Jump to content



CORSAIR DOMINATOR AIRFLOW FAN -Γνώμες?


jimakos21

Recommended Posts

CORSAIR DOMINATOR AIRFLOW FAN .

Τι γνώμη έχουν οι κάτοχοι του και μη??

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554012

Σκεφτόμουν να το πάρω τώρα που γέμισαν και τα 4 σλοτς αλλά δεν είμαι σιγουρος αν αξίζει. Αν όντως κανει διαφορά!

Πεταμένα λεφτά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα σε όλους.

Νομίζω το θε δεις από μια τέτοια συσκευή εξαρτάται από πολλά ζητήματα, 'οπως π.χ. ποια είναι η ροή του αέρα που υπάρχει στις μνήμες πριν βάλεις τα ανεμιστηράκια (άν και πριν είχες καλή ροή αέρα δεν θα δεις και καμιά μεγάλη διαφορά.

Άλλο: Ποια είναι η θερμοκρασία τπου αέρα στην είσοδο των ανεμιστήρων αυτών.

Και ποιο σημαντικό ποια είναι -χωρίς ανεμιστήρες η θερμοκρασία των μνημών.

Αν ασ πούμε έχεις κακήροή αέρα , αλλά ο αέρας που προωθούν οι ανεμιστήρε ςείναι σχετικά κρύος, και αν οι μνήμες είναι ζεστές, τότε η εγκατάσταση του cooler αυτού , θα μου φανεί παράδοξο να μην έχει αποτέλεσμα.

Αν όμως πράγματι δεν έχει αποτέλεσμα , τότε πιθανώτατα δεν υπήρχε εξ αρχής η ανάγκη για cooler.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με ενοχλησε περισσοτερο οταν ειχα κουμπωμενο το τουβλακι ήταν οτι μου εφραζε το 1/3 τou cpu cooler...

Βεβαια οι μνημες καιγαν , χωρις αυτο.Εφταιγε και το κουτι μου που δεν ειχε πλαινους ανεμιστηρες.

Με το που πηρα καλυτερο κουτι εννοειτε το ξηλωσα στεγνα το τουβλακι.

Link to comment
Share on other sites

Α καλα.

Εννοειτε αυτο που λεει και ο Αρης απο πανω. +1

Εννοειτε οτι το χα σε fan controller αλλιως δε παλευοταν.

Δουλευαν οι 40ρηδες στις 6500 στροφες ( αν εβαζες τη mobo σε Silent profile τους εριχνε στις 4000....)

Με το fan controller επεφταν καπου στις 3000 , αλλα το ρευμα ηταν τοσο λιγο , που ο μεσαιος απ τους 3 δεν ειχε δυναμη να ξεκινησει και δε γυρνουσε....

Link to comment
Share on other sites

Με το fan controller επεφταν καπου στις 3000 , αλλα το ρευμα ηταν τοσο λιγο , που ο μεσαιος απ τους 3 δεν ειχε δυναμη να ξεκινησει και δε γυρνουσε....

Ταση δεν ειχε.

Δεν αντιδρουν ολα τα fan to ιδιο σε downvolting.

Link to comment
Share on other sites

Just for the record,

Τα Corsair εχουν κακης ποιοτητας ανεμιστηρες, τοσο η εκδοση με τα 3 οσο κ με τα 2 fans.

Mετα απο περιπου ενα χρονο λειτουργιας αρχιζουν να κανουν εντονο θορυβο λογο φθορας.

Link to comment
Share on other sites

Just for the record,

Τα Corsair εχουν κακης ποιοτητας ανεμιστηρες, τοσο η εκδοση με τα 3 οσο κ με τα 2 fans.

Mετα απο περιπου ενα χρονο λειτουργιας αρχιζουν να κανουν εντονο θορυβο λογο φθορας.

Συμφωνώ και εγώ.

Ευτυχώς -για μένα- ο κεντρικός παρουσίασε το πρόβλημα λίγο πριν να λήξει η εγκύηση, και έτσι μου τον άλλξαν στο Πλαίσιο.

Όσο καιρό όμως δεν είχε εκδηλωθεί το πρόβλημα , δούλευε αθόρυβα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρει την εκδοση με τα 3 φουρφουρια. στους πρωτους μηνες αρχισαν να ακουγονται.

τα αντικατεστισα με κατι akasa και μεχρι τωρα ειμαι gg

βεβεα δεν τα εχω στις 6000 στροφες αλλα 3000 και max 4000

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.