Jump to content



ASUS Striker II Formula


mariosalice

Recommended Posts

για τον φιλο που ρωτησε τι να παρει μεταξυ StrikerII και Evga, Zotac κτλ 790 reference boards...

εαν δεν σε ενδιαφερουν τα περιφερειακα μπλιμπλικια

αλλα η σταθεροτητα για συστημα καθημερινης απροσκοπτης χρησης (4gb ram, Quad Core OC, Raid κτλ)

μεινε μακρια απο Striker

(εκτος κι αν εχεις το χερι του LevelOne και τσιμπησεις κανα κομματι εξαιρεση του κανονα)

και ποια προτινεις για sli παντα.... οχι ddr3.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply
Δοκιμουλες με τον 8500 και τις Team Xtreem στα 940Mhz με 3αρια και 2.62vdimm:nuke:
Lol εσύ είσαι παλαβός. Τάχεις χάσεις εντελώς. Ωραία τα 12.3 χιλιάρικα που έπιασες, αλλά με τόση τάση στις μνήμες θα ακουστεί κανένα μπάμ μέχρι εδώ.

Τελικά οι δύο φάσεις στη μνήμη εδώ φαίνονται.

Τι τιμές έχεις βάλει σε NB-MEM-controllers gtlref?

Αν δεν υπερχρονίσω τη μνήμη, σε μένα έχει σημασία μόνο το CPU GTLREF.

Όταν λες ότι είναι άδικος κόπος, εννοείς για το ξήλωμα και την αλλαγή της πάστας?

Δηλαδή άλλαξες την πάστα και δεν είδες διαφορά στις θερμοκρασίες?

Το όριο στα 420 το έχω με όλα τα συστήματα πάνω (quad, 4dimm, raid, SLI με 8800GTX, USB κτλ.).

Όλα αυτά κόβουν σε σχέση με ένα σύστημα που έχει πχ 2Χ1GB και δεν είναι φορτωμένο.

Ακόμα και το SLI κόβει, γιατί το NF200 επικοινωνεί με το NB.

για τον φιλο που ρωτησε τι να παρει μεταξυ StrikerII και Evga, Zotac κτλ 790 reference boards...

εαν δεν σε ενδιαφερουν τα περιφερειακα μπλιμπλικια

αλλα η σταθεροτητα για συστημα καθημερινης απροσκοπτης χρησης (4gb ram, Quad Core OC, Raid κτλ)

μεινε μακρια απο Striker

(εκτος κι αν εχεις το χερι του LevelOne και τσιμπησεις κανα κομματι εξαιρεση του κανονα)

Δεν ξέρω για τα 790 γιατί δεν έχω. Για τα 780 όμως, θα επιμείνω στην άποψη μου που την έγραψα λίγο παραπάνω. Η δήλωση "μείνε μακρυά από την Striker" είναι υπερβολή και δεν καταλαβαίνω πού τη στηρίζεις.

Αν κάποιος εγκαταστήσει νέο επεξεργαστή με ένα dimm, ανεβάσει το NB στα 1.36v και τη μνήμη στα 2.0 και μετά προσθέσει όλα τα υπόλοιπα, όπως 4GBμνήμης, SLI κάρτες γραφικών κτλ. η μητρική είναι απόλυτα σταθερή. Δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Για υπερχρονισμό οι ρυθμίσεις είναι ίδιες από όσο έχω δει για όλους και τις έχουμε γράψει. Το δικό μου σύστημα έχει τετραπύρηνο Q6700, 4Χ1GB μνήμες και τέσσερις σκληρούς δίσκους (περίπου 2ΤΒ ) σε Raid.

attachment.php?attachmentid=31247&stc=1&d=1213077170

Τo μόνο ελάτωμα της μητρικής αυτής είναι κατά τη άποψη μου τα heatpipes που δεν λειτουργούν, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η θερμοκρασία στο NB, στο NF200 και στο SouthBridge. Το έλυσα εν μέρει με ένα ανεμιστηράκι πάνω στο ΝΒ.

Αν αναφέρεσαι στο πρόβλημα των video, αυτό το έχουν όλες οι μητρικές. Λύθηκε πριν από λίγες μέρες με νέο BIOS για τις reference και αναμένεται BIOS για την S2F. Πάντως σε μένα στα Vista 64 θέλει ειδική διαδικασία για να φανεί.

post-2226-1416073543,8685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα 790 γιατί δεν έχω. Για τα 780 όμως, θα επιμείνω στην άποψη μου που την έγραψα λίγο παραπάνω. Η δήλωση "μείνε μακρυά από την Striker" είναι υπερβολή και δεν καταλαβαίνω πού τη στηρίζεις.

