Jump to content


Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία....


dark221416003258

Recommended Posts

Επειδή το θέμα μας απασχολεί σαν έθνος, και πολλοί εδώ ξέρω ότι είναι από τη Θεσσαλονίκη και γενικά βόρεια Ελλάδα και Μακεδονία, πιστεύω ότι το παρακάτω θα γλυκάνει έστω και λίγο την πίκρα τους-μας...

http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=21889&type=4

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Κάπως έτσι αντιμετωπίζανε το ίδιο ακριβώς θέμα πριν από 60 χρόνια, για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε... Αν και Επτανήσιος, το θέμα με ενδιαφέρει, και με στεναχωρεί το γεγονός ότι έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 10:48]

Δε νομίζεις ότι η χώρα έχει σημαντικότερα προβλήματα απ το τί όνομα θα πάρει ένα κράτος μισού εκατομμυρίου; Ειδικά τη στιγμή που όλοι εκτός από εμάς τους αναγνωρίζουν.

Εκτός του ότι δεν μπορείς να δεις πέρα από τη μύτη σου... αυτό είναι ολοφάνερο...

Ήθελα και να ήξερα δεν ντρέπεσε λιγάκι???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Κάπως έτσι αντιμετωπίζανε το ίδιο ακριβώς θέμα πριν από 60 χρόνια, για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε... Αν και Επτανήσιος, το θέμα με ενδιαφέρει, και με στεναχωρεί το γεγονός ότι έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο

Μα πλέον είναι αδιέξοδο, 120+ χώρες τους έχουν αναγνωρίσει. Να πω ότι είμαστε καμιά μεγάλη δύναμη και μπορούμε να ασκούμε πιέσεις εδώ κ κει...

Αρχική απάντηση από dark22

Εκτός του ότι δεν μπορείς να δεις πέρα από τη μύτη σου... αυτό είναι ολοφάνερο...

Ήθελα και να ήξερα δεν ντρέπεσε λιγάκι???

Για διαφώτησε με λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Επειδή το θέμα μας απασχολεί σαν έθνος, και πολλοί εδώ ξέρω ότι είναι από τη Θεσσαλονίκη και γενικά βόρεια Ελλάδα και Μακεδονία, πιστεύω ότι το παρακάτω θα γλυκάνει έστω και λίγο την πίκρα τους-μας...

http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=21889&type=4

Ρε φιλαράκι, εδώ μας καίνε άλλα κι άλλα αυτό θα μας κάψει;

Δεν σε απασχολούν οι μισθοί; η ακρίβεια; ο συνωστισμός; το κυκλοφοριακό; η παιδεία; το σύστημα υγείας;

Αυτά είναι στη μύτη μας, στη χώρα μας, εγώ θέλω να βλέπω εκεί, όχι παραέξω δεν με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με νοιάζει το τι θα κάνει ο γαύρος σήμερα και η Barca μεθαύριο :p

Φίλε jpavly, θεωρώ, πάντως, ότι και το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, και τα προβλήματα που παραθέτεις ξεκινάνε από το ίδιο σημείο: "ώχου μωρέ... Εγώ θα τα αλλάξω;"

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά λυπηρό, σε μία χώρα με χιλιάδες χρόνια ιστορίας, η σημερινή νέα γενιά να έχει τόσο πολύ αποπροσανατολιστεί από την ταυτότητα της και να ασχολείτε περισσότερο με την καθημερινότητα παρά με μείζονα εθνικά θέματα...

Παλικάρια μου, που υπηρετήσατε την πατρίδα και ορκιστήκατε "μέχρι την τελευταία ρανίδα του αιματός σας" πιστεύω ότι θα πρέπει να σκεφτείτε λίγο περισσότερο ορισμένα πράγματα...

Δεν θέλω να προσβάλω κανένα... δεν είναι αυτός ο σκοπός του συγκεκριμένου ποστ... αλλά ορισμένων η απάθεια με ενοχλεί...

Ούτε εθνικιστής είμαι... ούτε χρυσαυγίτης... ούτε τίποτα...

ένας απλός πολίτης... και θέλω να πιστεύω πατριώτης...

Απλά να σας πω ότι το κόσοβο είναι ανεξάρτητο και με τη σφραγίδα των αμερικανών...

Το όλο θέμα ξεκίνησε πριν από μερικά χρόνια όταν η εκεί αλβανική μειονότητα ζήτησε να είναι επίσημη γλώσσα στην περιοχή τα αλβανικά...

μιλάμε για γιουκοσλάβικο έδαφος τα τελευταία 400 χρόνια...

Σήμερα είναι ανεξάρτητο κράτος...

Παρόμια είναι η κατάσταση με το σκοπιανό... εκτός του ονόματος κάτι το οποίο είναι απαράδεκτο και πληγή για τους πατριότες μας τους αληθινούς μακεδόνες...

