Jump to content



Απεργιακός Παλμός σήμερα σε όλη την Ελλάδα


katevastiras1416003242

Απεργία και συμμετοχή.  

66 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σήμερα όλη η Ελλάδα ήταν σε απεργιακό αναβρασμό:T: (η βρασμό :) )

Ψηφίζουμε και στο τέλος θα κερδίσουμε...:upside:

Τώρα ΦΕΣΙ θα είναι, περισσότερες ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ......το αποτέλεσμα ας το διαμορφώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Να ρωτήσω κάτι?

Διαχρονική απορία:

Με το να κατεβαίνει ένα μπούγιο στους δρόμους έχουμε δημοκρατία??

Δηλαδή το δίκαιο του ισχυροτέρου??

Και οκ, πες ότι εγώ γουστάρω φασαρία και τα λοιπά, ΚΑΘΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΑΣΟΚ - Ν.Δ. ????

(ολοι = >80-90% = το ποσοστό του Στάλιν επί ΕΣΣΔ = το ποσοστό του αδιαφιλονίκητου ηγέτη που δεν κατεβαίνει με τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μπούγιο όταν κατεβαίνεις στην απεργία.

Είναι συντεταγμένη διεκδίκηση.

Διεκδίκηση από ποιον και για τι?

Και δεν εννοώ "για το ασφαλιστικό".

Τα λεφτά που έχουν χάσει τα ταμία με το Χρηματιστήριο και με τα Ομόλογα ποιος θα τα (ανα)πληρώσει? Γιατί δεν κρεμάνε τους κακοδιαχειριστές και τους αναθέτουν κι άλλο έργο?

Γιατί να κατέβω σε μια πορεία αμφιβόλλου αξίας και κοροϊδέματος? Εγώ θέλω να δω όποιον κακοδιαχειρίζεται το δημόσιο χρήμα και όποιον είναι πολιτικά υπεύθυνο κρεμασμένο στο Σύνταγμα. Μπορώ? ΤΙΜ, δεν υπάρχουν όρια!

Μάλλον δεν απέργησες φίλος....καρφώθηκες σόρρυ:):hehe:

Ελπίζω να κάνεις πλάκα :)

Link to comment
Share on other sites

Τι τα ανοιγετε τετοια θεματα , αφου σας χαλαει , βγαινει ο καθενας και κανει οτι @@ χαρακτηρισμους θελει για πραγματα τα οποια αλλοι χυσανε αιμα να τα κατακτησουνε.

Link to comment
Share on other sites

Τι τα ανοιγετε τετοια θεματα , αφου σας χαλαει , βγαινει ο καθενας και κανει οτι @@ χαρακτηρισμους θελει για πραγματα τα οποια αλλοι χυσανε αιμα να τα κατακτησουνε.

ακριβως.....και σχεδον κανενας δεν εχεις ολες τις απαιτουμενες γνωσεις, εμπειριες και βιωματα για να κινηθει και να εκφραστει προς την σωστη κατευθυνση.

δυστυχως ειναι το συστημα τετοιο που καθε μερα μικραινει την κριτικη ικανοτητα των ανθρωπων......η πλυση εγκεφαλου που γινεται (κυριως με το να δινεις fast&junk food πληροφορηση και οπτικοακουστικα ερεθισματα) μας απομακρυνει ολοενα και περισσοτερο και μας κανει να εθελοτυφλουμε.

δυστυχως ξαναλεω ολο αυτο εχει περασει τοσο υποσυνειδητα που δεν νομιζω οτι υπαρχει πλεον καποια αμυνα και φιλτρα μεσα στον απλο ανθρωπινο εγκεφαλο ωστε να δειξει αντισταση και να βρει λυσεις στα προβληματα ζωης που γιγαντωνονται οσο προχωραει ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβέντα για τα παραπάνω αντί καληνύχτας.:yawn:

..... θελει για πραγματα τα οποια αλλοι χυσανε αιμα να τα κατακτησουνε.

Με αγώνες τιμάς τους αγώνες, τα κεκτημένα.

Δεν είναι κακό να ανοίγεται ένα θέμα που απασχολεί την Ελλάδα όλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι ούτε με τους απεργούς, ούτε με τους απεργοσπάστες. Ειμαι απο αυτούς που έχουν αγανακτίσει να βλέπουν μπροστά απο το σπίτι μου και το μαγαζί μου σωρούς σκουπίδια και τους "απεργούς" να μην νοιάζονται για το αν ο άλλος που έχει μια Χ επιχείρηση αν θα καταφέρει να δουλέψει.