Μαριε γραψε λαθος...

απο κεκτημενη ταχυτητα υπεθεσα οτι μιας και ο φιλος FANISTELROOY

ενδιαφεροταν για νεα μητρικη, εννουσε προφανως την Striker II Extreme (790)

για την οποια εξεφρασα την παραπανω γνωμη.

Για την formula, αν και παραξενη ομολογουμενος στο κλοκαρισμα και στο fine tuning

δεν μπορω να πω σε καμια περιπτωση οτι εχει τα προβληματα του διαδοχου της.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....τωρα με τρελανατε. Νομιζα οτι η Striker II Extreme (790) ηταν η καλυτερη μητρικη. Ειχα το 790 ως κορυφαιο τσιπσετ. Αν επαιρνε ddr2 θα επαιρνα σιγουρα ή αυτην ή την εβγα.

Link to comment
Share on other sites

Lol εσύ είσαι παλαβός. Τάχεις χάσεις εντελώς. Ωραία τα 12.3 χιλιάρικα που έπιασες, αλλά με τόση τάση στις μνήμες θα ακουστεί κανένα μπάμ μέχρι εδώ.

Τελικά οι δύο φάσεις στη μνήμη εδώ φαίνονται.

Τι τιμές έχεις βάλει σε NB-MEM-controllers gtlref?

Αν δεν υπερχρονίσω τη μνήμη, σε μένα έχει σημασία μόνο το CPU GTLREF.

Όταν λες ότι είναι άδικος κόπος, εννοείς για το ξήλωμα και την αλλαγή της πάστας?

Δηλαδή άλλαξες την πάστα και δεν είδες διαφορά στις θερμοκρασίες?

Το όριο στα 420 το έχω με όλα τα συστήματα πάνω (quad, 4dimm, raid, SLI με 8800GTX, USB κτλ.).

Όλα αυτά κόβουν σε σχέση με ένα σύστημα που έχει πχ 2Χ1GB και δεν είναι φορτωμένο.

Ακόμα και το SLI κόβει, γιατί το NF200 επικοινωνεί με το NB.

LOL :rofl:

NB=1.46//DDRII Controller=+20//DDRII Channel A/B ref=auto//cpu/nb gtl_ref=+20

Ναι δεν ειδα καμια σοβαρη διαφορα στη θερμοκρασια,αλλα ουτε και στο overclocking.

Και το δικο μου συστημα ειχε πανω φορτομενα ολα αυτα(2Χ8800GT SLI/raid 4Xraptors/4 dimm)αλλα επαιζε ανετα στα 450 αλλα και αρκετα σταθερα και στα 460.Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....τωρα με τρελανατε. Νομιζα οτι η Striker II Extreme (790) ηταν η καλυτερη μητρικη. Ειχα το 790 ως κορυφαιο τσιπσετ. Αν επαιρνε ddr2 θα επαιρνα σιγουρα ή αυτην ή την εβγα.
Ο Κοπρίτης μάλλον έχει δίκιο. Κάτι έχω ακούσει κι εγώ. Τα έχω πάρει γιατί πήγα να κάνω BIOS update στην άλλη μου μητρική την Striker Extreme 680ιSLI (ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια την έχω) και μετά το restart μου πέταξε Codeinit και έμεινε. Την τύχη μου... Δεν ξέρω τι παίζει με την ASUS αλλά για πολλά CPUInit ακούω και πολλά RMA υπάρχουν για όλες τις μητρικές της. Και καλά όσο είναι μέσα στην εγγύηση, αλλά αν κάποιος θέλει να κρατήσει μια μητρική πάνω από τρία χρόνια έχασε. Τα προβλήματα συνήθως εμφανίζονται όταν πάμε να κάνουμε BIOS update ή όταν αλλάζουμε επεξεργαστή. Γι' αυτό γνώμη μου είναι ότι είναι να κάνετε κάντε το μέσα στην εγγύηση. Μετά δρόμο η μητρική ή μην την πειράζετε. To crash free BIOS που διαφημίζει η ASUS είναι μια μπούρδα και μισή. Άντε λέει πάτα Υ στο πληκτρολόγιο για να φλασσάρει το νέο BIOS από DVD. Πώς ρε μεγάλε? Αφού είναι corrupted to BIOS και έχει κολλήσει ο υπολογιστής στο CPUinit ή στο codeinit, δεν δουλεύει τίποτα. Ούτε BIOS flash γίνεται όταν δεν αναγνωρίζεται ούτε ο επεξεργαστής.

