Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

Καλα προφανως κάτι αλλο εμποδιζε το συστημα του chrisnitro2000 και τωρα με το φορματ καθάρισε το συστημα και ηρθε και εδεσε..... 20 φορματ ειχα κάνει την προηγουμενη βδομάδα δεν ειδα ποτε τέτοιες διαφορες στο COD4....:D

Γενικα παιζουν προβληματάκια με το CCC και ελληνικά XP γι αυτο σου ειπα να βάλεις τα Αγγλικά.... περιέργο ομως που πάλι δεν ανοιγει το CCC.... Υποθέτω τα .NET framework κτλ τα εχεις βάλει?

Τωρα για το dual cards ON/OFF προφανως εννοεις μέσα απο το μενου του COD4, σωστα?

Εχω την εντυπωση οτι αυτο θα εκάνε δουλεια αν οντως ειχες 2 "ξεχωριστες" κάρτες και οχι σε αυτην την περίπτωση που η δουλεια γινεται εσωτερικά... ;) Αρα καταλαβαίνουμε οτι ο μονος τροπος για ενεργοποιήση/απενεργοποιήση του CF γινεται μέσω της ΑΤΙ και οχι του game καθώς αυτην ειναι "υπευθυνη" για την κάρτα....

Λογικα τα games πρεπει να την βλέπουν σαν μονη κάρτα και το βάρος για το CF να πέφτει στους drivers της ΑΤΙ και οχι στα games....Ισως έτσι η ΑΤι να "ξεγελάει" τα games που δεν υποστηρίζουν CF εκ κατασκευης.... not a bad idea....

Δεν ξέρω βέβαια, μπορει να κάνω και λαθος.... Η λογική μου πάντως αυτο λέει....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Τι να πω....Ο πίνακας ελέγχου δουλεύει άψογα..και με το overdrive..τα xp φταίγανε,η γλώσσα δεν ξέρω, βάζω παιχνίδια και ετοιμάζω benches..ΑΓΑΠΩ ΤΑ VISTA

Επιτέλους προκοπή:woot:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι το cod4

Και κάτι άλλο , η κάρτα δουλεύει σαν δύο εσωτερικά και μόνον, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα απο ιδιαίτερες ρυθμίσεις.

Δείτε τι λέει η sapphire στην ιστοσελίδα της..

2nqb3jvg35qh1pwncozx.jpg

Πράγμα που δεν μπορείς να το ρυθμίσεις ακόμα.Θα μου πείτε βέβαια ότι που θα βάλεις 24χ, δεν θα βάλω πουθενά αλλά μπορεί να συνεπάγεται κάτι τέτοιο και άλλου είδους απόκρυψεις.Στην τελίκή αποδικνύεται ακόμη μια φορά οι οδηγοί είναι επιεικώς ανώριμοι.:magic:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι σχετικά με την κάρτα..

Οι δύο gpu ενώνονται μεταξύ τους με μια γέφυρα παρόμοια με ένα αμφίδρομο δίαυλο pci express 1.1 με εύρος 16 γραμμών και ταχύτητα 2 χ 4gb/s.Και σε σύγκριση με μια κανονική 3870 που τρέχει ο πυρήνας στα 775 έχει μια αύξηση 50mhz στα 825, λόγω όμως του εσωτερικού crossfire οι μνήμες περιορίστηκαν απο τα 1125 στα 900.

post-4060-1416073368,6107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με αντικατασταση αυτου του αρχειου στον καταλογο του RivaTuner 2.06

Μπορουμε να κανουμε Overclocking,speed fan αλλαγες στην καρτα 3870χ2...

Το Fanspeed της καρτας στο 100% ειναι καλητερο απο Delta:)

rivatuner.rar

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000

Και κάτι σχετικά με την κάρτα..

