Jump to content



Έλεγχος Ορθογραφίας


Pablo_Escobar

Recommended Posts

Ρε παιδιά βάλτε ένα έλεγχο ορθογραφίας στο site, εντάξει είπαμε είμαστε κομπιουτεράδες και τα σχετικά

αλλά 2 μήνες που διαβάζω τώρα το φόρουμ μου έχουν βγεί τα μάτια :-O :p με τα ορθογραφικά λάθη που βλέπω,

χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν...

Just a suggestion, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι στην υλοποίηση, απλά πετάω μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Και ένα σύστημα speech 2 text παρακαλώ. Βαρέθηκα να γράφω όλη την ώρα :p

Όπως αναφέρθηκε οποιος θέλει μπορεί να βάλει στον firefox ελληνικό/αγγλικο λεξικό που να του δείχνει στο 99% των περιπτώσεων τα ορθογραφικά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όντως το πρόβλημα με τα ανορθόγραφα ποστ είναι κάπως.

Καλό είναι τα παιδιά με δυσλεξία να έχουν το plug in του mozilla για να μην μας βγαίνουν και μας τα μάτια. :)

An7, όσα λεξικά και να χρησιμοιποιήσει κάποιος που έχει δυσλεξία δεν θα διορθωθεί γιατί πρόκειται για πάθηση και δεν οφείλεται σε απροσεξία ή ελλιπή μάθηση. :tongue:

ΥΓ. Μην αρπαχτείς, φιλικά το λέω.

Link to comment
Share on other sites

An7, όσα λεξικά και να χρησιμοιποιήσει κάποιος που έχει δυσλεξία δεν θα διορθωθεί γιατί πρόκειται για πάθηση και δεν οφείλεται σε απροσεξία ή ελλιπή μάθηση. :tongue:

ΥΓ. Μην αρπαχτείς, φιλικά το λέω.

Με λίγη θέληση και προσπάθεια βελτιώνεται και πολύ μάλιστα. Ο αδερφός μου είχε και έχει βελτιωθεί αρκετά πλέον.

Εγώ πιστεύω ότι δεν έχουμε να κάνουμε με δυσλεξία πια, αλλά υπάρχουν πολλοί τεμπέληδες που δεν θέλουν να μάθουν ορθογραφία giati grafun etc ta sms ke ine ke gamo και έχουν συνηθίσει.

Δεν μιλάω για μέλη μας, γενικότερο είναι το θέμα, αναγνωρίζω τη δυσλεξία σαν πρόβλημα. Αλλά πρόσφατα είδα γνωστό μέλος που ισχυρίζεται ότι έχει δυσλεξία να γράφει σε άπταιστα Αγγλικά, κοινώς είχε δυσλεξία μόνο στα Ελληνικά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Επίσης, η δυσλεξία εμφανίζεται κυρίως στον προφορικό παρά στον γραπτό λόγο. Παράδειγμα, ένας δυσλεκτικός μπορεί να διαβάζει κάτι το οποίο είναι συντακτικά σωστό ή να σκέφτεται μια συγκεκριμένη, σωστή, πρόταση αλλά όταν την προφέρει να κάνει συντακτικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

An7, όσα λεξικά και να χρησιμοιποιήσει κάποιος που έχει δυσλεξία δεν θα διορθωθεί γιατί πρόκειται για πάθηση και δεν οφείλεται σε απροσεξία ή ελλιπή μάθηση. :tongue:

ΥΓ. Μην αρπαχτείς, φιλικά το λέω.

Δεν είναι έτσι..γιατί πόσο κουραστηκό ειναι αφού γράψεις ότι θές να δείς τι σου έχει κοκκινήσει ο firefox και να αρχίσεις να τα φτιάχνεις.

Τεμπελιά είναι αυτό που λές και όχι δικαιολογία(δεν αναφέρομαι σε σένα,γενικώς μιλάω)

Ότι πάθηση και αν είναι,όταν δείς το λεξικό να στα κοκκινίζει καταλαβαίνεις ότι έχεις κάνει λάθος.

Με λίγη θέληση και προσπάθεια βελτιώνεται και πολύ μάλιστα. Ο αδερφός μου είχε και έχει βελτιωθεί αρκετά πλέον.

Εγώ πιστεύω ότι δεν έχουμε να κάνουμε με δυσλεξία πια, αλλά υπάρχουν πολλοί τεμπέληδες που δεν θέλουν να μάθουν ορθογραφία giati grafun etc ta sms ke ine ke gamo και έχουν συνηθίσει.

Δεν μιλάω για μέλη μας, γενικότερο είναι το θέμα, αναγνωρίζω τη δυσλεξία σαν πρόβλημα. Αλλά πρόσφατα είδα γνωστό μέλος που ισχυρίζεται ότι έχει δυσλεξία να γράφει σε άπταιστα Αγγλικά, κοινώς είχε δυσλεξία μόνο στα Ελληνικά :hehe:

Και γώ δυσλεκτικός είμαι,και πιο παλιά είχα τραγικό πρόβλημα με την ορθογραφία,πλέον τις πιο πολλές φορές αμα έχω ορθογραφικά λάθη είναι πιο πολύ από απροσεξία.

Συμφωνώ μαζί σου. Επίσης, η δυσλεξία εμφανίζεται κυρίως στον προφορικό παρά στον γραπτό λόγο. Παράδειγμα, ένας δυσλεκτικός μπορεί να διαβάζει κάτι το οποίο είναι συντακτικά σωστό ή να σκέφτεται μια συγκεκριμένη, σωστή, πρόταση αλλά όταν την προφέρει να κάνει συντακτικά λάθη.

Η δυσλεξία εμφανίζεται κανονικά και στον γραπτό λόγο.Εξαρτάται απ τον καθένα που θα είναι πιο επιρεπής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.