Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

To link ειναι για τους 3-4 βαθμους:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=82335

Επισης, ξεκολληστε λιγο με την καραμελα Megahalems και 2 ανεμιστηρες.

Εχουμε Megahalems, εχουμε και υδροψυξη... ουτε για πλακα δεν φτανει η Megahalems μια καλη υδροψυξη, ειδικα οταν ξεπεραστει το φορτιο που μπορει να σηκωσει.

ειπα οτι ξεπερναει μια καλη υδροψυξη πουθενα? και αμα δεις δεν εχει συγκριση πριν και μετα τι mod αλλα με μαμα ψυκτρα και η διαφορα θερμοκρασιας αφου εβαλε τι μονταρισμενη h50 δεν ειδα πουθενα να λει πως ηταν με την h50 αρχικα και πως μετα τωρα αν η θερμοκρασια ~95 βαθμους σου φενετε οτι μπορει να ειναι απο h50 τοτε δεν ξερω + αμα δεις οτι εχει βαλει και ανεμηστηρες τυπου δελτα αν δεν κανω λαθος που δεν νομιζω οτι ειναι κατι που μπορει να αντεξει ο καθενας

Τωρα αν ειχε ~95 βαθμους με h50 τοτε δεν την ειχε τοποθετηση καλα η αποδοση τις h50 ειναι παραπλισια με τι megahalems και εγω στα 4 με 1.29 ρευμα πανω απο 70 δεν ειχα δει και αργοτερα που περασα σε υδροψυξη επεσε ακομα παρακατω δεν λεω αλλα τωρα να δωσει 200 ευρω που θα χρειαστει να παρει την h50 ψυγειο τανκ και οτι αλλο χρειαζετε δεν το θεωρω σωστο

Επεισης δεν ειπα πουθενα οτι η megahalems μπορει να περασει σε αποδοση μια custom υδροψυξη αλλα να moddaris την h50 δεν το θεωρω οτι μπορει να φτασεις στις επιδοσεις ενος custom συστηματος η διαφορα απο την "εγροστασιακη δεν πιστευω να ξεπερναει τους 5 βαθμους και για 5 βαθμους δεν νομιζω να αξιζει να χασεις την εγγυηση γιατι δεν μπορεις να τη ξαναφερεις στην αρχικη τις κατασταση

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Το quote ειναι απο το thread του Πανουλη007:

Τελικα Αξιζε???

Απο το Stock συστημα το οποιο στο συστημα μου με O/ced i7 4ghz 1.31v HT on σε intel burn test Χτυπαγε μετα απο κανα 15 λεπτο 92-93c........:boxed::-O:jump::rip:

Μετα απο το Moding Intel Burn Test παει 75-77

Οποτε μου εκοψε πανω απο 15c.:dance3:

Μιλαει για το στοκ συστημα, οχι τη στοκ ψυξη του επεξεργαστη.

Αρα μιλαει για την H50 σαν στοκ.

Αν με Η50 μονταρισμενη εχει 77 βαθμους, με στοκ ψυξη θα ειχε 150... (και λιγα ισως λεω).

Επισης δεν υπαρχει συγκριση με το δικο σου συστημα.

Το οτι στον δικο σου επεξεργαστη η Megahalems ειχε 70 βαθμους, δεν σημαινει οτι σε ολους τους i7 θα εχει το ιδιο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Το quote ειναι απο το thread του Πανουλη007:

Μιλαει για το στοκ συστημα, οχι τη στοκ ψυξη του επεξεργαστη.

Αρα μιλαει για την H50 σαν στοκ.

Αν με Η50 μονταρισμενη εχει 77 βαθμους, με στοκ ψυξη θα ειχε 150... (και λιγα ισως λεω).

Επισης δεν υπαρχει συγκριση με το δικο σου συστημα.

Το οτι στον δικο σου επεξεργαστη η Megahalems ειχε 70 βαθμους, δεν σημαινει οτι σε ολους τους i7 θα εχει το ιδιο.

δεν ειπα οτι σε ολους θα εχει 70 και λιγοτερο αλλα και περισοτερο μπορει να ειχε αλλα 93 βαθμους για συστημα στα 4 με h50 ειναι αρκετοι

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα κανα μαγαζί για L30 ή καμια EHEIΜ παίζει για φτήνια(γύρω στα 30); Εναλακτικά αυτή η Swiftech πουθενά φτηνή γιατί 70 ευρώ για αντλία δεν παίζει. Θα το σπρώχνω εγώ με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα κανα μαγαζί για L30 ή καμια EHEIΜ παίζει για φτήνια(γύρω στα 30); Εναλακτικά αυτή η Swiftech πουθενά φτηνή γιατί 70 ευρώ για αντλία δεν παίζει. Θα το σπρώχνω εγώ με το χέρι.