Αργότερα εάν καταφέρουν τελικά να αναγνωριστούν σαν μακεδονία ποιος μας εγγυάται ότι δεν θα ζητήσουν τα εδάφη της βόρειας Ελλάδας σαν μακεδόνες???

Ακούγετε ακραίο αλλά να ξέρετε ότι στα σχολία τους τα σλαβομογγολάκια μαθαίνουν ότι τα "κανονικά" σύνορα της χώρας τους φτάνουν μέχρι τη Λάρισα-Ιωάννινα!!!

Αυτό το χάρτη έχουν!!!

Τώρα αν εσείς πιστεύετε ότι υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα από αυτό, δικαιωμά σας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Είναι πραγματικά λυπηρό, σε μία χώρα με χιλιάδες χρόνια ιστορίας, η σημερινή νέα γενιά να έχει τόσο πολύ αποπροσανατολιστεί από την ταυτότητα της και να ασχολείτε περισσότερο με την καθημερινότητα παρά με μείζονα εθνικά θέματα...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Φίλε, αυτά τα "μείζονα εθνικά θέματα" πες τα σε όσους υποφέρουν στους διαδρόμους των νοσοκομείων σε ράτζα και πατώματα, στα παιδιά στο σχολείο που καπνίζουν στο διάλειμμα, την οικογένεια που παλεύει με 2x χαμηλούς μισθούς + κοροϊδία να τα βγάλει πέρα και τους δρόμους που είναι τίγκα στη λακούβα σαν να είναι χωριό.

Με συγχωρείς πολύ, αλλά αν είμαι εγώ νέα γενιά τότε χαίρομαι, γιατί άλλοι έχουν "παλιά μυαλά", όχι βέβαια ότι είναι θέμα τα 3 χρόνια διαφορά που έχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 12:37]

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Φίλε, αυτά τα "μείζονα εθνικά θέματα" πες τα σε όσους υποφέρουν στους διαδρόμους των νοσοκομείων σε ράτζα και πατώματα, στα παιδιά στο σχολείο που καπνίζουν στο διάλειμμα, την οικογένεια που παλεύει με 2x χαμηλούς μισθούς + κοροϊδία να τα βγάλει πέρα και τους δρόμους που είναι τίγκα στη λακούβα σαν να είναι χωριό.

Με συγχωρείς πολύ, αλλά αν είμαι εγώ νέα γενιά τότε χαίρομαι, γιατί άλλοι έχουν "παλιά μυαλά", όχι βέβαια ότι είναι θέμα τα 3 χρόνια διαφορά που έχουμε..

Παλιά μυαλά θεωρείς το να ενδιαφέρεται κάποιος για τέτοιου είδους θέματα; Τότε ας δώσουμε στους Σκοπιανούς την Μακεδονία, στους Αλβανούς τα Γιάννενα και στους Τούρκους το Αιγαίο και τη Θράκη για να τελείωνουμε και να ασχοληθούμε με την ακρίβεια. Οι σκοπιανοί δεν θέλουν απλώς το όνομα. Ελπίζω να μην έχει σειρά η αναγνώριση του κατεχόμενου τμήματος της Κύπρου...

Οι ακρίβεια και οι μισθοί είναι μείζονα οικονομικά και κοινωνικά θέματα, και το Σκοπιανικό μείζον εθνικό. Είτε μας αρέσει είτε όχι το πρόβλημα αυτό πρέπει να λυθεί γιατί αν δεν λυθεί θα έχουμε ένα επιπλέον πρόβλημα στο κεφάλι μας, και οι Αμερικάνοι θα έχουν έναν ακόμα "μοχλό πίεσης" για να μας κάνουν ό,τι γουστάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο λυπηρό πέρα απ την απραξία των πολιτικών ηγετών μας εδώ και πολλά χρόνια, είναι ότι από αυτά τα χρόνια ιστορίας λαμπρού πολιτισμού και ότι άλλο κάνανε οι Έλληνες πριν πολλά χρόνια, πέρασαν ελάχιστα σε μας.Το μόνο που κάνουμε είναι να λέμε τι ωραίοι και λαμπροί που ήμασταν κάποτε.

Εγώ θα προτιμούσα να λυθούν τα χρόνια προβλήματα του τόπου, παρά ένα κρατίδιο σα τα Σκόπια να μην ονομαστεί Μακεδονία ή όπως αλλιώς θέλουν.

