Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Επιβεβαιωνω τους ισχυρισμους του perp,απο προσψπικη εμπειρια.Με το low budget C2D συστημα μου και την 2900 εβγαζα μεγαλυτερα σκορ σε 3DMark απο καλοστημενα συστηματα με 8800GTX.Αλλα σε πραγματικες συνθηκες(παιχνιδια) ειναι σαφως πιο αργη απο GTX(δηλαδη το σκορ στα 3DMark δεν λενε παντοτε ολη την αληθεια)

Επι της ουσιας τωρα,και με δεδομενο οτι στα χρηματα της Χ2 βρισκεις Ultra,αξιζει τον κοπο να της δωσουμε μια ευκαιρια(προσωπικα ενδιαφερομαι για μεγαλες αναλυσεις)?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

αφου ρε η ατι τον εχει παιξει σε αυτο το θεμα τα περισσοτερα games ειναι nvidia optimized..

παντως εγω ετσι ενημερωτικα το crysis το παιζω πιο ανετα στ 1920χ1200 απο τι στην ultra..

Link to comment
Share on other sites

ρε συ george.... νομιζω οτι προ πολλου διευκρινίστηκε η ιδιομορφη φυση της 3870Χ2.... 5 πραγματα τα εχω διαβάσει και εγω και ας μην την εχω στα χερια μου της 3870Χ2.... εξάλλου και ηλιθιος να ημουνα το πως λειτουργει η συγκεκριμένη κάρτα το καταλαβαμε εδω και μέρες απο τα λεγομενα και το σχολια που καναμε ολοι αρχικα με την κάρτα του chrisnitro2000.....

Τωρα οσον αφορα τους drivers.... η μονη αναφορα για drivers εγινε (και δεν ειπα για υποστηριξη CF αν προσεξες) ειναι επειδη περιμένεις τους μελλοντικους drivers για να πάει παει ακομα καλυτερα (και θα πάει πιστευω)... Με 2 λογια.... ΔΕΝ αναφερόμουνα για drivers για υποστήριξη των 2 πυρήνων (γιατι ηδη υπάρχει) αλλα για καλυτερη αξιοποίησης τους στα games, οπως περιμένει ο καθε gamer με μια οποιαδήποτε μονη κάρτα....

Καλα για CF σε Χ38 δεν το συζητάω.... θα πετάει.....;) ελπιζω μονο να μην μας απογοητεύσει η ΑΤΙ...

PS: Ευχαριστω για τα screenshots ως reference ;)

EDIT:

Κανα νέο παιχνίδι θα βγει? Εκει ειναι το θέμα.... γιατι Crysis και COD4 αρχίζω και τα βαριέμαι σιγα σιγα.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 16:43]

Μάριε μαλλον παρεξήγησες αυτα που γράφω....

τα frames τα ανέφερα για τα παιδια που τους ενδιαφέρουν τα frames ως ενδεικτικο μέσο και γιατι συνηθώς φράσεις του στυλ "η κάρτα μάμάει", "δεν μασάει", "με ολα full πάει νέρακι" κτλ μπορει να ειναι λιγο παραπάνω υπερβολικες απο την πραγματικότητα.... οποτε με το fraps θες, δεν θες ακομα και ο πιο κακόπιστος μπορει να αποκτήσει μια Α γνώμη....

εξάλλου θα ηταν αδικο να μην το ζητησω και απο τον gbak που παιζει στα 1920Χ1200 απο την στιγμη που ζητηθηκε απο ολους μας και εγινε απο τον chrisnitro2000 ο οποιός ευχαρίστως ανέβασε screenshots το παλικάρι για να πάρουμε μια γευση και οντως πηραμε στα 1680Χ1050....

Προσωπικα δεν εχω έρωτα με το FRAPS και με τα frames στα games που παιζω...αντε να το τρεξω 2-3 φορες οταν πρωτοβγει ενα game για να δω πως πάει και σε νουμερα στο συστημα μου, απο εκει και πέρα μενει στο program files...

