Jump to content



Wolfdale E8x00 database


f117

Recommended Posts

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply
Όλοι οι Ε8600 είναι Ε0. Ένα νορμάλ κομμάτι για τα 4ghz θέλει 1.25v

και ενα κομματι ισως λιγακι πιο καλο απο αυτα που κυκλοφορουν ετσι λεω μπορει και να κανω λαθος εκει που ειναι ειναι stable 100%

post-9666-1416073989,9961_thumb.jpg

post-9666-1416073990,0477_thumb.jpg

post-9666-1416073990,0585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια βοηθεια!

Σε στοκ ταχυτητες τον 8500, με την ψυχτρα σε silent mode για να μην μου παιρνει τα αυτια, ειμαι στους 48 βαθμους κελσιου... Μηπως να αλλαξω ψυχτρα; Αλλα ποια να βαλω να χωράει στο κουτι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή η ψύκτρα σου, οπότε δεν δικαιολογείται τέτοια θερμοκρασία. Τσέκαρε αν πατάει καλά πάνω στον επεξεργαστή. Θα σου πρότινα να αλλάξεις το ανεμιστηράκι με κάποιο σαν αυτό, ή με κάποιο άλλο αντίστοιχο που είναι αποδοτικό σε σχετικά χαμηλές στροφές...και να μπορείς να το δουλεύεις σε normal mode.

Επίσης για τώρα που έχουμε ζέστες θα σου πρότινα να έχεις μονίμως ανοιχτό το κουτί σου από το πλάι....πιστεύω ότι θα ανασάνει μιας και έχεις και midi

Link to comment
Share on other sites

και ενα κομματι ισως λιγακι πιο καλο απο αυτα που κυκλοφορουν ετσι λεω μπορει και να κανω λαθος εκει που ειναι ειναι stable 100%
Ο δικος μου ο 8500 ρε παιδια πως την παλευει στα 4Ghz με μολις 1,16 ρευμα??

Τοοοοσο καλο κομματι???Τι να πω..

capturemao.jpg

Παιδιά σας είναι εύκολο να δώσετε ρυθμίσεις bios?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σ'ευχαριστω πολύ για την άμεση και γρήγορη απάντησή σου στο θέμα. Ελπίζω να μπορείς να μου λύσεις και την δεύτερη.

Η δεύτερη απορία μου έχει να κάνει με τις τάσεις VTT (δηλαδή το FSB Termination Voltage), MCH, NB. Θα μπορούσες να μου πεις δυο πράγματα για αυτές, και πότε θα είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι πρέπει να αυξήσω την κάθεμία ;

Link to comment
Share on other sites

to fsb ειναι για να εισαι πιο σταθερος σε μεγαλα fsb το north ειναι για τις μνημες . πχ αν ρου βαλεις 4 gb ram κ πας να της κλοκαρεις θες πιο πολυ ρευμα για να σε north επισης κ για ψυλο ο/ψ θες ρευμα σε north λογω fsb . δεν ειμαι κ κανενας ειδικος , αυτα τα λιγο ξερω , αλλα θα σου πουν κ τα παιδια που ξερουν πιο πολλα . στα λεω για να παρεις μια ιδεα .

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι το μεγιστο VTT για 45nm που δινει η Intel ειναι 1.45v .

Για επεξεργαστες e8500 πόσο είναι περπου το VTT για:

FSB 400

FSB 450

FSB 500

Βασικα πως καταλαβαίνει κανεις πότε ήρθε η στιγμη να αυξήση το VTT από την default τιμη (1.2 ; ). Εχει να κανει αποκλειστικα και μόνο με το FSB ;

Δηλαδή αν χαμηλωσω Multi και μνήμες έτσι ώστε να μην μην κοβουν και δοκιμασω να βρω το μεγιστο FSB μου, τι είναι αυτό που θα με περιορίσει να πάω παραπάνω ;

το Vcore ; (λογικα όχι).

ή το VTT ;

Γενικά, πότε καταλαβαίνετε ότι ήρθε η ώρα να αυξήσετε το VTT ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

τρεχω επιτελους 500χ8 - 4ghz στον e8500 ! με την dfi p45-t2rs δεν πηγενε με τη καμια πανω απο 450, οτι ρυθμισεις και να βαζα...εφαγα πολλες ωρες στο google!

τωρα με την dfi x48 t2r, εβαλα κατι ρυθμισεις που βρηκα στο anandtech και ετρεξε με τη μια :s ουτε clear cmos ουτε τιποτα!

ρευματα 1,31 vcore, 1,35 vtt , 2,1 ddr2 :)

εδω οι ρυθμισεις!

http://vimeo.com/937940

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.