Jump to content



Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία....


dark221416003258

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από KoMM

Προφανώς και κανείς δεν είναι εντάξει με την κατάσταση. Αλλά το θέμα πλέον ίσως δεν είναι στα δικά μας χέρια;

Αν κάτσουμε και εμείς στα αβγά μας και δεν πουμε τίποτα... εμας που μας αφορά το θέμα, τότε είναι που έκελεισε.

Αρχική απάντηση από alexis2044

Η κατοχύρωση του ονόματος Μακεδονία στην ΠΓΔΜ θα μπορουσε κάλιστα να τους δώσει το δικαίωμα να προσφύγουν σε Ευρωπαικό δικαστηριο και να μας απαγορέψουν ΕΜΕΙΣ να χρησιμοποιουμε το όνομα Μακεδονία, στους χάρτες, σχολικά βιβλία κτλ.

Για το παραπάνω θέλω να ακούσω το σχόλιο σου. Το θεωρείς σωστό ε;

Αρχική απάντηση από KoMM

’ντε παιδιά , θα σηκωθεί και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς, θα πάρουμε την Πόλη, και τη Μικρασία.

Μα καλα είμαστε καθόλου μα καθόλου σοβαροι; Δηλαδή αν κάποιος ξυπνήσει στη Βουλγαρία και πει α η Αρχαια Αθήνα ήταν στα Σόφια, θα κάτσεις και θα το φας με την πρόφαση ότι έχεις πιο σημαντικά προβληματα να διευθετήσεις;

Υ.Γ Είμαι σιγουρος ότι και για την ξεφτελιστικη αναφορά στην Μικρασιατική Καταστροφή στο νέο σχολικό βιβλίο δεν σου κάηκε καρφί.

Link to comment
Share on other sites

Ερχμ, Hellooooo?!??

Οι χαρτες που ειχαμε στο σχολειο ειναι ιστορικοι κ οχι συνχρονοι, μη μπερδευουμε τη βρουρτσα με τη... u know.

Μια φορα κ ενα καιρο ηταν Ελλαδα κ η Πολη, ηταν κ δε θα ξαναγινει ομως. Ουτε λεμε στα παιδια μας πως πρεπει να την παρουμε πισω. Περασαν μερικες εκατονταδες χρονια, δεν υπαρχει νοημα πλεον.

Σε αντιθεση η Σκοποιανοι διδασκουν στα παιδια τους οτι τωρα τα συνορα της χωρας τους θα επρεπε να ειναι οπως τα βλεπετε παραπανω.

Ελπιζω να ειναι ξεκαθαρη πλεον η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

παν μετρον αριστον jpavly , με ολα θα πρεπει να ασχολεισε. δεν σου ειπε κανενας να μην ασχολεισε και με τα ραντζα και μονο με τα διπλωματικα.

Δίκιο έχεις Γεώργιε, με συγχωρείτε για τον τόνο μου. Απλά έχω ζήσει αρκετά τα internal που τα external δεν με πολυενδιαφέρουν. Έστω, ας ασχολούμαστε όσοι μπορούμε με όσα μπορούμε :T:

Link to comment
Share on other sites

ένα από τα σημαντικότερα χαρτιά που είχαμε και χάσαμε, για το θέμα των Σκοπίων, KoMM ήταν η οικονομική τους καταστροφή.. Λίγο μετά τη διάλυση της Ενωμένης Γιουγκοσλαβίας, οι ΗΠΑ δεν ενδιαφέρονταν για τα Σκόπια, και ήταν απόλυτα εξαρτημένα από τις ελληνικές βιομηχανίες. Με μια ευνοϊκή ρύθμιση για τους βιομήχανους που ήταν εκεί, ξέσκιζες τα Σκόπια, και:

α. Τους ανάγκαζες να δεχτούν τους όρους ΣΟΥ, κι όχι μια συμβιβαστική λύση

β. Τους είχες συμμάχους όπου τους χρειαζόσουν (Κυπριακό, Ελληνοτουρκικά κλπ)

Αυτή τη στιγμή το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να ασκήσουμε βέτο σε πιθανή προσπάθεια ένταξης σε ΕΕ και ΝΑΤΟ

Συμφωνώ με τον ea6gka, ότι αν ήμασταν σε άλλη γειτονιά θα είχαμε περισσότερα χρήματα για το "κοινωνικό κράτος", καθώς δε θα χρειαζόταν να ξοδεύονται ποσά για αμυντικό οπλισμό (το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων δεν είναι επιθετικού χαρακτήρα, αλλά αμυντικού) Δυστυχώς, όταν οι φιλειρηνικοί γείτονές σου ξοδεύουν δις για στρατιωτικό εξοπλισμό δεν μπορείς εσύ να μην δίνεις τπτ. Πρέπει να κρατούνται ισορροπίες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 13:31]

Αν κάτσουμε και εμείς στα αβγά μας και δεν πουμε τίποτα... εμας που μας αφορά το θέμα, τότε είναι που έκελεισε.

