Jump to content



XP vs Vista


amateur

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Εγώ ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει vista είναι ο εξής. Στα xp για να κάνω copy/paste π.χ. εναν φάκελο 8gb μου παίρνει 5 λεπτά ενώ στα vista κάνει χαλαρά τον διπλάσιο... Διάβασα ότι στο SP1 διορθώνεται αυτό και πολύ ψήνομαι να τα ξαναδοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Vista. Τα ΧΡ έχουν τελειώσει για 'μένα. Και αυτά που λέτε για 2 ή/και 4GB RAM είναι @@. Τα τρέχω στο laptop με 512ΜΒ (φυσικά όχι για παιχνίδια, αλλά για internet/office) και πάνε καλύτερα από τα ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα βαζα βιστα μονο και μονο για τετραπυρινο sli..κατα τα αλλα γνωστος κοφτης ειδικα στα games

κόφτης όμως για fps junkies :D

μια χαρά παίζουν όλα τα φπς, απλά αντι να βγάζει 100 βγάζει 90...ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν έχει καμια διαφορά...εκτός και αν παίζεις σε crt :)

Link to comment
Share on other sites

ποιος απο εσας με 4gb ram και βιστα 32αρια εχει δει πανω απο 3 στο συστημα?

ποιος φανταζοτανε οτι ενα λειτουργικο τοσο "συγχρονο" δεν θα μπορουσε να δει ολη τη μνημη ε?

ποιος πιστευε οτι με τα xp εχεις περισσοτερους διαθεσιμους πορους σε ολες τις φασεις συγκρισης με βιστα ε?

αυτο που μου αρεσε ειναι το ανα πασα στιγμη ευκαιρο κλικ mapping drive ,κατα τα αλλα ειναι τοσο φορτωμενα που εξαναγκαζουν τον κοσμακη να φορτωσει hardware που με τα xp θα απεφευγε.τα λαπτοπ εχουν πεσει στην λουμπα και ολα ερχονται με βιστα,τι να κανουν και αυτοι,κοιτανε το μελλον τους.

στα παιχνιδια κοφτης τα βιστα....

επιφανειακα βεβαια θα προτιμηθουν ,εις βαθος απορριπτονται δυστυχως επι του παροντος.

Link to comment
Share on other sites

ποιος απο εσας με 4gb ram και βιστα 32αρια εχει δει πανω απο 3 στο συστημα?

ποιος φανταζοτανε οτι ενα λειτουργικο τοσο "συγχρονο" δεν θα μπορουσε να δει ολη τη μνημη ε?

Δε φταίνε τα Vista για αυτό αλλά ο περιορισμός στο ότι κανένα 32bit λειτουργικό δεν μπορεί να διαχειριστεί περισσότερη από 4Gb μνήμη, για αυτό βλέπεις 3Gb + 1Gb για page file.

ποιος πιστευε οτι με τα xp εχεις περισσοτερους διαθεσιμους πορους σε ολες τις φασεις συγκρισης με βιστα ε?

έχουν καλύτερη διαχείριση μνήμης π.χ. αν έχεις 512ΜΒ την διαχειρίζονται αλλιώς από το 1GB αλλιώς από τα 3 και 4GB είναι με λίγα λόγια της λογικής "γιατί στον πού... να αγοράσω 3 και 4 Gb μνήμης και να τα έχω να κάθονται ?" αν είναι να πατάω ctrl+shift+esc και να βλέπω τα ελεύθερα RAM και να χαίρομαι μπορώ άνετα να τα κάνω και μπρελόκ αφού θα μου είναι έτσι κι αλλιώς άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

xεχε ναι εχεις δικιο,η προηγμενη διαχειρηση των βιστα μετατρεπει ενα pc με 1 gb ram σε μπρελοκ θες δεν θες.

ο φυσικος δε περιορισμος των 32 bit λειτουργικων μεσα απο αρκετο διαβασμα ισως διαπιστωσεις οτι δεν ισχυει για τα 4 gb μνημης.βλεπε 2003 server 32 bit os...

για τους κοφτες παντου σε βιστα περιβαλλον εχεις να προσθεσεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσέξει διαφορά σε παιχνίδια, από όσα έχω παίξει φυσικά, Crysis, Assassins Creed, Stranglehold, Call of Duty 4. Και κάτι ακόμη, στο Test Drive Unlimited αν θυμάμαι καλά δε μπορούσα να ενεργοποιήσω antialising και να μπορώ να παίξω το παιχνίδι σε σύστημα με Athlon64 3500+, 2Gb Ram, Gecube 1950pro σε ανάλυση 1280x1024 και περιβάλλον WinXP pro ενώ με το ίδιο σύστημα και Vista 64Bit έπαιζα με 2x antialising και το παιχνίδι ήταν πιo playable.

Τα παιχνίδια που αναφέρω στην αρχή τα έχω δοκιμάσει στο σύστημα της υπογραφής με ανάλυση 1680x1050 ενώ το Test Drive Unlimited ήταν πριν την μίνι αναβάθμιση, οπότε συμπεραίνω ότι αν όντως τα Vista είναι κόφτης στα παιχνίδια το μόνο που χάνεις είναι 3-5 FPS.

Link to comment
Share on other sites

xp απο μενα. δοκιμασα και vista για 1 μηνα αλλα ηταν πολυ σπαστικα σε καθε ενεργεια. μειωμενη αποδοση επισης στις περισσοτερες εφαρμογες καθως και οτι μετα απο λιγο τα γραφικα τα βαρεθηκα.

τελικα τα vista ειναι σαν "κατορθωμα". "ψιτ φιλαρακι, τρεχει τα vista το pc σου?"

καπως ετσι εν ολιγοις :p

Link to comment
Share on other sites

XP για καλυτερο score στα 3dmark :hehe:

περα απο τη πλακα στο pc της υπογραφης μου εχω ΧΡ αλλα στο λαπτοπ εχω vista που δε ειναι κατι το ιδιαιτερο..ενας dual core επεξεργαστης με 1γιγα ram

και το μεγαλυτερο uptime ηταν 17 βδομαδες..χωρις log off / restart klp

Πιστευω ειναι πιο σταθερα αλλα απο θεμα tweaking θελει πολυυυυ πιο πολυ ψαξιμο απο τα ΧΡ

τα ΧΡ ειναι πολυ πιο ευκολα (ενταξει τα εχουμε μαθει τωρα πια)

απλως δεν υπαρχει καποιος ιδαιτερος λογος να βαλεις vista.αν και να πω την αληθεια παντα ηθελα vista να δω αυτο το dx10 αλλα δε τα βαζω γιατι δε ξερω να τα tweakarw σε τετοιο βαθμο οσο ξερω στα XP.(οσο και να ναι αυτο)

δηλαδη αυτο με απασχολει περισσοτερο και οχι το θεμα συμβατοτητας(που δε ξερω αν ισχυει τωρα πια δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαίνετε τι λέω ή τέλος πάντων δεν ξέρετε να διαβάζετε...

To post μου γράφει: "Και άν τα 7 απαιτούν περισσότερα απο ένα σύστημα...????"

Έτσι όπως το καταβαίνει ο mech5107, θα έπρεπε να λέω: "Και άν τα 7 απαιτούν περισσότερα απο ένα σύστηματα...????"

Τώρα για τον Innersense δεν ξέρω (μάλλον το ίδιο)

Για να γίνω κατανοητός εννοώ οτι άν τα 7 απιτούν περισσότερη μνήμη, γρήγορο επεξεργαστή κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.