Jump to content



ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΟΘΟΝΗΣ - ΒΟΗΘΕΙΑ


aetosgr

Recommended Posts

..είχαμε κ εμείς κάποτε crt..θεέ, μάστερ της εμπειρίας και των τεχνολογιών..του προηγούμενου αιώνα..Matia..πόσους βαθμούς μυωπία έχεις μετά από 15 χρόνια σε crt?8 βαθμούς?

Πίσω στο θέμα μας μακριά από τις πανάρχαιες, τρισάθλιες, χοντρές, βαριές, ογκώδεις, κουραστικές και καθόλου όμορφες crt

aetosgr..

πως σου φάνηκαν οι samsung?μήπως πρέπει να πας μια βόλτα από το πλαίσιο να τις δεις live,αυτή και άλλες οθόνες..καλό το internet αλλά καλό είναι να τα βλέπεις αυτά τα μοντέλα που έχουν τα καταστήματα...γιατί καλά τα χαρακτηριστικά αλλά αν δεν σ αρέσει δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 17:15]

Κάνε πρώτα google για να δεις αν πρέπει να μου πεις να κάνω google. Μάθε και τη βασική αρχή κάθε τεχνολογίας και μετά έλα να μου πεις.

Τα καλά των CRT είναι response, υψηλό refresh για FPS χαμηλό input lag, καλά χρώματα, καλύτερο μάυρο από πολλές TFT.

Ευκρίνεια και γεωμετρία οι TFT είναι μπροστά με πολύ διαφορά. Get your facts straight. Και μόνο που αναφέρεις την ευκρίνεια σαν πλεονέκτημα των CRT έναντι των TFT φαίνεται πόσο άσχετος είσαι.

Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου, δεν ανέφερα οτι οι CRT έχουν καλύτερη ευκρίνεια. (sharpness δηλαδή, ξύστα@@σου δηλαδή, με ρώτησε κανείς αν θέλω να τα βλέπω όλα λές και έβαλα φίλτρο shaprness στο Photoshop???)

Απλά διαφώνησα στο επιχείρημα σου περι shadow mask, aperture grill κλπ, είναι σαν να σου λέω με τη σειρά μου ότι οι TFT είναι άχρηστες γιατι το TN πάνελ είναι απαράδεκτο (λές και δεν έχουν ξεφύγει από τα αρχικά λάθη σχεδιασμού τόσα χρόνια)...

Αν είσαι τόσο ευέξαπτος φίλε μου δεν σου φταίω εγώ, το άν είμαι άσχετος φαίνεται για κάποιον που ξέρει, επειδή διαβάζεις το RAM και διάβασες και 10 σελίδες στο ιντερνετ δεν σημαίνει οτι ξέρεις κάτι...σήμερα όλοι ξέρουν...αλλά δεν ξέρουν τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Venisk [Σήμερα, στις 20:51]

..είχαμε κ εμείς κάποτε crt..θεέ, μάστερ της εμπειρίας και των τεχνολογιών..του προηγούμενου αιώνα..Matia..πόσους βαθμούς μυωπία έχεις μετά από 15 χρόνια σε crt?8 βαθμούς?

Πίσω στο θέμα μας μακριά από τις πανάρχαιες, τρισάθλιες, χοντρές, βαριές, ογκώδεις, κουραστικές και καθόλου όμορφες crt

Ρε μήπως είστε μέτοχοι στην TFT A.E. ???

Αν σου πλήγωσα τον εγωισμό φίλε μου σόρρυ, και η μυωπία δεν έχει σχέση με τις CRT.

" πανάρχαιες, τρισάθλιες, χοντρές, βαριές, ογκώδεις, κουραστικές και καθόλου όμορφες"

Σοβαρά επιχειρήματα δε λέω, αλλά κάτι για την ποιότητα της απεικόνισης πάλι δεν βλέπω.

Λοιπόν ακούστε λίγο άσχετα ή σχετικά παιδάκια.

