Jump to content



To Φάντασμα του Stacker 833


grgkopanas

Recommended Posts

Μία μέρα πάω στο Mulitrama pc experts (cough) και βλέπω κάτι extreme pc's και βλέπω ένα φοβερό κουτάκι εν ονόματι Stacker 833...Ρωτάω τον πωλητή και μου λέει "αυτό το κουτί είναι παλιό μοντέλο, δεν το πουλάμε ξεχωριστά, και δεν μπορείς να το βρείς" και σκέφτομαι εγώ, αφου τώρα πουλάνε το Stacker 832 πώς γίνετε το Stacker 833 να έχει αποσυρθεί απο την αγορά;; και το περίεργο είναι οτι δεν το εχώ συναντήσει στο internet για αγορά; ξέρει κανείς τι γίνετε με αυτο το κουτί; Να και ένα Link για το κουτι αυτό http://xtremapc.gr/performance/index.php?page=specs

Link to comment
Share on other sites

To case μόνο παλιό δεν είναι.

Βασικά είναι ειδική παραγγελιά στην CoolerMaster, αποκλειστικά για τα Xtrema PCs, με διαφορετική πρόσοψη, μαύρο εσωτερικό, πλαινό παράθυρο και είναι το πρώτο Stacker 83x που είχε έτοιμες τρύπες στον πάτο για 2x120 ανεμιστήρες (για διπλό ψυγείο).

Link to comment
Share on other sites

Θα τους έχει μείνει φαίνεται η από (όχι και τόσο) παλιά νοοτροπία: Ότι δεν μπορούμε να πουλήσουμε (για Χ λόγους) το βαφτίζουμε Παλιό μοντέλο και έτσι ελπίζουμε ότι δεν θα το θέλει ο πελάτης.

Παλιά μάλιστα (δεν ξέρω τώρα) προχωρούσαν και ένα βήμα παραπάνω: Εφεύρισκαν νέα μοντέλα (που δεν τα ήξερε ούτε η κατασκευάστρια εταιρία) και ζητούσαν από τους πελάτες προκαταβολή για την αγορά τους.

Μακάρι να έχουν εκλείψει αυτά τα φαινόμενα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Michalis76

Η πολύ απλά ο πωλητής πολύ κακώς και λανθασμένα απάντησε "Είναι παλιό", ενώ έπρεπε να απαντήσει "Δεν πωλείται ξεχωριστά", όπως πχ. βλέπε Alienware, Dell XPS, HP Blackbird.

Ναι (θέλω να) πιστεύω ότι αυτό που λες είναι το πιθανότερο (και μάλλον είναι γιατί το εν λόγω συμβάν είναι και αστείο).

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω συμβάν είναι για καμπάνα :mad:

Πάντως, στον φίλο grgkopana θα του πρότεινα ένα 832 με έξτρα πλαϊνό παράθυρο, special made by Κοπρίτης και, αν θέλει, βαμμένο εσωτερικό. Για το μπροστινό panel δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

To όλο σκηνικό που γούσταρα είναι το μπροστινό panel, αλλα δεν πειράζει, χάσαν έναν πελάτη στο Multirama (όχι οτι ψώνιζα ποτέ ή οτι μου έκαναν σπουδαίο κακο, αλλα η κοροιδία αφου έχει πάει να ρωτήσει τον προιστάμενο, μου δείχνουν ένα κλίμα εκμετάλευσης και λάθος στάση απέναντι στο πελάτη), οχι οτι ψώνιζα απο το multirama Ποτέ, μόνο για "μπακαλίστικα" ήδη το ειχα (βλ. καλώδια, SD κάρτες και τέτοια). Ας αρχίσουν τα μαγαζιά να καταλαβαίνουν οτι πια στην ελλάδα δεν θέλουμε απλά ένα pc, έχουμε απαιτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grgkopanas [Σήμερα, στις 21:23]

Ας αρχίσουν τα μαγαζιά να καταλαβαίνουν οτι πια στην ελλάδα δεν θέλουμε απλά ένα pc, έχουμε απαιτήσεις!

δεν ειναι σωστο με αφορμη ενα ατυχες περιστατικο

να κρινεις ενα καταστημα και στη συνεχεια μια ολοκληρη αλυσιδα

αν υπαρχει ενα καταστημα στην αγορα

που μπορει να κανει οτι ειναι δυνατον

για να φτιαξει ενα pc κομμενο και ραμμενο στα μετρα σου (κυριολεκτικα ομως)

αυτο ειναι το συγκεκριμενο.