Οι δύο gpu ενώνονται μεταξύ τους με μια γέφυρα παρόμοια με ένα αμφίδρομο δίαυλο pci express 1.1 με εύρος 16 γραμμών και ταχύτητα 2 χ 4gb/s.Και σε σύγκριση με μια κανονική 3870 που τρέχει ο πυρήνας στα 775 έχει μια αύξηση 50mhz στα 825, λόγω όμως του εσωτερικού crossfire οι μνήμες περιορίστηκαν απο τα 1125 στα 900.

Οι μνήμες είναι GDDR3 και όχι GDDR4, γι αυτό και η πτώση στα ΜΗζ. Υπάρχουν βέβαια καλές GDDR3, αλλά η δικιά σου λογικά φοράει τις Samsung με το 1ns και όχι τις Hynix με τα 0.8ns, που θα φορέσει η ASUS TOP.

Αρχική απάντηση από red alert

Στα Benchmark ειδές διάφορα από xp σε vista

Με το ίδιο ακριβώς setup, στο 06, έχανα στα Vista περί τους 700 πόντους, σε σχέση με atweakάριστα ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 16:41]

Το Fanspeed της καρτας στο 100% ειναι καλητερο απο Delta:)

Στα 30 - 60% fanspeed ποσο ακουγεται??

Ο θορυβος ειναι πιο σημαντικος για μενα αν ειναι οπως η 2900ΧΤ που ειχα αστα να πανε

Κανα αλλο κουλο προβλημα με τους Drivers υπαρχει?? Τα περισοτερα ειναι γνωστα απο την 2900ΧΤ

Αν καποιος ειχε την 2900ΧΤ ποσο ποιο γρηγορη ειναι η 3870 χ2 σε παιχνιδια?? δεν με νοαιζει τοσο σε benches οσο σε παιχνιδια η αποδοση της

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 20:28]

Στα 30 - 60% fanspeed ποσο ακουγεται??

Ο θορυβος ειναι πιο σημαντικος για μενα αν ειναι οπως η 2900ΧΤ που ειχα αστα να πανε

Κανα αλλο κουλο προβλημα με τους Drivers υπαρχει?? Τα περισοτερα ειναι γνωστα απο την 2900ΧΤ

Αν καποιος ειχε την 2900ΧΤ ποσο ποιο γρηγορη ειναι η 3870 χ2 σε παιχνιδια?? δεν με νοαιζει τοσο σε benches οσο σε παιχνιδια η αποδοση της

Λοιπον μεχρι τωρα εντυπωσεις μου 2 μερες ςχω την καρτα ειναι καλες σε γενικες γραμες...τωτα ο θορυβος που λες στο μεχρι 30% δεν εχεις προβλημα θορυβου αλλα απο εκει και πανω δεν ακουγετε ειδικα απο 50%..αλλα βεβεα κανει πολυ καλη δουλεια η αεροψυξη που εχει η μαμα...στο υπερχρονησμο καλη μου φενετε μου πηγε 975-Core 1080-mem με μολις 40% fan speed..ανεβενει και αλλο το Clock αλλα δεν αντεχουν τα αυτια μου...:)τωρα για τα παιχνιδια δεν εχω δοκοιμασει πολα καμια 5αρια ειμαι οικανοποιημενος σε γενικες γραμες..πριν ειχα την Ultra..τωρα πιστευω οτι υπαρχει ATI που να τρεχει καλητερα σε πολλα Games....

Link to comment
Share on other sites

Τάκας το post σου με μπέρδεψε μπορω να πω οσον αφορα τον θορυβο....

εν τέλει πάνω απο 50% η κάρτα ακουγεται και ποση θερμοκρασία ανεβάζει μετα απο πχ 1 ωρα παιχνιδιου?

Με ολα default ρολογια+ανεμιστηρα τι θερμοκρασίες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πανω απο 45% κανει πολυ θορυβο...εγω που δεν εχω και ιδιετερο προβλημα με το θορυβο την εχω 50% εκει μου κραταει το Clock που προανεφερα σε σχετικα καλη θερμoκρασια απο 50-57 το πολυ με σε game..αλλα απο εκει και επανω...ξεφτηλιζει και τους Delta:)..βασηκα ειναι μονο για Bench το 100%

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.