Jump to content



ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΟΘΟΝΗΣ - ΒΟΗΘΕΙΑ


aetosgr

Recommended Posts

Βασικά θέλω να πάρω μια καινούργια οθόνη, την οποία θα χρησιμοποιήσω και για παιχνίδια (αρκετά) και για ταινίες και για office, αλλά και για κάποια σχεδιαστικά προγράμματα (όχι κάτι τρελό όμως).

Από άποψη χρημάτων είμαι διατεθειμένος να δώσω ως και 600+ ευρώ, όχι όμως ότι θα με χαλάσει αν βρω κάτι κάλο και με λιγότερα λεφτά.

Από ίντσες επειδή ως τώρα δουλεύω σε μια 19, θέλω να πάρω κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο και άρα λέω για μια 20 έως 22 (24 λέω μάλλον όχι γιατί δεν ξέρω με τις αναλύσεις τι γίνεται, την φωτεινότητα κ.α.)

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα μοντέλα

Eizo 22'' S2201W BK

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1040863

Eizo 20'' S2031W

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1017632

LG 22'' L226WTQ-SF

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=967238

LG 22'' M228WA-BZ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=984876

Πείτε την γνώμη σας και αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

To "πρόβλημα" που θα έχεις με τις 24" είναι ότι για να παίξεις παιχνίδια στη native ανάλυση (1920Χ1200) χρειάζεσαι πολύ δυνατή κάρτα γραφικών, ή να ρίξεις την ποιότητα σε χαμηλότερο επίπεδο.

Από εκεί και πέρα, ΜΗΝ αγοράζεις οθόνη από τον υπολογιστή. Πήγαινε να τις δείς δίπλα δίπλα να παίζουν και αποφάσισε με τα μάτια ΣΟΥ :)

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε 24" είναι καλύτερη από 22". 'ετσι πιστεύω όταν τις είδα από κοντά στο πλαίσιο. και η samsung και η lg είναι φοβερές ακόμα και με tn panel. τώρα άμα πας σε pva panel τα πάντα είναι καλύτερα από άποψει χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις οθόνες των 600 ευρώ με της τάξης των 300...η eizo είναι οθόνη για επαγγελματίες γραφίστες η για κάποιους που από τι φαίνεται από τα λεγόμενά σου δεν είσαι "αλλά και για κάποια σχεδιαστικά προγράμματα (όχι κάτι τρελό όμως)"..δεν νομίζω πως χρειάζεται να δώσεις τα διπλάσια λεφτά για κάτι που δεν θα σου χρειαστεί επαγγελματικά τουλάχιστον..και εφόσον λές πως δεν θα είχες πρόβλημα να δώσεις λιγότερα..

δες κ αυτή samsung

και αυτή αν θες 24 samsung 24

ελπίζω να έχεις πολύ καλή κάρτα γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Venisk η 22" ΕΙΖΟ που αναφέρει φοράει tn panel. δεν πάει να πει ότι είναι κορυφαία + του ότι είναι η χειρότερη αγορά που υπάρχει αυτή τη στιγμή για μένα. παταμένα λεφτά.554 ευρώ ας :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον blkik. LG 245WP απο HardShop 530 αλλά δεν ξέρουμε κατά πόσο ισχύει η ύπαρξή της μιας και στο αντίστοιχο thread που αναφέρεις πολλοί την θέλουν και δεν την βρίσκουν.

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μαζεμένες "ξερολίστικες" γνώμες χωρίς επιχειρήματα πρώτη φορά βλέπω, ξέφραγο αμπέλι το κάνατε ρε παιδιά...ποιός είπε ότι η 24αρα είναι καλύτερη από την 22αρα??? Ποιός είπε ότι μια 19αρα είναι χειρότερη από μια 22αρα???? Μας δουλεύετε????? Τι είναι ρε οι ίντσες?? Ταχύτητα σε mhz είναι και όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά???

Και εντάξει αφού το παλικάρι θέλει μεγαλύτερη μπορεί να πάει σε μια 20αρα ή 21 ιντσών και όχι απαιραίτητα wide (σιγά την μούφα κιόλας..) και βέβαια να επενδύσει τα χρήματα στα μάτια του παίρνοντας την καλύτερη δυνατή οθόνη με 500-600 ευρώ στην κατηγορία της...το να δώσει 550 ευρω για μια LG 24αρα με TCO99 που θεωρείται μια απλά ψιλοκαλή 24 είναι βλακεία για μένα...

