Jump to content



Βιβλιο για αρχαριο στην C


ison

Recommended Posts

Μιας και κανω τα πρωτα βηματα μου στην C (ΕΑΠ γαρ) και επειδη τα εχω βρει λιγο σκουρα εχετε να προτεινετε καποιο βιβλιο (θα προτιμουσα στα ελληνικα αλλα και ξενο οκ ειναι) για αρχαριους.

Το θελω οσο πιο αναλυτικο γινεται για να καταλαβω τα βασικα διοτι ναι μεν κατι αρχιζω και καταλαβαινω αλλα δυστηχως οχι τοσο καλα.

Αν ξερατε εκδοτη/τιτλο ή ακομα και ISBN θα ημουν υποχρεως.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εγω να προτινω το "η τεχνη και η επιστημη της c" εκδοσεις "κλειδαριθμος"

αν θυμαμαι το ειχα δει στο πλαισιο...και καλα που δεν το πηρα γτ το καναμε στη σχολη..

kallileo μηπως αυτο που λες..ειναι καπως εξειδικευμενο...και προοριζεται περισσοτερο για μηχανικους?δεν το εχω διαβασει απλα λεω..λογω τιτλου.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος της C απο τον Herbert Schildt την τριτη εκδοση Εκδοτης:Μ.Γκιουρδας ISBN: 960-512-214-6

Οδηγος της C++ απο τον Herbert Schildt την τριτη εκδοση Εκδοτης:Μ.Γκιουρδας ISBN: 960512229-4

Και τα 2 βιβλια ειναι απο εναν ανθρωπο που απλα εχει ξετιναξει την C/C++ ειναι πολυ απολυτα και πρακτικα....

Και τα 2 βιβλια τα εχω κανει στο Τει που ειμαι και τα εχω διαβασει απο την αρχη μεχρι το τελος, εχουν παραδειγματα σε καθε περιπτωση που διδασκει.....και τα εξηγει με καθε λεπτομερια....

Με αυτα θα μαθεις και C & C++.....

Link to comment
Share on other sites

"The C programming Language" απο Kernighan & Ritchie.

Αλλα όχι τη μεταφρασμένη έκδοση, την Αγγλικη.

Και για να δώσω λίγο βάρος στη ποιότητα του βιβλίου, ο Ritchie σχεδίασε τη C και συν-σχεδίασε το Unix.

Αυτό το βιβλίο το θεωρώ υπερβολικά κακογραμμένο. :tomato::tomato:

Εγω εχω να προτείνω: "C για αρχάριους" του Σεφερίδη. Εκδόσεις Κλειδάριθμος. Και είναι και αρκετά φθηνό. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βιβλίο το θεωρώ υπερβολικά κακογραμμένο. :tomato::tomato:

Εγω εχω να προτείνω: "C για αρχάριους" του Σεφερίδη. Εκδόσεις Κλειδάριθμος. Και είναι και αρκετά φθηνό. :T:

Το βιβλιο είναι "σωστό" να διαβαστεί ως φόρος τιμής στον δημιουργό της C αλλα φυσικά όχι για πρωτο βιβλιο από έναν που δεν ξερει που το παν τα 4 στον προγραμματισμό.

Διαφοροι Guru της C/C++ προτείνουν το βιβλιο του Schild αλλά και το Sams Teach You C++ in 24days αλλα μονο την 5th edition επισης και το How to Program In C 5th Edition του Deitel

Εγω, προτείνω το C For Dummies (προσοχη το C++ For Dummies ειναι οτι χειροτερο υπαρχει), καθώς όλο το βιβλίο έχει υπερβολικά αναλυτικά παραδείγματα για τα πρώτα βήματα. Πολύ καλό, ίσως άριστο για έναν που ξεκινάει τον προγραμματισμό και δεν έχει εμπειρία με άλλες γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.