Για το παραπάνω θέλω να ακούσω το σχόλιο σου. Το θεωρείς σωστό ε;

Μα καλα είμαστε καθόλου μα καθόλου σοβαροι; Δηλαδή αν κάποιος ξυπνήσει στη Βουλγαρία και πει α η Αρχαια Αθήνα ήταν στα Σόφια, θα κάτσεις και θα το φας με την πρόφαση ότι έχεις πιο σημαντικά προβληματα να διευθετήσεις;

Υ.Γ Είμαι σιγουρος ότι και για την ξεφτελιστικη αναφορά στην Μικρασιατική Καταστροφή στο νέο σχολικό βιβλίο δεν σου κάηκε καρφί.

Για αρχή, εγώ δεν είπα να κάτσουμε στα αβγά μας.Απλά τόνισα και τονίζω ότι δεν πρέπει κατα τη γνώμη μου να είναι η πρώτη προτεραιότητα του κράτους η συγκεκριμένη.

Για το παραπάνω που θες το σχόλιο μου, νομίζω ότι προτρέχεις, γιατί λές , άμα κατοχυρωθεί, άμα πάει στα δικαστήρια, άμα κερδίσει.

Εγώ ξαναλέω ότι ναι μεν το θέμα είναι ξενέρα και δε νομίζω κανείς να χαίρεται, απλά η κατάσταση πλέον δεν είναι στα δικά μας χέρια.Δική μου γνώμη.

Τέλος, για το νέο σχολικό βιβλίο δε το διάβασα, και δεν ξέρω τι λέει.Αλλά τα βιβλία ιστορίας εγώ θα τα "εμπιστευτώ" όταν πουν και για τις δικές μας καφρίλες αντί να αναμασάνε το πόσο μεγάλο έθνος ήμασταν, μεγάλες ιδέες, εκστρατείες "εκπολιτισμού" κτλ.

Samael, εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τα βιβλία ιστορίας του δημοτικού -που σου περνάνε μηνύματα πολύ εύκολα-, να λένε για την Πόλη και το μαρμαρωμένο βασιλιά και τα σχετικά.Προφανώς οι γονείς μας δε μας λένε να πάμε να πάρουμε την Πόλη.Απλά τα βιβλία σου γεννάνε αυτό το αίσθημα.Διαβάζεις για το πόσο σκληροί ήταν οι άλλοι μαζί μας, αλλά ποτέ το πόσο σκληροί ήμασταν εμείς.

Δε νομίζω το θέμα να είναι πότε εκδόθηκε το βιβλίο, και αν διδάσκεται τώρα ή πριν 10 χρόνια.

deninho δε διαφωνώ σ αυτά που λες και γνωρίζω για τα Σκόπια.Ξαναλέω ότι κάποτε μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, τώρα μπορούμε πολύ λιγότερα, πόσο δε εγώ κ εσείς και ο κάθε πολίτης.

Τέλος, για τους στρατιωτικούς εξοπλισμούς, δεν είπα να μη πάρουμε .Το πόσα έχουν φύγει σε μίζες ενώ θα μπορούσαν να πάνε σε άλλους τομείς ή σε περαιτέρω ενίσχυση του στρατού δε σας απασχολεί;

Εγώ είμαι της άποψης η ανασυγκρότηση-αναδιάρθρωση να ξεκινήσει από μέσα προς τα έξω και όχι από έξω προς τα μέσα.

Δεν ξέρω αν μπορώ να ξεκαθαρίσω άλλο την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ενα ειναι σιγουρο: Οτι θελει κανει η Αμερικη. Αν γουστάρουν μας ονομαζουν και Ινδιανους που λεει ο λογος...

Αυτο που επρεπε να γινε στην ώρα του, δεν εγινε. Τώρα είνα πλεον αργά, γι αυτό όλος ο κόσμος έχει αντίθετη άποψη απο εμας. Παραπληροφόρηση βλέπετε....

Τι περιμενετε ; Να σωσουν το ονομα μας οι πολιτικοι ; Αν δεν πεσει λαδωμα, μιζα και βρωμια ... δεν... ΔΕΝ....

Δυστυχως, η αποψη μου ειναι οτι εχουμε "χάσει" το παιχνιδι. Κριμα... Δεν πιστευω οτι μπορει να αλλαξει κατι.

Για μενα, η Μακεδονια θα είναι μία και μοναδικη. Οπως και να την ονομασουν, εγω θα ξερω την αληθεια και θα ειμαι περιφανος για την καταγωγη μου.

