Jump to content



my case by Κοπριτης(full moding)


yz250

Recommended Posts

καταρχας καταπληκτικο το "ΚΟΥΤΑΚΙ" και με 'γειες!!!

μηπως ξερετε που θα βρω τσιμουχα απο αυτην που βαζουμε γυρω απο το κομμενο πλαινο και μετα το πλεξιγκλας???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Η σωστη τσιμουχα για πλαινα ειναι τσιμουχα παρμπριζ διατομης C

(πολλοι την αναφερουν και σαν U channel molding)

βγαινει σε μαυρο και νικελ

εχει εσωτερικα μια στρωση παρμπριζοκολλας

και ειναι σχετικα λεπτη ωστε να καταφερνει να γυρισει σε καμπυλες ακτινας 5εκ. και ανω

Praktiker δεν παιζει σιγουρα

αλλα μια βολτα σε μαγαζια με ανταλλακτικα αυτοκινητων (στην οδο Φραντζη π.χ.)

θα βοηθησει περισσοτερο

mol-02.jpg

mol-01_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο Λιώνης

Πλαταιών 4, 18540 Πειραιάς

Τηλ: 210 4118127 & 210 4175196

Αν άνοιγα στον δικό μου παράθυρο, δεν θα έβαζα λάστιχο.

Ένα πόντο μεγαλύτερο περιμετρικά το πλεξι από το παράθυρο.

Κατεβάζουμε με ρουτερ αυτόν τον πόντο όσο το πάχος της λαμαρίνας του παραθύρου, και το κολλάμε με σιλικόνη, από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το mod στο κουτί είναι πολύ καλό και κάτι άπιαστο για πολούς ωστόσο δεν μπορώ να κρατηθώ στο θέμα του. Δεν πιστεύω ότι η ιδεολογία σου είναι αυτή απλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε καποια πράγματα. Καταρχάς κάποιος είπε οτι αν κολήσει έναν διάβολο είναι σατανιστής... Τα σύμβολά του σατανισμού, όπως η πεντάλφα, είναι πολύ ωραία και ναι ο ιδιος δεν θα ειχα κανένα πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσω μιας και δεν έχουμε ακούσει μέχρι τώρα ότι ο διάβολος έχει σκοτώσει κόσμο και αφού κανένας δεν μπορεί να πιστοποιηθεί ότι ο ίδιος υπάρχει και διαπράτει εγκλήματα δεν μπορώ να το θεωρήσω τόσο σοβαρό. Επίσης ο ίδιος στην μικρή μου ζωή δεν έχω ακούσει ποτέ κρούσματα σατανιστός αν δεν απατάμε μια φορά και οι ίδιοι ήταν είδη εγκληματίες πριν κάνουν τις τελετουργίες δηλαδή αρρωστα μυαλά...

Από την άλλην ο Χίτλερ αν και τρελός υπήρξε με σάρκα και οστά και σκότωσε τόσο κόσμο με αυτά τα αρτιστικά σύμβολα στις στρατιωτικές στολές στρατιωτών... Δεν είναι μια ικασία ΥΠΗΡΞΕ-ΣΚΟΤΩΣΕ-ΔΙΕΛΥΣΕ... Και σε εμένα αρέσει να μάθενω για τον Β παγκόσμιο πόλεμο... Ποτέ όμως δεν θα είθελα να θεωρηθω υπεραστπιστής του Χιτλερ και δίπλα από το γραφείο μου να έχω ένα κουτί με αυτά τα συμβολά έστω και αν θαυμαζω την ικανότητα του Γερμανικού στρατού τότε...

Τα σύμβολα δεν έχει σημασία από που τα πήραν αλλά από τις πράξεις που έγιναν από αυτούς που τα χρεισιμοποιούσαν τα έχει κάνει ένα με το ναζισμό! Περπάτα στο δρόμο με ένα σταυρο στην αθήνα, νομίζεις ότι θα νομίζουν ότι είναι της Μάλτας... ?

Πραγματικά το μοδ ήταν πολύ καλή δουλειά και το θέμα αρκετά εμπνευστικο αλλά εγώ αν δεν είχα δει όλα τα επόμενα που υποθηκαν θα είχα είδη αηδιάσει... Σκοτώθηκαν πόσα άτομα για το όνειρο ενός τρελού ηγέτη! Αυτο δεν είναι αστείο, ακόμα και η τέχνη έχει όρια...