Το συνολικό επίπεδο της απεικόνισης (χρώματα, καθαρότητα, γενική ευκρίνεια, ταχύτητα κλπ) ήταν στο 8-9 με άριστα το 10 για τις B]καλές και ακριβές CRT, δλδ γύρω στα 500-600 ευρώ και πάνω. Όταν βγήκαν οι TFT το επίπεδο που σου προσέφεραν ήταν στο 5 και ακόμη και μετά από τόσα χρόνια μόνο οι πανάκριβες πάνω απο 1500 ευρώ φτάνουν στο 8-9 ,δλδ μιας καλής CRT.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Εννοείται ότι οι CRT πέθαναν, αλλά εγώ δεν δέχομαι απο εκεί που ήμουν στο 8-9 να πάω στο 5-6 επειδή μια τεχνολογία πέθανε στο κορύφωμα της και μια άλλη γεννήθηκε με όλες τις προχειρότητες που μπορεί να έχει . Όταν έρθει ο καιρός και και φτάσουν σε λογικά επίπεδα ποιότητας, σε λίγα χρόνια πιστεύω, τότε ναι..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δαγκωτο LG L245WP την πηρα πριν 4 μερες απο hardshop μαζι με 0 pixel εγγυηση

και ειμαι υπερευχαριστημενος τρομερη οθονη.Πανελακι p-mva καλες γωνιες και χρωματα

Τσιμπησε την οσο ειναι καιρος .

Οσον αφορα eizo δεν συγκρινονται αλλα στα λεφτα της eizo 2431w(1000 γιουρια) παιρνεις

l245wp + 2 3870 ή 8800 gt και παιζεις 1920χ 1200 και εισαι αρχοντας .

That's all folks :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia [Σήμερα, στις 19:01]

Απλά διαφώνησα στο επιχείρημα σου περι shadow mask, aperture grill κλπ, είναι σαν να σου λέω με τη σειρά μου ότι οι TFT είναι άχρηστες γιατι το TN πάνελ είναι απαράδεκτο (λές και δεν έχουν ξεφύγει από τα αρχικά λάθη σχεδιασμού τόσα χρόνια)...

Ρε μάστορα, μάσκα και πλάκα φψσφόρου από τη μια, μήτρα με ξεχωριστά pixel από την άλλη. Πιο λιανά να στο κάνω.

Αρχική απάντηση από Matia [Σήμερα, στις 19:01]

Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου, δεν ανέφερα οτι οι CRT έχουν καλύτερη ευκρίνεια. (sharpness δηλαδή, ξύστα@@σου δηλαδή, με ρώτησε κανείς αν θέλω να τα βλέπω όλα λές και έβαλα φίλτρο shaprness στο Photoshop???)

Σωστά έχεις κάτι στο 1 μέτρο και διαβάζεις κείμενο, η καθαρότητα απεικόνισης (--> ευκρίνεια --> διακριτά pixel) είναι άχρηστη. Το sharpness φίλτρο στο photoshop τι σχέσει έχει; :blink: Μετά σου λεώ είσαι άσχετος και παρεξηγείσαι :giveup:

Αρχική απάντηση από Nephilim [Σήμερα, στις 22:00]

LG L245WP

αμαν τι μας εχει κανει αυτο το μοντελο ....

ολο το λαμπ την αγορασε.

και γω αυτή έχω. :p Τι να πω. Έχω δει ΕΙΖΟ έχω δει πόσες οθόνες . Η οθόνη απλά είναι πολύ καλή για τα λεφτά της.

Αρχική απάντηση από TheoV [Σήμερα, στις 19:56]

Φιλε μου δαγκωτο LG L245WP την πηρα πριν 4 μερες απο hardshop μαζι με 0 pixel εγγυηση

και ειμαι υπερευχαριστημενος τρομερη οθονη.Πανελακι p-mva καλες γωνιες και χρωματα

Τσιμπησε την οσο ειναι καιρος .

Οσον αφορα eizo δεν συγκρινονται αλλα στα λεφτα της eizo 2431w(1000 γιουρια) παιρνεις

l245wp + 2 3870 ή 8800 gt και παιζεις 1920χ 1200 και εισαι αρχοντας .

