Jump to content



INTEL Q6600 G0@3600 VS E8400@4200 GAMING


psolord

Recommended Posts

Για σας και πάλι φίλοι μου. Επί της ευκαιρίας του launch των penryn Ε8400 wolfdale αποφάσισα να κάνω κάποια τεστ σε αυτόν, σε σχέση με τον Q6600.

Έχω φτιάξει ένα ψιλομπακαλέ :p excelάκι (λινκ παρακατω) το οποίο ενημερώνω σταδιακά ανάλογα με το hardware που πέφτει στα χέρια μου.

http://rapidshare.com/files/86707820/TEST_RESULTS_26-01-08.rar

Ο σκοπός της δοκιμής ήταν να δω αν αξίζει να αντικαταστήσω τον Q με τον Ε. Φαντάστηκα οτι στα 4,2ghz θα σκότωνε τα πάντα. Ούτως η άλλως προοριζόταν για gaming. Τα παιχνιδάκια όλοι ξέρουμε οτι το πολύ πολύ να είναι dual core (εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις βλέπε supreme) οπότε λέω για να πάμε προς τα εκεί να δούμε τι παίζει.

Τα αποτέλεσματα δεν με ενθουσίασαν καθόλου. Για την ακρίβεια είδα πτώση της απόδοσης σε σχέση με τον Q στα δυο πιο αγαπημένα μου παιχνίδια. supreme commander και call of duty 4. Ειδικά στο supreme δεν το πίστευα. Το παιχνίδι έγινε αισχρό. Φαίνεται οτι εκτός απο ένα κάποιο optimization στα threads των παιχνιδιών πέφτει πλέον περισσότερο optimization και στους drivers των gpu οπότε γλυτώνει κύκλους γενικότερα ο επεγεργαστής.

Κατα τα λοιπά μπορώ να πώ οτι έχει αξιοπρεπέστατες επιδόσεις ο E8400, δεν είχα σκοπό να το κατηγορήσω βέβαια.Κάθε άλλο. Πόλυ ψαρωτικό να βλέπεις 4,2Ghz (thanks για την καθογήση στο φίλο deadlock7) . Απλά imho όσοι έχετε Q δεν αξίζει να πάτε κατα εκεί.

le poulon λοιπόν ο Ε8400 για μένα.

Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να ανεβάσετε και τα δικά σας αποτελέσματα. ;)

edit : sorry για το αγγλικό στο excel αλλά τα ανεβάζω και στο expreview.

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλή δουλειά! εξαιρετική θα έλεγα!

τελικά φαίνεται πως εναν τετραπύρηνο μόνο με τετραπύρηνο αξίζει να τον αλλάξεις!

αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι πως catalyst 7.12>8.1 σε επιδόσεις! τελικά φαίνεται έχουν βάση αυτά που ακούγονται οτι οι 8.1 βγήκαν προβληματικοί απο την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να αποδοσει παραπανω ο Quad.. Cache..

Εαν προοριζεσε για multitasking/encoding/vmware/κλπ σαφως και ειναι καλο να παρεις Quad.. Αν ομως εισαι ο casual gamer που εχει το PC μονο για παιχνιδια.. Καλο ειναι να παρεις δυπυρηνο να γλυτωνεις και λευτα..

Αν εχεις ιδη Quad, δεν αξιζει να γυρισεις σε δυπηρηνο (οπως διαπιστωσε και ο φιλτατος psolord), λογο cache.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φιλε. Καποια effects στα παιχνιδια θελουν μεγαλη υπολογιστικη ισχυ, κατι που δινει ο quad. Μπορω να επιβεβαιωσω οτι το cod4 ειναι ενα απο αυτα και δουλευει εμφανως καλυτερα σε 4πυρηνο απο οτι σε 2 πυρηνο.Για το Supreme commander, ειχα διαβασει καπου πως ειναι το παιχνιδι με τις μεγαλυτερες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ. Δεν το χα κρατησει το λινκ ομως.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι κάποιο που πήγε σε 4πύρηνο δύσκολα επιστρέφει σε 2πύρηνο...

Είναι σαν να λέμε όταν κυκλοφόρησαν οι διπύρινοι κάποιος να έπερνε μονοπύρηνο...