Το τι μαθαίνουν στα σχολεία τους, και γενικά η προπαγάνδα σ αυτή τη χώρα είναι γνωστή εδώ και χρόνια.Εμάς τι μας κόφτει το τι κάνουν οι άλλοι απ τη στιγμή που ΕΜΕΙΣ δεν κάναμε τίποτα για το θέμα αυτό τόσα χρόνια;

Επίσης, δε καταλαβαίνω γιατί αναφέρετε εδάφη σχετικά με το συνταγματικό όνομα μιας χώρας που ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ δεν έχουμε αναγνωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα μίσο ρε παιδιά γιατί το χάνουμε εδώ...

Στην ΠΓΔΜ τα σχολικά βιβλία αναφέρουν ότι ο Μεγας Αλέξανδρος ήταν Γιουγκσλάβος.

Η κατοχύρωση του ονόματος Μακεδονία στην ΠΓΔΜ θα μπορουσε κάλιστα να τους δώσει το δικαίωμα να προσφύγουν σε Ευρωπαικό δικαστηριο και να μας απαγορέψουν ΕΜΕΙΣ να χρησιμοποιουμε το όνομα Μακεδονία, στους χάρτες, σχολικά βιβλία κτλ.

Και θα "δικαιωθούν".

Αυτά δεν είναι ακραιότητες είναι τι ισχύει με βάση τα σημερινά δεδομένα.

Τωρα αν είστε εντάξυ με τα πραπάνω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε δε βαριεσαι...ας μαζευτουμε ολοι κατω απ τη Λαμια να ειμαστε κ ποιο κοντα ο ενας στον αλλο...

Ε δε πατε καλα μερικοι με τις "φιλευθερες", "αριστεριστικες" νοοτροπιες...

Η μαλλον καλυτερα δεν εχεται ιδιαιτερη επαφη με αυτο του λεγετε διπλωματια, διαπραγματευση κ εξωτερικη πολιτικη.

Να το κανω πολυ λιανα για να το καταλαβουμε, οταν κανεις ενα βημα πισω ο απεναντι σου κανει 2 μπροστα κ βρισκεσαι προ τετελεσμενων. Για να μη πουμε για τους αλλους φιλους γειτονες που θελουν την Ηπειρο για τη μεγαλη Αλβανια κ τη Θρακη για να θυμηθουν τη παλια Τουρκια τα καρντασια...

Ο χαρτης του dark22 παραπανω ειναι περα για περα αληθινος κ βρισκετε αναρτημενος ακομα κ μεσα σε σχολεια οπου τα παιδακια διδασκοντε οτι τα συνορα της χωρας τους ειναι αυτα που βλεπετε.

Τα συμπερασματα δικα σας κυριοι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και κανείς δεν είναι εντάξει με την κατάσταση. Αλλά το θέμα πλέον ίσως δεν είναι στα δικά μας χέρια;

Όσο για τις απόψεις, ξεκινάτε με το όνομα ενός κράτους που μόνο εμείς δεν έχουμε αναγνωρίσει, και πάτε σε σενάρια πολέμου με 3 χώρες.

3 λαλουν και 2 χορεύουν.

’ντε παιδιά , θα σηκωθεί και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς, θα πάρουμε την Πόλη, και τη Μικρασία.

Προσγειωθείτε στην πραγματικότητα για να μην πέσετε απότομα μετά ιμο.Δεν υπάρχουν βήματα μπρος και πίσω. Υπάρχει το αμέρικα.Εκτός και αν πιστεύετε οτι το Ντόρα και το χ Ντόρα θα λύσει τα εξωτερικά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Προφανώς και κανείς δεν είναι εντάξει με την κατάσταση. Αλλά το θέμα πλέον ίσως δεν είναι στα δικά μας χέρια;

Σαφως κ ειναι, εξαρτατε ποσα διπλωματικα "χαρτια" θα καψεις κ μεχρι που εισαι διατεθειμενος να φτασεις.

Βλεπε Τουρκοι-Αμερικανοι περι Κουρδων.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις δε βλεπαμε χαρτες με την "δικη" μας Κωνσταντινουπολη

και την "δικη" μας Μ.Ασια.........να κοιταμε και τη καμπουρα μας λιγο ε??

τουλάχιστον εγω ετσι θυμαμαι απο τα βιβλια μου.......στο γυμνασιο.....

δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου , τι χάρτια έχουμε. Έχουμε και άσσους στα μανίκια;

Αρχική απάντηση από fragou14

και εμεις δε βλεπαμε χαρτες με την "δικη" μας Κωνσταντινουπολη

και την "δικη" μας Μ.Ασια.........να κοιταμε και τη καμπουρα μας λιγο ε??

τουλάχιστον εγω ετσι θυμαμαι απο τα βιβλια μου.......στο γυμνασιο.....

δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος

Όχι δε κάνεις λάθος.Και μεις μια χαρά προπαγάνδα είχαμε.Για διαβάστε βιβλία ιστορίας δημοτικού, μια χαρά περνάνε τέτοια μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.