Παντως εντυπωση μου κάνει η τοποθέτηση σου γιατι συνηθως εσυ πάντα ζητας αποδειξεις για το λεγόμενα αυτων που ποστάρονται εδω μέσα και πάντα φροντίζεις να τεκμηριώνεις τα λεγόμενα σου...θυμομαστε ολοι τις αναλυσεις σου στο Crysis...και τωρα μας λες οτι απλα αρκει να πει ο καθένας τις εντυπώσεις του με 2-3 λογια?

δηλαδη θα με πιστεψεις οτι τρέχω το Crysis με την ULTRA σε ULTRA HIGH και FULL AA με 60αρια?

Ετσι λοιπον συγχωρα με αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να αποκλεισουμε και ενα συνοδευτικο screenshot σε μια αναλυτικη περιγραφη εντυπωσεων απο διάφορα παιχνιδια απο την στιγμη μάλιστα που δεν κοστιζει τιποτα σε χρονο και βέβαια μπορει να υποστηριξει τα λεγομενα του εκάστοτε ποστερ....

Και βέβαια το ειπα γιατι αν ειδες στο 1ο κιολας ποστ αυτου του thread ο ιδιο ο δημιουργος του τονιζε οτι υπαρχουν αντιφατικες αποψεις στο net και οτι ειναι μπερδεμένος καθώς προφανως διαβαζε οπως και εμεις...υποκειμενικες αποψεις και ισως πειραγμένα πειράματα...

Κανεις δεν αμφισβήτησε την 3870Χ2 και δεν υπηρχε λογος να κάνεις τον δικηγορο υπεράσπισης της ΑΤΙ για την νέα της κάρτα..... υπάρχει κανεις που να ειπε οτι ειναι για τα μπαζα ή οτι δεν κανει αυτα που υποσχεται? Γιατι ουτε το υπερμετρο ξεσπασμα κατάλαβα.... λες και εμεις που εχουμε nvidia την θαψαμε....

Είδες κάποιο ποστ που να συγκρίνω κάρτες γραφικών με βάση τα frames σε παιχνίδια?

Παρά το γεγονός ότι έχω τα περισσότερα και κάποια από αυτά μου αρέσουν, όπως τα δικτυακά της Valve - Steam HL2 κτλ.

Μόνο με το crysis bench ασχολήθηκα.

Τους λόγους τους εξήγησα.

Πάντως δεν ήταν για να συγκρίνω κάρτες γραφικών.

Και σίγουρα δεν στηρίχθηκα σε screenshots από fraps, αλλά σε bench.

Κακά τα ψέμματα, αντικειμενική μέτρηση FPS έχουμε κυρίως από τα bench γιατί ελέγχονται οι παράμετροι ως ένα βαθμό.

Αλλά τα FPS δεν μου λένε κάτι για την ποιότητα των καρτών και για την αίσθηση που αφήνουν στους ιδιοκτήτες.

Στηρίζομαι λοιπόν στα 3DMark scores για να συγκρίνω τη δύναμη που έχουν οι κάρτες γραφικών και επιπλέον, ως ένα βαθμό, δέχομαι και τα reviews και τις περιγραφές του τύπου "παίζει μια χαρά το Crysis very high στα 1920Χ1200 και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα από τους οδηγούς".

Ειδικά από το Crysis βγαίνουν συμπεράσματα για μια κάρτα, αν απαντήσουμε σε ποια ανάλυση παίξαμε το παιχνίδι και με ποια ποιότητα.

Ο πολύς κόσμος θα βάλει τις έτοιμες ρυθμίσεις και δεν θα πειράξει cvars.

Με δύο 8800gtx παιζόταν παλιότερα ευχάριστα με vista64 στα 1920Χ1200 high.

Θα ήθελα να είχαν τη δύναμη για very high, αλλά δεν την είχαν.

Αυτό λέει πολλά, αλλά και πάλι όχι όλη την αλήθεια.

Μπορούσα να δώσω screenshots με very high με 45FPS, αλλά το παιχνίδι απλά δεν παιζόταν.

