Jump to content



Δορυφορική / wifi κεραία και άδεια


Jaco

Recommended Posts

Για Δορυφορικη/ες κεραια/ες

Απο την ιστοσελιδα της ΕΕΤ (Link)

Ποιες κεραίες εξαιρούνται από τη διαδικασία αδειοδότησης;

Οι Κατασκευές κεραιών, οι οποίες εξαιρούνται από την υποχρέωση έκδοσης άδειας από την ΕΕΤΤ είναι οι ακόλουθες (N.2801/2000):

Κατασκευές κεραιών Ενόπλων Δυνάμεων, Σωμάτων Ασφαλείας και Λιμενικού Σώματος.

Κατασκευές κεραιών Υπουργείων, πρεσβειών, διπλωματικών αποστολών και ραδιοερασιτεχνών.

Κατασκευές κεραιών που χρησιμοποιούνται από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ).

Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης ειδικών ραδιοδικτύων, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000.

Κατασκευές κεραιών Σταθμών βάσης CB, εφόσον πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που ορίζονται στο Ν. 2801/2000.

Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση εντός κτιρίων (πχ Wi Fi εντός κτιρίων).

Κατασκευές μικρών κεραιών που προορίζονται για χρήση μεταφοράς δεδομένων τοπικής εμβέλειας π.χ. εντός βιομηχανικών εγκαταστάσεων, γηπέδων, συγκροτημάτων κτιρίων κτλ.

Κατασκευές κεραιών μόνο για λήψη εκπομπών που προορίζονται για το ευρύ κοινό (π.χ. κεραίες λήψης NOVA).

Για Απομακρυσμενο Wifi τυπου awmn το ψαχνω ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

o jaco το είπε ξεκάθαρα νομίζω απο την αρχή

άδεια δεν θέλουν οι τριγύρω

αλλά η πολεοδομία

σου ζητάνε άδεια για την κατασξευή στερέωση ύπαρξη αν κατάλαβα

όχι για τη λειτουργία...

σαν καμινάδα το βλέπουν ένα πράμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω καταλαβει οτι η ΕΕΤΤ εχει δωσει τις οδηγιες στο τι επιτρεπεται κ τι οχι. Απλα στην πολεοδομια ειναι τοσο τουβλα (Σορυ στα τουβλα...) που δεν εχουν αναβαθμιστει με τα νεα μετρα/σταθμα που εχει βαλει η ΕΕΤΤ.

Οπως ειπα πριν εχω 1 μεγαλο πιατο για τα διαφορα δορυφορικα και θα βαλω και 2ο για το skybox. Αν τυχει κ ερθει καποιος με προστιμο, θα το παω δικαστικως !

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο DarkSaga... το θέμα αφορά μόνο την πολεοδομία...! για όλον τον υπόλοιπο πλανήτη και γαλαξιακό σύστημα δεν υπάρχει πρόβλημα... :(

YDinopoulos, αυτό ξεκίνησα και εγώ με άλλο θέμα αλλά πίστεψέ με δεν θες να μπλέξεις με τα δικαστικά και δη με την πολεοδομία... ξέρεις τι είναι να εκδικάζεται η υπόθεση σου (όχι στο θέμα της κεραίας) μετά από 3 χρόνια, με τις εφέσεις να τελεσιδικεί σε 6 στον άρειο πάγο και αν δεν δικαιωθείς και από εκεί που είναι πολύ πιθανό γιατί καταφεύγεις κατά του δημοσίου, τότε να πρέπει να καταφύγεις στα ευρωπαϊκά όπου θα δικαιωθείς μετά από 10 χρόνια συνολικά... πόσα λεφτά, ψυχολογική φθορά και να έχεις και δίκιο γ..μ.. την π.. μου...

είναι κανόνας πια ότι ή θα τους λαδώσεις ή ακόμα καλύτερα να πληρώσεις να τους "περιποιηθούν", αλλά βλέπεις έχουν πέσει στους μαλάκες που προσπαθούν με τον σταυρό στο χέρι και δεν φοβούνται... πάντως από μένα δεν πρόκειται να πάρουν ούτε cent, είναι τελική απόφαση, εδώ και μήνες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μα όχι, διάβασε τι λέει το ΦΕΚ.

Οι κατασκευές με κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές δεν απαιτούν άδεια της πολεοδομίας. Επίσης αν έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη έχεις πολύ μεγαλύτερη ευχέρεια με κατασκευές.

Ακόμη και χωρίς τίποτα, το ΦΕΚ λέει αν θυμάμαι καλά 4 μέτρα μήκος ιστού, στην περίπτωση WiFi, χωρίς άδεια από πολεοδομία. Είναι λίγο μπέρδεμα το πώς θεωρούνται τα 4 μέτρα, αλλά απ'όσα έχω καταλάβει είναι 4 μέτρα να προεξέχουν πάνω από το δώμα, με τον ιστό να είναι στηριγμένος στο πλάι του. Τώρα για περισσότερα δες αντίστοιχα θέματα (και αυτό που σου έστειλα) στο AWMN.

Κι εγώ είχα πρόβλημα με γείτονες (μια γειτόνισσα ήρθε να διαμαρτυρηθεί και μου έχωνε κιόλας ότι τα παίρνω από τις κεραίες κινητής, ήταν και επιτροπή πολιτών και είχε μεγάλη εξουσία) αλλά εξήγησα το τι γίνεται και (κυρίως) το ότι δεν έχω συμφέρον/όφελος οικονομικό από το "θέμα", και δεν με ξαναενόχλησαν. Έχω βέβαια το ΦΕΚ τυπωμένο σπίτι για παν ενδεχόμενο.

Το δικό μου είναι κάπως έτσι οπτικά:

node3433ua2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.