Jump to content



XP vs Vista


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχει δημιουργηθεί στο παρελθόν καποιο θέμα το οποίο να συγκρίνει XP - Vista, να αναφέρει πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, σε τι υστερεί και υπερτερεί το ένα λειτουργικό έναντι του άλλου, ώστε ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του και τη χρήση που κάνει να μπορεί να αποφασίσει ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο γι'αυτόν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Για εμενα αποδοση και γενικο μπαμ βαλε ΧP , oλα δουλευουν τελοια χωρις κανενα προβλημα και σαφως πιο γρηγορα! Αυτη ειναι η αποψη μου! Το dirctx 10 ειναι μουφα μεχρι στιγμης με μεγαλη πτωση στην αποδοση και διαφορα στα γραφικα μηδενικες! Ακομη και το crysis paizei full στα ΧP!

Εγω εχω VISTA και ΧP , ετσι τα δουλευω και τα δυο ταυτοχρονα σε δυο δισκους ταυτοχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μακράν το καλύτερο είναι τα ΧΡ

Έχω ένα νέο laptop το οπίο απ'τη μάνα του έχει vista... η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι εντελώς αρνητική:TD: Μόνο εμφάνιση έχουν για να υπερυφανεύονται....

Τα ΧΡ απ την άλλη καμια σχέση...Πιστεύω οτι είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει η mocrosoft...Ένα απ τα το πρωτερίματά τους είναι οτι είναι ΓΡΗΓΟΡΑ...!!!!

Δυστηχώς όμως όλοι θα πρέπει να συμβιβαζόμαστε με την ιδέα των vista γιατί κατά το 2012 τα ΧΡ θα μας αποχεραιτούν....:bye:

Link to comment
Share on other sites

...

όταν βγηκαν τα xp ήταν το ιδιο """""αργα""""" με τα βιστα.

Τα βιστα με 4+γιγα ραμ , απλα πετανε. ουτε 100 ευρω δεν εχουν τα 2χ2 κιτ.

+πιο σταθερα -οχι οτι τα xp δεν ειναι σταθερα-.

και μη συγκρινετε με λαπτοτ, γιατι και γω σε λαπτοπ 2 ετων εχω xp και σερνονται μεχρι αηδιας.Τα λαπτοπ γενικα, SUCKAROUN.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το crysis δεν παιζει full σε χρ,παιζει high ενω σε vista με DX10 παιζει very high και εχει τρομερη διαφορα πιστεψε με!!!!Ειλικρινα το DX10 ειναι ο μονος λογος που θα βαλω vista,ειδικα τωρα και με το Assasins creed....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά με 2gb και Vista64...δεν γυρίζω στα XP...τα βρίσκω παλιομοδίτικα και μου φαίνονται κάπως πιο αργά από τα Vista...

Νομίζω ότι ένα μέσω σημερινό PC είναι υπεραρκετό για τα Vista.

Οσο για το dx10, θα πω ότι έχει μεγάλη διαφορά στην απεικόνιση και λίγο στην ταχύτητα (το ένα πιο γρήγορο, το άλλο πιο αργό).

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η διαφορά που είδα στην τιμονίερα μου (Logitech Driving Force Pro) στα Vista, όπου άλλαξε αρκετά η αίσθηση και πληροφόρησή της προς το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το crysis δεν παιζει full σε χρ,παιζει high ενω σε vista με DX10 παιζει very high και εχει τρομερη διαφορα πιστεψε με!!!!Ειλικρινα το DX10 ειναι ο μονος λογος που θα βαλω vista,ειδικα τωρα και με το Assasins creed....

Υπάρχει patch που σου δίνει αυτή τη δυνατότητα και σε XP. Εγώ έτσι το έπαιξα. Λόγω συστήματος βέβαια σε μερικά σημεία δεν πήγαινε πολύ καλά αλλά σε γενικές γραμμές το υπερευχαριστήθηκα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Άν όμως δεν υπάρχει δυνατότητα για 4+GB ram....????

Τώτε τι γίνεται...??? Τα ΧΡ δεν είναι ΠΟΛΥ πιο βολικά για πχ.1 ή 2GB ram???

Και με 2γιγα δε θα εχεις προβλημα αν το συστημα σου ειναι τωρινο.Αν εχεις παλιο συστημα κρατα τα xp κατ εμε.

Παντως πραγματικα με 4γιγα και χ64 εκδοση φυσικα, δεν εχω το παραμικρο προβλημα σε θεματα συμβατοτητας σταθεροτητας..

Και απ τη μερα που τα εβαλα δοκιμαστικα -βαριομουν ενα βραδυ και τα περασα-, ε δε ξαναγυρισα σε xp.Με τιποτα...

Μονο και μονο το search που εχουν στο start ειναι υπερθεικο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω και συμφωνώ οτι στην περίπτωση που έχεις νέο μηχάνημα και 3ή4gb ram σίγουρα θα είσαι ΟΚ...:D

Τί θα γίνειι όμως όταν η microsoft σου πεί Ο,ΤΙ μηχάνημα και να έχεις ΑΝΑΓΚΑΣΟΥ να βάλεις vista γιατί με τα ΧΡ δεν θα μπορείς να κάνεις σχεδόν τόποτα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.