Μπορώ επίσης να βάλω το patch και με τους νέους οδηγούς ίσως να παίζεται πλέον στο very high.

Δεν το δοκίμασα ακόμα.

Μπορεί μελλοντικά το Service Pack X να αλλάξει ριζικά την κατάσταση.

Αυτό που μένει τελικά είναι η αίσθηση που σου αφήνει το hardware, σε συνδυασμό με τα 3Dmarks, την τιμή, τις ανάγκες και με την τεχνολογία που κουβαλάει για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 18:11]

Καλα για CF σε Χ38 δεν το συζητάω.... θα πετάει.....;) ελπιζω μονο να μην μας απογοητεύσει η ΑΤΙ...

Κι εγω αυτο σκεφτηκα οταν την πρωτοειδα,πως θα πηγαινει το συστημα με 4 πυρηνες

Η ενσταση μου ειναι οτι συγκρινουμε μια ειδικη καρτα(εκτος κι αν ειναι η πρωτη της νεας τασης στις VGA)με καινουριο πυρηνα,με τα περσινα μοντελα της NV.Μηπως ειναι καλυτερα να κανουμε υπομονη μεχρι τις νεες GTX?

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice

(Καταρχην δεν ξέρω αν εχεις καταλαβει οτι δεν υπαρχει διαφωνια σε αυτα που λέμε...)

Αρχικα να πω οτι δεν νομιζω οτι τεθηκε ποτε θέμα συγκριτικων των οποιοδήποτε καρτων αλλα και να θετει στο μελλον σιγουρα δεν γινεται τοσο ευκολα.... ποσο μάλλον απο screenshots games μεσω FRAPS.... εσυ τα ξέρεις καλυτερα εξάλλου.....

Επειδη ομως και με την GT ειδαμε τι εγινε.... που γρηγορα λογω bench scores πολλοι βγηκαν να πουν οτι τρωει τις GTX/ULTRA και στα games...... ενω δεν ισχυει....

Γι αυτο λοιπόν.....

Ρωτήσαμε τις εντυπωσεις των κατοχων εξ αρχης σε αυτο thread για την εν λογω κάρτα (οχι βασει των bench αλλα των εντυπώσεων) προσπαθώντας να απαντήσουμε σε ενα αγραφο ερώτημα του τυπου "ειναι τοσο καλη games οσο στα bench της Futuremark? Ποσο πιο απλα να το διατυπωσω??

απλα αυτο που ζητήθηκε οχι μονο απο τον gbak (που στην τελικη ξέρει οτι ρωτάω πάντα με καλη προθεση) αλλα και απο τον chrisnitro2000 ηταν οι εντυπώσεις τους να συνοδευονται και απο screenshots απο popular games.... στα 1680Χ105 ειχαμε απο τον chrisnitro2000.... απλα να εχουμε και στα 1920Χ1200

.... ετσι για reference και οπως συνηθιζεται οταν καποιος αγοράζει μια νέα κάρτα και δει φορεμένη σε ενα νέο συστημα...

......ωστε να εχουμε αποψη και οι υπολοιποι και βέβαια να καταλάβουμε τι παιζει με την νέα υλοποιήση της ΑΤΙ.....

Ουτε κατάλαβα γιατι τοσος ντορος, ουτε και γιατι τοσες και τέτοιες αντιδράσεις....

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 18:28]

Κι εγω αυτο σκεφτηκα οταν την πρωτοειδα,πως θα πηγαινει το συστημα με 4 πυρηνες

Η ενσταση μου ειναι οτι συγκρινουμε μια ειδικη καρτα(εκτος κι αν ειναι η πρωτη της νεας τασης στις VGA)με καινουριο πυρηνα,με τα περσινα μοντελα της NV.Μηπως ειναι καλυτερα να κανουμε υπομονη μεχρι τις νεες GTX?