Το ανερχόμενο αστέρι αυτή τη στιγμή σε Nvidia chipset είναι η EVGA, αλλά έχει δρόμο μπροστά της για να φτάσει την ASUS.

LOL :rofl:

NB=1.46//DDRII Controller=+20//DDRII Channel A/B ref=auto//cpu/nb gtl_ref=+20

Ναι δεν ειδα καμια σοβαρη διαφορα στη θερμοκρασια,αλλα ουτε και στο overclocking.

Και το δικο μου συστημα ειχε πανω φορτομενα ολα αυτα(2Χ8800GT SLI/raid 4Xraptors/4 dimm)αλλα επαιζε ανετα στα 450 αλλα και αρκετα σταθερα και στα 460.Τι να πω.

Καλά κρασιά. Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά, αλλά δεν ανεβαίνει. Δεν με πάει τελευταίααααα ,,,,

Είχα και ένα cpuinit όταν άλλαξα επεξεργαστή και δεν έλεγε με τίποτα να ξεκολλήσει.

Τα κατάφερα με τον τρόπο που έγραψα σε προηγούμενο ποστ, βάζοντας ένα dimm, αλλά αυτά δεν είναι καλά σημάδια για τη μητρική μου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....τωρα με τρελανατε. Νομιζα οτι η Striker II Extreme (790) ηταν η καλυτερη μητρικη. Ειχα το 790 ως κορυφαιο τσιπσετ. Αν επαιρνε ddr2 θα επαιρνα σιγουρα ή αυτην ή την εβγα.

εαν δεν σκοπευεις να κανεις χρηση SLi, καλυτερα να εμενες μακρια απο nVidia chipset based mobo

(για την ψυχικη σου υγεια πανω απ'ολα)

αν σκοπευεις να στησεις Sli, do it all the way και παρε μια reference design υλοποιηση 790 και οχι SE II

για τους προαναφερθεντες λογους παλι

Link to comment
Share on other sites

σκοπευω να κανω sli αλλα οχι αμεσα. Σκεφτομαι δλδ μηπως προσθεσω 2η καρτα απο του χρονου καμια μεταχειρισμενη. Μηπως να παρω κανενα Ρ35, Χ38 για αρχη και του χρονου αλλαζω και μοβο; λογικα θα πεσει καμια 100€ το 790 και οι δδρ3 φυσικα.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με μένα όλα OK τελικά η Striker Extreme.

Της έβγαλα την μπαταρία, άφησα μια μνήμη πάνω σε άσπρο slot και αυτή τη φορά ξεκίνησε.

Θα μπορούσα να την κάνω RMA αλλά το πάλεψα γιατί είναι υπέροχη μητρική.

Είχα ένα χρόνο να κάνω συντήρηση στην υδρόψυξη της και είχε μαζέψει κομμάτια από σκόνη στην εισαγωγή, με αποτέλεσμα να κάνω BIOS update με 80°C και βάλε στο chipset. Αυτή τελικά ήταν η αιτία. Τέλος καλό όλα καλά.

σκοπευω να κανω sli αλλα οχι αμεσα. Σκεφτομαι δλδ μηπως προσθεσω 2η καρτα απο του χρονου καμια μεταχειρισμενη. Μηπως να παρω κανενα Ρ35, Χ38 για αρχη και του χρονου αλλαζω και μοβο; λογικα θα πεσει καμια 100€ το 790 και οι δδρ3 φυσικα.....

Του χρόνου θα έχει nehalem. Προς το παρόν αν θέλεις να αγοράσεις σώνει και καλά, η 780 είναι αξιοπρεπής και είμαι ευχαριστημένος.

Όλες οι μητρικές έχουν τα χούγια τους. Η 780 δεν έχει πολλά. Λίγα είναι και τα έχουμε γράψει. Αν όμως ξέρεις κάποιο chipset και έχεις μάθει κάποια εταιρία, αυτή να προτιμήσεις. Εκτός και αν είσαι δυσαρεστημένος και θέλεις να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Aυτη τη στιγμη εχω μονο λαπτοπ, δες στην υπογραφη μου με τι ειμαι, οποτε οτι και να παρω καλο θα μου φανει! Το μηχανημα που σκοπευω να στησω θα το κρατησω 3-4 χρονακια, εκτος και αν μου τη βαρεσει να ασχοληθω με το χομπυ και να αλλαζω καθε 6 μηνες. Γι αυτο σκεφτομαι για 780 ωστε να βαλω μια 2η καρτουλα σε λιγο καιρο και να ειμαι κομπλε. Πολλα παιχνιδια δεν παιζω, ομως λογω οθονης που σκοπευω να παρω (1920Χ1200) θα χρειαστω μια 2η καρτα σιγουρα του χρονου ακομα και για τα ελαχιστα παιχνιδια που θα παιζω.