Από τα λίγα πράγματα που δεν έχουν αλλάξει τόσα χρόνια είναι η αναλογία κόστους απόδοσης στις οθόνες....και τη δεκαετία του 90 για να πάρεις μια πολύ καλή οθόνη ήθελες πάνω από 150,000 δρχ δλδ 500-600 ευρώ, το ίδιο ισχύει μέσες άκρες και σήμερα....

@aetosgr: Ρίξε μια ματιά εδώ για αρχή http://www.prad.de/en/monitore/buyers-guide/start.html

είναι μια καλή αρχή για να καταλάβεις τι γίνεται με τις οθόνες γενικά...

Για μένα πάντως με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις μια πάρα πολύ καλή CRT και απολαμβάνεις την ποιότητα που τόσα χρόνια προσφέρουν αυτές οι οθόνες, ποιές TFT και ποιές 24αρες και wide, η ποιότητα ακόμη και στα ακριβά panel ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ με μια καλή CRT, το μόνιτορ το αγοράζεις για τα μάτια σου όχι για να είναι πιο κομψό και ελαφρύ, έλεος δλδ....

Link to comment
Share on other sites

Matia? απ'όλες τις γνώμες εδω μέσα τελικά η δική σου ειναι η πιο άσχετη! :hehe:

Ρε αδερφέ πλακα κάνεις? Καλές η CRT αλλα δεν θα πάρουμε και εξηγώ γιατί.....

1ον Πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος

2ον Πολύ περισσότερος χώρος για εγκατάσταση.

3ον Μη συμμετρική είκόνα απο γωνία σε γωνία

4ον Επηρεάζονται απο ηλεκτρομαγνητικά πεδία

5ον Περισσότερη ακτινοβολία

6ον Μη πραγματικές ίντσες, πχ οι 21'' πραγματικά ειναι 20''

Επιπλέον επειδή σε βλέπω εναντίον του wide απλα να σου πω τον κανόνα που υπάρχει, οτι επαξ και δουλέψεις σε wide δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσεις σε 4:3. Και εφόσον το παιδι την θέλει για να ασχοληθεί και με σχεδιαστικά προγράμματα η wide ειναι η καλύτερη επιλογή. Είναι τελείως άκυρο το 2008 να προτείνεις crt. Κάνε μια βόλτα στα μαγαζια και αμα βρεις πες μας και μας και αμα βρεις θα εχει ξεμείνει ποιος ξερει απο ποτε!

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia [Χθες, στις 16:53]

Τόσες μαζεμένες "ξερολίστικες" γνώμες χωρίς επιχειρήματα πρώτη φορά βλέπω, ξέφραγο αμπέλι το κάνατε ρε παιδιά...ποιός είπε ότι η 24αρα είναι καλύτερη από την 22αρα??? Ποιός είπε ότι μια 19αρα είναι χειρότερη από μια 22αρα???? Μας δουλεύετε????? Τι είναι ρε οι ίντσες?? Ταχύτητα σε mhz είναι και όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά???

Και εντάξει αφού το παλικάρι θέλει μεγαλύτερη μπορεί να πάει σε μια 20αρα ή 21 ιντσών και όχι απαιραίτητα wide (σιγά την μούφα κιόλας..) και βέβαια να επενδύσει τα χρήματα στα μάτια του παίρνοντας την καλύτερη δυνατή οθόνη με 500-600 ευρώ στην κατηγορία της...το να δώσει 550 ευρω για μια LG 24αρα με TCO99 που θεωρείται μια απλά ψιλοκαλή 24 είναι βλακεία για μένα...

Από τα λίγα πράγματα που δεν έχουν αλλάξει τόσα χρόνια είναι η αναλογία κόστους απόδοσης στις οθόνες....και τη δεκαετία του 90 για να πάρεις μια πολύ καλή οθόνη ήθελες πάνω από 150,000 δρχ δλδ 500-600 ευρώ, το ίδιο ισχύει μέσες άκρες και σήμερα....

@aetosgr: Ρίξε μια ματιά εδώ για αρχή http://www.prad.de/en/monitore/buyers-guide/start.html

είναι μια καλή αρχή για να καταλάβεις τι γίνεται με τις οθόνες γενικά...

Για μένα πάντως με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις μια πάρα πολύ καλή CRT και απολαμβάνεις την ποιότητα που τόσα χρόνια προσφέρουν αυτές οι οθόνες, ποιές TFT και ποιές 24αρες και wide, η ποιότητα ακόμη και στα ακριβά panel ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ με μια καλή CRT, το μόνιτορ το αγοράζεις για τα μάτια σου όχι για να είναι πιο κομψό και ελαφρύ, έλεος δλδ....

