Jump to content



αγορα νεας vga. 9600gt η 3870?


cabdik

Recommended Posts

Για κλόκες και ιστορίες δεν ξέρω, αλλά σε στοκ καταστάσεις, έχω δοκιμάσει και 8800gt, και η 3870 είναι στεγνά μπροστά. Σε shader intensive games (πχ. oblivion, bioshock...you get the picture) αφήνει σημαντικά πίσω και την 8800gts. Και ακόμα δεν έχουν βελτιστοποιηθεί πλήρως οι drivers...;).

Σε nvidia πήγαινε αν ανήκεις στους κολλημένους της 'πράσινης' ή αν δεν είσαι ιδιαίτερα έμπειρος χρήστης, καθώς με ati θα το ψάξεις λίγο το θέμα στους drivers και το configuration. Είναι και θέμα αν οι λεπτομέρειες που διαφοροποιούν τις δύο εταιρείες σε συγκινούν προς κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση...

:T::T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Για κλόκες και ιστορίες δεν ξέρω, αλλά σε στοκ καταστάσεις, έχω δοκιμάσει και 8800gt, και η 3870 είναι στεγνά μπροστά. Σε shader intensive games (πχ. oblivion, bioshock...you get the picture) αφήνει σημαντικά πίσω και την 8800gts. Και ακόμα δεν έχουν βελτιστοποιηθεί πλήρως οι drivers...;).

Σε nvidia πήγαινε αν ανήκεις στους κολλημένους της 'πράσινης' ή αν δεν είσαι ιδιαίτερα έμπειρος χρήστης, καθώς με ati θα το ψάξεις λίγο το θέμα στους drivers και το configuration. Είναι και θέμα αν οι λεπτομέρειες που διαφοροποιούν τις δύο εταιρείες σε συγκινούν προς κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση...

3 review διαβασα απο το gpureview.com και δεν ειδα σε κανενα την 3870 μπροστα. Oρίστε και το Link http://www.gpureview.com/Radeon-HD-3870-card-547.html , 13 review εχει αν βρείς κάποιο που να βγαίνει συμπέρασμα οτι η 3870 ειναι ''στεγνα'' μπροστά , διαφωτισέ μας.

οσο για τα υπόλοιπα περι έμπειρων , κολλημένων κλπ ... απλά λολ . ( λολ για να μην πω τπτ αλλο και φλαμαρουμε βραδιάτικα.. :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

3 review διαβασα απο το gpureview.com και δεν ειδα σε κανενα την 3870 μπροστα. Oρίστε και το Link http://www.gpureview.com/Radeon-HD-3870-card-547.html , 13 review εχει αν βρείς κάποιο που να βγαίνει συμπέρασμα οτι η 3870 ειναι ''στεγνα'' μπροστά , διαφωτισέ μας.

οσο για τα υπόλοιπα περι έμπειρων , κολλημένων κλπ ... απλά λολ . ( λολ για να μην πω τπτ αλλο και φλαμαρουμε βραδιάτικα.. :hehe:)

από δικό μας παλικάρι, από ότι φαίνετε είναι μπροστά η 3870 από την 8800Gts...

και μιλάμε φυσικά για ένα σύστημα με τους catalyst 7.12

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=46074

Link to comment
Share on other sites

από δικό μας παλικάρι, από ότι φαίνετε είναι μπροστά η 3870 από την 8800Gts...

και μιλάμε φυσικά για ένα σύστημα με τους catalyst 7.12

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=46074

Φιλος, το δικο μας παλικαρι μιλάει για την 8800GTS 640 MB την παλιά.

Η 8800GT ειναι σε όλα καλυτερη

(Ναι , ναι..... ΚΑΙ στην εικονα και στο video play back) απο την 3870,

όπως θα δεις σε εκατομμύρια άλλα Links που υπάρχουν στο net. Kαι στα πολυ optimized nvidia games ειναι σημαντικά καλυτερη.