Στη Μακεδονία του παλιού καιρού

γνώρισα τη μάνα του Αλέξανδρου

μου 'στησε κουβέντα στις εξοχές

κι έκανε νυχτέρια με μάγισσες

Αχ Μακεδονία χιλιόμορφη

γιατί κλαις και λιώνεις σαν το κερί

έχω γιο μονάκριβο η καψερή

κι έχει φύγει για την ανατολή

Τον προσμένουν κίνδυνοι και χωσιές

λόγια ανθρώπων μαύρα και συμφορές

μοναχός τ' αντέχει και τα περνά

τελειωμό δεν έχουν τα βάσανα

Στη Μακεδονία του παλιού καιρού

γνώρισα τη μάνα του Αλέξανδρου

στο φεγγάρι ψάχνει για μάγισσες

στ' όνειρό της φέρνει τους Έλληνες

ΥΣ: Απαραδεκτοι οσοι δηλωνετε οτι το θεμα δεν ειναι σημαντικο. Αν θελετε μην σχολιαζετε, αλλα ειναι ντροπη να γραφουν ελληνες οτι δεν τους ενδιαφερει η Μακεδονια...

Φιλοι μου, με ολο το σεβασμο που σας εχω ολους σας, οταν ενα θεμα δεν εχει να κανει με την Αθηνα, δεν σημαινει οτι ειναι λιγοτερο σημαντικο. Εκει χιονισε και μας πηραν τα αυτια στις ειδησεις. Πρωτευουσα ειστε, οχι και το κεντρο του κοσμου... Δεν λεω οτι ειναι το πιο σημαντικο θεμα, αλλα σιγουρα δεν ειναι για "πέταμα". Ας ηρεμισουν τα πνευματα και να παψουν τα flames. Και παλι σας λεω οτι αυτα τα λεω φιλικα με ολο τον σεβασμο που σας εχω:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ποιός είπε οτι δε τον ενδιαφέρει; Απλά υπάρχουν κ άλλοι που θεωρούν άλλα πράγματα πιο σημαντικά απ το να παλεύουμε για ένα χαμένο παιχνίδι όπως λες - και συμφωνώ-.

Και η Αθήνα που κολλάει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM

Γιατί, ποιός είπε οτι δε τον ενδιαφέρει; Απλά υπάρχουν κ άλλοι που θεωρούν άλλα πράγματα πιο σημαντικά απ το να παλεύουμε για ένα χαμένο παιχνίδι όπως λες - και συμφωνώ-.

Και η Αθήνα που κολλάει;

Στον ξαδερφο μου :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 13:58]

Τέλος, για το νέο σχολικό βιβλίο δε το διάβασα, και δεν ξέρω τι λέει.Αλλά τα βιβλία ιστορίας εγώ θα τα "εμπιστευτώ" όταν πουν και για τις δικές μας καφρίλες αντί να αναμασάνε το πόσο μεγάλο έθνος ήμασταν, μεγάλες ιδέες, εκστρατείες "εκπολιτισμού" κτλ.

Θα αναφερω 2 πληροφοριες που εχω απο εγκυρες πηγες,απο 2 ανθρωπους διαβασμενους και 100% αξιοπιστους.

1.Τα βασανιστηρια που περναγε η τουρκικη μειονοτητα στην Κυπρο πριν το 74 ηταν ανευ προηγουμενου

2.Αν οι τουρκοι παραβιαζουν το FIR μας 10 φορες τη μερα,εμεις το παραβιαζουμε 20

Και κατι αλλο.Δεν ειμαστε Ελληνες.Νεοελληνες ειμαστε,μην τα μπερδευετε,εχουν μεγαλη διαφορα αυτα τα 2

BTW πιστευετε οτι ο μεσος τουρκος,σκοπιανος,αλβανος καθε πρωι που ξυπναει στιβει το μυαλο του να δει πως θα παρει η χωρα του ελληνικα εδαφη?Μηπως αυτοι εχουν ακομα μεγαλυτερα οικονομικοκοινωνικα προβληματα απο εμας και το μονο που τους απασχολει ειναι να γεμισει το τσουκαλι σημερα?

Ιμο το προβλημα δεν ειναι οι γειτονες μας αυτοι καθ'αυτοι,απλα ειναι ενα οχημα που εξυπηρετει καποια $υμφεροντα

Link to comment
Share on other sites

Τα βασανηστήρια που πέρναγαν οι Τούρκοι σε Ελληνικό έδαφος...

Μάλιστα... καλά λέμε ότι θέλουμε?

και τι δουλειά είχαν οι τούρκοι εκεί??

Όσον αφορά το αν είναι ή όχι όχημα οι γείτονες, τι σημασία παίζει??

Τι αντίκτυπο έχει σε εμάς αυτό μετράει...

και το σημαντικότερο από όλα είναι τι κάνουμε εμείς σαν Έλληνες... να κάνουμε κάτι βρε παλικάρια...