Ακριβώς τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderK

Πιστεύω ότι κάποιο που πήγε σε 4πύρηνο δύσκολα επιστρέφει σε 2πύρηνο...

Είναι σαν να λέμε όταν κυκλοφόρησαν οι διπύρινοι κάποιος να έπερνε μονοπύρηνο...

Ακριβώς τα ίδια!

Χεχε! Το είχα κάνει και αυτό. Αλλά τότε το κράτησα. Να θυμίσω σε όλους τον AMD3800Χ2. Ρολόι 2G και λίγο μετά βγήκε ο AMD 3700 san diego. Single core με ρολόι στα (edit) 2.2G αλλά ανέβαινε στα 3G κάτι που ήταν τρίποντο να το πετύχεις με τον 3800. Εγώ ας πούμε δεν το πέτυχα. Μέχρι 2,4 τον είχα πάει. Οταν έβαλα τον san diego απάνω μου πέσανε τα αυτιά! Κλάσεις ανώτερος στα παιχνίδια. Τότε βλέπεις δεν υπήρχαν multithreaded games. Το ψάχνανε ακόμα!

Κάτι τέτοιο δοκίμασα και τώρα. Ήθελα να εκμεταλευτώ το πρώτο/κύριο thread να τρέχει στα 4,2. Απλά φαίνεται ότι τα παιχνίδια πλέον είναι πιο πολύ GPU limited και υπάρχει περισσότερο αναπτυγμένο multithreading. Κάποια απο αυτά που υποστηρίζουν τέτοιες τεχνολογίες δείχνουν καλύτερα τη διαφορά.

Όσο για το αν είναι αντιπροσωπευτικά,ας μη ξεχνάμε οτι πρόκειται για μια ερασιτεχνική προσπάθεια ενός απλού gamer που απλά ήθελε να ξέρει που βαδίζει! Τα νουμερα είναι πραγματικότατα όμως, απλά δεν έπαιξα πολλές πίστες σε κάθε παιχνίδι για να δω τι γίνεται συνολικά. Μια εικόνα ήθελα, για να δώ τι έπρεπε να κάνω με τη GTX που η αξία της έπεφτε συνεχώς!:)

Χαίρομαι που σας άρεσε! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου έλεγε ενας φίλος μου ότι ο Quad αξίζει. Εγω έχω εναν Ε6600 με 8800GTX 4GB ram και ειμαι fan gamer. Πρόβλημα δεν έχω συναντίσει μέχρι στιγμής και τρέχω και καινούρια παιχνιδια (cod4).

Η επόμενη αναβάθμιση πιστεύω οτι θα πρέπει να γίνει σε quad έτσι όπως φαίνετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 13:00]

εμεις που δεν εχουμε excel τι κανουμε ρε παιδιαααα;

OpenOffice.org 2.3 , google it :-)

Καπου ειχα διαβασει στο anandtech οτι απο ενα σημειο και μετα πεφτεις θυμα του throttling στον QX9650 ( http://www.anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=373 να μου πεις αλλο 9650 αλλο 8400 ) , για δοκιμασε σε πιο χαμηλα ρολογια τον 8400 γιατι το cod4 αποκλειεται να αξιοποιει πανω απο 2 πυρηνες, για το supreme commander θα σε γελασω, ξερω οτι αξιοποιει μεχρι 4 αλλα δεν ξερω πως φαινεται αυτο στην πραξη

Πες μας fps πριν και μετα να παρουμε μια ιδεα αν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

OpenOffice.org 2.3 , google it :-)

Καπου ειχα διαβασει στο anandtech οτι απο ενα σημειο και μετα πεφτεις θυμα του throttling στον QX9650 ( http://www.anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=373 να μου πεις αλλο 9650 αλλο 8400 ) , για δοκιμασε σε πιο χαμηλα ρολογια τον 8400 γιατι το cod4 αποκλειεται να αξιοποιει πανω απο 2 πυρηνες, για το supreme commander θα σε γελασω, ξερω οτι αξιοποιει μεχρι 4 αλλα δεν ξερω πως φαινεται αυτο στην πραξη

Πες μας fps πριν και μετα να παρουμε μια ιδεα αν γινεται

To σκέφτηκα και εγώ να σου πω την αλήθεια. Αλλά τσαντίστηκα με το supreme και τον ξήλωσα τον Ε8400! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.