Η 8800GTS 512MB αυτη που βγηκε μετά παιζει σε άλλη κατηγορια, ξεχασε την.

.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος, το δικο μας παλικαρι μιλάει για την 8800GTS 640 MB την παλιά.

Η 8800GT ειναι σε όλα καλυτερη

(Ναι , ναι..... ΚΑΙ στην εικονα και στο video play back) απο την 3870,

όπως θα δεις σε εκατομμύρια άλλα Links που υπάρχουν στο net. Kαι στα πολυ optimized nvidia games ειναι σημαντικά καλυτερη.

Η 8800GTS 512MB αυτη που βγηκε μετά παιζει σε άλλη κατηγορια, ξεχασε την.

.

έχω δοκιμάσει και τις δύο, και λέω ότι η 3870 είναι καλύτερη,

τα ξέρω λοιπόν από ιδία χρήση εβδομάδων και όχι από review...

περισσότερα min fps, καθόλου κολήματα, καλύτερη εικόνα, ποιο ζωντανά χρώματα,

δεν σπάει, δεν χαλάει... (η 8800 απεβίωσε στα 715 core αν θυμάμαι καλά)

κλειδωμένη στα 945/1170 (24/7), και 1000/1170 bench

νούμερα που με 8800Gt μόνο σε κρυογεννετικά όνειρα τα βλέπεις...

το review όπως βλέπεις λοιπόν το έκανα ο ίδιος...

κατά τα άλλα ότι πεις εσύ φίλε

Link to comment
Share on other sites

:hehe: καλα μην τσαντίζεσαι...συζητηση κανουμε.

Εγώ τόνισα τα 640 και 512 γιατι τα μπερδεψες και μπορει να γινοταν χοντρο λάθος - παραπληροφορηση,

και γραφουμε δημοσια...

έχω δοκιμάσει και τις δύο, και λέω ότι η 3870 είναι καλύτερη,

.....

το review όπως βλέπεις λοιπόν το έκανα ο ίδιος...

ωραια σε πιστευω, ότι το εκανες.

Απλα εβγαλες λαθος συμπερασματα, ή κατι εκανες λάθος.

Εκτός αν όλο το υπολοιπο Ιnternet λέει ψεμματα.

Αν το πιστευεις αυτό, αποδειξε το με το review σου, δειξτο μας.

και θα εχει πολυ ενδιαφερον πραγματικα, δλδ θα βγαλεις τους παντες

ψευτες, σκεψου το ,αξιζει, έχει ενδιαφερον.

Eχω όλη την καλη διαθεση να σε πιστεψω, ακομα και αν όλο το Ιnternet και reviews που

υπαρχουν σ αυτο λενε το αντιθετο. :)

τι λένε?

ότι δηλαδή η 8800GT ειναι σε όλα καλυτερη απο την 3870 σε

min/avg/max FPS και στο video playback.

άρα το "ότι πεις εσύ φίλε" δεν το δεχομαι , γιατι το λενε όλοι οι υπόλοιποι

στο Internet.

.

Link to comment
Share on other sites

τόσο αναλυτικές μετρήσεις για να έχω κανονικό review δεν έχω...

αλλά επειδή τις έχω αλλάξει και τις δύο...

και εγώ την 8800Gt είχα για καλύτερη για αυτό την πήρα κιόλας...

σου λέω υπεύθυνα ότι τα παιχνίδια ρολάρουν καλύτερα με την 3870...

εκεί που με όλα τέρμα στο cod4 είχα στιγμιαία κοληματάκια-ρίξιμο στα FPS με την 8800,

με την 3870 δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα... πουθενά... (45min-75+max)

επίσης είναι και η αίσθηση μέσα στο παιχνίδι... και φυσικά τα χρώματα...

στα bench είναι χαμηλότερα, και μάλιστα την πρώτη μέρα σκέφτηκα ότι

έκανα μλκ... αλλά δεν είναι έτσι... στο παιχνίδι μέσα είναι μακράν καλύτερη...

εγώ έχω μια p5k με έναν 8400 τώρα στο σύστημα...