Ολοι εσείς που ψηφίσατε υπέρ της απεργίας, θα ήθελα, με το χέρι στην καρδιά και χωρίς να μπείτε στα ειδησεογραφικά σάιτ, να μου πείτε τα αιτήματα των απεργών.

Γιατι είμαι σίγουρος οτι παραπάνω απο τους μισούς δεν έχουν ιδέα για το τι ζητάνε οι απεργοί. Πάντως αν νομίζετε οτι εδω που έχει φτάσει η "δημοκρατία", οχι μόνο στην Ελλάδα αλλα και σε όλο τον κόσμο, οτι μια απεργιακή κινητοποίηση ακόμα και αν διαρκέσει ενα μηνα, θα έχει τον οποιοδήποτε αντίκτυπο στην κυβέρνηση, πλάναστε πλάνην οικτράν. Το μόνο που θα καταφέρουν οι απεργοί, θα είναι να έχουν 10.000.000 πολίτες εναντίον τους, εντος ολίγου. Το χάσανε το δίκιο τους.

Τι τα ανοιγετε τετοια θεματα , αφου σας χαλαει , βγαινει ο καθενας και κανει οτι @@ χαρακτηρισμους θελει για πραγματα τα οποια αλλοι χυσανε αιμα να τα κατακτησουνε.

Τωρα σας πείραξε; Αλλα βέβαια, έτσι είναι. Οταν παίρνει και εμάς η μπάλα τοτε βγαίνουμε να φωνάξουμε... Ασε που αν νοιάστεις για πράγματα που άλλοι χυσαν αιμα να κατακτήσουν, κινδυνεύεις να μπείς στην λίστα με τους φασίστες, τους νεοναζί και τους χρυσαυγίτες. Κοίτα να δείς ομως ποσο κοντινοί και συνάμα μακρινοί χαρακτηρισμοί ε; Αν φωνάξεις για εθνικά θέματα εισαι φασίστας. Αν φωνάξεις για το δίκιο των εργαζόμενων, εισαι κουκουές, ενω αν φωνάξεις την αστυνομία είσαι ρουφιάνος...

"Φωναζει ο κλέφτης" - Ντίνος Ηλιόπουλος

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο αυτούς που έχουν αγανακτίσει να βλέπουν μπροστά απο το σπίτι μου και το μαγαζί μου σωρούς σκουπίδια

Και εγω εχω αγανακτισει...Ειναι αντιαισθητικο και ανθυγιεινο..

Σκεψου κιολας να τα μαζευεις μια ζωη απο τους δρομους..Τις σκ@τοσακουλες μας που ανοιξαν τα σκυλια στο δρομο....Σιχαμερο..

Και σου λενε λοιπον οτι δεν ειναι ανθυγιεινο και οτι δεν δικαιουσαι τα ευεργετηματα που οριζουν οι νομοι για τα ανθυγιεινα..Ποιος εχει μεγαλυτερο προβλημα?Εμεις οι αυτοι?

Τι του λες τοτε?Ας ειχες παει πανεπιστημιο?Ας ειχες γεννηθει πιο εξυπνος η απο πλουσια αχαμνα?

Γιατι αν του πεις δικιο εχεις αλλα πηγαινε πιο λιγο περα ομως γιατι εδω κανω εγω την δουλιτσα μου ειναι σαν να του λες ολα τα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

@LevelOne

Θελεις τα αιτηματα καθε κλαδου χωριστα ή τα κεντρικα αιτηματα που αφορουν το ασφαλιστικο? :)

Για τα σκουπιδια μαζι σου και γω δεν τα γουσταρω μεσα στη μαπα μου.

Απλα η διαφορα ξερεις ποια ειναι?

Εγω τα κραταω στο μπαλκονι μου και μεχρι την ληξη της απεργιας αντε να μαζευτουν μια,βαρια βαρια 2 μαυρες σακουλες.

Αν το καναν ολοι αυτο και οι καδοι δεν θα τιγκαραν και τοσο μεγαλο προβλημα δεν θα υπηρχε.

Γιατι οκ,εσυ εισαι μαγαζατορας και πρεπει να στελνεις καθημερινα,ποσοι ομως εχουν μαγαζια? ;)

Τελος,οι χαρακτηρισμοι προκειπτουν,οχι για τον λογο για τον οποιο βγαινεις και φωναζεις (ο καθενας),αλλα για το περιεχομενο των λεγομενων του ;)

Link to comment
Share on other sites

Ασε που αν νοιάστεις για πράγματα που άλλοι χυσαν αιμα να κατακτήσουν, κινδυνεύεις να μπείς στην λίστα με τους φασίστες, τους νεοναζί και τους χρυσαυγίτες. Κοίτα να δείς ομως ποσο κοντινοί και συνάμα μακρινοί χαρακτηρισμοί ε; Αν φωνάξεις για εθνικά θέματα εισαι φασίστας. Αν φωνάξεις για το δίκιο των εργαζόμενων, εισαι κουκουές, ενω αν φωνάξεις την αστυνομία είσαι ρουφιάνος...