Το θεμα ειναι δλδ:

1)Φτηνη μητρικη με Ρ35 και του χρονου αλλαγη μητρικης και αγορα 2ης καρτας;

2)Μητρικη 780 τωρα και αγορα καρτας μονο του χρονου;

Στην περιπτωση (1) θα παρω λογικα καμια 790 που θα ειναι τσαμπα τοτε μαζι μ δδρ3

Στην περιπτωση (2) θα παρω απλα μια δευτερη 8800GTS που θα τη βρω κατω απο 100€

Δε νομιζω να δω παραξενιες στο 780 διοτι δεν εχω δει κανενα αλλο τσιπσετ προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις ένα δύο ποστ εδώ μέσα και βάλεις κάποιες τάσεις όπως τα λέμε, δεν θα δεις καμιά παραξενιά. Το αντίθετο, θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος, με εξαίρεση τη ζέστη που βγάζουν οι μεγάλοι υπολογιστές και λίγο παραπάνω θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Νέο BIOS 1305 που διορθώνει το πρόβλημα αναπαραγωγής των video.

Διαφέρει αρκετά από τα προηγούμενα.

Μετά το update, δεν κάνει restart, αλλά shutdown.

Κλείνουμε το ρεύμα, πατάμε clearcmos μια φορά, μπαίνουμε BIOS save and exit και μετά κάνουμε ότι αλλαγές θέλουμε.

Τώρα βλέπουμε και τις τιμές των timing, ενώ αυξήθηκε το όριο της θερμοκρασίας στο NB από 90 σε 110°C.

attachment.php?attachmentid=31297&stc=1&d=1213302849

Αλλαγές είχα και στα vista, όπου την πρώτη φορά αναγνώρισε εκ νέου τις κάρτες γραφικών.

Από όσο το είδα στα default, μου άρεσε. Γενικά δεν του βρίσκω ψεγάδια.

attachment.php?attachmentid=31294&stc=1&d=1213301953

Και ένα tip. Δηλώστε στο BIOS ότι έχετε μόνο raid (enabled όλα). Μπείτε στο raid controller με F10. Προσθέστε έναν κάθε φορά SATA δίσκο στο RAID και δηλώστε τους απλούς SATA δίσκους ως jbod. Όταν ρωτήσει αν θέλετε να διαγράψετε τα περιεχόμενα του δίσκου απαντήστε όχι. Με αυτό τον τρόπο δεν χάνονται τα δεδομένα των δίσκων, δηλώνετε όποιον δίσκο θέλετε ως boot μέσα από το raid BIOS και τα Windows εγκαθιστούν τον σωστό RAID SATA οδηγό που είναι WHQL και όχι τον IDE RAID που είναι legacy. Στην παρακάτω εικόνα φαίνονται δύο δίσκοι σε stripe (raid-0) και άλλοι δύο δίσκοι σε jbod.

Από τους οδηγούς της Nvidia για nforce 780i SLI, εγκαθιστούμε μόνο τους SATA RAID και τίποτα άλλο. Αν θέλουμε μπορούμε να εγκαταστήσουμε και τους οδηγούς για το nforce networking controller, αλλά με τίποτα δεν εγκαθιστούμε το NAM.

attachment.php?attachmentid=31295&stc=1&d=1213302059

Το νέο BIOS είναι επίσημο από τη σελίδα της ASUS, αλλά επειδή διαφέρει, θέλει προσοχή.

Αν ακολουθήσετε τη διαδικασία σωστά δεν θα έχετε πρόβλημα.

Αν παρουσιαστεί πρόβλημα, πιθανόν να έχετε πολύ σφιγμένο το block πάνω στον επεξεργαστή.

Χαλαρώστε το λίγο, κλείστε τον υπολογιστή και βγάλτε την μπαταρία για λίγη ώρα.