Προτείνεις δηλαδή σοβαρά να διαθέσει τα 600 ευρώ που έχει για να πάρει 20άρα TFT :tomato: ή CRT :tomato: :tomato:

Πολύ απλά παίρνεις όποια 24άρα έχει MVA panel και ψηφιακή σύνδεση ή αν δεν καίγεσαι για καλά χρώματα πας στο 27άρι της Hannstar.

Και άσε μετά αυτούς που έσκασαν τα άπειρα για να πάρουν κάτι καλύτερο (που είναι καλύτερο αλλα σε καμία περίπτωση δε δικαιολογει τη διαφορά χρημάτων) να γράφουν στα forum για να δικαιολογήσουν την αγορά τους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Χθες, στις 21:37]

1ον Πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος

2ον Πολύ περισσότερος χώρος για εγκατάσταση.

3ον Μη συμμετρική είκόνα απο γωνία σε γωνία

4ον Επηρεάζονται απο ηλεκτρομαγνητικά πεδία

5ον Περισσότερη ακτινοβολία

6ον Μη πραγματικές ίντσες, πχ οι 21'' πραγματικά ειναι 20''

;)

Παρέθεσες 6 λόγους υπέρ μιας TFT αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει σχέση με την ποιότητα της εικόνας, είναι έτσι ή όχι???? οεο? Επειδή η δουλειά μου, το χόμπι μου κλπ εδώ και 15 χρόνια είναι τα pcia, βασίζομαι στην εμπειρία και στα μάτια μου και λέω ότι ακόμη και σήμερα, το 2008, η εμφανής ποιότητα μιας καλής crt ΔΕΝ συγκρίνεται με μια TFT, τουλάχιστον σε νορμαλ οικονομικά μεγέθη. Και δεν μιλάω για μικροδιαφορές σε μετρήσεις, μιλάω για αίσθηση της εικόνας, των χρωμάτων, της καθαρότητας αυτών που βλέπεις, της ταχύτητας ανανέωσης των χρωμάτων κλπ κλπ κλπ.

Έχετε καταπιεί τον πρόλογο των TFT και τον υποστηρίζεται κ' απο πάνω χωρίς να έχετε εμπειρία ρε παιδιά, έλεος.... καλές είναι, βολικές είναι, ελαφριές είναι, σίγουρα κουράζουν πολύ λιγότερο αλλά όταν ζητάει κάποιος ποιότητα δεν την προσφέρουν..απλά πράγματα...αν τώρα ντρέπεται κάποιος να πεί στο σχολείο ή στους φίλους του ότι έχει crt αντί για 22αρα TFT WIDE ε τότε συγγνώμη..κάτι δε πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia [Σήμερα, στις 13:46]

Παρέθεσες 6 λόγους υπέρ μιας TFT αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει σχέση με την ποιότητα της εικόνας, είναι έτσι ή όχι???? οεο? Επειδή η δουλειά μου, το χόμπι μου κλπ εδώ και 15 χρόνια είναι τα pcia, βασίζομαι στην εμπειρία και στα μάτια μου και λέω ότι ακόμη και σήμερα, το 2008, η εμφανής ποιότητα μιας καλής crt ΔΕΝ συγκρίνεται με μια TFT, τουλάχιστον σε νορμαλ οικονομικά μεγέθη. Και δεν μιλάω για μικροδιαφορές σε μετρήσεις, μιλάω για αίσθηση της εικόνας, των χρωμάτων, της καθαρότητας αυτών που βλέπεις, της ταχύτητας ανανέωσης των χρωμάτων κλπ κλπ κλπ.

Έχετε καταπιεί τον πρόλογο των TFT και τον υποστηρίζεται κ' απο πάνω χωρίς να έχετε εμπειρία ρε παιδιά, έλεος.... καλές είναι, βολικές είναι, ελαφριές είναι, σίγουρα κουράζουν πολύ λιγότερο αλλά όταν ζητάει κάποιος ποιότητα δεν την προσφέρουν..απλά πράγματα...αν τώρα ντρέπεται κάποιος να πεί στο σχολείο ή στους φίλους του ότι έχει crt αντί για 22αρα TFT WIDE ε τότε συγγνώμη..κάτι δε πάει καλά...