"Φωναζει ο κλέφτης" - Ντίνος Ηλιόπουλος

Αυτή δυστυχώς είναι μια λυπηρή αλήθεια,

και η μήτρα του κακού είναι τα σχολεία και τα πανεπηστήμια...

Κάνανε σκ@τ@ την παιδεία και τώρα τα ζώα είναι εύκολο να κυβερνηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είναι μονο το που θα εναποθέσω τα σκουπίδια του μαγαζιού μου... ειναι και το οτι λιγα μετρα μακριά απο το μαγαζί ειναι οι κάδοι. Εσυ θα καθόσουν να πιείς καφέ η να φάς ενα μεζέ με την ευωδια στον αέρα; Αρα μου κάνει μεγάλο κακό εμένα η απεργία.

Και πες μου τωρα: Πως μπορώ να σεβαστώ τον αγώνα κάποιων που δεν σέβονται εμένα;

Στην τελική, στο τέλος του μηνα εγω θα πληρώσω και τα δημοτικά τέλη μου, και τα τραπεζάκια που έχω εξω. Το ιδιο ισχύει και για την ΔΕΗ. Δηλαδή με αναγκάζουν οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα να τα βάλω και εγω με το κράτος για να κρατησω το μαγαζί μου ανοιχτό; Τραμπουκισμός δεν ειναι αυτό; Εμμεσος μεν, αλλα το ιδιο αποτελεσμα δεν εχει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή δυστυχώς είναι μια λυπηρή αλήθεια,

και η μήτρα του κακού είναι τα σχολεία και τα πανεπηστήμια...

Κάνανε σκ@τ@ την παιδεία και τώρα τα ζώα είναι εύκολο να κυβερνηθούν...

Ενω παλιοτερα ηταν δυσκολο...Εκτος αν αναφερεσαι για τοτε που ειχαμε δουλους..Φοβερη αναλυση.

Καπου σαν να σε ξερω..Πουλουσες βιβλια σε κανα τοπικο καναλι?

Link to comment
Share on other sites

Ενω παλιοτερα ηταν δυσκολο...Εκτος αν αναφερεσαι για τοτε που ειχαμε δουλους..Φοβερη αναλυση.

Καπου σαν να σε ξερω..Πουλουσες βιβλια σε κανα τοπικο καναλι?

τώρα αν σε χαρακτηρίσω όπως σου αξίζει θα γίνω κακός...

μάλλον πως θα πρέπει να συγκρατηθώ

και να μην ασχοληθώ με άτομα του είδους σου...

Link to comment
Share on other sites

τώρα αν σε χαρακτηρίσω όπως σου αξίζει θα γίνω κακός...

μάλλον πως θα πρέπει να συγκρατηθώ

και να μην ασχοληθώ με άτομα του είδους σου...

απο 1 ποστ μπορεις να χαρακτηρισεις καποιον οπως ακριβως του αξιζει?

και επισης καταλαβαινεις και τι ειδος ανθρωπου ειναι παλι απο 1 ποστ?

εαν παντως απαντησεις δεν θα γινεις κακος.......αφελης θα γινεις.

Link to comment
Share on other sites

τώρα αν σε χαρακτηρίσω όπως σου αξίζει θα γίνω κακός...

μάλλον πως θα πρέπει να συγκρατηθώ

και να μην ασχοληθώ με άτομα του είδους σου...

Αφου δεν με πετυχες φανταρος να μου στρωσεις τα οπισθια οπως εχεις πει σε γνωστο ποστ σου μαλλον θα χρειαστει να αρπαξεις την σαρισα...

Link to comment
Share on other sites

απο 1 ποστ μπορεις να χαρακτηρισεις καποιον οπως ακριβως του αξιζει?

και επισης καταλαβαινεις και τι ειδος ανθρωπου ειναι παλι απο 1 ποστ?

εαν παντως απαντησεις δεν θα γινεις κακος.......αφελης θα γινεις.

καλο είναι να προσέχουμε τι λέμε, και πως χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε,

και δεν μας έχουν δώσει και το δικαίωμα... όταν προκαλείς πρέπει να είσαι και άξιος να υποστείς τις συνέπειες...

Αν σε εκφράζει ο από πάνω δεν πιστεύω ότι έχουμε κάτι άλλο να πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.