Σε εμένα δεν είχε κανένα πρόβλημα η εγκατάσταση του νέου BIOS, αλλά έχοντας πρόσφατες κακές εμπειρίες από άλλη μητρική, πρόσεξα πολύ κατά την εγκατάσταση.

Την ξεκίνησα έχοντας defauts (όλα auto) με λίγη παραπάνω τάση στo ΝΒ και στη μνήμη.

Επειδή μετά την εγκατάσταση του νέου BIOS δεν θα μπορούμε να φορτώσουμε saved ρυθμίσεις από προηγούμενα, πάρτε φωτό πριν βάλτε το νέο BIOS.

post-2226-1416073550,1737_thumb.jpg

post-2226-1416073550,3029_thumb.jpg

post-2226-1416073550,31_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα πρέπει να άλλαξε με την υποστήριξη της ASUS.

Πρώτη φορά βλέπω τόσο γρήγορη αντίδραση σε email που τους έστειλα όπου έγραψα για το πρόβλημα των video και για τις ψηλές θερμοκρασίες 70-80°C (χωρίς το ανεμιστηράκι στο NB) εξ αιτίας των heatpipes.

Είδαμε άμεση ανταπόκριση με νέο BIOS που λύνει το πρόβλημα των video.

Επιπλέον πήρα αμέσως απάντηση από την ASUS, όπου παραδέχονται ότι υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας και μου ζήτησαν να επικοινωνήσω μαζί τους. Την εξέλιξη δεν την γνωρίζω γιατί δεν επικοινώνησα ακόμα, αλλά αν λυθεί και το πρόβλημα της θερμοκρασίας, η μητρική αυτή θα είναι ότι καλύτερο είχα μέχρι σήμερα.

Και κάτι "άσχετο" (σχετικό με προηγούμενα ποστ).

Χθες καθόμουν και χάζευα μια απίθανη foxconn Χ48, με διπλό BIOS και υδρόψυξη στο Northbridge που εξελίχθηκε από τον γνωστό Shamino σε συνεργασία με άλλους overclockers, μεταξύ των οποίων και ο δικός μας Hipro5. Μόνο που θέλει DDR3 μνήμη και δεν υποστηρίζει SLI. Με αφορμή τις αναζητήσεις του FANISTELROOY, θα έλεγα ότι καλό είναι να την δούνε όσοι δεν θέλουν SLI και ενδιαφέρονται για την καλύτερη μητρική σε Intel chipset (αν και έχει δύσκολο BIOS από όσο ακούω).

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απ την foxconn χρήστες που δεν είναι αρκετά πεπειραμένοι με το overclocking.

Απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό.Καλώς η κακώς.

Πολύ ωραία μητρική.Ποιότητα κατασκευής άριστη.Και η μαγκια με το bios είναι πολύ σωστή.

Μπορείς να έχεις 2 διαφορετικά bios μέσα και να επιλέγεις ποιο θες να έχεις είτε μέσω επιλογής στο bios είτε με 1 jumper που έχει κάτω απ τα bioses.

Ωραία κάρτα ήχου,ωραίο και το block στο north αλλά...

Αν και ακούω ότι συνέρχεται με τα καινούργια bios,εχει ακόμα αρκετές παιδικές ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα (χε χε) ... Και το 420 και το 550 που είδα, δεν μου φάνηκαν άσχημα.

Επίσης μου άρεσε και η P5E64 Evolution.

http://gr.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=640&l4=0&model=2131&modelmenu=1

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1117548

Link to comment
Share on other sites

τα 530 τα είχα βγάλει και γώ,αλλά δεν παίζανε ψηλά οι μνήμες,άμα ανέβαζα τις μνήμες γινόταν το απόλυτο χάος.

Βέβαια με το τελευταίο bios το βελτιώσανε,αλλά ήταν κανείς σίγουρος ότι θα γινότανε?

τεσπα.

Και τσίμπισα την P5E64 WS Evolution

Κοίτα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ωωω μεγειά. Υπέροχη μητρική. Στο BIOS γίνεται o κακός χαμός. Ζαλίστηκα από τόσες παραμέτρους. Πάντως αυτή ανέβηκε πολύ πιο εύκολα και έχουν το ίδιο chipset. Άρα είναι θέμα BIOS και ρυθμίσεων. Γιατί από κατασκευή και οι δύο μου φαίνονται μάλλον ισάξιες.

Κάνε μου τη χάρη και πιάσε τα heatpipes. Είναι ζεστά, πολύ ζεστά ή κρύα? Και τι θερμοκρασία έχεις στο NB?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.