That's all folks :)

Ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Matia έχεις άδικο πάνω στις ΤFT. Το μόνο που πραγματικά προσφέρουν είναι καλύτερο refresh και καλύτερο μαύρο. ούτε καν καλύτερα χρώματα κι αυτό μπορείς απλά να το καταλάβεις στο ότι όλοι οι σχεδιαστές οποιασδήποτε ειδικότητας χρησιμοποιούν TFT λόγω τις πραγματικής ποίοτητας εικόνας που του χαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

"Αν σου πλήγωσα τον εγωισμό φίλε μου σόρρυ, και η μυωπία δεν έχει σχέση με τις CRT."

χα χα..καλό ρε..

Matia εσύ έχεις μείνει πίσω,όχι εγώ, και φυσικά δεν μπορείς να μου πληγώσεις τον εγωισμό..

"ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ."

χα χα...κορυφαίο!αλλά λυπάμαι..γιατί εσύ έχεις μείνει αρκετά πίσω...

"Σοβαρά επιχειρήματα δε λέω, αλλά κάτι για την ποιότητα της απεικόνισης πάλι δεν βλέπω."

το κάνεις εξεπίτηδες? έχεις κάποιο κόλλημα..μήπως ο καθοδικός σου σωλήνας μπούκωσε από τα πολλά χρώματα?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας κλείσει εδώ, επιχειρηματολογία μηδέν, συζήτηση σε γυμνάσιο κατάντησε.

Τι έχω μείνει πίσω ρε, από πίσω έρχομαι και σας βρήκα στο δρόμο...

Ignorance is bliss μου φαίνεται, γέμισε παιδάκια το φόρουμ και δυστυχώς δεν ασχολείται κανείς με την διαπαιδαγώγηση τους (σας).

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 00:10]

Σωστά έχεις κάτι στο 1 μέτρο και διαβάζεις κείμενο, η καθαρότητα απεικόνισης (--> ευκρίνεια --> διακριτά pixel) είναι άχρηστη. Το sharpness φίλτρο στο photoshop τι σχέσει έχει; :blink: Μετά σου λεώ είσαι άσχετος και παρεξηγείσαι :giveup:

sharpness => ευκρίνεια φιλαράκι και στις TFT όντως παρομοιάζεται με το φίλτρο του photoshop , εσύ μιλάς για crisp quality στην απεικόνιση text, και πάλι ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ δεν συγκρίνω γενικά τις CRT με τις TFT, συγκρίνω τις ΚΑΛΕΣ CRT της τάξης των 600-800 ευρώ με τις ανάλογου κόστους TFT.

..δεν αντιδικώ προσωπικά με κάποιον αλλά μη μου λέτε ανοησίες....μισή γνώση είναι καθόλου γνώση δηλαδή απλά δε απαντάς αλλά κάθεσαι και ξεστραβώνεσε και διαβάζεις 150 φόρουμς μπας και καταλάβεις τίποτα..εδώ ρε χαμπάρι δε πήρατε ότι μια ολόκληρη ΑΝΕΤΟΙΜΗ τεχνολογία όπως οι TFT βασίστηκε στο design και στους τρεντοηλίθιους και μοσχοπούλησε ΑΧΡΗΣΤΑ μόνιτορ για να εξελιχθεί και να φτάσει εδώ που είναι τώρα...τέσπα...νομίζω ότι εξηγώ θεωρία αστροφυσικής σε 10χρονα οπότε...διάλλειμα επ αορίστου..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia [15-01-2008 15:46]

Παρέθεσες 6 λόγους υπέρ μιας TFT αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει σχέση με την ποιότητα της εικόνας, είναι έτσι ή όχι???? οεο? Επειδή η δουλειά μου, το χόμπι μου κλπ εδώ και 15 χρόνια είναι τα pcia, βασίζομαι στην εμπειρία και στα μάτια μου και λέω ότι ακόμη και σήμερα, το 2008, η εμφανής ποιότητα μιας καλής crt ΔΕΝ συγκρίνεται με μια TFT, τουλάχιστον σε νορμαλ οικονομικά μεγέθη. Και δεν μιλάω για μικροδιαφορές σε μετρήσεις, μιλάω για αίσθηση της εικόνας, των χρωμάτων, της καθαρότητας αυτών που βλέπεις, της ταχύτητας ανανέωσης των χρωμάτων κλπ κλπ κλπ.

