Jump to content



ASUS Striker II Formula


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply
Είδες διαφορά στη σταθερότητα με το trfc?

Με load line calibration=enable δεν πέφτει η τάση στη CPU και το ενεργοποιείς όταν θέλεις να κάνεις γερό OC.

Μέχρι τώρα αυτό που κατάφερα είναι να κατεβάσω τη τάση του επεξεργαστή στα 1,296V και να είναι 100% σταθερό στα 3,934 GHz. Δουλεύω με Sync mode στα 1750 (μνημες στα 875), trfc: 60 και load line calibration=enable.

Με τις ιδιες ρυθμίσεις έκανα μια προσπάθεια πριν λιγο να ανέβω στα 4.05GHz βάζοντας το FSB στα 1800 (sync mode παλι με μνήμες στα 900), έχω boot κανονικά-τώρα που γράφω αυτές τις ρυθμίσεις έχω, δοκίμασα να τρέξω ένα game, το GRID, και πάλι κρασάρει η εφαρμογή.. δεν έχω BSODs ούτε παγώματα κτλ.

Να δώσω μήπως λίγο ρεύμα στο CPU;

φοβάμαι πως οι μνήμες είναι.. αρνούνται να ξεπεράσουν τα 900 Μhz.

Θα δοκιμάσω και Unlinked mode με τις μνήμες στα 875 οπως πριν για να δώ αν φταίνε αυτές τελικά.

Πάντως και με load line calibration= enable ή disable πάλι έχω Vdroop κοντά στο 0,05-0,07 V

Έχει κανεις το ίδιο CPU (intel core 2 duo 8400) πάνω στη Striker 2 Formula να μας πει που το φτάσε και πως ;;;:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Έτσι γίνεται και σε μένα. Θέλει τα 900.

Όταν υπερχρονίζεις για κάθε μέρα, να δοκιμάζεις σταθερότητα με παιχνίδια.

Θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα prime κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με Sync mode στα 1800/900 φαίνεται πιο στα8ερό, εχώ BOOT δλδ, αλλά στα games θέλουν δουλεια ακόμα...

Όταν υπερχρονίζεις για κάθε μέρα, να δοκιμάζεις σταθερότητα με παιχνίδια.

Θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα prime κτλ.

έχεις πολύ δικιο σ'αυτο, εχώ περάσει μέρες να τρέχω orthos και να μαι με το χαμογελο οτι βρήκα τις σωστές ρυθμίσεις

και στο πρώτο game να παγώνει το χαμόγελο ...όπως και το game:o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

SOS!!

Πέρασα απόψε το 1901 BIOS στην Striker 2 Formula. Πιο πριν είχα το 1801. Χρησιμοποίησα το utility ASUS update σε Vista 64, και αφού έγινε κανονικά το φλασάρισμα όταν πάτησα να κάνει reboot, έμεινε στο detecting memory στη μικρή lcd, και δεν ξαναπροχώρησε ποτέ!

Η οθόνη δεν παίρνει σήμα καν, οπότε ούτε καν στο bios δε μπορώ να μπω! Το σύστημα κάνει το check και αμέσως μετά reboot! Ουσιαστικά έχει αχρηστευτεί το μηχάνημά μου αυτή την ώρα, αφού έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με τα dimm's corsair Dominator που έχω χωρίς επιτυχία... Τι μπορεί να συνέβη με το bios update και να μην ανάβει καν το bios ξαφνικά; Είμαι απελπισμένος, please help:rip:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα πάντα, άσε ένα dimm, κάνε reset to BIOS, βγάλε την μπαταρία όλο το βράδυ.

Αν δεν μπει, τότε κάνε ξανά BIOS flash από το DVD της ASUS.

Νομίζω βάζεις το DVD να μπουτάρει και κάνει αυτόματο flash, αλλά δες το. Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να γίνει αυτόματο flash, από δισκέτα.

Ποτέ δεν κάνεις BIOS flash από Windows.

Το 1901 σε μένα εγκαταστάθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου εφαγα όλο το βράδυ αλλαζοντας 8 διαφορετικες μνημες, το προβλημα λυθηκε τα ξημεροματα(!) βγάζοντας απλά την μπαταρία για λίγο...