Δύσκολο πολύ.Έψαχνα και εγώ και κατέληξα στην λύση μεταχειρισμένης με 45 euro.Στα μαγαζιά δεν υπάρχει τιποτα,μονο από γερμανία,το aqua κάτι προσφορες.Στο θέμα υδρόψυξη την κάτσαμε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
t1440999_pic3.jpg

Εντυπωσιακο και μαζεμενο!

&πραγματικα αξιοποιημενο 800d :D

Aπο περιεργια, ενα loop ειναι και τα 3 ψυγεια και οι 2 αντλιες; (αν διεκρινα σωστα)

Αν θες μας γραφεις και την σειρα με την οποια ειναι συνδεμενα...

Πολυ ωραιο αποτελεσμα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο και μαζεμενο!

&πραγματικα αξιοποιημενο 800d :D

Aπο περιεργια, ενα loop ειναι και τα 3 ψυγεια και οι 2 αντλιες; (αν διεκρινα σωστα)

Αν θες μας γραφεις και την σειρα με την οποια ειναι συνδεμενα...

Πολυ ωραιο αποτελεσμα φιλε.

Σ'ευχαριστω.

Οχι ειναι 3 loops.

Ενα loop για τον επεξεργαστη(3πλο επανω ψυγειο)

Ενα loop για την 5970(3πλο κατω ψυγειο)

Και το μικρο loop(μονό πισω ψυγειο) ειναι για NB/SB...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το μικρο loop(μονό πισω ψυγειο) ειναι για NB/SB...
Αν είναι δυνατόν!!!:happy2:

Κι εγώ που νόμιζα ότι με δύο loop ήμουν υπερβολικός.:hehe:

Μπράβο ρε "Τεμπελόσκυλε", μερακλή.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια σε w/c.

(Θέλει δουλειά ακόμα, τακτοποίηση-sleevαρισμα στα καλώδια, πλαινό πλέξι)

dsc04138k.jpg

dsc04142m.jpg

dsc04145p.jpg

dsc04144x.jpg

Μιας και πρώτη φορά σε w/c και κάθε αρχή και δύσκολη θέλω να ευχαριστήσω τον κοπρίτη για τα tips :T:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο "clean" "hospital" look με τα γαλαζιες λαμπες.

Αν θες, επειδη ειμαι στην "εκπαιδευση" γραψε και τι parts χρησιμοποιησες, (block,pump,res,rad κτλ) καθως και αν εισαι ευχαριστημενος απο temps.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια σε w/c.

(Θέλει δουλειά ακόμα, τακτοποίηση-sleevαρισμα στα καλώδια, πλαινό πλέξι)

Μιας και πρώτη φορά σε w/c και κάθε αρχή και δύσκολη θέλω να ευχαριστήσω τον κοπρίτη για τα tips :T:

Να σαι καλα

χαρηκα που σε γνωρισα

και χαρα μου που βοηθησα in any way

οσο για το στησιμο, αξιζε το ξενυχτι τελικα!

Eυγε Αλεξανδρε

imho το setup θα δειξει ακομα καλυτερα προσθετοντας καποια στιγμη τα εξης:

ενα διαφανο exhaust blue led fan

RS-LF120BL-B.jpg

ενα σετακι pre sleeved καλωδια μπλε ή λευκα

24pin, ATX 8pin,4x 6pin

10413_0.jpg

δυο custom μπλε αυτοκολλητα για τα κοκκινα φιλετα στις καρτες σου

alexopuswatercooling.jpg

και ενα μπλε σετακι ripjaws ή οποιαδηποτε ram heatsinks βαμμενα μπλε ή λευκα.

11118_G.Skill-RipjawsR.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Thanks javaneze, βασικά οντως clean βγήκε αν και εχθες (στις 5 το πρωι :rofl:) την ώρα που γέμιζα στο τανκ και στους σωλήνες το υγρό ήταν πολύ σκουρο μπλε και μετα κατα τις 10 το πρωι κατέληξε όπως φαίνεται στις φωτο (στο τανκ ένα γαλαζιο ανοιχτο και στους σωλήνες διάφανο) δεν ξέρω γιατι ομως :hmm:.