Ξέρω ότι κρατήθηκε το επίπεδο αρκετά ήσυχο μεχρι τώρα μια παρένθεση έκανα με προσωπικες απόψεις που δεν μπορεσα να μην τις γράψω!

Δεν μίλησα καθόλου για το μοδ αντίθετα επικρωτό την προσπάθια για κάτι τόσο ωραίο αλλά το θέμα με θυμώνει εμένα προσωπικά δεν ξέρω για εσάς...

Link to comment
Share on other sites

slaughter συμφωνω απολυτα μαζι σου αν και δεν καταλαβα τιποτα αποσα ειπες. και να φανταστεις οτι εμενα κανανε ban επειδη τον ειπα φασιστομουτρο. εσενα που βιασες τη μιση ελληνικη γλωσσα τι πρεπει να σου κανουνε ? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμε δυσλεκτικός και δεν έχω βάλει ακόμα ορθογράφο... Δεν είπα κανεναν φασιστόμουτρο... Και ξέρεις πόσο θυμώνω με κάτι άτομα σαν εσένα, μπορεί να μην ξέρεις γιατί γράφω έτσι αλλά δεν είναι καθόλου σωστή η εκφραση ΒΙΑΣΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ... Το θεωρώ προσβολει. Μπορεί εσύ να μην έχεις αυτό το πρόβλημα αλλά τη να το κάνω αν εκφραζεσαι έτσι. Η φατσουλα στο τέλος δεν σε κάνει πιο ευγενικό!

Link to comment
Share on other sites

αστειευομαι. εννοειται οτι καταλαβα τι θες να πεις.

δεν ειπα οτι ειπες καποιον φασιστομουτρο.

εγω ειχα πει τον modder αυτου του κουτιου και εφαγα ban 3 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Το mod στο κουτί είναι πολύ καλό και κάτι άπιαστο για πολούς ωστόσο δεν μπορώ να κρατηθώ στο θέμα του. Δεν πιστεύω ότι η ιδεολογία σου είναι αυτή απλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε καποια πράγματα. Καταρχάς κάποιος είπε οτι αν κολήσει έναν διάβολο είναι σατανιστής... Τα σύμβολά του σατανισμού, όπως η πεντάλφα, είναι πολύ ωραία και ναι ο ιδιος δεν θα ειχα κανένα πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσω μιας και δεν έχουμε ακούσει μέχρι τώρα ότι ο διάβολος έχει σκοτώσει κόσμο και αφού κανένας δεν μπορεί να πιστοποιηθεί ότι ο ίδιος υπάρχει και διαπράτει εγκλήματα δεν μπορώ να το θεωρήσω τόσο σοβαρό. Επίσης ο ίδιος στην μικρή μου ζωή δεν έχω ακούσει ποτέ κρούσματα σατανιστός αν δεν απατάμε μια φορά και οι ίδιοι ήταν είδη εγκληματίες πριν κάνουν τις τελετουργίες δηλαδή αρρωστα μυαλά...

Από την άλλην ο Χίτλερ αν και τρελός υπήρξε με σάρκα και οστά και σκότωσε τόσο κόσμο με αυτά τα αρτιστικά σύμβολα στις στρατιωτικές στολές στρατιωτών... Δεν είναι μια ικασία ΥΠΗΡΞΕ-ΣΚΟΤΩΣΕ-ΔΙΕΛΥΣΕ... Και σε εμένα αρέσει να μάθενω για τον Β παγκόσμιο πόλεμο... Ποτέ όμως δεν θα είθελα να θεωρηθω υπεραστπιστής του Χιτλερ και δίπλα από το γραφείο μου να έχω ένα κουτί με αυτά τα συμβολά έστω και αν θαυμαζω την ικανότητα του Γερμανικού στρατού τότε...

Τα σύμβολα δεν έχει σημασία από που τα πήραν αλλά από τις πράξεις που έγιναν από αυτούς που τα χρεισιμοποιούσαν τα έχει κάνει ένα με το ναζισμό! Περπάτα στο δρόμο με ένα σταυρο στην αθήνα, νομίζεις ότι θα νομίζουν ότι είναι της Μάλτας... ?