Έχετε καταπιεί τον πρόλογο των TFT και τον υποστηρίζεται κ' απο πάνω χωρίς να έχετε εμπειρία ρε παιδιά, έλεος.... καλές είναι, βολικές είναι, ελαφριές είναι, σίγουρα κουράζουν πολύ λιγότερο αλλά όταν ζητάει κάποιος ποιότητα δεν την προσφέρουν..απλά πράγματα...αν τώρα ντρέπεται κάποιος να πεί στο σχολείο ή στους φίλους του ότι έχει crt αντί για 22αρα TFT WIDE ε τότε συγγνώμη..κάτι δε πάει καλά...

Κάνεις λάθος, και εμενα 18 χρόνια ήταν η δουλεια μου και τωρα το χόμπι μου και βασίζομαι και εγω στα μάτια μου, είχα 14'',15'',17'',19'' και 21'' CRT. πέρυσι πήρα την πρώτη μου TFT με tn πανελ παρακαλώ, αν και στην αρχη μου φάνηκε κάπως όλα ήταν θέμα ρυθμίσεων και το μονο μειονέκτημα και όχι ενοχλητικά ορατό ήταν το βάθος χρώματος. Πολύ καλύτερη ευκρίνεια στις TFT σε όλες τις γωνίες με καθαρά ψηφιακή έξοδος και όχι αναλογική(κατι που στις CRT δεν γίνεται όσο πας προς τις γωνίες θολώνουν λόγω κατασκευής) και πολύ πιο ξεκούραστες στα μάτια. Σκέψου τωρα τις ακριβές TFT με VA panels που δεν χάνουνε στα χρώματα πόσο καλύτερα θα δείχνουν. Μάλλον με αυτα που λες εσύ δεν έχεις καθόλου εμπειρία απο TFT γι'αυτο και παραθέτεις άσχετα επιχειρήματα. Σίγουρα μια φθηνή TFT τις πλάκας δεν μπορει να συγκριθεί με καμια CRT. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και έχεις χάσει επεισόδια. ;)

Το να αντιδικείς με κάποιον που σου λεει οτι έχεις άδικο και να φέρεις ως επιχείρημα ότι μιλάνε οι αλλοι χωρίς εμπειρία ενώ προσωπικά δεν γνωρίζεις κανέναν εδω μέσα και δεν ξέρεις τι έχει κάνει στη ζωή του και τι εμπειρίες έχει πόσο μάλλον όταν τους χαρακτηρίζεις παιδάκια, δείχνει το ύφος και ήθος και την παιδεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας κλείσει εδώ, επιχειρηματολογία μηδέν, συζήτηση σε γυμνάσιο κατάντησε.
Τι έχω μείνει πίσω ρε, από πίσω έρχομαι και σας βρήκα στο δρόμο...

Ignorance is bliss μου φαίνεται, γέμισε παιδάκια το φόρουμ και δυστυχώς δεν ασχολείται κανείς με την διαπαιδαγώγηση τους (σας).

Ρε matia ζάλισες τα @(μας)..

Αν είναι δυνατόν πια..εμείς κάνουμε σαν 10χρονα που δεν μπορείς να κατανοήσεις πως αυτή η εποχή πέρασε?...ποιο είναι το σοβαρό επιχείρημα σου εκτός από το ότι η crt πέθαναν?

"μισή γνώση είναι καθόλου γνώση δηλαδή απλά δε απαντάς αλλά κάθεσαι και ξεστραβώνεσε και διαβάζεις 150 φόρουμς μπας και καταλάβεις τίποτα"

Τα άκουσες κ από ανθρώπους που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία..