Πρέπει να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει αδιαφορία... να στείλουμε μια επιστολή πχ στο υπουργείο εξωτερικών...

να ενεργοποιηθούμε σαν πολίτες...

γιατί άμα περιμένουμε από αυτούς... ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι cptkoulis..Όποιος ξυπνάει και σκέφτεται τέτοια πράματα ή έχει όλα τα προβλήματα λυμένα, ή έχει πολλά προβλήματα....

dark22 , οι Έλληνες είναι φιλόξενοι σ αυτούς που θα πάρουν χρήμα. Η συμπεριφορά σε μετανάστες-μειονότητες είναι γνωστή.

Μόνος σου το λες ότι η κυβέρνηση είναι άστα να πάνε, και πρέπει ο πολίτης να δραστηριοποιηθεί για θέματα εξωτερικής πολιτικής. Δε σου φαίνεται πιο σοβαρό το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει κάποιος να κάνει κάτι για το θέμα απ το ίδιο το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

@dark 22

Δεν υπαρχει ελληνικη μειονοτητα στην Τουρκια?Καλοπερνανε?

Δεν υπαρχει τουρκικη μειονοτητα στη Θρακη?Καλοπερνανε?

Επισης,οταν εγω πηγαινα σχολειο ο Μ.Αλεξανδρος ηταν "μεγας στρατηλατης".Αργοτερα μετονομαστηκε σε "εκπολιτιστης".Με την ιδια λογικη,που ο Bush(πατηρ και υιος) εκπολιτιζουν το Ιρακ για ψυλλου πηδημα εδω και σχεδον 20 χρονια(εδιωξε τη χουντα του κακου Σανταμ,δεν ειναι και λιγο,βεβαια ισοπεδωσε τη χωρα και τους πηρε τα πετρελαια αλλα τους εκπολιτισε και με το παραπανω)

Και για να μη λετε οτι εδω στην Αθηνα δε μας καιγεται καρφι,προσωπικα οι ριζες μου ειναι η μια απο τη Μ.Ασια :bye: και η αλλη απο τον Εβρο:blink:

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 16:53]

Όσον αφορά το αν είναι ή όχι όχημα οι γείτονες, τι σημασία παίζει??

Τι αντίκτυπο έχει σε εμάς αυτό μετράει...

Αν οντως ειναι οχημα,δημιουργουνται τεχνητες εντασεις για να αναγκαζονται και οι 2 πλευρες να αγοραζουν πολεμικο εξοπλισμο και να συντηρουν στρατο.Παραλογο?

Σκεψου τωρα ποιος κατασκευαζει τον εξοπλισμο και θα καταλαβεις τι $$$υμφερον εχουν να ειμαστε πελατες τους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 16:54]

Έτσι είναι cptkoulis..Όποιος ξυπνάει και σκέφτεται τέτοια πράματα ή έχει όλα τα προβλήματα λυμένα, ή έχει πολλά προβλήματα....

dark22 , οι Έλληνες είναι φιλόξενοι σ αυτούς που θα πάρουν χρήμα. Η συμπεριφορά σε μετανάστες-μειονότητες είναι γνωστή.

Μόνος σου το λες ότι η κυβέρνηση είναι άστα να πάνε, και πρέπει ο πολίτης να δραστηριοποιηθεί για θέματα εξωτερικής πολιτικής. Δε σου φαίνεται πιο σοβαρό το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει κάποιος να κάνει κάτι για το θέμα απ το ίδιο το θέμα;

Ναι μου φαίνετε πάρα πολύ σοβαρό... και αυτό τι σημαίνει ότι θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια???

Όσον αφορά τη συμπεριφορά στους μετανάστες... δεν το σχολιάζω...

εδώ στην Κρήτη έχουν το φόβο (λόγω οπλοκατοχής) και κάπως είναι ελεγχόμενη η κατάσταση... στην Αθήνα έχουν ξεφύγει τελείως τα πράγματα... και δεν το βγάζω από το μυαλό μου έζησα πάνω 7 ολόκληρα χρόνια...

δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω που το βράδυ τα καλοκαίρια κοιμόμασταν με ανοιχτά παράθυρα και πόρτες και τώρα οι ληστείες και οι βιασμοί σκάνε σαν τα μανιτάρια...

Μπορεί να ακούγετε ρατσιστικό αλλά είναι η αλήθεια!!!

Δεν φταίνε βέβαια αυτοί... αλλά τα ζώα που άνοιξαν τα σύνορα και έβαλαν μέσα όλους τους εγκληματίες!!!

Έχω φίλους από Αγγλία, Γερμανία, Τσεχία, Σλοβακία, Ρωσία, Σερβία, και πολλά άλλα μέρη...

Δεν θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν και καλοί, υπάρχουν και μάλιστα πολλοί, το θέμα είναι τι γίνετε με τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.