Λογικα αν δεν τα κάνει μουσκεμα η ATI, πρέπει να πετάει ενα τέτοιο σετάρισμα.... και το καλο που της θέλω δηλαδη γιατι ο ανταγωνισμος των εταιρείων πρεπει να μεινει ενεργος... ελπιζω η 3870Χ2 να σημάνει δυναμικο comeback και να σταθει στο υψος της με τον ερχομο των νέων καρτων της nvidia...

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι....πρεπει να συγκρινουμε προιόντα ιδιας γενιας... φυσικα βέβαια τωρα δεν μπορει να γινει κατι τέτοιο, μονο ενδεικτικες μπορεις να ειναι οι συγκρίσεις....εξαλλου GTX/ULTRA θα μπουν στο χρονοντουλαπο σιγα σιγα....

Link to comment
Share on other sites

Ειρθε και η δικια μου επιτελους

Πρωτες εντυπωσεις

1) Δεν ειναι τοσο τεραστια οσο φενεται στις διαφορες εικονες χωραει ανετα στο stacker

2) Δεν ειναι τοσο ζεστη οσο μια 2900χτ

ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ της 2900χτ αυτο που φοβομουν τελικα δεν εγινε δεν μου παιρνει επιτελους τα αφτια ο θορυβος της

Τεστ και αμεση συγκριση με 2900χτ θα εχω σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 14:12]

Τεστ και αμεση συγκριση με 2900χτ θα εχω σε λιγο

Εισαι ο ανθρωπος μου :D

Για δωσε κανα νουμερο και εντυπωσεις μολις εχεις νεα.Αν μπορεις κανε αμεση συγκριση με την 2900 στις ιδιες συνθηκες.Τα screenshots ειναι προαιρετικα

Αν προλαβαινεις,ανεβασε αποτελεσματα πριν κλεισουν τα καταστηματα :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Εισαι ο ανθρωπος μου :D

Για δωσε κανα νουμερο και εντυπωσεις μολις εχεις νεα.Αν μπορεις κανε αμεση συγκριση με την 2900 στις ιδιες συνθηκες.Τα screenshots ειναι προαιρετικα

Αν προλαβαινεις,ανεβασε αποτελεσματα πριν κλεισουν τα καταστηματα :tomato: :tomato:

εγω θα την επαιρνα παντως στην θεση σου...στις αναλυσεις που εχεις ειναι μονοδρομος

2001728942974888337_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 18:36]

Μια χαρά θα παίζουν , απο όσο ξέρω το χ48 δεν θα έχει διαφορές στο υποσύστημα σύνδεσης των καρτών γραφικών.

Για να ετοιμάζομαι σιγά-σιγά:magic:
Link to comment
Share on other sites

wic2.jpg

wic3.jpg

wic.jpg

World in Conflict was another title where I was left scratching my head for a while, because performance at 1680x1050 2xAA was actually slower than at higher resolutions. No matter how many times I played through the section of the game I use for testing (along with other save points from the latter part of the singleplayer campaign), things didnt change the 3870 X2 and 3870 CrossFire configurations were just slower.

When we moved up to 1920x1200 and 2560x1600, performance was much more respectable. At 1920x1200 0xAA and 1920x1200 2xAA, the 3870 X2 fell behind the GeForce 8800 Ultra but matched the GTX if you only look at the average frame rate. The disappointing thing for the 3870 X2 though is that average frame rate is just one part of the equation and, even despite the lower averages, there were much better experiences to be had from the 8800 GTX.

The same was true at 2560x1600 0xAA 16xAF, where the 3870 X2 was the faster card if one only takes average frame rate into account, but it was again let down by choppy frame rates. Id take the 8800 GTXnever mind the Ultraover the 3870 X2 to play this game based on the current state of play because the smoothness (if its quantifiable) was at least an order of magnitude better on Nvidias long standing performance champ.

