το δεύτερο είναι από μια πόλη της Γαλλίας που ονομάζεται Cognac. Brandy είναι μία γενικότερη ονομασία για τέτοιου είδους αποστάγματα. Το Mεταξά είναι brandy αλλά όχι cognac. Υπάρχει επίσης το Armagnac.

 

Παρατηρώ ότι στα περισσότερα ποτά που αναφέρεις θέλεις να προσθέτεις κάποιο αναψυκτικό ή χυμό. Δεν είναι πάντοτε καλή ιδέα, ιδιαιτέρως αν το βασικό ποτό είναι κάποιας μεγαλύτερης αξίας, ένα καλό malt ουΐσκι παραδείγματος χάριν. Σε κοκτέιλς μπορείς να δεις κάποια που μπορεί να σου αρέσουν, κάποια μαρτίνι για παράδειγμα (μη συγχέεις το ποτό με την επωνυμία Martini με το κοκτέιλ που έχει το όνομα μαρτίνι, δεν είναι το ίδιο) ή κάποιο Bloody Mary.

Κόκα κόλες κ.λ.π. καλύτερα να αποφεύγονται. Στο δε κρασί είναι έγκλημα :-)

 

Αν δεν έχεις δοκιμάσει μπύρες τύπου stout όπως η Guinness θα σου πρότεινα να το κάνεις. Δεν είναι η πιο ευκολόπιοτη γεύση αλλά αν την συνηθίσεις είναι πολύ καλή επιλογή ακόμη και για ανθρώπους που δεν πίνουν πολύ. Σίγουρα προτιμότερη από τα cocktail drinks που αναφέρεις, τα οποία είναι κακή επιλογή και κάνουν κι άσχημο μεθύσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.