Jump to content



Ψύκτρα για Q6600


subamaniac

Recommended Posts

Εγώ φίλε μου σου προτείνω αυτή http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=954527 την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Δέχεται 2 ανεμιστήρες 12άρηδες αν το θελήσεις. Πιάνει αρκετό χώρο βέβαια αλλα ψύχεις ταυτόχρονα cpu και ram.Ειδικά αν βάλεις 2 καλούς 12άρηδες θα πέσει πολύ η θεμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tα ρεύματα δεν τα πείραξα,απλά άλλαξα το fsb στα 333.

Οι asus οι μητρικές έχουν το κακό συνήθειο να ανεβάζουν αυτόματα την τάση όταν ανεβάζεις το fsb. Βάλε την τάση χειροκίνητα στο bios στη default του επεξεργαστή (συνήθως στον q6600 είναι 1,325ν). Πιθανώς αυτό να είναι το αίτιο της υψηλής θερμοκρασίας. Για ψύκτρα η καλύτερη για μένα είναι η thermalright ultra 120 extreme όπως είπαν και οι προλαλήσαντες. Πρέπει όμως να βγάλεις τη μητρική. Αν δε θέλεις σε καμμία περίπτωση να βγάλεις τη μητρική συστήνω τη Thermaltake Big Typhoon 120vx http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650535. Εκπληκτική ψύκτρα, με ρυθμιστικό στροφών και κουμπώνει στη μητρική όπως και η μαμίσια ψύκτρα της intel. Λίγο χειρότερη από τη thermalright αλλά πολύ ανώτερη από τη μαμίσια. Μια άλλη ενδιαφέρουσα λύση για να μη βγάλεις τη μητρική είναι η scythe ninja+ rev.b http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=922617.

Link to comment
Share on other sites

Tα ρεύματα δεν τα πείραξα,απλά άλλαξα το fsb στα 333.
Γιά ρίξε ένα screenshot εδώ από το cpuz 1.44.1 (http://www.cpuid.com/cpuz.php) γιατί κάτι μου λέει ότι αν τα έχεις αφήσει στο bios AUTO τα έχει σηκώσει η μητρική πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δουλεύω τον Q6600 στα 330Χ9 και έβαλα τα ρεύματα του vcore χειροκίνητα στα 1.16v.Το αποτέλεσμα είναι να τρέχω το prime 1024 και η θερμοκρασία του core0 να μην ανεβαίνει πάνω από 59 βαθμούς.Επίσης σε idle έχω 39 βαθμούς και όλα αυτά με μαμά ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω τον Q6600 στα 330Χ9 και έβαλα τα ρεύματα του vcore χειροκίνητα στα 1.16v.Το αποτέλεσμα είναι να τρέχω το prime 1024 και η θερμοκρασία του core0 να μην ανεβαίνει πάνω από 59 βαθμούς.Επίσης σε idle έχω 39 βαθμούς και όλα αυτά με μαμά ψύκτρα.

Αλήθεια τί vid έχει ο επεξεργαστής σου? Θερμοκρασία μετράς με το core temp? Για να καταλάβεις τί σημαίνει thermalright ultra 120 extreme, δουλεύω τον q6600 στα 9χ400=3,6ghz στα 1,6ν (πραγματικά περίπου 1,54 σε load) και έχω idle από 34-39 σε όλους τους πυρήνες. Σε load με prime (100% cpu utilization και στους 4 πυρήνες) για 20 λεπτά φτάνει ανάλογα τον πυρήνα από 68-73. Σε πιο light καταστάσεις δεν περνάει 65. Σκέψου μόνο την τάση που τον δουλεύω. Είναι τόσο υψηλή γιατί ο 6600 μου είναι λαλακία αλλά τί να κάνουμε...Το πολύ πολύ μια μέρα να τα παίξει. Βάζε prime95 γιατί χρησιμοποιεί και τους 4 πυρήνες. Υπολόγιζε ότι θα είσαι περίπου 10-15 βαθμούς κάτω από τη μαμίσια με την extreme. Αν βέβαια η μαμίσια σε καλύπτει, no problem with me.

Link to comment
Share on other sites

thermalright ultra 120 extreme

Μπορείς να μου πεις λίγο πως την τοποθέτησες στο mobo σου? Γιατί σε γνωστό μαγαζί που πήγα (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε) μου "πάσαραν" μια :wall: Coolermaster Eclipse επειδή λέει στην ga-x38-dq6 με το σύστημα ψύξης που έχει για το northbridge δε μπορείς να βάλεις αυτή την ψύξτρα.... Μήπως πιάστηκα λίγο "κώτσος"?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις λίγο πως την τοποθέτησες στο mobo σου? Γιατί σε γνωστό μαγαζί που πήγα (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε) μου "πάσαραν" μια :wall: Coolermaster Eclipse επειδή λέει στην ga-x38-dq6 με το σύστημα ψύξης που έχει για το northbridge δε μπορείς να βάλεις αυτή την ψύξτρα.... Μήπως πιάστηκα λίγο "κώτσος"?

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ναι πιάστηκες "κώτσος". Το σύστημα ψύξης της dq6 αφαιρείται πανεύκολα. Εννοώ τις πλάκες χαλκού που έχει στην πίσω πλευρά η μητρική. Αυτές αφαιρείς ξεβιδώνοντας μερικές βιδίτσες. Έχει και οδηγίες στο manual.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ναι πιάστηκες "κώτσος". Το σύστημα ψύξης της dq6 αφαιρείται πανεύκολα. Εννοώ τις πλάκες χαλκού που έχει στην πίσω πλευρά η μητρική. Αυτές αφαιρείς ξεβιδώνοντας μερικές βιδίτσες. Έχει και οδηγίες στο manual.

Το ξέρω ότι αφαιρούνται. Κόλλησα όμως στο ότι μετά τι γίνεται ξαναμπαίνουν ή πρέπει να βρίσκω άλλο είδος ψύξης και για northbridge? Δηλαδή μπορούν να ξανακουμπώσουν μόλις κουμπώσω το cooler?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι αλλες που αντικαθιστουν τις βιδες που πιανουν στη θεση απο τις βιδες του crazy cool αφου το αφαιρεσεις.Δες το manual ειναι αναλυτικό οπως ειπε ο wacko_gr2004

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.