http://www.bit-tech.net/hardware/2008/01/29/amd_ati_radeon_hd_3870_x2/9

Link to comment
Share on other sites

Gameplay Summary

The Radeon HD 3870 X2 currently offers up mixed performance results, completely depending upon the game you will be playing....................We need to look at the performance in comparison to the closest competition for this video card, a single GeForce 8800 GTX. In every game except Half Life 2: Episode 2, the GeForce 8800 GTX delivered higher framerates. Keep in mind we are simply using a stock clocked GeForce 8800 GTX, so this doesnt take into consideration a partner overclocked video card or the 8800 Ultra............We also saw this trend continue in Call of Duty 4 where the 8800 GTX allowed us to play at 4X AA at 1920x1200 while the 3870 X2 was playable with 2X AA at the same resolution...........

cod4.jpg

http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTQ1NCw4LCxoZW50aHVzaWFzdA==

Link to comment
Share on other sites

Why the delay, and whats this with minimum FPS?

The reason for this new driver, and subsequent delay is that when we first received the 3870 X2 and press driver we found numerous performance problems, image quality issues and game crashes when testing.

Driver bugs ranged from minor flickering in Oblivion when first loading a game to Gears of War crashing when configured to use maximum settings. However with the card now performing well and all of the major titles running stable and looking great the end result is a win for everyone involved.

There is still however one outstanding issue with the 3870 X2 which cannot be put to the side. In many tests within this article you will notice that the minimum frames per second figure seems out of line

/B]

http://www.driverheaven.net/reviews/AMDX2Review/delay.php

Conclusion

Turning back the clock a little over a week and thinking about our first day testing the 3870 X2 we remember that the overall opinion on the product was one of utter disappointment. Regardless of how good the card was on paper and how competitively priced it was the drivers clearly were not ready and the product was performing badly in too many games. That does not even take into account the games that would crash (e.g. World in Conflict) or not run at all (e.g. Gears of War).

To ATIs credit when we raised our concerns with them they were quick to react, not only working hard with us on updated drivers to fix the majority of issues but also postponing the launch of the product so that it could actually be ready for consumers to enjoy. This decision will clearly have impacted ATI financially but does show a return to a very customer focused mindset which has been lacking in recent times. They really do deserve credit for taking this course of action and we applaud them.

The end result today is a card, which in conjunction with the driver known as Beta 5 competes with various cards in the GeForce 8800 series. On a number of occasions the 3870 X2 surpasses the Ultra by some way. Quake Wars and Oblivion being two particular highlights for the Radeon. Additionally the X2 is our preferred card for high definition playback for both its perfect image quality and excellent decoding performance.

There is however one flaw which became clear when testing this card, its ability to achieve a minimum frames per second performance which is in line with other products (read page 17 for more information). On three of the games in this review the X2 suffered drops in performance which were more extreme than the comparison products and this is something ATI need to work on. There are two ways we can see this being handled; the first is through driver optimisations which can hopefully minimise this issue as much as possible on existing games. The second is for ATI to work with game developers and ensure that games are designed not to expose this issue.

Link to comment
Share on other sites

Kάποιος έπρεπε να κάνει την αρχή και να παρουσιάσει και την άλλη όψη της κάρτας

Φαινεται ότι έχει προβλήματα ακόμη σε Game/driver optimization.

Σιγουρα είναι τεχνικά η πιο δυνατή και εχει δυνατοτητες αρκει να συμφωνουν και

τα games.

@mariosalice

Μπορει να έχουμε διαφορετικές απόψεις σε πολλά θεματα και ειναι υγιές

αλλα τις σποντες τις σιχαίνομαι.

και ΝΑΙ φίλε μου εγώ όταν βλέπω

αυτό καταλαβαινω

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [02-02-2008 21:45]

Συνεχίζω με το colin mcrae το οποίο δεν έπαιζε στα windows xp

με όλες τις ρυθμίσεις στο ultra και 4χ multisampling antialiasing στα 1680.1050

dr7ah371pp2wyfz0vthk_thumb.jpg

και αυτοι που ξερουν τα συγκεκριμενα παιχνιδια όταν βλέπουν SCREENSHOTS ME FPS

βγαζουν πιο ασφαλη συμπερασματα απο το να τρεχουν 3dmark06

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.