Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Με το ίδιο σύστημα που έχω τώρα ειχα την 3870, και στο crysis high είχε 15 fps, με 120ευρώ παραπάνω που έδωσα τώρα το παίζω με 28-30.Βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα, η κάρτα θέλει γομάρι τροφοδοτικό, 650 recommended, και για να παίξει overdrive θέλει και το 6πινο και το 8πινο συνδεμένο.Και το δεύτερο πρόβλημα είναι η ανωριμότητα των οδηγών για την συγκεκριμένη, για τις 3850 και ..70 όλα καλά..

Εγώ πάντως δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει η κάρτα διότι δεν παίζει με τίποτε το CCC.Με αποτέλεσμα ούτε crossfire options να βλέπω πουθενά, ούτε overdrive...είμαι σε αναμονή , εκτός και αν πέσει στο τραπέζι καμμία νέα ιδέα - πρόταση..

Ευχαριστώ για τα καλορίζικα και για την συμμετοχή σας γενικά :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 02:52]

Με το ίδιο σύστημα που έχω τώρα ειχα την 3870, και στο crysis high είχε 15 fps, με 120ευρώ παραπάνω που έδωσα τώρα το παίζω με 28-30.Βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα, η κάρτα θέλει γομάρι τροφοδοτικό, 650 recommended, και για να παίξει overdrive θέλει και το 6πινο και το 8πινο συνδεμένο.Και το δεύτερο πρόβλημα είναι η ανωριμότητα των οδηγών για την συγκεκριμένη, για τις 3850 και ..70 όλα καλά..

Εγώ πάντως δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει η κάρτα διότι δεν παίζει με τίποτε το CCC.Με αποτέλεσμα ούτε crossfire options να βλέπω πουθενά, ούτε overdrive...είμαι σε αναμονή , εκτός και αν πέσει στο τραπέζι καμμία νέα ιδέα - πρόταση..

Ευχαριστώ για τα καλορίζικα και για την συμμετοχή σας γενικά :worship:

υπομονη μεχρι τους νεους drivers ,νομιζω ειναι η καλυτερη ιδεα/προταση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:02]

2) Στα 2 games εγω τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν βλέπω ουσιαστικες διαφορες με την 8800ULTRA απο την δικη μου εμπειρία.... στα ιδια πάνω κάτω ειναι....ειδικα στην ανάλυση 1680Χ1050 που παιζω και εγω Crysis και COD4.....

Δεν θυμάσαι καλά perp............ :p

Για βάλε 1680Χ1050 4ΑΑ/Full AF στα σημεία των εικονων του chrisnitro2000.

Να σου θυμισω στο COD4 οι εικονες είναι από ACT1 "Charlie dont Surf"

βαλε αυτό το mission απο την αρχή και φτασε στο σημειο που δειχνουν οι εικονες

30 δεπτερολεπτα ειναι....και πες μας FPS

Edit: H 1600χ1200 γενικά δεν ειναι πιο βαρια αναλυση απο την 1680Χ1050?

γιατί η 1η στο COD4 μου δίνει 20-25 fps παραπάνω στο δικο μου setup απο ότι η 1680Χ1050 στο δικο μου setup ...(θα είναι πιο Optimized μάλλον)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 04:59]

Δεν θυμάσαι καλά perp............ :p

Για βάλε 1680Χ1050 4ΑΑ/Full AF στα σημεία των εικονων του chrisnitro2000.

Να σου θυμισω στο COD4 οι εικονες είναι από ACT1 "Charlie dont Surf"

βαλε αυτό το mission απο την αρχή και φτασε στο σημειο που δειχνουν οι εικονες

30 δεπτερολεπτα ειναι....και πες μας FPS

Edit: H 1600χ1200 γενικά δεν ειναι πιο βαρια αναλυση απο την 1680Χ1050?

γιατί η 1η στο COD4 μου δίνει 20-25 fps παραπάνω στο δικο μου setup απο ότι η 1680Χ1050 στο δικο μου setup ...(θα είναι πιο Optimized μάλλον)

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο το FRAPS δεν λειτουργει στο COD4 στο single mode μαλλον λογω STEAM :mad: .

Οπότε αν ειναι ευκολο ας το τρέξει κάποιος αλλος να μας πει frames στο σημειο που λες με GTX/ULTRA για να δουμε τι ισχύει....

Τωρα..... την καλύτερη απάντηση για αυτα που ειπα την εδωσε ο φιλος chrisnitro2000 παραπάνω που στην τελικη την χαίρεται ήδη και πιστευω οτι μιλάει αντικειμενικά το παλίκαρι ετσι οπως εκφράζεται....... προσωπικα δεν ειμαι διατεθειμένος (με την κάρτα που ηδη εχω πάντα) στην παρουσα φάση να μπω πάλι στο τρυπάκι της λειτουργίας του CF, του CCC, της υποστηριξης των drivers , να βάλω vista κτλ... εστω και αν αυτο σημαινει 5 παραπάνω frames σε αυτους τους τιτλους για τους εξής λογους

1) το COD4 το παίζω πλέον online....

