Jump to content



ASUS Striker II Formula


mariosalice

Recommended Posts

Η ASUS ανακοίνωσε δύο μητρικές που στηρίζονται στο Nforce 780i SLI chipset.

Η μία είναι η ASUS P5N-T και η άλλη η Striker II Formula.

Η δεύτερη ανήκει στην κατηγορία Republic of Gamers που προορίζονται για υπερχρονισμό και παιχνίδια.

Η ποιότητα κατασκευής και των δύο μητρικών είναι κορυφαία.

Η formula διαθέτει επιπλέον καλύτερη τροφοδοσία διπλής φάσης στις μνήμες.

Συγκριτικά με την πρόγονο Extreme Striker, διαθέτει

- βελτιωμένο chipset, (καλύτερο υπερχρονισμό και υποστήριξη 45nm και quad).

- δύο PCIe 2.0 x16 8GB/s και μια PCIe 1.1 x16 4GB/s για ταχύτερο tri SLI x16.

- Οθόνη post με μακρύ καλώδιο, ώστε να μη σκύβουμε να δούμε τις πληροφορίες

- Clear Cmos κουμπί εύκολα προσβάσιμο

- καλύτερη θέση του IDE slot.

- καλύτερο σύστημα ψύξης.

Στην Ελλάδα αναμένεται σε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 01:07]

Η Striker II Formula υπάρχει στο εξωτερικό, αλλά με περιορισμένη διαθεσιμότητα.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει.

Η Ρ5Ν-Τ έχει έρθει?

Παρουσίαση P5N-T Deluxe

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?p=14559#post14559

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά στον Unseen και καλά αποτελέσματα με τη νέα του ASUS P5N-T Deluxe.

Οι μητρικές βασικά είναι ίδιες με μικροδιαφορές.

Η P5NT είναι φθηνότερη κατά 50.

Της λείπουν τα κουμπιά power on - reset - clear-cmos που βοηθάνε σε bench.

Το IDE βολεύει καλύτερα στη formula, το σύστημα ψύξης είναι πιο αποδοτικό και η κάρτα ήχου είναι καλύτερη αφού είναι ξεχωριστή και όχι πάνω στη μητρική.

Τέλος διαφέρει και η τροφοδοσία της μνήμης.

’λλες διαφορές δεν είδα.

Αυτό που δεν μου άρεσε και στις δύο είναι ότι άλλαξαν τον δεύτερο SATA controller και αυτή τη φορά βάλανε χειρότερο από τη Striker Extreme.

H formula μάλιστα δεν έχει e-SATA.

Επίσης ένα βήμα πίσω έγινε στο θέμα της τροφοδοσίας της CPU, όπου η Extreme Striker ήταν capless.

Τέλος σε σχέση με την evga έχουν σαφώς πιο ακριβά caps και υλικά, αλλά στο BIOS δεν υπάρχουν τέσσερις gtlref ρυθμίσεις αλλά μία.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε και όλα τα παιδιά, σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο pc και σκέφτομαι να πάω στην Striker II... σε σχέση με την p5n-t, θα έχουν τρελές διαφορές; Το θέλω και για 24/7 o/c και περισσότερο για games/hd movies/encoding-decoding κ.λπ σχεδιαστικά προγράμματα.

Θα χρησιμοποιηθεί με 8400 και με μνήμες Transcend 4GB@1066MHz AxeRAM... τι λέτε;

Πρώτη φορά λέω να πάω σε intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner [Σήμερα, στις 17:05]

Μάριε και όλα τα παιδιά, σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο pc και σκέφτομαι να πάω στην Striker II... σε σχέση με την p5n-t, θα έχουν τρελές διαφορές; Το θέλω και για 24/7 o/c και περισσότερο για games/hd movies/encoding-decoding κ.λπ σχεδιαστικά προγράμματα.

Θα χρησιμοποιηθεί με 8400 και με μνήμες Transcend 4GB@1066MHz AxeRAM... τι λέτε;

Πρώτη φορά λέω να πάω σε intel

Η γνώμη μου είναι Χ38 ή Χ48 με τη νέα διπλοπύρηνη της ATI.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να καταφερω να την κανω να βγαλει τουλαχιστον μια ωρα διπλο orthos στα 450fsb,χρειαστηκε να συμβιβαστω με την συχνοτητα και καποια δευτερευοντα timmings(trc/trfc)που ειχα συνηθως πιο σφηκτα στην παλια striker,αλλα βεβαια σε χαμηλοτερο fsb.Αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν μπορω να σφηξω τις μνημες μου σε καμια συχνοτητα,οπως τις ειχα στην παλια.