Πραγματικά το μοδ ήταν πολύ καλή δουλειά και το θέμα αρκετά εμπνευστικο αλλά εγώ αν δεν είχα δει όλα τα επόμενα που υποθηκαν θα είχα είδη αηδιάσει... Σκοτώθηκαν πόσα άτομα για το όνειρο ενός τρελού ηγέτη! Αυτο δεν είναι αστείο, ακόμα και η τέχνη έχει όρια...

Ξέρω ότι κρατήθηκε το επίπεδο αρκετά ήσυχο μεχρι τώρα μια παρένθεση έκανα με προσωπικες απόψεις που δεν μπορεσα να μην τις γράψω!

Δεν μίλησα καθόλου για το μοδ αντίθετα επικρωτό την προσπάθια για κάτι τόσο ωραίο αλλά το θέμα με θυμώνει εμένα προσωπικά δεν ξέρω για εσάς...

Φιλε μου δεν θα μπω στην διαδικασια να ανταλλαξω αποψεις σχετικα με τα ορια της τεχνης σ'αυτο το thread

ανοιξε ενα αν θες στο off-topic και το συζηταμε εκει ευχαριστως

επισης σε καμια περιπτωση δεν θα προσπαθησω καν να υπερασπιστω κατι που ΔΕΝ με εκφραζει

απλα και μονο επειδη αυθαιρετα καποιοι βαζετε ταμπελες σε ανθρωπους που δεν γνωριζετε.

οπως και για το psyber προηγουμενως,

πραγματικα λυπαμαι που ενα δικο μου θεμα σταθηκε αφορμη για τον τριημερο αποκλεισμο του

και για τη δημιουργια ασχημων εντυπωσεων

Και ειναι ακομα πιο λυπηρο το γεγονος οτι ετσι οπως εχουμε γινει

οι εικονες και τα συμβολα μας ερεθιζουν πιο πολυ απο την ιδια την πραγματικοτητα που εκτυλισσεται διπλα μας.

Μακαρι η οργη και η αντιδραση που προκαλει τοσο πολυ ενα ονομα ή μια εικονα

να ηταν το ιδιο αυθορμητη και ακαριαια και για πιο σημαντικα και απτα ζητηματα της καθημερινοτητας μας

αλλα περα απ'ολα αυτα, ειλικρινα πιστευω οτι δεν θα ηταν κακο να το σκεφτομασταν καλυτερα πριν προχωρησουμε σε χαρακτηρισμο ανθρωπων που δεν γνωριζουμε παρα μονο απ το ψευδωνυμο.

και για να ληξει το θεμα αυτο εδω.

δεν ειμαι υποστηρικτης του 3ου Ραιχ/Αδολφου/Ροδολφου/Σταλιν/Μαλιν/Πολεμου/Φασισμου κτλ γενικοτερα

για οποιεσδηποτε αποριες σχετικα με τις πολιτικες πεποιθησεις του ιδιοκτητη του κουτιου

παρακαλω απευθυνθειτε σε αυτον μεσω πμ και οχι εδω.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

και για να μην ξεχνιομαστε....

Τρυπημάτων συνέχεια λοιπόν…

με το πλαϊνό παράθυρο να παίρνει σειρά στον πάγκο βασανιστηρίων του εργαστηρίου

(τα σημάδια εξάλλου είναι εμφανή….)

Μέτρημα ισων αποστάσεων με διαβήτη,

ποντάρισμα για σιγουριά

και voila, 50 τρυπούλες σερβιρισμένες κι έτοιμες!

(να ναι καλά το 3,5αρι κοβαλτίου κι ο μικρος Χασαν...)

Αφού πρώτα περάστηκαν με ένα 4αρι κολαούζο για τα απαραίτητα σπειρώματα,

μπήκαν και οι 4αρες ανοξείδωτες Allen που συγκρατούν το plexiglass και το Mesh-x panel της ACRyan στα δυο ανοίγματα του πλαϊνού.

(στην πραγματικότητα και με τις μισές βίδες,

τα panels θα σταθεροποιούνταν μια χαρά,

για λόγους κυρίως αισθητικής όμως προτιμήθηκε να μικρύνουν τα κενά μεταξύ τους και να μπουν λίγες παραπάνω.)