ειχα δοκιμάσει κ το flash απο το dvd αλλά το πρόβλήμα ηταν στο DET RAM οποτε δεν προχορούσε στο bootarisma....

έχω κάνει και στο παρελθον απο ΧΡ BIOS update και δεν ειχα προβλημα, αυτη ηταν η πρώτη φορά με VISTA 64 και η τελευταια..

ευχαριστώ για την άμεση ανταπορκιση Μαριε κ τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:meeting:Γεια σας παίδες είμαι καινούργιος και παρακολούθησα με προσοχή όλα όσα είπατε και χαίρομαι πολύ γιατι μου ήτανε λίγο δύσκολο να βρω απορίες σχετικά με S2F που έχω καθώς εχω φάει ολο το google και πάλι άκρη δεν έβγαλα.Για να μην τα πολυλογώ εχω τις παρακάτω

specs : S2F, bios 1101,Q9450,vista 64x ultimate,KHX8500D2/1G επι 4 τα οποία δεν είναι στο qualified vendors list της asus.To θέμα είναι οτι τις κανω o/c 1066 και μου βγαζει blue screen, θα ηθελα αμα εχει καποιος στο νου του για αυτες τις μνημες τι πρεπει να κανω για να ειναι stable και να κανω ο/c και στον cpu και οι μνημες να μου δουλευουν timings 5-5-5-18 1066.Eχω δοκιμασει τα περισσοτερα bios και κατεληξα στο 1101 επισης ενα πειραμα που μου δουλεψε ειναι ειναι μεσω bios cpuLevel up την ενδειξη για τον QX9750 αλλα μετα απο κανα 5λεπτο στο game ,μπλε οθονη με την παρακατω photo.αν μπορει κανενας να βοηθησει θα με σωσει.

post-11823-1416073857,3185_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τέσσερα dim δύσκολο. Καλύτερα 2X2. Χαλάρωσε το τελευταίο timing tRFC πχ από 52 σε 58 και δώσε ρεύμα στις μνήμες και λίγο στο ΝΒ. Δυστυχώς είναι δύσκολο αυτό που ζητάς και δεν μπαίνει σε καλούπια για να σε βοηθήσει κάποιος. Θέλει ρεύμα και ο επεξεργαστής για να ανέβει η μνήμη. Εγώ τα παράτησα πάντως και την έχω στα 900 με 2Χ4=8GB.

Link to comment
Share on other sites

η μονη ρυθμιση που πηρε ειναι 5-7-7-24 στα 1065mhz με την επιλογη απο τα bios για τον Qχ9650 αλλα εχω 72.4 latency με everest τωρα με 2g 1066mhz αλλα vista 64bit ουτε παιχνιδι δεν θα παιζει.Να σε ρωτησω και κατι αλλο στα bios μονο αμα εχεις sli-ready memony μνημες σου βγαζει καποια επιλογη?ποσο ρευμα θελω ακριβως και αμα παρω αλλεw μνημες πιος ειναι συμβατες και ειναι sli memory.Στην photo επισης ειναι τα σφαλματα απο της μνημες ?

Link to comment
Share on other sites

η μονη ρυθμιση που πηρε ειναι 5-7-7-24 στα 1065mhz με την επιλογη απο τα bios για τον Qχ9650 αλλα εχω 72.4 latency με everest τωρα με 2g 1066mhz αλλα vista 64bit ουτε παιχνιδι δεν θα παιζει.Να σε ρωτησω και κατι αλλο στα bios μονο αμα εχεις sli-ready memony μνημες σου βγαζει καποια επιλογη?ποσο ρευμα θελω ακριβως και αμα παρω αλλεw μνημες πιος ειναι συμβατες και ειναι sli memory.Στην photo επισης ειναι τα σφαλματα απο της μνημες ?

αυτες τις μνημες (4 dimm)μπορεσα και τις δουλεψα με 2.21v 1040mΗΖ με 5-5-5-15. Παραπανω δεν πανε......λες και εχουν κοφτη εκει που αν τα υπερβεις κολανε.. μπορεις απο 1040mhz και κατω να παιξεις με τα timings ανετα..... το sli-ready σου βγαζει επιλογη αν εχεις sli memory αλλα δεν υποστηρίζεται απο 4 dimm μονο 2.

