Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

αλλαξα διαταξη,ειναι πιο ωραια στο ματι ετσι

εκρυψα και τα καλωδια,ειδικα της τροφοδοσιας της μητρικης και του floppy.

τωρα ειναι ωραιο,οντως.

[ATTACH]33076[/ATTACH]

[ATTACH]33077[/ATTACH]

Διαφορα στις θερμοκρασιες ειδες??

Link to comment
Share on other sites

@Antonis ωραίος;)

Εδώ η υδρόψυξή μου πριν από 5 μήνες(από τότε έχω αλλάξει πολλά)

SPecs:GTS 360 rad/swiftech micro-res tank/FuZion V1 block@cpu/EK 8800gtx sli ready full cover@gpu/swiftech mcp655 pump.

We are not gonna need that:flex:

th_06-01-08_1436.jpg

th_06-01-08_1434.jpg

th_06-01-08_1433.jpg

th_06-01-08_1435.jpg

th_21-01-08_2245.jpg

Και μια πιο μακρινή

th_21-01-08_2357.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι σχόλιο να κάνουμε όταν δεν φαίνεται το ψυγείο (ελάχιστα κάτω) η αντλία και το block της κάρτας γραφικών.

Μόνο το block και το tank της koolance φαίνονται και ότι έχεις κύκλωμα μισής ίντσας.

Λίγο στριμωχτά τα βλέπω τα πράγματα και το ψυγείο πιθανότατα είναι πολύ παράξενα τοποθετημένο. Έχει ανεμιστήρες? Πώς χώρεσε εκεί κάτω κάθετα?

Δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχόλιο να κάνουμε όταν δεν φαίνεται το ψυγείο (ελάχιστα κάτω) η αντλία και το block της κάρτας γραφικών.

Μόνο το block και το tank της koolance φαίνονται και ότι έχεις κύκλωμα μισής ίντσας.

Λίγο στριμωχτά τα βλέπω τα πράγματα και το ψυγείο πιθανότατα είναι πολύ παράξενα τοποθετημένο. Έχει ανεμιστήρες? Πώς χώρεσε εκεί κάτω κάθετα?

Δεν βγάζω άκρη.

Είναι πολύ απλό.Καταρχήν είναι όλα περίπου 4μηνών.Το μπλοκ του cpu είναι XSPC X2O Delta CPU. Το ψυγείο είναι Black Ice Radiator GTS 360 και είναι κάτω με 3 12άρηδες ανεμιστήρες από κάτω του(το ψυγείο είναι μέσα στο κουτί και τα ανεμιστηράκια είναι από κάτω αλλά έξω από το κουτί σε κατάσταση push αέρα)(το κουτί είναι το stacker 831).Η αντλία είναι Swiftech Αντλία MCP655 12V και είναι δεξιά κάτω(κάτω από τους σκληρούς).Όσο για το μπλοκ της κάρτας γραφικών είναι koolance gpu-200 και δεν φαίνεται επειδή είναι τα 2 δωδεκαρια μπροστα με σκοπό να φυσάνε και τα ψυκτράκια της κάρτας γραφικών.Η σειρά είναι αντλία->ψυγείο->cpu block->vga->tank(XSPC Passive 500mm Reservoir - Black).

Εντάξει τώρα?Θα προσπαθήσω να βγάλω και καμιά άλλη φοτο που να φαίνονται όλα αυτά αλλά φαίνονται κάπως τώρα που εξήγησα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι βρηκα το radi :rofl:

dsc00242lm8xx7.jpg

Δεν καταλαβαίνω κάτι,δεν έχει ανεμιστήρες πάνω του?Γιατί αυτοι που κοιτάνε την gpu δεν νομίζω να κάνουν δουλειά:shutup:

Edit:

My bad,τώρα είδα το πόστ σου....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι βρηκα το radi :rofl:

dsc00242lm8xx7.jpg

Δεν καταλαβαίνω κάτι,δεν έχει ανεμιστήρες πάνω του?Γιατί αυτοι που κοιτάνε την gpu δεν νομίζω να κάνουν δουλειά:shutup:

Διάβασε πιο πάνω και θα καταλάβεις!!!(είπα έχει και αυτοι μπροστά είναι για άλλο σκοπό)

φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι αντλία->ψυγείο->cpu block->vga->tank

βλεπω ολοι ακολουθειτε-ουμε την πεπατημενη σειρα.

σε περιπτωσεις πολλαπλων blocks φαινεται πιο σωστη,αλλα μειωνει πολυ την

πιεση του νερου στο cpu block αφου το νερο περναει πρωτα απο το μεγαλο ψυγειο.

αν παλι παει οπως το ειχα εγω στην αρχη τανκ-αντλια-cpu block-τριπλο ψυγειο-chipset-μονό ψυγειο-GPU Block-τανκ τοτε εχουμε πιεση στο cpu block αλλα με την προσθετη ζεστη στο νερο της καρτας γραφικων.

μια πιο σωστη διαταξη οπως τη σκεφτηκα χτες θα ηταν: τανκ-αντλια-cpu block-chipset block-μονό ψυγειο-gpu block-τριπλο ψυγειο-τανκ...

ετσι και πιεση θα υπηρχε στο πρωτο block και κατευθειαν νερο απο το τανκ που θα γεμιζει συνεχεια απο το τριπλο ψυγειο,αρα κρυο.

θα το δοκιμαζα τωρα,αλλα μου λειπει ενα κομματι σωληνας.

Link to comment
Share on other sites

σιγα που δε θα το δοκιμαζα.

ενωσα δυο κομματια σωληνα,προσωρινα μεχρι να ερθει ο ολοκληρος και ιδου.

http://www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=33185&d=1228127396

διαφορες; τιποτα,τα ιδια βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

σιγα που δε θα το δοκιμαζα.

ενωσα δυο κομματια σωληνα,προσωρινα μεχρι να ερθει ο ολοκληρος και ιδου.

http://www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=33185&d=1228127396

διαφορες; τιποτα,τα ιδια βλεπω.

Εγώ φίλε θα σου πρότεινα αντλία->3πλο ψυγείο->cpu block->μονό ψυγείο->vga block->chipset block->tank!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε θα σου πρότεινα αντλία->3πλο ψυγείο->cpu block->μονό ψυγείο->vga block->chipset block->tank!!!

μα ετσι το ειχα.

ε ελαχιστα διαφορετικο,δηλαδη: τανκ-αντλια-τριπλο ψυγειο-cpu block-chipset block-μονο ψυγειο-gpu block-τανκ

απλως το πρωι δοκιμασα αυτο που σκεφτηκα χτες και το απογευμα δηλαδη πριν λιγο

τα ξαναγυρισα ετσι.

δεν το κανω για να βελτιωσω κατι αλλα για να ειμαι σιγουρος οτι εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους.

πραγματι αυτος που ειχα και εχω τωρα ειναι ο πιο αποδοτικος,δεν μιλαμε για μεγαλες

διαφορες ομως αλλα για ελαχιστες της ταξης των 1-3 βαθμων απο διαταξη σε διαταξη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.