2) το Crysis το παιξα, το ξαναπαιξα το βαρέθηκα...σε μουλτι δεν λεει εξάλλου...

Πάμε γι αλλα δηλαδη....

Οπότε και να δω και 10frames εγω σου λεώ 20frames παραπάνω με την 3870Χ2 σε αυτα τα games, σε εμένα δεν θα προσφέρει τιποτα... στους μελλοντικους τιτλους με ενδιαφέρει πως θα πηγαινει οχι σε αυτα που ηδη εχω λιώσει.... ετσι λειτουργω εγω βέβαια... ο καθένας ειναι διαφορετικος....

Τωρα αν κάποιος εχει αποφασίσει να την πάρει και ψάχνεται να δικαιολογησει by-all-means την μετάβαση απο GTX/ULTRA σε 3870Χ2 για να πειστει οτι έκανε το σωστο... no worries... οπως την βλέπει ο καθένας...

btw παιζει κανα συγκριτικο στα games 8800GTX/ULTRA in SLI vs 3870X2? Γιατι CF ειναι και αυτο ασχέτως single card.....

Link to comment
Share on other sites

Μ αυτα που λες συμφωνω,

αλλά δεν καταλαβατε τι λεω....

για να μην γινει κανα λαθος...αυτες οι εικονες του chrisnitro2000 στο cod4

είναι 1650χ1080? 4ΑΑ full AF?

edit: chrisnitro2000 ξερω ότι σ αυτο το παιχνιδι το vsync ειναι στα 60fps

παρ όλα αυτα σε σενα βλέπω 50fps αλλά μηπως το εχεις on , μηπως catalyst + vsync = 50?

γιατι εικει που δειχνεις, Με cpu Ε6600 και 8800GTX όλα default ακομα και στην 1920χ1080 μου δειχνει σχεδόν τα διπλα fps έξω και τα τριπλα μεσα μεσα , καλα μερικες φορες παει και 200fps αλλά και σε μαχες μερικες φορες πεφτει στα 70-75fps, σ αυτο το Mission που δειχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το vsync μεσα απο το παιχνιδι είναι on, έχεις δικιο , τωρα βαζω vista για να δω και εκει τι παίζει και να κανω αντιστοιχες μετρήσεις, υπομόνη και έρχονται..:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 12:03]

Καλημέρα, το vsync μεσα απο το παιχνιδι είναι on, έχεις δικιο , τωρα βαζω vista για να δω και εκει τι παίζει και να κανω αντιστοιχες μετρήσεις, υπομόνη και έρχονται..:T:

πριν βαλεις τα vista σε εκεινη την πίστα πόσα πιανει με vsync off?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 12:23]

Για να είναι σωστό θα βάλω πρώτα φρέσκα ΧΡ θα κάνω μετρήσεις και μετά θα βάλω βίστα:flex:

chrisnitro2000 αν δεν βαριεσαι και εχεις χρονο ψαξε τι προβλημα έχεις με τους drivers

ειναι λίγα τα fps αυτα για COD4.

4AA/fullAF με 8800GTX όλο το hw default, τα windows μου ειναι όπως να ναι

defrag και format δεν εχω κανει απο τοτε που το πηρα, δεν παιζουν ρολο αυτα....

βαριέμαι κι όλας.. :p

th_170.jpg th_120.jpg th_106.jpg th_96.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι γνήσια ελληνικά..λέτε να φταίει αυτό.( τα vista αγγλικα )(.θα δοκιμάσω το μεσημέρι winxp en, dirt και prostreet:wassat:

Μπορεί το παιχνίδι να μην δουλεύει καλά με αυτή, στο 3dmark πάντως έβγαλε 16434 το οποίο δεν είναι σκορ για μονή αν δεν κάνω λάθος:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική διαφορά μετά το φορμάτ στο cod4, άλλα πάλι το CCC δεν ανοίγει, μπορεί να φταίει η γλώσσα θα το δούμε...

http://www.imageshack.gr/files/fr2h592dv1oth4jh3hgr.jpg

Και κάτι άλλο dual card on-off δεν έχει καμμία διαφορά:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το format εχεις διαφορά όντως !!! Mήπως να κάνω και γω κανα format

στη ζωή μου? , μετά θα πρεπει να ξαναπεράσω όλα τα προγραμματα...πωωωωω,

τεσπα...

chrisnitro2000 βαλε και το patch 1.4 στο COD4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Καλορίζικη :)

Ενδιαφέρον αρκετά θα έλεγα

Αν εχεις τα dirt & nfs prostreet θα σε ήμουν ευγνώμον :)

Θα σε στεναχωρουσα αν σου έλεγα οτι το Dirt with 1.1patch απλά δεν ξεκινά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.