Φάνηκε από τον τρόπο υπεράσπισής της δικαιολογημένα κ τεκμηριωμένα εδώ και κάμποσα χρόνια λάθος εκτίμησής σου....κ εμείς έχουμε pc πάνω από 11 χρόνια αλλά δεν έχει καμία σχέση με το αν ο άλλος έχει δίκιο ή άδικο..

Τώρα το αν το καταλαβαίνεις ή όχι είναι δικό σου θέμα..όμως μην πληροφορείς λάθος ένα ν νέο στα pc..δεν του κάνεις καλό..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Venisk [15-01-2008 18:51]

..είχαμε κ εμείς κάποτε crt..θεέ, μάστερ της εμπειρίας και των τεχνολογιών..του προηγούμενου αιώνα..Matia..πόσους βαθμούς μυωπία έχεις μετά από 15 χρόνια σε crt?8 βαθμούς?

Πίσω στο θέμα μας μακριά από τις πανάρχαιες, τρισάθλιες, χοντρές, βαριές, ογκώδεις, κουραστικές και καθόλου όμορφες crt

aetosgr..

πως σου φάνηκαν οι samsung?μήπως πρέπει να πας μια βόλτα από το πλαίσιο να τις δεις live,αυτή και άλλες οθόνες..καλό το internet αλλά καλό είναι να τα βλέπεις αυτά τα μοντέλα που έχουν τα καταστήματα...γιατί καλά τα χαρακτηριστικά αλλά αν δεν σ αρέσει δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα...

Δηλαδη εσενα σε ενδιαφερει η οθονη για το πως φαινεται οταν ειναι σβηστη ? :p

10 χρονια ειμαι με CRT και μυωπια εχω 0.25, επειδη καποιοι δεν εχουν κακορυθμισμενες ή/και καποιες κοντα στην ποιοτητα των eizo και κουραζονται τα ματια τους ( που οντως υπαρχουν αποδειξεις πως η τακτικη κουραση μπορει να προκαλεσει μυωπια )δεν σημαινει πως ολοι θα βγουμε μετα απο 10 χρονια μυωπες, οσο για της εκπομπες ηλεκτρομαγνητικης μη ιοντιζουσας ακτινοβολιας ας καγχασω τοσα χρονια τις τρωμε απτην tv και το ραδιοφωνο σε πολλαπλασιες ποσοτητες τωρα μας ετσουξε, τωρα αν εχει καποιος οντως ευαισθησια δηλαδη δεν μπορει να συκεντρωθει και τον πιανει το κεφαλι του οπως οταν ειναι με το κινητο μιση ωρα στο αυτι ( εκει προσωπικα δεν νιωθω τπτ )τοτε παω πασο

Για καποιες χρησεις οι crt παραμενουν μονοδρομος, και διορθωνοντας τον iceblade δεν εχουνε "χαμηλο input lag" αλλα ΜΗΔΕΝΙΚΟ :) Και επειδη ο aetosgr αναφερει πως την θελει κυριως για παιχνιδια καλο ειναι κοιταξει ή την 226CW που εχει αρκετα χαμηλο ή την iyama που εχει ανυπαρκτο ( http://www.behardware.com/articles/689-2/22-inch-lcd-monitors-the-3rd-wave.html ) απ'την αλλη κανεις δεν ξερει αν ολες οι παραλλαγες της iyama ( E2201W-B1 S2201WH S2201WE αποτι skroutzαρα λιγο ) αποδιδουν το ιδιο σε αυτον τον τομεα

Link to comment
Share on other sites

Ναι,φυσικά με ενδιαφέρει κ αυτό..όπως αγοράζω αυτοκίνητα.ρούχα ή ότι άλλο έτσι κ η οθόνη μου εκτός από το να με βολεύει (στα μάτια μου στην περίπτωσή μας..) θέλω να έχει και design...να μπορεί να μεταφερθεί όποτε χρειαστεί...και φυσικά να είναι wide..

Πολύ ωραίες οι samsung....από κάθε πλευρά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.