Jump to content



Οι ερωτήσεις στο Π.Ο.Θ. και εμείς


Recommended Posts

To θεωρώ λίγο υπερβολή αυτο, και δεν το λέω γτ εφαγα κι εγώ καρτα γιαυτο το λόγο δε με νοιάζει και πολύ, αλλα να ανοίξει thread για κάτι που δεν γίνετε να απαντηθεί αν δεν πάει να δοκιμάσει, απλα έκανε μια ρητωρική ερώτηση, αν κατάλαβα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που κάποιο μέλος δημοσιεύσει θέμα σε λανθασμένη κατηγορία ή υποκατηγορία, οι Moderators έχουν το δικαίωμα να "μετακινήσουν" το θέμα στην κατάλληλη περιοχή.

Δέν λέει πουθενά ότι τιμωρούνται τα μέλη

Link to comment
Share on other sites


  • Στην περίπτωση που κάποιο μέλος δημοσιεύσει θέμα σε λανθασμένη κατηγορία ή υποκατηγορία, οι Moderators έχουν το δικαίωμα να "μετακινήσουν" το θέμα στην κατάλληλη περιοχή.

Οπότε δεν λέει και πουθενά για post στο ΠΟΘ ;)

Το θέμα έχει χιλιο υποθεί και συζητηθει.

Ναι μεν ακραίο αλλά ίσως κάπου να έχουν και ένα δίκιο οι κάφροι :p:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που κάποιο μέλος δημοσιεύσει θέμα σε λανθασμένη κατηγορία ή υποκατηγορία, οι Moderators έχουν το δικαίωμα να "μετακινήσουν" το θέμα στην κατάλληλη περιοχή.

Δέν λέει πουθενά ότι τιμωρούνται τα μέλη

θέλετε να λέει από δω και πέρα;

θέλετε, εκτός από τα user reported posts για greeklish, διαφημίσεις, υπογραφές κλπ κλπ, να έχουμε και reported posts για "ερώτηση στο ΠΟΘ" ??

Link to comment
Share on other sites

θέλετε να λέει από δω και πέρα;

θέλετε, εκτός από τα user reported posts για greeklish, διαφημίσεις, υπογραφές κλπ κλπ, να έχουμε και reported posts για "ερώτηση στο ΠΟΘ" ??

Επειδή ειλικρινά δέν σε κατάλαβα μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός?

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο αναλυτικός να γίνει βρε VIL. Χίλιες φορές τα έχουμε πει για το Πείτε Ό,τι Θέλετε και τα posts που ζητάνε απαντήσεις σε θέματα που θα μπορούσαν να γίνονται threads. Δε θέλουμε να χάνετε πληροφορία μέσα σε ένα κάρο άσχετα posts.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο αναλυτικός να γίνει βρε VIL. Χίλιες φορές τα έχουμε πει για το Πείτε Ό,τι Θέλετε και τα posts που ζητάνε απαντήσεις σε θέματα που θα μπορούσαν να γίνονται threads. Δε θέλουμε να χάνετε πληροφορία μέσα σε ένα κάρο άσχετα posts.

Ναί αλλά άλλο αυτό, και συμφωνώ όπως το θέτεις, και άλλο να σε τιμωρούν για παράβαση που δέν έκανες, εφόσον δεν υπάρχει και αντίστοιχος κανονισμός;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάω και γράψω τώρα στους κανόνες: Όποιος ρωτάει στο ποθ θα τρώει κάρτα θα σαι ευχαριστημένος;;; Υπάρχει κι οι άγραφοι κανόνες, κι αυτό έχει χιλιοειπωθεί στο ποθ και είχε γίνει σαφές από όλους μας πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτή η συζήτηση για τους κανόνες, δεν καταλαβαίνω που θα καταλήξει. Όπως είπε ο Κώστας, υπάρχουν και άγραφοι και στο lab και παντού. Μήπως πρέπει να γίνουμε αναγκαστικά τόσο υποχόνδριοι ώστε να γράψουμε αναλυτικά, με μια δόση διαστροφής κανόνες για κάθε πιθανή περίπτωση, μήπως να ανέβει και σε pdf, να το εκτυπώνει όποιος εγγράφεται στο φόρουμ και να το ταχυδρομεί υπογεγραμμένο για να ολοκληρωθεί η εγγραφή του;

Νομίζω πως ετσι χαλα το καλό κλίμα του φόρουμ, με τους χρήστες να ψάχνουν 'τρύπες' να γκρινιάξουν και τους διαχειριστές να προσπαθούν να τις 'μπαλώσουν'. Δεν υπάρχει διάθεση για κυνήγι, ό,τι γίνεται είναι για τη καλή λειτουργία. Τα υποφόρουμ με τις κατηγορίες δεν είναι για χαβαλέ, θυμηθείτε το αυτό κάθε φορά που κάνετε αναζήτηση για πχ. E8400 overclocking και παίρνετε αποτελέσματα και από τα Π.Ο.Θ., Κάρτες Γραφικών και Air Cooling.

