Jump to content



Έστησα raid 0, και...


HotPeanut

Recommended Posts

Επειδή έιμαι στο τσακ να πάρω άλλον ένα wd 250gb για να στήσω ένα raid 0, θα ήθελα γνώμες αν θα αξίζει η προσπάθεια. Τον υπολογιστή τον έχω για gaming και encoding και για internet.

Βασικά θέλω να αξιοποιήσω τη μητρική μου κιόλας (P35 ds4, 140 euros έδωσα και κάθεται:p). Θα δω διαφορά στις επιδόσεις?

Θέλω τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω άλλο ένα ερώτημα, καθώς και εγώ ενδιαφέρομαι.. :p

Αληθεύει ότι μπορεί να σπάσει/μη λειτουργεί σωστά το raid στον ICH9 όταν κάνουμε overclocking?

Σωστός :T:, και αυτό με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο αλλά κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγουν κάποιοι νέο θέμα για το raid0.Αν κάνετε μια αναζήτηση θα σας δώσει 100άδες αποτελέσματα.Ανοίγοντας κάποιο θέμα για πολλοστή φορά απλά χαλάει την ποιότητα του φορουμ.Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο αλλά κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγουν κάποιοι νέο θέμα για το raid0.Αν κάνετε μια αναζήτηση θα σας δώσει 100άδες αποτελέσματα.Ανοίγοντας κάποιο θέμα για πολλοστή φορά απλά χαλάει την ποιότητα του φορουμ.Φιλικά πάντα.

Έψαξα και βρήκα κάτι μπεντσάκια με raid 0. Από εκεί και πέρα απαντάει όποιος θέλει στο τόπικ μου, δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να απαντήσει αν νομίζει ότι είναι λάθος που άνοιξα καινούριο θέμα. Φιλικά πάντα.

Aξιζει και πολυ πιστευω. Αν δειτε τα σχετικα θεματα εχει κατι μπεντσακια. Για το ο/κ απλα ισως να θελει λιγο ρευμα παραπανω το sb.

Ευχαριστώ :). Όσο για το ο/κ, δεν το έχω ανεβάσει πολύ, οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Έχεις κάνει raid 0?

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία απορία, λέτε να υπάρξει πρόβλημα αν ο ένας δίσκος είναι 2500AAKS και ο άλλος είναι 2500YS (raid edition) ?

LOLOLOLOLOLOLOL!!!!!!!!!!!!!!!

Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μοντέλλα δίσκων (μέγεθος ΚΑΙ μοντέλλο) και σκέφτομαι να τους κάνω και εγώ raid... :):):):)

Απλά βαριέμαι το ξανά-μανά-στήσιμο του λειτουργικού και των υπολοίπων εφαρμογών...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :). Όσο για το ο/κ, δεν το έχω ανεβάσει πολύ, οπότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Έχεις κάνει raid 0?

Ναι. Δυο 320αρηδες της wd raid 0. H m/b που εχω ειναι η ip35 pro. Δεν χρειαστηκε παραπανω ρευμα το sb με τον 6300 που εχω. Κλεινω περιπου 3 μηνες με raid 0 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του συστηματος. Κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα 2 δίσκους WD 250 Raid Edition και θα το στήσω αύριο μάλλον.

Ναι. Δυο 320αρηδες της wd raid 0. H m/b που εχω ειναι η ip35 pro. Δεν χρειαστηκε παραπανω ρευμα το sb με τον 6300 που εχω. Κλεινω περιπου 3 μηνες με raid 0 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του συστηματος. Κανενα προβλημα.

Ωραίος! Μια λωρίδωση έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. και κάτι άλλο. Έχω δημιουργήσει μόνο 1 volume και τώρα θέλω να δημιουργήσω άλλο ένα. Γίνεται μέσω του raid utility?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε προλαβα κ αν εχεις περασει ολα τα προγραμματα στα win αλλα οταν ειχα ψαξει για μενα σχετικα με raid 0 κατελληξα πως το καλυτερο σεταπ ειναι δυο volumes , το ενα γυρω στα 70γβ για το λειτουργικο με stripe 32 και ενα δευτερο με τον υπολοιπο χωρο κ stripe 128. Εκ των υστερων δεν ξερω αν γινεται. Επισης δεν ξερω κ ποιο κοντρολερ εχει η μομπο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε προλαβα κ αν εχεις περασει ολα τα προγραμματα στα win αλλα οταν ειχα ψαξει για μενα σχετικα με raid 0 κατελληξα πως το καλυτερο σεταπ ειναι δυο volumes , το ενα γυρω στα 70γβ για το λειτουργικο με stripe 32 και ενα δευτερο με τον υπολοιπο χωρο κ stripe 128. Εκ των υστερων δεν ξερω αν γινεται. Επισης δεν ξερω κ ποιο κοντρολερ εχει η μομπο σου.

Τελικα μάλλον θα το στήσω από την αρχή όπως λες. Τώρα έχω κάνει ένα volume με stripe 64, αλλά δεν έχω τρελαθεί με την απόδοση. Οπότε με βλέπω να τα περνάω όλα απο την αρχή.:wall:

Κοντρολερ έχω τον ICH9R.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις διαφορα στο περιβαλλον των win πρεπει να τα περασεις σε μικρο volume πχ 70gb ωστε να μειωθει το seek time σε επιπεδα ραπτορα περιπου 8 ms. Οπως σου ειπα στο μικρο volume βαλε 32 stripe επειδη το λειτουργικο εχει πολλα μικρα αρχεια που χρησιμοποιει. Επισης το σεταρισμα του raid καντο απο το bios.

gl.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.