απλα δεν μπορεις να φανταστεις μεχρι που εχουμε φτασει

προκειμενου να ικανοποιηθει ο εκαστοτε αγοραστης ενος συστηματος

σου μιλαω ειλικρινα

και για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους μπορει το 833 να μην ειναι παλιο

αλλα σιγουρα ειναι παλαιοτερο στην Ελληνικη αγορα απο τα 831se & 832...

ισως αυτο να εννοουσε ο συναδελφος

φιλικα και στη διαθεση σου για οποιαδηποτε διευκρινηση

Γιωργος Λιολιος

Link to comment
Share on other sites

δεν έιναι μεμονομένο περιστατικό. Η όλη κατάσταση εμένα μου θυμίζει λιγο χύμα και ότι κάτσει, πας για να σου κάνουν μία προσφορα-σύνθεση και περπατας 3χιλιομετρα πηγαίνοντας σε πέρα δώθε, μια στους επεξεργαστες μια στις κάρτες γραφικών μια στις ψύχτρες, αντι να σε κάτσει σε ένα pc, αυτό βέβαια μπορεί να είναι θετικό, οτι και καλά βλέπεις αυτό που σου πουλάει. Τόνισα πάντως οτι δεν μου έκαναν κάτι τραγικό ή κατι που με ενόχλησε. Το όλο κλίμα μου του "παω να ρωτήσω τον προισταμενο" και μετα γυρίζει και μου λέει ο,τι ναναι, εμένα μου δείχνει οτι και οταν πάω για RMA ίσως μου πει "ο,τι ναναι"...μπορεί να μιλάω σε πολύ θεωρητικό επίπεδο και να έχει δίκιο ο κοπρίτης που με βάζει στη θέση μου, αλλα έτσι με έκανε να νιώσω

Να τονίσω ότι αυτο που με ενόχλησε δεν ηταν το λάθος του πωλητή, ειναι λογικό να κάνουμε λάθε, αλλα το "δεν θα το βρείς πουθενά" μοιαζαει με επιχειρηματικό κόλπο και καθαρα βαλμένο απο κάποιον ανώτερο. Γιατί άμα δεν ήξερε για το κουτι αυτό δεν θα ανέφερε καθόλου αν μπορώ ή οχι να το βρώ στα άλλα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε απόλυτο δίκιο, ζητάω ταπεινά συγνώμη από τα παιδιά στο multirama, που ίσως προσέβαλα ή έθιξα μέσωω αυτου του topic, απλα η αντίδραση που ήταν λίγο υπερβολική γιατι μόλισ είχε γινει μια μλκια με το eshop και είχα φορτώσει, μαλλον μπηκα στην ακτίνα 100μέτρων που έλεγε ενας συνφορουμίτης

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον το γεγονώς ότι τα καταστήματα δεν είναι στο επίπεδο που θα θέλαμε οφείλετε κατά κύριο λόγο στο γεγονώς ότι εμείς σαν καταναλωτές ΔΕΝ έχουμε ακόμα επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou [Σήμερα, στις 16:24]

:sorry: :OT: :OT: :OT:

Μήπως είσαι και από Σιδηρόκαστρο ? :...:

οχι φιλε μου... απλη συνωνυμια

ειχα βεβαια εναν Γιωργο Λιολιο, σαν δοκιμο στο στρατο, απο τα μερη σου

αλλα μαλλον συμπτωση θα'ναι κι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grgkopanas [21-01-2008 19:23]

To όλο σκηνικό που γούσταρα είναι το μπροστινό panel, αλλα δεν πειράζει, χάσαν έναν πελάτη στο Multirama (όχι οτι ψώνιζα ποτέ ή οτι μου έκαναν σπουδαίο κακο, αλλα η κοροιδία αφου έχει πάει να ρωτήσει τον προιστάμενο, μου δείχνουν ένα κλίμα εκμετάλευσης και λάθος στάση απέναντι στο πελάτη), οχι οτι ψώνιζα απο το multirama Ποτέ, μόνο για "μπακαλίστικα" ήδη το ειχα (βλ. καλώδια, SD κάρτες και τέτοια). Ας αρχίσουν τα μαγαζιά να καταλαβαίνουν οτι πια στην ελλάδα δεν θέλουμε απλά ένα pc, έχουμε απαιτήσεις!