Link to comment
Share on other sites

2.21 δεν υπαρχει ,η 2.20 ή 2.22?,πρεπει να ειναι linked ή unlinked ?οταν βαζω δυο dimm και παλι δεν μου λεει sli memory.Επισης αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν κανω o/c και τον cpu θα δημιουργήσει προβλημα?Δηλαδη αμα παρω 4 απο αυτες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554007 θα κανουν δουλεια και sli-memory?Παντως στο QVL ventors της asus λεει οτι αυτες 1024MB CORSAIR Heat-Sink Package N/A DS CM2X1024-8500C5 dimm support a:ναι b:ναι c:κενο ενω σε κατι 800mhz εχει και το dimm support c:ναι.τι παιζει με αυτο ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

4 όχι. Δεν υποστηρίζεται SLI μνήμης με 4 dim. Τουλάχιστον στο τελευταίο BIOS δεν σε αφήνει επίτηδες να το ενεργοποιήσεις. Στα παλιότερα μπορούσες, αλλά δεν θα τα καταφέρει να είναι σταθερό το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

2.21 δεν υπαρχει ,η 2.20 ή 2.22?,πρεπει να ειναι linked ή unlinked ?οταν βαζω δυο dimm και παλι δεν μου λεει sli memory.Επισης αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν κανω o/c και τον cpu θα δημιουργήσει προβλημα?Δηλαδη αμα παρω 4 απο αυτες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554007 θα κανουν δουλεια και sli-memory?Παντως στο QVL ventors της asus λεει οτι αυτες 1024MB CORSAIR Heat-Sink Package N/A DS CM2X1024-8500C5 dimm support a:ναι b:ναι c:κενο ενω σε κατι 800mhz εχει και το dimm support c:ναι.τι παιζει με αυτο ξερει κανεις?

2.22v με unlinked. φιλε δεν σου λεει sli memory γιατι δεν ειναι οι μνημεs σου sli. εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτες ? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553810 ... παντος για μενα αν θες να παρεις μνημες μην παρεις με 4 dimm. καλητερα παρε 2χ2gb πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554045 για να μην αντιμετοπιζεις τα προβληματα που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι οι KHX8500D2/1G εσενα οι KHX8500D2K2/1G γι'αυτο βλεπεις sli-memory οταν εχεις 2 dimm.teosard πιστευω οτι και αυτες δεν θα κανουν εχω απογοητευτει με αυτο το mobo kai 100 euro δεν τα δινω και δεν ειναι και συμβατες απο το QVL ventors .Τελικα βρηκα μια ακρη αυτες http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?ktcpartno=KHX6400D2LLK2/2GN&promo=hx2shp ειναι σλι 4-4-4-12 και κανουν και τεσσερα dimm αλλα δεν βλεπω κανενα eλληνικο store να τις εχει.τελικα ενα γραμμα να σου ξεφυγει εχεις δοσει τσαμπα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι οι KHX8500D2/1G εσενα οι KHX8500D2K2/1G γι'αυτο βλεπεις sli-memory οταν εχεις 2 dimm.teosard πιστευω οτι και αυτες δεν θα κανουν εχω απογοητευτει με αυτο το mobo kai 100 euro δεν τα δινω και δεν ειναι και συμβατες απο το QVL ventors .Τελικα βρηκα μια ακρη αυτες http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?ktcpartno=KHX6400D2LLK2/2GN&promo=hx2shp ειναι σλι 4-4-4-12 και κανουν και τεσσερα dimm αλλα δεν βλεπω κανενα eλληνικο store να τις εχει.τελικα ενα γραμμα να σου ξεφυγει εχεις δοσει τσαμπα λεφτα.

αυτες που δινεις ειναι 2X1GB. Και ξαναλεω οτι το sli memory δεν υποστιριζεται απο 4 dimm. δες εδω ποιες ειναι. SLI-Ready DDR2 SDRAM DIMMs for NVIDIA nForce SLI motherboards http://www.slizone.com/object/slizone_build_mem.html επισης πιστευω οτι αδικα ψαχνεσαι για το sli memory δεν κερδιζεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.