Jump to content



Απορία σχετικά με bios ρυθμίσεις ahci σε abit ip35pro


Prof_Chaos

Recommended Posts

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οτι εχει στο τομέα integrated peripherals 2 μενού με

1)onchip SATA Device στο οποίο μπορείς να επιλέξεις sata mode ide ή ahci ..

2)Onboard PCI Device που εκεί μπορείς να επιλέξεις controller mode ide ή ahci αντίστοιχα..

εγώ τα έχω και τα 2 στο ahci ..ή μήπως πρέπει να είναι μόνο το Sata device στο ahci και το onboard pci device στο IDE; μπορεί κάποιος να εξηγήσει την διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οτι εχει στο τομέα integrated peripherals 2 μενού με

1)onchip SATA Device στο οποίο μπορείς να επιλέξεις sata mode ide ή ahci ..

2)Onboard PCI Device που εκεί μπορείς να επιλέξεις controller mode ide ή ahci αντίστοιχα..

εγώ τα έχω και τα 2 στο ahci ..ή μήπως πρέπει να είναι μόνο το Sata device στο ahci και το onboard pci device στο IDE; μπορεί κάποιος να εξηγήσει την διαφορά;

κοίτα το manual φίλε μου και βάλε τις ρυθμίσεις που χρειάζεσαι ανάλογα με τι συσκευές έχεις,τα λέει όλα εκεί:jump1:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το manual φίλε μου και βάλε τις ρυθμίσεις που χρειάζεσαι ανάλογα με τι συσκευές έχεις,τα λέει όλα εκεί:jump1:

...τι διαφορές εχει το ενα με το αλλο ξέρεις να μου πείς; ή απλά ποστάρουμε για να ανεβαίνει ο δείκτης..

Link to comment
Share on other sites

AHCI: επιτρέπει hot-swapping και ενεργοποιεί το ncq(σε σκληρούς που το υποστηρίζουν).

Θέλει να φορτώσεις τον driver με F6(σε xp). Αν το αλλάξεις ενώ έχεις ήδη λειτουργικό στημένο σε ide emulation το πιθανότερο είναι να κρασάρει το λειτουργικό και να χρειαστεί format/repair.

Σε intel controller δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το write-caching από device manager(το απενεργοποιεί αυτόματα).

Μήπως η μητρική σου έχει και 2ο controller(jmicron πχ), γι'αυτό έχεις 2 επιλογές?

Link to comment
Share on other sites

AHCI: επιτρέπει hot-swapping και ενεργοποιεί το ncq(σε σκληρούς που το υποστηρίζουν).

Θέλει να φορτώσεις τον driver με F6(σε xp). Αν το αλλάξεις ενώ έχεις ήδη λειτουργικό στημένο σε ide emulation το πιθανότερο είναι να κρασάρει το λειτουργικό και να χρειαστεί format/repair.

Σε intel controller δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το write-caching από device manager(το απενεργοποιεί αυτόματα).

Μήπως η μητρική σου έχει και 2ο controller(jmicron πχ), γι'αυτό έχεις 2 επιλογές?

εχει και jmicron...Αυτό είναι το ζήτημα τι να επιλέξω για καλύτερες επιδόσεις σε ενα σύστημα ; και τις 2 επιλογές ahci ή και τις 2 επιλογές ide ;φυσικά υπάρχει και η επιλογή raid αλλά δεν με απασχολεί την δεδομένη στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

AHCI: επιτρέπει hot-swapping και ενεργοποιεί το ncq(σε σκληρούς που το υποστηρίζουν).

Θέλει να φορτώσεις τον driver με F6(σε xp). Αν το αλλάξεις ενώ έχεις ήδη λειτουργικό στημένο σε ide emulation το πιθανότερο είναι να κρασάρει το λειτουργικό και να χρειαστεί format/repair.

Σε intel controller δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το write-caching από device manager(το απενεργοποιεί αυτόματα).

Μήπως η μητρική σου έχει και 2ο controller(jmicron πχ), γι'αυτό έχεις 2 επιλογές?

α.Αν απο IDE αλλαξει η επιλογη σε AHCI στον εξωτερικο eSata υπαρχει προβλημα;

β.Ναι, η συγκεκριμενη μητρικη εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να υπάρχει και μεγάλη διαφόρα.

Εγώ σε ide δουλεύω.

Η Ιντελ πάντως προτείνει να βάλεις raid mode αντί ahci γιατί το ίδιο

είναι και έχεις και την επιλογή να κάνεις raid αν ποτέ θελήσεις μέσα

από το λειτουργικό με το Storage Manager.

Δηλαδή ακόμα και με ένα σκληρό είσαι οκ σε raid mode

και βάζοντας δεύτερο το ρυθμίζεις για strip/mirror ή και standalone και αυτόν μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.