Τα parts που χρησιμοποίησα είναι:

Pump: Laing DDC-2 12V 18w + Petras Tech Derlin Top

Rad: Black Ice GTX II 240 + 4 Scythe 1900rpm push & pull

Cpu Block: D-TEK Fuzion

Tανκ: EK multioption 250

Ρακόρ & σωλήνα 3/8

Επειδή το stacker 831 έχει ενα μεγάλο άνοιγμα για cable management ακριβώς δίπλα απο τη μητρική dsc04089k.th.jpg κόπηκε ενα κομματι αλλουμίνιο και βιδώθηκε στο άνοιγμα ωστε να μπορέσει να "πιάσει" το τανκ σε αυτό το σημέιο. Για το cpu block επειδή δεν υπάρχει bracket για s1156 παρα μόνο για s775 & s1366 τρόχισα τις τρύπες του 775 και ταίριαξε μια χαρα!! Επίσης για να χωρέσει το ψυγείο στον πάτο του stacker ανοίχθηκε λίγο ακόμα το ήδη υπάρχον "'ετοιμο" άνοιγμα στον πάτο. Για θερμοκρασίες είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με την αερόψυκτρα που ήμουν πριν, είμαι με ambient 30~32 cpu@4 vcore 1.26, vtt 1.22 idle 38~41, full 72~73.

@Nephilim, ευχαριστώ λεωνίδα!! Εννοείται οτι θα αλλαχτεί το exhaust a.s.a.p με κάποιο διάφανο μπλε led οπως λέει και ο γιώργος και τα υπόλοιπα σιγα σιγά θα μαζευτούν!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα

χαρηκα που σε γνωρισα

και χαρα μου που βοηθησα in any way

οσο για το στησιμο, αξιζε το ξενυχτι τελικα!

Eυγε Αλεξανδρε

imho το setup θα δειξει ακομα καλυτερα προσθετοντας καποια στιγμη τα εξης:

ενα διαφανο exhaust blue led fan

ενα σετακι pre sleeved καλωδια μπλε ή λευκα

24pin, ATX 8pin,4x 6pin

δυο custom μπλε αυτοκολλητα για τα κοκκινα φιλετα στις καρτες σου

και ενα μπλε σετακι ripjaws ή οποιαδηποτε ram heatsinks βαμμενα μπλε ή λευκα.

Γιώργο και εγώ χαρηκα που σε γνώρισα και πιστεψε με η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη!!

Αυτο που με παραξένεψε ήταν αυτή η αλλαγή του υγρού απο σκούρο μπλε σε ανοιχτο γαλαζιο στο τανκ και διαφανο στους σωλήνες!!

Ήδη περνόντας κατι ώρες απο την ώρα που τελείωσε το στήσιμο έχω αρχίσει και σκέφτομαι τις αλλαγες που θέλω να κάνω :rofl:. Όντως θα αλλαχθεί το exhaust και σκέφτομαι οτι θα είναι πιο όμορφο να μπεί η αντλία όπως μου είπες κατω απο το τανκ. Τωρα όσο αφορα τον χρωματισμό έχω προβλιματιστεί αρκετα μιας και το h/w μου δεν βοηθά και παρα πολύ (μαυρο-μπλε-κόκκινο). Σκεφτόμουν να "έπαιζα" με το μαυρο-μπλε (primochill black/uv blue υγρό, smd leds uv, μαυρα pre sleeved καλώδια, βάψιμο μπλε στα ram heatsinks και custom μπλε αυτοκόλλητα για τις καρτες). Τι λές για αυτο το συνδιασμό μαυρο-μπλε?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και εγώ χαρηκα που σε γνώρισα και πιστεψε με η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη!!

Αυτο που με παραξένεψε ήταν αυτή η αλλαγή του υγρού απο σκούρο μπλε σε ανοιχτο γαλαζιο στο τανκ και διαφανο στους σωλήνες!!

Ήδη περνόντας κατι ώρες απο την ώρα που τελείωσε το στήσιμο έχω αρχίσει και σκέφτομαι τις αλλαγες που θέλω να κάνω :rofl:. Όντως θα αλλαχθεί το exhaust και σκέφτομαι οτι θα είναι πιο όμορφο να μπεί η αντλία όπως μου είπες κατω απο το τανκ. Τωρα όσο αφορα τον χρωματισμό έχω προβλιματιστεί αρκετα μιας και το h/w μου δεν βοηθά και παρα πολύ (μαυρο-μπλε-κόκκινο). Σκεφτόμουν να "έπαιζα" με το μαυρο-μπλε (primochill black/uv blue υγρό, smd leds uv, μαυρα pre sleeved καλώδια, βάψιμο μπλε στα ram heatsinks και custom μπλε αυτοκόλλητα για τις καρτες). Τι λές για αυτο το συνδιασμό μαυρο-μπλε?

Αφου σκεφτεσε για UV φως μεσα http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p5752_GELID-Solutions-Gamer-Fan-1500-RPM-25-dBA-WING-12-UV-BLUE---120x120x25mm--.html θα προτεινα να δεις αυτα τα ανεμηστηρακια τα εβαλα σε pc φιλου και κατω απο UV φως ειναι ολα τα λεφτα και ειναι αθορυβα (ειναι χωρις led) απλα το μπλε τους ειναι UV reactive

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.