post-407-1416073356,0987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πάω σε ATi λύση αυτή την στιγμή, είμαι πολύ επιφυλακτικός μαζί της... θα βάλω την GTs στο καινούργιο μηχάνημα και πιστεύω θα παίζει αξιοπρεπέστατα για τον επόμενο 1 χρόνο... να μην πω περισσότερο έτσι όπως πάνε αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Τελικα για να καταφερω να την κανω να βγαλει τουλαχιστον μια ωρα διπλο orthos στα 450fsb,χρειαστηκε να συμβιβαστω με την συχνοτητα και καποια δευτερευοντα timmings(trc/trfc)που ειχα συνηθως πιο σφηκτα στην παλια striker,αλλα βεβαια σε χαμηλοτερο fsb.Αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν μπορω να σφηξω τις μνημες μου σε καμια συχνοτητα,οπως τις ειχα στην παλια.

Δοκίμασες για max FSB?

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κανεις το max fsb σε αυτη τη μητρικη?????

Δεν ειναι μητρικη για super pi.Το βασικο πλεονεκτημα αυτης της μητρικης ειναι το sli και αυτο που ενδιαφερει,ειναι μεχρι που θα φτασει καποιος να benchαρει 3D και να παιζει παιχνιδια με τον κλειδωμενο τετραπυρινο του.

Link to comment
Share on other sites

Μας δίνεις ένα ποστ και μας δημιουργούνται του κόσμου τα ερωτήματα.

Δηλαδή μόνο στα 3600 είσαι σταθερός?

Αν ανεβάσεις τον πολλαπλασιαστή δεν παίζει σταθερά?

Είσαι βέβαιος ότι δεν παίζει με 1Τ 4-4-4-12 και τα δευτερεύοντα σε auto?

Τι τάση έχεις στις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Τι να το κανεις το max fsb σε αυτη τη μητρικη?????

Δεν ειναι μητρικη για super pi.Το βασικο πλεονεκτημα αυτης της μητρικης ειναι το sli και αυτο που ενδιαφερει,ειναι μεχρι που θα φτασει καποιος να benchαρει 3D και να παιζει παιχνιδια με τον κλειδωμενο τετραπυρινο του.

Και εμένα με ενδιαφέρει, κυρίως για το SLi. Αλλά δε θα με πείραζε να ξέρω και πόσο πιάνει.

Σε σύγκριση με την Ρ5Κ-Ε μου που βρίσκεται? Η δικιά μου πχ πιάνει 560..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 22:06]

Μας δίνεις ένα ποστ και μας δημιουργούνται του κόσμου τα ερωτήματα.

Δηλαδή μόνο στα 3600 είσαι σταθερός?

Αν ανεβάσεις τον πολλαπλασιαστή δεν παίζει σταθερά?

Είσαι βέβαιος ότι δεν παίζει με 1Τ 4-4-4-12 και τα δευτερεύοντα σε auto?

Τι τάση έχεις στις μνήμες?

Τις λεπτομεριες τις αφηνω να τις βρεις μονος σου μολις παρεις την δικια σου striker:D

Μα δεν ειπα οτι δεν μπορω να ανεβασω πολαπλασιαστη.Απλα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραμα για εναν Kentsfield να βγαλει διπλο orthos στα 4050(9Χ450)Mhz με νερο,οποτε αν δεν το εβγαζε δεν θα ειχαμε ασφαλη συμπερασματα.

Επισεις δεν εχω δοκιμασει με 4αρια και 1Τ για να σου πω,γιατι δεν ετρεχα ετσι τις μνημες μου πριν για να ξερω μεχρι που πανε.Αυτο που ξερω ειναι οτι η παλια Striker επαιζε τις Team Xtream που εχω στα 900 με 3αρια και 1Τ,κατι που αυτη δεν το κανει.

Η ταση στις μνημες ειναι 2.2~2.3volt

Αρχική απάντηση από racer [Χθες, στις 22:24]

Και εμένα με ενδιαφέρει, κυρίως για το SLi. Αλλά δε θα με πείραζε να ξέρω και πόσο πιάνει.

Σε σύγκριση με την Ρ5Κ-Ε μου που βρίσκεται? Η δικιά μου πχ πιάνει 560..

Καλα πλακα μου κανεις:wassat:

Με διπυρινο ακομα και η παλια μου Striker μου ειχε βγαλει super pi 1M στα 529Mhz fsb.Το θεμα ειναι οτι με τετραπυρινο οι μητρικες με το 680 τελιωναν καπου κοντα στα 360.

Τελος παντων για να σου φυγει η απορια,με τετραπυρινο,το max fsb(αποτι εχω δει μεχρι τωρα)ειναι στα 470Mhz για super pi 1M.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.