Συγνώμη, θεωρείς ότι οι CRT έχουν μεγαλύτερη ευκρίνεια (shadow mask, aperture grille --> όχι καλώς ορισμένα pixel) από τις TFT-LCD

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 11:27]

Ειλικρινά, πιστεύεις ότι είναι συγκρίσιμες οι LG με τις Eizo...? :hmm:

Στην τιμή όχι βέβαια :D Στην ποιότητα είναι καλύτερες οι EIZO. Για performance/price ούτε να το συζητάμε οι LG είναι πολύ μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 16:05]

Συγνώμη, θεωρείς ότι οι CRT έχουν μεγαλύτερη ευκρίνεια (shadow mask, aperture grille --> όχι καλώς ορισμένα pixel) από τις TFT-LCD

Παρακαλώ????

:blink:

:blink:

Με δουλεύεις τώρα έτσι??

’ν έχεις υπόψιν σου αυτές οι τεχνολογίες εξελίχθηκαν από την κάθε εταιρία (βλέπε Sony Trinitron, Mitsubishi Diamondtron κλπ...) και γενικά ότι αρνητικό υπήρχε όταν πρωτοεμφανίστηκαν διορθώθηκε στο ελάχιστο., και πάλι ΔΕΝ συγκρίνονται...google it θα ανακαλύψεις πολλά πράγματα.

Βασικά δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε, το θέμα είναι οτι πλέον μόνο κατόπιν παραγγελίας βρίσκεις σωστές CRT οθόνες με νορμάλ λεφτά, γύρω στα 500-600 ευρώ δλδ. Εάν δε σε νοιάζει ή απλά έχεις άγνοια επι του θέματος, όπως η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων PC πλέον, τουλάχιστον τα σκάς για μια EIZO ή γενικά μια TFT της τάξης των 500-600 ευρώ αλλά στις 19-20 ίντσες, γιατί με τα λεφτά αυτά κάπου εκεί είσαι για να έχεις και την ανάλογη ποιότητα. 500-600 ευρώ δεν είναι πολλά λεφτά για μια πολύ καλή οθόνη, και δεν μιλάω για επαγγελματίες γραφίστες...απλά πράγματα που ξεχάστηκαν γιατί άνοιξε το κουτί της πανδώρας με τα PC τα τελευταία χρόνια και έγινε ένα απέραντο ..ρδέλο η κατάσταση..ο καθένας έχει γνώμη απο το πουθενά και όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites

Ωσ τωρα εχω μια 19'' CRT HITACH CM753ET, την οποια δεν μπορω να πώ την εχω χαρει, αλλα ειπα οτι ειναι καιροσ να αλλαξω+επειδη δουλευω αρκετεσ ωρεσ στο pc, αυτη η οθονη με κουραζει, ενω σε καποιεσ LCD που εχω δουλεψει εχω παρατηρηει οτι ειναι μαλλον πιο ξεκουραστεσ, ετσι πηρα την αποφαση να αλλαξω οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia [Σήμερα, στις 14:48]
Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 16:05]

Συγνώμη, θεωρείς ότι οι CRT έχουν μεγαλύτερη ευκρίνεια (shadow mask, aperture grille --> όχι καλώς ορισμένα pixel) από τις TFT-LCD

Παρακαλώ????

:blink:

:blink:

Με δουλεύεις τώρα έτσι??

’ν έχεις υπόψιν σου αυτές οι τεχνολογίες εξελίχθηκαν από την κάθε εταιρία (βλέπε Sony Trinitron, Mitsubishi Diamondtron κλπ...) και γενικά ότι αρνητικό υπήρχε όταν πρωτοεμφανίστηκαν διορθώθηκε στο ελάχιστο., και πάλι ΔΕΝ συγκρίνονται...google it θα ανακαλύψεις πολλά πράγματα.

Κάνε πρώτα google για να δεις αν πρέπει να μου πεις να κάνω google. Μάθε και τη βασική αρχή κάθε τεχνολογίας και μετά έλα να μου πεις.

Τα καλά των CRT είναι response, υψηλό refresh για FPS χαμηλό input lag, καλά χρώματα, καλύτερο μάυρο από πολλές TFT.

Ευκρίνεια και γεωμετρία οι TFT είναι μπροστά με πολύ διαφορά. Get your facts straight. Και μόνο που αναφέρεις την ευκρίνεια σαν πλεονέκτημα των CRT έναντι των TFT φαίνεται πόσο άσχετος είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.