Link to comment
Share on other sites

Δέν καταλαβαίνω γιατί σας πείραξε η άποψή μου περί εφαρμογής των κανόνων του φόρουμ που εξάλλου εσείς έχετε καθιερώσει-θεσμοθετήσει

Έκανα απλά ένα κοπι πειστ του συγκεκριμένου κανόνα όπου δέν προβλέπει τιμωρία.

Τώρα όσων αφορά για τα υπόλοιπα θα προτιμήσω να σιωπήσω από ευγένεια και σεβασμό και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δέν καταλαβαίνω γιατί σας πείραξε η άποψή μου περί εφαρμογής των κανόνων του φόρουμ που εξάλλου εσείς έχετε καθιερώσει-θεσμοθετήσει

Έκανα απλά ένα κοπι πειστ του συγκεκριμένου κανόνα όπου δέν προβλέπει τιμωρία.

εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όταν βγαίνουν οι Moderators και σας ζητάνε κάτι, εσείς τους γράφετε κανονικά και το θέλετε σε επίσημο έγγραφο. αν θέλετε τόσο πολύ να δημιουργήσουμε ένα σύνολο κανόνων οι οποίοι θα ακολουθούνται κατά γράμμα, να το κάνουμε.

παρακάτω μπορείτε να βρείτε μερικές από τις ιδεές που συζητήθηκαν στο msn:

- να ανέβουν οι κανόνες σε ενα pdf και κατεβάζεις κανονικότατο manual. μετά θα αρχίσουν τα revisions:

1.1b Προσθήκη ΠΟΘ ενότητας

1.1c Ban από news poster enabled

- βασικά πρέπει να γίνουν 2 πράγματα:

είτε να γίνει ένας αναλυτικός οδηγος - τιμοκατάλογος

είτε πάει ο λογός του mod=νομος

- οπότε προτείνεις Judge Dredd

- ίσως να κάνουμε περίπλοκο το σύστημα αποδοχής.

- με ολοκληρώματα όπως το rapidshare?

- οχι

- πχ, να έχουν ξεχωριστό κουτί μόνο για τα ελληνικά. με το που πατάνε το "αποδέχομαι", θα βγαίνει μια παράγραφος, σε jpg, την οποία θα πρέπει να πληκτρολογήσουν. ακόμα καλύτερα, για να αποφύγουμε το cheat, θα παίζει σε mp3. αν και όταν γίνει σωστή και ορθογραφημένη εισαγωγή της παραγράφου, θα προχωράνε στο επόμενο στάδιο της διαδικασίας απόδοχής τους στο φορουμ.

δε νομίζω ότι κανένας θέλει να οδηγηθούμε σε τέτοιες αστειότητες, γι αυτό σας παρακαλώ πολύ, όταν ζητάνε κάτι οι Mods, να τους αφήνετε να κάνουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω την τελευταια προταση ...με το mp3 oμως :happy2:

Τρελλη ιδεα:D

Μπορω να φανταστω μερικες ερωτησεις που πρεπει να γινουν σε αλλο thread περα απο το ποθ.

Ομως , δεν μπορω να φανταστω ολες τις ερωτησεις που θα θελατε να γινουν thread οποτε μια υποδειξη απο mod/admin/iσως και newspost (αν του δινετε το δικαιωμα) νομιζω οτι ειναι ο,τι καλυτερο.

Και με βαση αυτο βρηκα πολυ σωστη την παραθεση του VIL...