όποιος έχει κάτι παρόμοιο με 8800 όποια ας είναι ας κάνουμε μια μέτρηση να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

@cabdik : Ti οθόνη έχεις ? Ανάλυση που παίζεις ? Αν είσαι σε 19 ιντσες και κάνω (1440χ900 ή 1280χ1024 και κάτω) τότε είναι προτιμότερη μια φτηνή κάρτα γραφικών σαν την 3850 με 512ΜΒ μνήμης (είναι μια 3870 με χαμηλότερα ρολόγια που αν δεν σου φτάνουν την ανεβάζεις) και με τα 40 ευρώ που περισσεύουν από την 8800GT, βάζεις και άλλα 20Ευρώ να πάρεις έναν γρήγορο SATA (250/320 GB) σκληρό να αντικαταστήσεις αυτούς που έχεις, να πάρει τα πάνω του το σύστημα όχι μόνο στα Games.
+1

3850 με 512 στα 113Ευρώ είναι "σκότωμα"

Link to comment
Share on other sites

@cabdik : Ti οθόνη έχεις ? Ανάλυση που παίζεις ? Αν είσαι σε 19 ιντσες και κάνω (1440χ900 ή 1280χ1024 και κάτω) τότε είναι προτιμότερη μια φτηνή κάρτα γραφικών σαν την 3850 με 512ΜΒ μνήμης (είναι μια 3870 με χαμηλότερα ρολόγια που αν δεν σου φτάνουν την ανεβάζεις) και με τα 40 ευρώ που περισσεύουν από την 8800GT, βάζεις και άλλα 20Ευρώ να πάρεις έναν γρήγορο SATA (250/320 GB) σκληρό να αντικαταστήσεις αυτούς που έχεις, να πάρει τα πάνω του το σύστημα όχι μόνο στα Games.

Η οθονημου ειναι 19" wide με αναλυση 1440χ900. και σε αυτην παιζω. την ειχα υποψη μου και την 3850-512 αλλα σκεφτηκα να παρω μια πιο δυνατη καρτα αφου εχουν πεσει η τιμες, ουτως ωστε στο μελλον, αν χρειαστει κατι πιο δυνατο, να αλλαξω μονο cpu και να μην ψαχνω παλι για καρτα σε κανα χρονο. το συστημα ειναι στην υπογραφη μου. και κατι αλλο δεν τρελαινομαι με υπερχρονισμους. δεν με απασχολει τοσο. περισσοτερο με ενδιαφερει η αξιοπιστια και η σταθεροτητα. το καταστημα Γραμμη δεν το ξερω, ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω τα καθαρά τεχνικά χαρακτηριστικά και αφήνω να μιλήσουν οι αριθμοί και όχι τα 'ουαου' και τα 'λολ' : http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=544&card2=547

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Κατά τη δική μου άποψη, οι δύο κάρτες είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις, με την nvidia να έχει πλεονέκτημα στα games με μεγάλα textures, ενώ η ΑΤΙ να είναι σαφώς μπροστά σε games με πολύπλοκους shaders. Στις μεγάλες αναλύσεις, πάλι βλέπω την ΑΤΙ μπροστά λόγω πολύ περισσότερου memory bandwidth. Και από πλευράς ποιότητας εικόνας, προσωπικά πάλι πάντα μου φαίνεται μπροστά η ΑΤΙ όσες nvidia και αν έχω δει από κοντά.

Σε ότι αφορά δε την αρχική σύγκριση με 9600gt, ορίστε το ανάλογο link και για εκεί : http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=557&card2=547

(Και φυσικά όλα αυτά χωρίς να απειλώ κάποιον ότι θα του επιτεθώ περαιτέρω επειδή έχει διαφορετική άποψη...)