Στη φωτο το plexy ειναι προχειρα στερεωμενο πριν βαφτει και τοποθετηθει το πλαστικο u channel

IMGP0471.jpg

Και μιας και ξεκινήσαμε με τα τρυπήματα, ας περάσουμε και στην οροφή

όπου τοποθετήθηκε μια σειρά από διακόπτες και ροοστάτες για τον έλεγχο των ανεμιστήρων με τον κλασσικό τρόπο (ένα ψηφιακό rheobus θα χαλουσε τελείως την εικόνα του mod)

Φυσικά το μήκος των στελεχών των ρυθμιστικών μίκρυνε αισθητά

προκειμένου να ταιριάξουν

αλλά και πάλι το τμήμα με το σπείρωμα ήταν αρκετά μεγάλο

και αφού δεν μπορούσε να κοπεί, αποφασίστηκε να κρυφτεί.

Μπήκε λοιπόν απο κατω μια πλάκα 4αρι plexy

σαν μια ενιαία ροδέλα που αναγκασε τα παξιμαδια στερεωσης να βιδωσουν 4χιλ. χαμηλότερα

«βυθίζοντας» ετσι τους διακόπτες στη σωστη θεση.

IMGP0473.jpg

Η κατάργηση του hdd rack

μπορεί να λειτούργησε προς όφελος της υδρόψυξης,

αλλά δημιούργησε την ανάγκη για νέο χώρο τοποθέτησης των σκληρών δίσκων.

Μιας και το Chieftec όμως έχει αρκετό ελεύθερο σε άλλα σημεία του,

αποφασίστηκε η τοποθέτηση ενός μετατροπέα LianLi 3x5,25 bay στο πίσω άνω τμήμα, ακριβώς πάνω από το τροφοδοτικό.

Το κλουβί της LianLi είναι πολύ καλής ποιότητας

με αποσπώμενο φίλτρο σκόνης

και αντικραδασμικές βάσεις για τους σκληρούς δίσκους

και με τον τρόπο που τοποθετήθηκε (αναρτημένο από την οροφή και παράλληλα στερεωμένο μέσω του ανεμιστήρα ) απομονώνει το case από τυχόν συντονισμούς

των δίσκων και προσφερει χωρο 4 δισκων σε ενα μεχρι πρότεινος ανεκμεταλλευτο σημειο του κουτιου.

IMGP0467.jpg

IMGP0536.jpg

Ας επανέλθουμε λίγο όμως στο σημείο απ’όπου αφαιρέθηκε το αρχικό hdd rack του κουτιού.

Σκοπός ήταν να απελευθερωθεί ο χώρος για τα εξαρτήματα της υδροψυξης

και με την ευκαιρία να καταργηθούν και οι εμπρόσθιοι ανεμιστήρες και φίλτρα

αφήνοντας έτσι το κάτω κομμάτι της πρόσοψης ελεύθερο προς επεξεργασία.

Η εσοχή του φίλτρου που προϋπήρχε στο πλαστικό,

«φώναζε» ότι έπρεπε να φιλοξενήσει κάτι ενδιαφέρον,

και μιας και οι διαστάσεις ταίριαζαν σχεδον τέλεια…

τοποθετήθηκε κάθετα ένα 3,5” tank της Danger Den για αισθητικούς κυρίως λόγους με σκοπό να γεμίσει με το UV υγρό του κυκλώματος της υδροψυξης

δίνοντας την δυνατότητα στον θεατή να πάρει από την πρόσοψη κιόλας μια ιδέα για το περιεχόμενο του κουτιού.

Το tank πλαισιώθηκε από ένα κομμάτι plexy «θωράκισης» στο άνω τμήμα και ένα προστατευτικό βιδωτό στεφάνι περιμετρικά για να δέσει με το υπόλοιπο case.

IMGP0474.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο.:clap:

Το λαστηχο στα παραθυρο δεν ειανι λιγο χοντροκομμενο; Πιο ωραιο δε θα ηταν σκετο;

για να ειμαι ειλικρινης, το ηθελα ετσι πιο χοντροκομμενο

να συμβαδιζει με τον ογκο του κουτιου και τις βαριες σιδερενιες λαμες (ποδια και χειρολαβες)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το στυλ του συγκεκριμένου mod προέβλεπε εξ'αρχής το φθαρμένο μάχιμο look

και εφόσον το budget δεν επέτρεπε πλήρες paintjob,

επιλέχτηκε ένας πιο οικονομικός και γρήγορος τρόπος βαφής.

Χρησιμοποιώντας την εργοστασιακή γκρίζα χρωματική βάση του κουτιού

βρέθηκε κατόπιν αναμίξεων η ταιριαστή απόχρωση σε ακρυλικό ματ μονής

και περάστηκε ένα χέρι αφού πρώτα είχε ματαριστεί με ντουκοχαρτο το αρχικό χρώμα.

