Jump to content



ASUS Striker II Formula


mariosalice

Recommended Posts

Ανάμεσα στα παρελκόμενα θα βρούμε καλώδια, γέφυρες για SLI και για 3-way SLI, το panel, δύο ανεμιστήρες για τα mosfets, bracket για έξοδο των USB firewire και προσαρμογείς front panel και USB για εύκολη τοποθέτηση των καλωδίων.

Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα και το είδα για πρώτη φορά είναι το αυτοκόλλητο σφουγγαράκι πάνω στο I/O shield που αντικατέστησε τις μεταλλικές προεξοχές.

Προτίμησα λοιπόν στη φωτο να δείξω αυτή την επιφάνεια και όχι την μπροστινή.

post-2226-1416073360,6339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Παρόμοιο εξοπλισμό με την Formula/Striker Extreme έχει.

Εμένα όμως με ενδιαφέρει να δω τι θερμοκρασίες θα έχει στα τσιπσετ χωρίς όμως να βάλεις τα

μικρά ανεμιστήρια έτσι για σύγκριση με την Φόρμουλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε Μάριε, συμφωνώ και εγώ δεν είπα ότι θα πιαστώ από επάνω σου μην ανησυχείς. Απλά λογικό είναι να συμμετέχω σε αυτό το θέμα από την στιγμή που ενδιαφέρομαι για την μητρική αυτή και θέλω να την πάρω, επίσης λογικό να κοιτάω από εσάς και να μαθαίνω από τα bugs σας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη γνώμη μου πήγαινε σε Striker II Extreme.

Το μόνο μειονέκτημα ότι η DDR3 μνήμη είναι ακριβή.

Κατέβασα από την ASUS το manual και έπαθα πλάκα.

Υποστηρίζει από μαμά > 600 FSB.

Έχει μάλιστα πέντε led πάνω στη μητρική για το FSB.

Τα τέσσερα ανάβουν για ταχύτητες από 500-599 και πέντε led ανάβουν για ταχύτητες πάνω από 600.

Τι να λέμε τώρα.

Φεύγει πολύ μπροστά η Nvidia με το 790.

Αν θέλετε σας λέω περισσότερα.

Πχ έχει υδρόψυξη !!!

post-2226-1416073360,6638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω fτp://ftp.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/Striker_II_Extreme/Striker_II_Extreme_manual_E3604.zip από τις 25 του μηνός... :p

Aπλά το site τους σέρνεται και μου 'βγαλε την ψυχή την Κυριακή για να κατεβάσω 5ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα από που έχω τις φωτογραφίες.

Από το manual της Striker II Extreme από την επίσημη ιστοσελίδα της ASUS.

Αλλά δεν βρήκα πουθενά αλλού στο Internet πληροφορίες ή φωτογραφίες από αυτή τη μητρική.

Όπως θα δεις το παρακολουθώ από την προηγούμενη Τρίτη

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=663060#post663060

Τότε είχα ανακαλύψει για πρώτη φορά ότι υπάρχει η μητρική και BIOS.

Τώρα κατάφερα και κατέβασα το manual και την είδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ένα μεταβατικό σταδιο θα είναι Striker II Formula.

Η πραγματικά καινούργια μητρική που θα πάρω θα είναι η Striker II Extreme.

Θα έχει το 790i SLI Ultra Northbridge, για επεξεργαστές 1600 και μνήμες DDR3 2000!

Αυτά θα είναι διαλεγμένα 790i SLI που ανεβαίνουν παραπάνω.

Η ίδια μητρική θα βγει και με το όνομα Striker II NSE και θα έχει το απλό 790i SLI ΝΒ

Link to comment
Share on other sites

Θα υποστηρίζει το νέο SATA 3, επεξεργαστές 1600, μνήμες DDR3 2000, 2 ΙΕΕΕ1394a, 10 USB 2 ports και ότι υπάρχει στα τωρινά όπως 3 way SLI PCIe 2 κτλ.

Κατά τα άλλα μοιάζει πολύ με τη formula.

Μια ακόμα διαφορά που έχει από την Formula που δεν έχει καθόλου eSATA, είναι ότι Extreme υποστηρίζει δύο eSata 3 εξωτερικές υποδοχές.

Σε αυτές τις νέες υποδοχές θα μπορούμε να συνδέσουμε εξωτερικές Sata 3 συσκευές που παίρνουν τροφοδοσία από την εξωτερική esata3 υποδοχή.

Θα έχουμε για παράδειγμα ένα σκληρό δίσκο και ένα καλώδιο esata3 και τίποτα άλλο.

Ούτε καλώδια τροφοδοσίας, ούτε μετασχηματιστές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.