Jump to content



Radeon HD3870 X2


gbak

Recommended Posts

  • Replies 681
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα μάριε...

Με το patch υπάρχει σαφή βελτίωση, η ανάλυση είναι 1680χ1050, και έχω βάλει το παιχνίδι να επιλέξει και μου τα έβγαλε όλα high.

http://www.imageshack.gr/files/mklnnb852vb8uvboqynt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000

Καλησπέρα μάριε...

Με το patch υπάρχει σαφή βελτίωση, η ανάλυση είναι 1680χ1050

Χμμ...

Crossfire μυρίζομαι...

If that's the case, φοβάμαι για τους τίτλους που δε θα υποστηρίζουν CF...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σημείο που φαίνεται αυτό είναι στο gpu-z, παρολα αυτά από που μπορεί κανείς να κάνει εξτρα ρυθμίσεις για το crossfire...πχ ΑΑ24χ το catalyst center αυτοκτονεί...

Βλέπω το βράδυ δοκιμές με Vista....

Link to comment
Share on other sites

καλα το παει...βεβαια σε 1920χ1200 παλι σκουρα τα βλεπω τα πραγματα ρε αυτο το crysis εχει γονατισει τα παντα

@chrisnitro2000 thanx μαν για τις φωτο και τις εντυπωσεις σου... ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 16:54]

Πραγματι μόλις την είδα είπα πάει η ησυχία , τζάμπα ο κόπος με την υδρόψυξη, άλλα είναι πιό ήρεμη απο την 3870 έχω την εντύπωση..

Το Catalyst Center έχει πρόβλημα παίδες δεν τρέχει καθόλου, δοκιμάζω ξανά NET.Framework 3.5

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ να ειναι υσυχη σε αντιθεση με την 2900ΧΤ οπου ο θορυβος ενοχλει και τους διπλα :p :P :p

Ρεαλιστικα θελω την πιο ειλικρινη απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

We start up a benchmark and leave it running for a while. The fan rotational speed remains constant. We take the dBA meter, move away 75 CM and then aim the device at the active fan on the graphics card.

In idle the card does not make a lot of noise at all, you have to close in on the system to be able to hear it. We measured the PC at 40 dBa which is really good.

Once you get to play games and stress the card, the ventilator RPM will kick in at a high level. You will then hear the fan and dBa levels will hover at roughly 45 dBa, which is still quite normal.

So overall I'm happy with the noise levels of the product.

απο το review του 3dguru

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ακούγεται περίπου όσο το 30-33% της 2900ΧΤ, σε νορμάλ gaming. Από θερμοκρασίες, τα πάει καλά.

Το μόνο που με νοιάζει είναι να σιγουρευτώ για το αν όλα τα παιχνίδια τη βλέπουν σα μία κάρτα και εκμεταλλεύονται και τους δύο πυρήνες, ή αν δεν υποστηρίζουν CF, παίζουν μόνο με τον ένα?

Από ότι ψιλοβλέπω, μάλλον αν δεν έχει CF support το παιχνίδι, πρέπει να παίζει μόνο ο ένας. Από την άλλη, σίγουρος δεν είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά νομίζω οτι η κάρτα δουλεύει σαν μία έτσι και αλλιώς...

Το cod4 έχει επιλογή για dual cards και στα bemch που έκανα το είχα ενεργοποιημένο, θα δοκιμάσω να το απενεργοποιήσω για να δω αν θα έχει διαφορά:wassat:

Link to comment
Share on other sites

@chrisnitro2000 : Καλορίζικο το ζωάκι σου :D

Τωρα.... από ολα οσα εχουμε δει μέχρι τώρα το δικο μου συμπέρασμα ειναι οτι τελικα εξαρταται απο ποια σκοπια θα συγκρινεις την 3870Χ2 με τις 8800GTX/ULTRA και μάλλον για αυτο διαφέρουν και οι απόψεις στο net....Και το λέω αυτο γιατι

1) Οντως στα bench εχει ενα προβάδισμα...αυτο ελειπε βέβαια νέα κάρτα με CF.... αρα μπορεις να πεις οτι ριχνει στις GTX/ULTRA για αυτον που νοιάζεται purely για 3dmark scores όμως....

ταύτοχρονα....

2) Στα 2 games εγω τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν βλέπω ουσιαστικες διαφορες με την 8800ULTRA απο την δικη μου εμπειρία.... στα ιδια πάνω κάτω ειναι....ειδικα στην ανάλυση 1680Χ1050 που παιζω και εγω Crysis και COD4.....

Το θέμα για μένα ειναι πως τα πηγαινει σε υψηλοτερες απο αυτην αναλυσεις (πχ 1920Χ1200) καθώς υποτίθεται ειναι νεό προιόν με νέα τσιπάκια και λογικα θα πρέπει να εχουν υποψιν τους οτι η αγορα του 2008 πάει προς περισσότερες inches και εχει γινει πιο απαιτητική (δεν ειναι οπως πριν 1 χρονο+ που βγηκαν οι GTX κτλ).... Και βέβαια ο κόσμος δεν περιμένει απο την ΑΤΙ αυτον τον καιρο να βγάλει κάρτα ισάξια με την GTX/ULTRA με μικρότερη τιμη.... έμενε και με αυτην που ειχε στην τελικη ή εβρισκε GTX μεταχειρισμένη και με 300 αν αυτο ηθελε....

Σιγουρα ειναι ευχάριστο νέο και καλη αγορά γιατι ερχεται και σε καλη τιμη να ανταγωνιστει στα μάτια τις GTX/ULTRA (αλλα μετά απο 1 χρόνο).... αλλα μόνο για κάποιον που δεν εχει μια GTX/ULTRA.... που θα βρισκεται ομως σε 1 μηνακι πάνω κάτω που περιμένουμε νέα high end κάρτα απο την NV?... γιατι ουσιαστικα σε αυτο το time range πρεπει να φανει δυνατη, οχι τώρα.....

Πάντως εν γένει το θέμα ειναι να δουμε πως συμπεριφερεται στα παιχνίδια, κάθε νέα κάρτα με νεο chip στα bench καλυτερα θα πηγαινει... αναμενόμενο ειναι εξάλλου... στα games ομως? και βέβαια κάπου εκει επιστρέφει η κουβέντα στο γνώστο θέμα περί Catalyst, drivers, optimization των games για NVidia, CF support, μπλα μπλα.... τα ιδια παντελάκη μου, τα ιδια παντελή μου δηλαδη....:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.