Μεταλλικές προσθήκες, γρίλιες και όλες οι βίδες

ασταρώθηκαν χωριστά και δέχτηκαν κι αυτές με τη σειρά τους δυο χέρια χρώμα

για να δέσουν με το σύνολο.

Στη διάρκεια του στεγνώματος προστέθηκαν και κάποιες μικρές αλλά χαρακτηριστικές λεπτομέρειες σε πιο κρυφά σημεία, όπως το κάλυμμα του οδηγού DVD και του μπροστινού usb bracket (κλασσικό κιτρινόμαυρο warning pattern)

IMGP0527.jpg

Με το ίδιο caterpillar Yellow βάφτηκαν και τα knobs των ροοστατών καθώς και ο διακόπτης PWR του συστήματος, ενώ προστέθηκαν και οι κλασσικές σημάνσεις

(όνομα μοντέλου, κατασκευαστή κ.α..)

Τα μεν MPC lοgos με τη μέθοδο της μάσκας και βάψιμο στο χέρι με σφουγγάρι

τα δε SlackerXL καθώς και οι αετοί

είναι σχεδιασμένα σε Corel και κατοπιν laser etched σε σάντουιτς pvc/aluminum.

IMGP0522.jpg

Τα γραφικά του κουτιού ολοκληρώθηκαν με τα δυο iron crosses και στις δυο πλευρές

κομμένα σε αυτοκόλλητο φύλλο βινυλίου και περασμένα με το παλμικό τριβείο για φθαρμένο ματ φινίρισμα.

Τοπικές φθορές με aluminium grey έγιναν στις ακμές και σε επιλεγμένες γωνίες του κουτιού προσομοιάζοντας μικροχτυπηματα και ξεφλουδίσματα του χρώματος

Ενώ η εικόνα ολοκληρώθηκε με διακριτικό «σκούριασμα» σε εσοχές και αυλάκια

καθώς και γύρω από τα χτυπημένα σημεία χρησιμοποιώντας το γνωστό πλέον μείγμα white spirit & σκόνες αγιογραφίας διαφόρων αποχρώσεων.

Όλες οι φθορές αφού στέγνωσαν δέχτηκαν ένα χέρι ματ βερνίκι για να σταθεροποιηθούν και να δέσουν με τις υπόλοιπες βαμμένες επιφάνειες.

IMGP0532.jpg

…και κάπως έτσι, το 6o ΜPC εγκατέλειψε το εργαστήριο και κατέληξε στα χέρια του νέου κατόχου του και συμφορουμιτη YZ250.

Σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν γίνει πολλά περισσότερα,

Ίσως κάποιοι να το ήθελαν και με κάποια «τμήματα» λιγότερα…

Όπως και να’χει,

το θέμα είναι ότι δημιουργός και χρήστης το ευχαριστήθηκαν

και το τίμιο Chieftec υπέστη ένα μικρό lifting, απέκτησε προσωπικότητα και διαμορφώθηκε ώστε να καλύπτει τις ανάγκες του χρήστη του.

(Άκη, ίσως θα πρέπει να του φτιάξουμε και κάνα ασορτί σετακι desktop για παρέα κάποια στιγμή)

IMGP0526.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σε ευχαριστω και παλι

αυριο θα κατεβω να αγορασω μια καρτουλα και θα συζητησουμε για το πληκτολογιο ποντικι;)

:OT:γιατί εχτές δεν μπορούσες να έρθεις :(:(είχα πάει εγώ ακη:p

κοπριταρε ωραίες φωτός βγάζεις εσύ:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γιωργο σε ευχαριστω και παλι

αυριο θα κατεβω να αγορασω μια καρτουλα και θα συζητησουμε για το πληκτολογιο ποντικι;)

οριστε και αυτο που συζητησαμε...

Logitech S510 PanzerGrenadier edition

HPIM0413.jpg

panther grey μονης επιστρωσης για βαση

με τοπικα ξεφτισματα του χρωματος

μεταλλικες φθορες και σκουρια στις εσοχες.

Σατινε βερνικι για φινιρισμα ευκολο στο καθαρισμα

και προστασια απο τη χρηση

HPIM0401.jpg

HPIM0402.jpg

HPIM0408.jpg

HPIM0411.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.