(πιστευω οτι το ειδατε σαν να προσπαθει να σας κοροιδεψει)

Αν παλι υστερα απο υποδειξη mod/admin δεν συμμορφωνεται μπορειτε καλλιστα να προβειτε σε ο,τι ειδους αντιποινα θελετε

Επι τη ευκαιρια ..το παρων thread ειναι υπο συζητηση ..ή απλα ανακοινωση?(μη γραφω και αδικα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν (γράφω) κανέναν και δέν ζητάω σε επίσημο χαρτί τίποτα (δέν φαίνεται αυτό πουθενά από τα γραφόμενά μου) το τι θα εφαρμόσετε-θεσμοθετείσεται είναι αποκλειστικά δικό σας μέλημα και σε αυτό δέν έχω αλλά ούτε πρόκειται ποτέ να παρέμβω. Αλλά επειδή αυτοί οι κανόνες είναι δημοσιευμένοι και τους βλέπουμε και τους γνωρίζουμε όλοι όταν όμως μας ενημερώνεται ότι έχουμε κάνει παράβαση, ανατρέχουμε σε αυτούς και το επιβεβαιώνουμε. Αυτό έγινε και τώρα με την μόνη διαφορά ότι από ότι φαίνεται παράβαση δέν υπάρχει άρα παράλληλα ούτε και τιμωρία.

Δέν βαστάω (παρεμποδίζω) κανέναν Moderator για να κάνει την δουλειά του (πώς θα μπορούσα άλλωστε) αλλά όταν από εσφαλμένη εκτίμηση κάνει λάθος ένας Moderator δέν θα πρέπει να του το πούμε? εκτός και εάν κατέχουν το αλάθητο. Ακόμα και στον στρατό αυτός που αισθάνεται αδικημένος έναντι ανωτέρου μπορεί να βγει παραπονούμενος.

Όσων αφορά περί άγραφων νόμων, όλοι γνωρίζουμε ότι υφίστανται (μόνο) στο ζωικό βασίλειο, και όχι στόν ανθρώπινο πολιτισμό που μέσα σε αυτόν βρισκόμαστε και εμείς τώρα.

Νομίζω με τις απόψεις μου αυτές συμβάλω στην καλυτέρευση το φόρουμ μας ανεξαρτήτως εάν σε μερικές περιπτώσεις γίνομαι για μερικούς (δυσάρεστος)

Πάντος δέν νομίζω ότι όποιος εφαρμόζει τους κανονισμούς είναι υποχόνδριος αλλά ούτε και διεστραμμένος και να είστε σίγουροι ότι δέν ψάχνω για τρύπες για να σας απασχολώ,αλλά για εμφανέστατα λάθη που εκτιμώ ότι έγιναν εκ παραδρομής .

Αυτά και πάντα στην διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ τότε ζω στο ζωικό βασίλειο γιατί στον δικό μου κόσμο οι άγραφοι κανόνες (κανόνες συμπεριφοράς, επικοινωνίας, ηθικής) δεν γράφονται σε κανένα βιβλίο ή νόμο.

Όσο για τον "άγραφο", έχει γραφτεί πάνω από 100 φορές (οι 80 από τον Astrolabo) μέσα στο Πείτε Ό,τι θέλετε ότι όποιος ξαναρωτήσει κάτι το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει thread θα τιμωρείται με κάρτα. Εντός ολίγου και στην σελίδα των κανόνων για να είμαστε όλοι αγαπημένοι μιας κι είμαστε στο ζωικό βασίλειο.

Link to comment
Share on other sites

DJD Σε παρακαλώ να διαβάζεις με μεγαλύτερη προσοχή τα γραφόμενά μου και να μήν τα ερμηνεύεις κατά το δοκούν δέν έγραψα (και ευτυχώς είναι εμφανέστατο αυτό) ότι ζεις στο ζωικό βασίλειο.

Άλλο νόμοι και άλλο το εθιμικό δίκαιο που νομίζω ότι αναφέρεσαι (άγραφοι κανόνες).

Την τελευταία παράγραφο δέν θα την σχολιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτησεις για τις οποιες υπαρχει section στο forum δεν θα πρεπει να γινονται στο ΠΟΘ για το λογο οτι χανονται σημαντικες πληροφοριες που θα μπορουσε να βρει ενα αλλο μελος ή ακομα και εσυ στο μελλον. Δεν μπορεις να ρωτησεις στο ΠΟΘ ποσα volt θα δώσεις ή πως θα κανεις format. Οι άγραφοι κανόνες έχουν να κανουν με την κριτική ικανότητα του κάθε μέλους. Αν δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις που πρέπει να κάνεις την ερώτηση, τότε δεν αξίζεις και την απάντηση της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.