πες τα φιλε μου!!!!κοιτα το πλαισιο αρχιζει κ μπαινει σε αυτη τη νεοτροπια λιγο καλυτερους πωλητες να ειχε...δεν λεω καλα παιδια αλλα ειναι κατι σε καποια καταστηματα...

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις παραπαπονα απο το συγκεκριμενο μαγαζι γιατι δεν κανεις οτι εκανε και ο φιλος και να αναφερεις συγκεκριμενα το περιστατικο?

ακουγεται πολυ ασχημο να ποσταρεις λογια του αερα χωρις να μπορεις να τα στηριξεις......

και στη συγκεκριμενη προταση σου

''δεν λεω καλα παιδια αλλα ειναι κατι σε καποια καταστηματα....''

προσωπικα εμενα δεν μου λεει απολυτως τιποτα......το μονο που δειχνει ειναι λαϊκισμο και αδυναμια στηριξης της αποψης σου με δυνατα επιχειρηματα.....

και βεβαια δεν ειναι το πρωτο σου ποστ που αδυνατεις κατ'εμε να υποστηριξεις σοβαρα τη γνωμη σου.

μια βολτα απο δω

http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=finduser&userid=6966

και οι λεξεις που χρησιμοποιουνται κατα κορον ειναι

πολυ ωραιο

ωραιο

καλο!!!

δεν μου αρεσει

πες τα φιλε μου

εχω ακουσει πως

κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal -> Εντάξει, ζήτησε συγνώμη ο άνθρωπος. Ας μην το συνεχίζουμε.
Το ποστ του greekfragma αναφερόταν στο ποστ του

alexandros_13 παραπάνω :

Αρχική απάντηση από alexandros_13 [Σήμερα, στις 10:13]

πες τα φιλε μου!!!!κοιτα το πλαισιο αρχιζει κ μπαινει σε αυτη τη νεοτροπια λιγο καλυτερους πωλητες να ειχε...δεν λεω καλα παιδια αλλα ειναι κατι σε καποια καταστηματα...

και όχι στο αρχικό ποστ του grgkopanas
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 09:53]

εαν εχεις παραπαπονα απο το συγκεκριμενο μαγαζι γιατι δεν κανεις οτι εκανε και ο φιλος και να αναφερεις συγκεκριμενα το περιστατικο?

ακουγεται πολυ ασχημο να ποσταρεις λογια του αερα χωρις να μπορεις να τα στηριξεις......

και στη συγκεκριμενη προταση σου

''δεν λεω καλα παιδια αλλα ειναι κατι σε καποια καταστηματα....''

προσωπικα εμενα δεν μου λεει απολυτως τιποτα......το μονο που δειχνει ειναι λαϊκισμο και αδυναμια στηριξης της αποψης σου με δυνατα επιχειρηματα.....

και βεβαια δεν ειναι το πρωτο σου ποστ που αδυνατεις κατ'εμε να υποστηριξεις σοβαρα τη γνωμη σου.

μια βολτα απο δω

http://www.thelab.gr/search.php?s=&action=finduser&userid=6966

και οι λεξεις που χρησιμοποιουνται κατα κορον ειναι

πολυ ωραιο

ωραιο

καλο!!!

δεν μου αρεσει

πες τα φιλε μου

εχω ακουσει πως

κλπ κλπ.

συμφωνησα με το φιλο διοτι απο μουλτιραμα ειχα περιπου ιδιο περιστατικο μονο που εγω το ειχα με οθονη και οσο αφορα το πλαισιο και τους πωλητες πηγα κ ρωτησα για μνημες και δεν ηξεραν τι τσιπ φοραγαν και δεν ρωτησα για μια ρωτηα για geil cellshock kai crucial γιατι ειδικα στη crucial δεν εχοθν κατι σταθερο γιατι οταν τελειωνει κατι το αντικαταστουν με αλλο τσιπ δεν νομιζω να ηταν ομως το ζητουμενο αυτο οσο το υφος τους! τους ρωτας γιατι θες να ψωνισεις κατι συγκεκριμενο και σε κοιτανε λες και το παιζεις εξυπνος η προχωρημενος μηπως θα επρεπε λεω τους πωλητες στο hardware των υπολογιστων να τους κανουν λιγο ποιο expert;;δεν λεω υπαρχουν πολλοι αλλα πιστευω πως η εποχη που ψωνιζες οτι σου προτειναν οι αλλοι περασε τωρα ο καταναλωτης ειναι ψαγμενος και ξερει να επιλεγει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.