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπέρασμα να βγάλεις δλδ απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά . ? Αν μετριόταν η δύναμη της κάρτας απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και μόνο η 2900xt <--( 515bit bus mem interface κλπ.) θα πουλούσε πιο πολύ και απο το tetris που λανσαριστικε με το πρώτο gameboy . Τελος πάντων για να μην σπαμαρουμε ασκοπα μην κουράζεσαι δεν προκειται να βρεις review που να επαληθευει τα λεγόμενα σου .

Link to comment
Share on other sites

@ athens2004GT

Εγώ από την αρχή μίλησα για προσωπική εμπειρία κυρίως. Για τα reviews δες και τον tom εσύ, που είναι πάντα πολύ αντικειμενικός, όπως και άλλοι που δεν κάνουν κρα για ζεστό hardware Και χρήμα από nv. Προσωπικά δε spamάρω , καθώς απαντάω τεκμηριωμένα επί του θέματος που ήταν 9600gt/8800gt/3870, και σίγουρα δε θα περιμένω από εσένα την άδεια για να ποστάρω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

κυριοι, παρακαλω ψυχραιμια. ο καθενας εχει μια αποψη και νομιζω οτι μπορει να την εκφρασει ελευθερα. ζητησα την πρακτικη εμπειρια σας -οσοι εχουν- πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα. μην αρχιζετε να απλωνετε το θεμα παλι, στον "αιωνιο" πολεμο NV-ATI. ετσι δεν βγαινει ακρη. θελω αποψεις απο παιδια που εχουν δοκιμασει τις καρτες αυτες στην πραξη. που εχουν κατσει μπροστα στον υπολογιστη και εχουν γραψει καμποσες ωρες πτησης με την καθε μια απο αυτες τις καρτες. αν περιμεναμε μονο απο τεστ, benchmarks κλπ, θα ειχαμε ολοι nvidia. και το λεω αυτο γιατι στη μεγαλη πλειοψηφια τα τεστ βγαζουν την εν λογω εταιρια μπροστα. οπως και τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι nvidia optimized, σωστα? ομως για να υπαρχει και αυτη η ΑΤΙ, ε, κατι καλο θα εχει που να παρει....!! αφου μπορει και κοντραρει τοσα χρονια την NV ακομα και στα "δικα" της παιχνιδια, κατι σημαινει αυτο. εγω οταν διαβαζω καποια benchmarks παιχνιδιων προσπαθω να μαθαινω προς τα που ειναι optimized το παιχνιδι. ετσι πιστευω οτι εχω μια καλυτερη εικονα για τις δυνατοτητες της καθε καρτας.

και για να επανελθουμε και στο θεμα, βλεπω οτι η nvidia ξεκινησε με την 9600GT επιθετικα. καλη καρτα σε χαμηλοτερες τιμες απο την ανταγωνιστρια της. βλεπετε την τιμη της 3870 να πεφτει στο αμεσο μελλον? γιατι καλη η 9600 και σε πολυ καλη τιμη, αλλα δεν θελω να την παρω και μετα απο λιγες μερες να πεσει και η 3870, γιατι σας ειπα απο την αρχη οτι γερνω προς τα εκει και μονο η τιμες με κρατανε.

Link to comment
Share on other sites

εχω pci-e 2.0!! αυτο λεω. και θελω μια καρτα που να εκμεταλλευεται αυτη τη δυνατοτητα. αν ειναι pci-e 2.0 τοτε OK! σαφως με ενδιαφερει. αρκει να μην εχω τπτ προβληματα- ασυμβατοτητες με το amd 770 chip. γιατι θα μου ερθει κολπος!!!:wall::wall::wall:

κυριως γι'αυτο το λογο γερνω στην 3870. επειδη πιστευω οτι δεν θα υπαρχουν τπτ κουλα προβληματα με πλατφορμα AMD +3870.

Link to comment
Share on other sites

Την 3870 την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Για τα λεφτά της είναι πάρα πολύ καλή. Προσωπικά, με το ίδιο χρηματικό ποσό διαθέσιμο, πάλι την ίδια θα αγόραζα τώρα. Δεν το θέτω συγκριτικά το θέμα για να μη γυρίσουμε στα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.